Jump to content
Sign in to follow this  
Balthazor

Idea Aku.......

Recommended Posts

aku plan nak buat bisnes like DELL.......

buat pc satu pastu pi pasang pastu pi hantar sekali........waranti nak buat onsite....x payah hantar kedai atau dia pi ke kedai........pasal persaingan sekarang sangat sengit.....aku nak buat lain dari yg lain :D ....so kalau korang kat luar sana......meh la bincang2 kat sini......

pasal aku sekrang xde kedai lagi....aku xde simpan barang dan xde sewa apa2

juz cuma kereta MYvi sebiji dan moto sebiji tuh je........aku cadang nak `break the old rules`

ok tuh pendapat aku.........korang punya kontra? please bagi sebanyak mana idea.....x kisah pro atau kontra.... B)

Dell punya bisnes plan bagus jugak, sebab they go deep with their customer.

Maksud aku, online order diorang boleh di customkan mengikut keperluan customer diorang. Plus, diorang ada custom online pages untuk specific customer diorang supaya customer2 specific itu mudah dan selesa nak buat online order..

cuma on site warranty tu kena pikir deeply jugak tu..sebab margin nya aku rasa tak lah besar sgt untuk membolehkan tech pegi berulang kali.Unles kau jual hi end punya spec yg kualiti tingi dan susah nak rosak.

DAN, untuk client pula,kena pikirkan faktor Look Touch and Feel tu..(nak tengok sebelum beli),walaupun diorang beli pc clone je..

Apa2 pun, it's a goood idea..

agreed with cikgureza.. actually aku dah lama pasang impian nak wat bisnes camnih.. tp masa sangat tak mengizinkan.. still study.. dan low capital..

great idea.. B)

Dell punya bisnes plan bagus jugak, sebab they go deep with their customer.

Maksud aku, online order diorang boleh di customkan mengikut keperluan customer diorang. Plus, diorang ada custom online pages untuk specific customer diorang supaya customer2 specific itu mudah dan selesa nak buat online order..

cuma on site warranty tu kena pikir deeply jugak tu..sebab margin nya aku rasa tak lah besar sgt untuk membolehkan tech pegi berulang kali.

nih set pc yg akan dijual

AMD SEmpron LE 1150

1GB DDR2 RAM 667MHZ

80GB SATA 7200RPM

LG DVDRW+DL

ATX Tower Chasis with cpu.......

cikgu saya dah kaji system cpu dell....saya banyak servis dell jugak......saya perhatikan.....simple je system dia....mobo pun kekadang xde expansion slot :lol: ...bila nak masuk GC kantoi......saya dah set target 1 pc bawa untung dalam rm 150.....tapi radius perjalanan ialah dalam 10km......kalau jauh kemudian citer.......

lagipun system saya nih pakai AMD mmg consume power x tinggi........so kalau kata kes x cukup power ke selalu restart ke x ada punya........

saya pun x akan jual system complex2 macam mobo ABIT ke quad core etc2.....

great idea tp sempron bukan ke terlalu low skang nih.. I mean yes kalau utk normal user memang la cukup.. utk student pun actually cukup, tp dgn iklan marketing skang nih, kalau amik lowest punye dual-core pun ok gak kan?

tamau tukar celeron-dual core ngan mobo SiS atau VIA ker? harga lebih kurang gak.. beza tak sampai rm100 rasanya.. mungkin dlm rm50 je kot..

tamau tukar celeron-dual core ngan mobo SiS atau VIA ker? harga lebih kurang gak.. beza tak sampai rm100 rasanya.. mungkin dlm rm50 je kot..

eh x boleh bro.....dual core actually consume more power....psu mesti kurang2 400watt....aku ada buat pemerhatian .....kalau cpu yg dual core nih yg jenis murah@low level psu dia akan kong cepat........dalam 2 bulan akan ada masalah.......no power....suddnely hang.......tapi Sempron power x banyak kalau Terjumpa PSU 350 watt pun leh pakai apa......xde hal.......onsite tukar PSU mana kustomer tau tuh 2nd ke idak ke ..... :lol: janji dia x buang masa pi kedai2.........

kalau orang tuh nak dual core gak.....aku berani jual AMD je......AMD 64 X2 dual core......itu pun PSU aku up sikit (mmg memula beli cara macam nih mahal nak mampus la-------kita untung pun besar)

pasal aku dah jual sempron 2 tahun bro....since soket A.....so far mmg x kurang giler orang datang pusing balik ngadu pc rosak bla bla ......

tapi for the sure la pc yg pakai sempron tuh ehem ehem :lol: pakai 2 tahun je :ph34r: lepas tuh akan jadik discontnued produk........

macam slot2 dalam tuh juz kosongkan je..........kalau user tuh `pandai` dia akan bukak dalam dan plan nak add sendiri...so secara automatik waranti akan VOID :lol: so terlepas la beban satu tahun........haha....

pasal selalu aku tgk branded pc chasing cantik berlubang2 tapi barng dalam simple giler......slot diorang tuh belum tentu leh pakai

macam mobo ECS@PC chip....soket 478........ada slot AGP kan? cuba korang masukkan GC 256MB x kira la 2nd atau baru.......sure x leh boot......tapi masa tuh dah terlambat waranti dah xde....hahahhahah berapa la untung kompeni ECS ngan PC chips tuh ek? :ph34r:

gambar mobo yg akan digunakan .....

K8M800MAM2_med.gif....kat lowyat xde mobo nih pasal diorang x leh simpan xde orang nak.....so aku take over le......kalau kantoi pun lepas over a years.........

Edited by Janice Wei Lan

Just proceed with what you have.. It'll be great.. below-average and normal user won't care what's inside the casing.. All they need is a working computer with excellent after sales service.. If you can provide that, by all means, go!

Perhaps, I'm gonna steal your idea.. but.. with more kinder approach :lol:

--edit---

Is that Biostar mobo?

Edited by baok

Is that Biostar mobo?

yes my friend....that very old one got 2 ide 2 sata :blink: can support AMD 64 X2......but for the sure is very cheap.....rm 120....(not from loyat) :lol:

yes my friend....that very old one got 2 ide 2 sata :blink: can support AMD 64 X2......but for the sure is very cheap.....rm 120....(not from loyat) :lol:

I know ;) Good luck.. :)

Edited by baok

cuma on site warranty tu kena pikir deeply jugak tu..sebab margin nya aku rasa tak lah besar sgt untuk membolehkan tech pegi berulang kali.Unles kau jual hi end punya spec yg kualiti tingi dan susah nak rosak.

saya akan markup at the 1st place giler2 tinggi dari harga biasa......

plan saya

bisnes pc (pasang+hantar+ajar sekali+on site services)-----daftar kompeni-------buat laman web sendiri(like DELL)--------maju sikit masuk Bursa shaam(leh ke?)-----------terlalu maju plak beli kilang buat mobo@cip@gc etc2--------------last sekali buat printer@pencetak@plotter sendiri.........hehehe :lol:

bagus impian tu .. kekurangan modal .. leh jumpe kami bukan along kami mau tlg ... dengan ada nya proposal insyallah dia org bisa membantu

cm best jer...

nak join leh ker

mulakan sendiri.....ada orang nak cpu(ko tembak je la harga berapa)ko hantar pastu pasang pastu ON site warranty (rosak je tukar) x payah nak RMA macam biasa kat kedai........klau nak kompare price pun dari lowyat ngan harga `dell` nih mmg jauh beza :lol: tapi kalau hardware prob? x mengaga kena tunggu? lecehkan? so kita buat la cara nih.........rosak je (x leh on@no power@cant boot ) standby le mobo ngan PSU sebiji.......2nd ke idak ke sama brand ke idak ke pedulikan......alah korang beli 2nd customer x tau....pasal dia bukan byar pun utk penukaran barang :ph34r: .......

macam sofwtare xde cover by waranti tapi X bermakna kita x leh install atau setupkan utk dia................

aku x galakkan Jual ngan LCD monitor :lol: pasal LCD untung sikit kalau rosak.....under waranti.....bercerita la nak claim......so aku mmg target CPU sahaja.........

oh yea tahun 2006 aku pernah pasang satu cpu celeron D 2.4GHZ ........disebabkan masa tuh baru kerja so aku menggelabah....branang xde tapi customerr nak itu ini dan dia bagi duit sekali............last2 baru perasan untung RM 50 utk CPU!!!!!!!!!!!!argh.......nak x nak mmg kena terima untung cpu rm 50 but sampai sekarang (tahun 2008 la nih) xde apa masalah .........no power/x leh boot/blank/bunyi beep2 xde ..........so dari situ keyakinan aku bertambah...........dengan syarat system hanya simple2 sahaja bukan complex..........

kalau macam korang macam mana plak? yg otai2 kat sini?......macam korang tau kompute dan tau pasang tapi tang onsite waranti 1 by 1 tukar tuh apa korang rasa?.......gembira?

bagus impian tu .. kekurangan modal .. leh jumpe kami bukan along kami mau tlg ... dengan ada nya proposal insyallah dia org bisa membantu

errr bro.....aku rasa aku x perlukan modal.....pasal at the 1st place aku akan meet orang yg nak tuh.....(dont worry about price juz only rm 950!!!!)

lagipun aku x simpan stok...xde kedai.....so technology akan selari dengan harga yg dibayar......diorang nak apa kita cantumkan so bila ada problem kita juz perlu datang dan fix prob tuh

aku kerja dah 3 tahun....tapi minat punya pasal/rasa nak tahu meluap2 aku dah mula dari sekolah lagi.........aku biasa tgk cina2 kat kedai pc buat.....aku just perhati je keakdang sampai 2 jam aku duduk tgk.....

macam DELL tuh (micahel Dell) korang rasakan tahun2 dulu 1980 an tuh kan mahal lagi........kalau kustomer dia komplen PSU rosak.....pc x lehh on dia REPAIR ke PSU tuh?......bukan tukar macam sekarng? :lol:

Edited by Janice Wei Lan

bagus tu memang lah bagus.. tapi jgnlah kejam sgt spec nya.. aku rasa mcm kejam je.. (tapi kalau kena dgn harga nya takpe lah)...

lagi satu, kalau nak swap parts yg rosak tu, aku rasa takde masalah,tapi kena jujur lah, explain pada client bahawa swap parts tu adalah 2nd hand..jgn lah pulak claim kata yg baru.. swap dan pastikan yg rosak tu di hantar balik lepas repair..

bisnes bukan takat untung duit je kena amik kira, berkat pun kena kira jugak,sebab kita ni muslim, bukanya caa yaa. main langgar je..

Ohoo... nampaknya tak perlu modal. Aku baru jer nak bagi ko modal tadi... takpe lah... hahahaha. By the way... business camni mungkin lagi orang percaya kalau ada site office atau pejabat. Dari segi marketing tu... cusotmer akan lebih prefer yang senang diorang nak mengadu dan bukan jenis yang jual dan lari... :D

bagus tu memang lah bagus.. tapi jgnlah kejam sgt spec nya.. aku rasa mcm kejam je.. (tapi kalau kena dgn harga nya takpe lah)...

sempron AM2 kajam ke :o ....kalau nak spec ok sikit like core 2 duo boleh tapi harga saya x akan kompromise (no cikai2 part like samsung DVDRW/MAXTOR HDD ect2) so mmg sakit la at the 1st place..........saya x prefer jual spec tinggi......ye la karang kedai sebelah dok tiru atau better same features at the same price naya la.......

harga cpu tuh rm 950(cpu sahaja k+B mouse x amik kira).......so onsite service on for 1 years :D (itu kalau dia ada rosak la...yg saya kata 2nd tuh....not really necessary kalau xde rosak) :P

dan secara automatik saya akan ada DOWNLINE.....mean kawan dapat kawan........dia akan datang kat kita bila tiba masa ....nanti kita kasi la KOMISYEN ke kat kawan yg dapat tuh.....

kalau nak kata kedai.....semua orang ada kedai....semua jual barnag murah.......tapi tang support luar semua geleng kepala......

pasal saya kerja kat sini kena `perah` ngan orang2 sini....buat cpu nak kena hantar dan pasang sekali...........pastu yg x leh tahan kena ajar macam mana nak guna NERO dan MEdia player selama 2 jam!!!!!! :wub: ................tapi 2nd round orang tuh nak beli apa2 ngan kita jeng jeng jeng :D

Ohoo... nampaknya tak perlu modal. Aku baru jer nak bagi ko modal tadi... takpe lah... hahahaha.

eh eh boleh jugak bro......tapi target menjual je la....sebiji hdd untung max rm 5........pastu lokasi kedai agak jauh dari kawasan perumahan ..............kena jauh dari perumahan sikit pasal kalau dekat2 macam depan kedai kita kawasan perumahan susah nanti.....orang pandang sambil lewa....macam beli printer untung berapa kerat je <_< dia akan beli tapi dia nak kita datang rumah dia pasang............bila tanya rumah kat mana....dia kata dekat je tup tup depan kedai kita..............nanti ada masalah ink x kelaur pun (padahal katrij dah 9 bulan x tukar :angry: ) panggil kita......soh kita fix ..............TAPi dia x mau caj atas alasan kejap dan DEKAT.......kalau kata ink rosak pun (mean expired) nanti akan berlaku 2 perkara.......

1)dia marah kita balik pasal kita tipu dia bagi dia ink sikit <_< (sebenarnya kat katrij tuh dah tulis INTRODUCED INK)

2)dia akan mintak semurah yg boleh dari kita.....bila kita refused/ xde ikut ckap dia so dia akan beli dari temapt lain@pesaing berdekatan........actually waste time waste energy...........

itu baru aku bukak cerita pasal Printer....................kalau kes win 98 pastu bila printer baru (Printer baru mana pakai WIN 98) datang balik nak bising2.........dia punya bisinmg tuh mempenagruhi orang lain (pernah dengar Customer always right?).........sekali dia bukak mulut pastu orang sebelah dengar je sekian2 barang x elok.................naya la bisnes barang dah beli nak jual custmoer macam apa plak............

kalau nak dikutkan mmg la customer salah.......tapi biasanya dia x mau memgaku salah....tapi dia menyalahkan kita pasal dia beli ngan kita harga sekian2 pastu kita no choice nak bagi balik duit kerja giler dan kaalu nak tuakr printer lain kerja bodoh..............so tengah2 la..........

P:S kan besh bisnes kat lowyat tuh.....jual2 barang x pening kepala.......pasal orang x akan kembali ke sana due of 3 factor

1)masa 2)parking 3)minyak

kalau kita leh tiru taktik macam tuh pun ok gak la........tapi ada kontra.......Services komputer jadik macam apa(ye la barang dah murah nak pi servis2 format ke cuci habuk ke nak buat hapa kan?) ................pastu kualiti barnag mmg OUT.........nak claim waranti masyallah punya la seksa :wacko: ............

dan for the sure modal kena banyak....dan kena keep banyak stok.......pastu kalau kira satu abrang leh jual pun max untung rm 30

apa ada dalam rm 30 tuh?

1)minyak(rm 10) 2)masa(rm 10) 3) tenaga kita pi deal..........(rm 10)

so customer x leh pertikai dan ekadang akan paham ngan situasi ini.........

bukak kedai jauh2 pastu iklan meluas............. :)