Jump to content
azir

Sijil Mlvk

Recommended Posts

ADEKAH SIJIL MLVK DI BAWAH KELOLAAN KEMENTERIAN SUMBER MANUSIA DI IKTIRAF UNTUK MOMOHON JAWTAN DI

KERAJAAN.

CONTOHNYER SIJIL PEMBANTU JURUTEKNIK RANGKAIAN KOMPUTER DAN JURUTEKNIK RANGKAIAN KOMPUTER

Edited by leman77

ADEKAH SIJIL MLVK DI BAWAH KELOLAAN KEMENTERIAN SUMBER MANUSIA DI IKTIRAF UNTUK MOMOHON JAWTAN DI

KERAJAAN.

CONTOHNYER SIJIL PEMBANTU JURUTEKNIK RANGKAIAN KOMPUTER DAN JURUTEKNIK RANGKAIAN KOMPUTER

ada ker yang dikelola lepas tu tak leh menjawat jawatan di kerajaan?

BEGINI MENGAPA KELAYAKAN UNTUK MEMOHON JAWATAN SEBAGAI JURUTEKNIK KOPUTER FT17 DIBERIKAN KEPADA

GRADUAN YG MEMPUNYAI SIJIL ELEKTRIK DAN ELEKTIRONIK. :angry:

ADE SESIAPE DARI GOVT YG KEJE JURUTEKNIK KOMPUTER LEH JELASKAN

Apa yang aku tahu ....

Setakat hari ini Sijil MLVK belum layak untuk memasuki pasaran kerja kerajaan (JPA).

Pihak JPK KSM sedang berusaha dan bekerjasama dengan JPA untuk mengiktiraf sijil MLVK.

Jika pihak JPA telah iktiraf Sijil MLVK, barulah wujud jawatan Juruteknik Sistem Komputer dan lain2.

Pemegang sijil MLVK kenalah bersabar. Proses pengiktirafan memakan masa jugak. Mungkin setahun 2.

ok.

Apa yang aku tahu ....

Setakat hari ini Sijil MLVK belum layak untuk memasuki pasaran kerja kerajaan (JPA).

Pihak JPK KSM sedang berusaha dan bekerjasama dengan JPA untuk mengiktiraf sijil MLVK.

Jika pihak JPA telah iktiraf Sijil MLVK, barulah wujud jawatan Juruteknik Sistem Komputer dan lain2.

Pemegang sijil MLVK kenalah bersabar. Proses pengiktirafan memakan masa jugak. Mungkin setahun 2.

ok.

KALO BENAR APE DI KATA,HAMPEH LAAAAA :blush: .AKU DAH MOHON JAWATAN KERAJAAN DAH DEKAT 10 MELALUI POS

Edited by leman77

askum ,

aku rasa takde kaitan kot ..

sbb sijil mlvk ni mmg diiktiraf oleh kerajaan ...

sbb aku pon dari kelulusan Sijil MLVK Tahap 2 - Pembantu Juruteknik Komputer

Sijil MLVK Tahap 3 - Juruteknik Komputer .

aku apply jawatan Juruteknik Komputer under ( SPA ) kerajaan 3 tahun lepas terus dapat Temuduga di UiTM .

skang dah kije dekat 3 tahun ...

mmg masa mohon dulu makan masa jgak utk dapt surat temudaga tu.

kenala banyak bersabar. ..

askum ,

aku rasa takde kaitan kot ..

sbb sijil mlvk ni mmg diiktiraf oleh kerajaan ...

sbb aku pon dari kelulusan Sijil MLVK Tahap 2 - Pembantu Juruteknik Komputer

Sijil MLVK Tahap 3 - Juruteknik Komputer .

aku apply jawatan Juruteknik Komputer under ( SPA ) kerajaan 3 tahun lepas terus dapat Temuduga di UiTM .

skang dah kije dekat 3 tahun ...

mmg masa mohon dulu makan masa jgak utk dapt surat temudaga tu.

Kalo begitu ade harapan lagi laa :rolleyes:

aku study network

Secara rasminya kerajaan memang iktiraf sijil MLVK sebab kerajaan yang buat melalui kementerian Sumber Manusia. Pasaran kerja sektor swasta (industri) mengalu-alukan pemegang sijil MLVK bekerja di sana.

Kalau ada pemegang sijil MLVK yang dapat kerja kerajaan dengan kelayakan yang ada kira bertuah dan bernasib baik la. :D

ok.

:)

mintak kerja dengan jawatan yang kite minat tu .. kena bersabar ..

kena banyak cuba .. dan cuba... mmg nak dapat temuduga tu payah .. lagi lagi kalau ade kelulusan yang lagi tinggi dari kite tu apply ...

tapi , kalau sesape2 yang dah apply tu ... bile dah dapat temuduga tu.. tunjukkan kt org tu kite betul2 berkemahiran dan minat sangat2 ddengan jawatan yang kite pohon tu ...

yang paling penting kena banyak bersabar..

Apa yang aku tahu ....

ok.

sijil mlvk di iktiraf JPK dan JPA lah yg aku tau la....yg aku tau lec kat ilp ada yg mlvk level 2 and 3,dapat jawatan penolong pembantu pegawai latihan vokasional J17

sijil yg dikeluarkan oleh mlvk ako rasa memang da lama diiktiraf...persoalan iktiraf @ x iktiraf tuh hanya sijil yg dikeluarkan oleh pusat dia blaja tu jer..

JPA kebanyakan iktiraf sijil/diploma MLVK untuk pekerjaan spt PPLV(penolong pegawai latihan vokasional) gred J tetapi hanya perjawatan di ILP,Adtec,CIAST dan Institusi Pengajian Tinggi Kemahiran saja. memang ada lulusan sijil/diploma(selalunya kelulusannya bermula dengan nama "Sijil/Diploma Teknologi") yang berkhidmat di sektor teknikal Kerajaan tetapi amat kurang. Tapi jgn. bimbang, MARA dan institusi kemahiran sekarang sedang cuba mendapat pengiktirafan MQF(kerangka kelayakan Malaysia) bagi lulusannya menyambung pengajian ke IPTA tempatan selain cuba mendapat pengiktirafan JPA bagi membolehkan lulusannya mendapat tempat bagi mengisi kekosongan perkhidmatan teknikal Kerajaan.Mungkin sebab sijil/diploma teknologi berasaskan kemahiran ini berada dibawah Kem. Sumber manusia atau atau agensi MARA/ MLVK yang mana corak pembelajarannya berbeza dengan IPT kelolaan Kem Pengajian Tinggi.

Beza antara sijil/diploma/ijazah teknologi@kemahiran dgn IPTA boleh disemak dalam:

http://www.mqa.gov.my/borang/kerangka_BI_FA.pdf

JPA kebanyakan iktiraf sijil/diploma MLVK untuk pekerjaan spt PPLV(penolong pegawai latihan vokasional) gred J tetapi hanya perjawatan di ILP,Adtec,CIAST dan Institusi Pengajian Tinggi Kemahiran saja. memang ada lulusan sijil/diploma(selalunya kelulusannya bermula dengan nama "Sijil/Diploma Teknologi") yang berkhidmat di sektor teknikal Kerajaan tetapi amat kurang. Tapi jgn. bimbang, MARA dan institusi kemahiran sekarang sedang cuba mendapat pengiktirafan MQF(kerangka kelayakan Malaysia) bagi lulusannya menyambung pengajian ke IPTA tempatan selain cuba mendapat pengiktirafan JPA bagi membolehkan lulusannya mendapat tempat bagi mengisi kekosongan perkhidmatan teknikal Kerajaan.Mungkin sebab sijil/diploma teknologi berasaskan kemahiran ini berada dibawah Kem. Sumber manusia atau atau agensi MARA/ MLVK yang mana corak pembelajarannya berbeza dengan IPT kelolaan Kem Pengajian Tinggi.

Beza antara sijil/diploma/ijazah teknologi@kemahiran dgn IPTA boleh disemak dalam:

http://www.mqa.gov.my/borang/kerangka_BI_FA.pdf

aku rasa jpa dah iktiraf lulusan dip dari ilp,adtec n ciast... try check kat www.jtm.gov.my

Macam masalah aku saja nih. :P x senang nak masuk govn kalau setakat sijil sijil tuh. Bagi aku govn nih mmg hanya pandang kertas yang bernama diploma, degree, master, phd. itupun yang DIIKTIRAF saja. Cuba2la apply di swasta. ambil masa cari pengalaman 2 3 tahun. Swasta menyediakan lagi banyak pengalaman yang aku rasa paling bagus untuk kerjaya sendiri di bidang it. Peduli la dengan gaji, janji otak berkembang.

Jangan lupa, dunia it semakin tak mampu di kawal hadnya. Aku dah 4 tahun yang lepas ambil sijil dari MLVK nih. Macam bro juga rasa putus asa tak dapat minta apa kerja yang kita mahu. Macam buang duit pun ada. Sedangkan di dalam perjanjian Sijil MLVK di IKTIRAF oleh govn. Bila keputus asaan tu dah mencapai tahap maksimum aku kerja apa saja hingga la terkerja di swasta sebagai juruteknik komputer gaji bawah rm500 :lol: 2 tahun lebih (bergudang juga ilmu dapat bila kerja kat swasta).

Dari tergetar-getar format komputer hinggala pejam jer ingat serial2 software.. Yang penting azam perlu kuat. Jangan mengaku kalah walau apa orang nak kata. Dah minat komputer teruskan jer bro. Kalau ada peluang belajar ambik MCSE/MCSA ambil jer.

Itu 4 tahun yang lepas.. Sekarang nih tersangkut kat govn (kerja kontrak jer) syukurla tersangkut kat jabatan it.. B) Kerja kontrak nih tak senang bro, performance perlu tinggi lebih daripada yang kerja tetap tu. Tapi dah minat camno? eheheh..

Gudluck bro. Sijil tu batasannya hanya pada manusia yang memandang tahap orang saja. Ilmu tu yang paling penting. Ilmu tanpa batas. Kertas2 tu semua ada batas.

Aku pun menghadapi masalah yang sama, macam x dipandang jerkk sijil ni, tapi kalau kat swasta laku pulak, memang banyak pengalaman kerja ngan swasta, aku hanya pemegang sijil juruteknik komputer lvl 2 & 3, tapi disuruh buat network..server yang komplex2, apa lagi..aku belajarlah sendiri..sebab ada minat semua jadi, paling parah kena suruh configure cisco router & catalyst switch, buat vlan..trunking, subnetting dan sebagainya. Ada gak orang tanya, u ni pemegang sijil apa?degree holder?ccna? hehh, dengan selamba aku jawab, aku hanya pemegang sijil MLVK...

budak2 yang degree holder ada cisco certified lagi pun bertanya kat aku, macam mana ini macam mana itu, ntahlah...kekadang aku rasa macam x adil gak dunia ni...haizzz, kepada pemegang sijil MLVK, jangan putus asa.... :)

Memang tak adil la bro. Tapi nak buat macam mana. Kalau kena panggil temuduga kat govn(takat sijil MLVK) dia tak pandang punya. Kalau dkt swasta interview tu terhangguk-hangguk bangga tengok SIJIL MLVK tu. Sempat puji apa yang di ajar tu bagus. Yang penting tu azam perlu kuat.

Moonspell, gud job u have. Hehehe.. Teringin pula nak kuasai dunia configure cisco router, catalyst switch, buat vlan bla bla bla. Aku pun baru belajar tentang configure2 nih. Gedabaknya server... :lol:

Senang nak dapat sijil MLVK, susah nak dapat kerja?. Sabarla bro. Kita cari pengalaman kat luar ramai2. Kumpul ilmu banyak2. Tapi jangan lupa, banyak institut yang menipu dalam menawarkan sijil MLVK ni. Hati2la. Rajin2 la surf tengok mana institut yang di iktiraf. Ada institut ni dah diiktiraf pun dia sedut darah jer dengan student. Yang parahnya bila bayar duit pinjaman tu balik.. Tak tau nak habis2 bunga rayanya.

Aku pun dapat sijil MLVK juruteknik komputer tahap 2 & 3 jer..

Edited by mith

kuat semangat korang gak erkkk :lol: .Same la..........

aku dah apply 10 akt govt,sume hampeh :wacko: biarla

Aku gak sijil MLVK netwrok level 2 &3 :ph34r:

skrg keje di bawah company sebagai juruteknik biase wat maintenance pc kat sekolah2 :rolleyes:

Bro moonspell power gak keje ko.sampai router dan server ko sapu

x penah lak aku,keje mane ko :lol:

Nak buat camne bro, otak nih dah teruja dengan dunia godek komputer nih. Dah dapat kerja lain tapi macam tak sesuai pula. Hantam jer la janji duit masuk, timba ilmu kuatkan semangat. Gila2 banyak tu yang bagi semangat nak tau.. nak tau.. nak tau.. Yang penting azam. Kalau salah kita mula lagi. Tanpa salah kita takkan fikir macam mana nak selesaikan masalah.

Orang lain pandang rendah bro sebab sijil MLVK? Biar diaorang bro. Dia orang tak mau buat kerja?, sapu jer kerja dia orang. Letih letak tepi, kena usaha lebih, minat kuat, azam kukuh. Tu jer.

Aku dah merasa kena hina2 semua tu. Orang tak pandang sijil aku pun dah berapa kali kena. Tapi bila kena tempat yang pandang sijil ko. Ko akan rasa bangga n tunjukkan pada mereka ko berhak 'dapat kerja tu' dan ko 'hargai peluang yang ko dapat'. Sakit ati mmg la ada tengok orang senang2 dapat kerja tech kat govn senang2 jer. Dia buat kerja ke? Hakhakhak.. cuma dia saja yang tau.

Kat swasta pun ko ada masa depan. Kalau kompeni ok dia hantar ko pergi training kat luar negara. Balik? ko dah jadi someone. Satu lagi, jangan kedekut dengan ilmu.

kerja kat kompeni biasa2 ja bro.. bukan kompeni yang besar2 tu, ehehehe,

tapi kalau ada sesetengah swasta tu tak ngam ngan sijil MLVK, pedulikan dia jerlah, aku pernah interview dulu, org yg. interview aku tu dia cakap "ehh, i heard ahhh..MLVK student don't know anything one" haizzz betapa malunya aku masa tu, dahlah staff dia kat sana dengar.. banyak awek lagi tu :lol: , aduisss :( hinanya aku rasa masa tu... nasib semangat aku kuat :lol: , kalau tak, mungkin putus asa cari kerja... nak belajar gi diploma? hehh mana ada duit nak sambung belajar, family aku asal dari keluarga yang susah...

Kerja kat company swasta memang takde batasnya, selain network, aku buat gak network security...seperti firewall, vpn dan sebagainya.

Aku teringat masa kena suruh configure cisco firewall PIX515, menggeletar tangan aku configure menatang tuh.. bos cakap, kalau tak dapat configure terpaksa panggil vendorlah kalau camni...

aku jawab: bagi aku masa 2 minggu leh tak?hehehe (kalau tak dpt buat, takde commission nanti )

nasib dia jawab: ok, no problem, ni peluang untuk awak belajar, lagipun masih ada banyak masa lagi ni, nanti I minta kat Vendor manual untuk configure device ni.

sekali dia bagi manual apa? Buku CCSP (cisco certified security professional) terngaga mulut aku

aku terpaksa kerja overtime sampai pukul 1 pagi, bingung dibuatnya, last solution..aku join forum cisco kat cisco.com, nasib ada CCIE dari India tu yang guide aku, Mr. raj nama dia, dengan buku ccsp + guide dari ccie tu yg. aku respect sampai sekarang, aku berjaya master device ni...

Kalau ada kemahuan, disitu ada jalan, tanamkan minat ingin belajar.. tu yang penting.. :lol:

Edited by moonspell

em aku pun nak kongsi gak pengalaman aku ngan korang..aku ni da keje govt jawatan yg aku idamkan slama ni juruteknik komputer FT17..

aku pun pemegang sijil mlvk thp 2,3 & 4..wlaupun aku up sket dr thp 2,3 tp jawatan yang aku dpt skang nih tak membolehkan aku dpt gaji setimpal dgn ape yang aku blaja.. aku sokong kata P.RAMLEE jpa stakat nih tak iktiraf sijil mlvk utk jawatan ni kalu korang mohon keje jwtan ni ada rezeki dpt cume starting gaji rm800 je la..

andainye krg minat sgt nak keje govt. aku suggest ko amik blik sijil kolej komuniti sebab gaji starting kolej komuniti lebih tinggi dr gaji starting politeknik..

JPA HANYA MENGIKTIRAF 2 IPT NI JE stakat yang aku (calling2 ngan org spa)..so pk r sendiri korang nak blaja sijil mlvk tahap 2&3 gaji rm800 atau sijil kolej komuniti rm 1200 @ politeknik rm1100

JPA HANYA MENGIKTIRAF 2 IPT NI JE stakat yang aku (calling2 ngan org spa)..so pk r sendiri korang nak blaja sijil mlvk tahap 2&3 gaji rm800 atau sijil kolej komuniti rm 1200 @ politeknik rm1100

Pulak dah, x de keje nak masuk balik kolej :angry::angry:

kejap iktiraf kejap x :angry:

@leman77

Biasa la bro, yang penting tu dah kerja bahagian it. Iktiraf tak iktiraf lantak jerla. Macam bro moonspell tuh. Daripada sijil jer dia dapat buat kerja macam tuh. Yang penting hati mesti kuat nak kerja. Lepas ada pengalaman kerja kat luar barula minta belajar lagi. One step one step..

Aku pun dah serik dah nak minta belajar kat kolej2 nih. Cakap jer iktiraf. Belajar bertahun-tahun ambik sijil jer. Sijil jer tu... kalau dah lev 4 5 berapa tahun nak habiskan duit kat sana?. Baik aku kerja. Cari pengalaman. Kalau ada rezeki minta belajar kat tempat yang betul2 tempat belajar. Bukan tempat menghabiskan duit jer. Aku pun orang susah bro.

Mmg la rasa tak berbaloi bila dapat sijil MLVK yang 'DIIKTIRAF KATA DEPA' masa cari kerja mati semangat la pula kena kutuk. Cari pengalaman, timba ilmu jer bro.

sijil mlvk mmg di iktiraf oleh jpk....kalau nak free masuk la ilp....elaun dapat..tp aku ada sowang membe la...dia spm pun x dak,tp dia keje kuat ar kat industri...skrg dah jadi senior tech gaji ribu2...skrg nie yg penting pengalaman bro..kalau kuar deg pun x dak pengalaman susah jugak lah nak dpt keja....so yang tu pendapat aku bro

ok2 tq atas sume pendapat :lol:

betul gak ape yg korang kate :excl:

Nak mintak pendapat korang dalam keadaan skrg (2008/2009) keje ker sambung belajar

aku koman2 nak ade diploma :lol: