Jump to content
318i

Hd Cpt Rosak Klau Slalu Format

Recommended Posts

... takde masalah insyaAllah kepada hdd anda, seperti telah dikatakan tadi, read/write head hdd tidak menyentuh secara fizikal platter/piring hdd, jadi takde masalah 'kehausan' pada piring atau head hdd... boleh dikatakan hdd kebanyakannya rosak adalah disebabkan kerosakan mekanikal pada hdd e.g. motor, gearing dsbg... cuma seperti kebanyakan mekanisma berasaskan magnetik, akan tiba masanya platter hdd anda kurang peka kepada read/write head... tapi itu mengambil bertahun-tahun lamanya... komponen lain seperti cpu atau psu anda lebih kebarangkalian rosak dari mekanisma magnetik hdd anda...

... erti kata lain, format (quick format memang tidak ada, cuma low level ada kaitan kerana membabitkan aksi 'write' pada hdd) tidak akan menjejaskan jangka hayat hdd anda, kalau ada berlaku cuma kebetulan sahaja... gitu la...

btol kata dmi/root tue..ikut pngalaman aku memang suka m'format hdd sbb asyik kna virus..ak ni jnis x rjin update antivirus :lol: :lol: ..lgpn msuk kali ni dh dkat 50 kali ak format hdd..xrosak pn..pe yg aku taw format ni just memadam data n create volume baru utk hdd..format ni just mengubah kod smata2..xde kna mengena n ganguan hdd mlainkan spe2 yg ska sepak casing cpu smpai hdd tu trcampak kuar ha tu baru dikatakan mrosakkan hdd..hehe

mintak pandangan korang,betui ke klau slalu format hd akan menyebabkan hd cepat rosak

atau dlm erti kata lain umurnya pendek.

org kata la kan,klau slalu format hd ni akan 'menipiskan' disk hd.mitos atau realiti????

kereta kaalu selalu tuakr minyak hitam rosak ke? padahal mimyak hitam sebahagian dari maintance....? kalau x mana nak tahu kereta tuh ok ke idak?

sama mcam pc.....format is a part of maintance.......kalau pc ada masalah@slow down 1st thing is a format......2nd bersih habuk 3rd update bios 4rd bla bla bal macam tuh la

kerosakan hdd dikira dari segi MBTF(mean time between failure)....kira macam mileage .....berapa hours........itu pasal kekadang ada pc kawan2 ke nih hari ok esok kita on nak pakai dia ada bunyi cengkerik krit krit....mean MBTF dah sampai..........

aku rekemended pakai seagate HDD.....pasal dia punya produk dah terbukti.......sekali ko beli hdd dia paling busuk 5 tahun ko pakai tau.......tapi beza harga rm 10 ler ngan western D ngan MAXTOR ....... :ph34r:

Effect nye ade..

Tapi bukan pada HDD, effect nye kepada tuan punya HDD.... :lol:

1) Ko akan sakit jiwa... kerana nak selalu format..

2) Lama2 ko dah tak payah tengok monitor bila ko nak format.... dah hafal terus..

3) Ko akan ketagih... kalau tak format HDD ko, ko akan rase semacam...

itu aje kut... :P

Sokong 100% :D

As'laikum semua,maaflah mencelah skit eh pada tuan pemula tajuk.Kalu install OS gune cd ghost..ia melibatkan proses format ke?sebab aku tak nampak pun pape proses melainkan proses load data ke HD.

x jugak, ghost tu hanya replace data2. x fully format. bak kata forumer yg lain, LLF jek yg dpt hilangkan data sepenuhnya. aku seminggu 5 6 kali format. depends kt problem aku, slalunya kekadang external x detect, dah mcam2 driver install, x bleh gak, aku format fresh. detect plak. :lol:

stakat skrg la, aku rasa dah bratus kali dah aku format. so far ok jaa. :rolleyes:

0o0o0o macam tu yea...tq,kalu macam tu bermakna aku tak pernah format la sepanjang 3 tahun aku gune kom ni.aku just replace je OS dalam HD jelah ek.Aku buat cam tu da 5x la .Macam mane plak kalu partition table rosak?aku pernah kene..tak boleh format,tak boleh replace dan tak boleh repartition.Boleh ke merosakkan HD tu?

x bleh format cara biasa ke ? ko try LLF. identify hdd ko n pergi download kt company hdd tu. stiap company sure ada

pnya. klu ko rasa x de, ko bleh download tools dea. search jek kt google. berlambak kluar. :lol:

Aku ade dengar kalau format selalu saiz (kapasiti) hard disk lama2 akan berkurangan..

Betul ke fakta ni?

Aku ade gak dengar format selalu pun akan rosakkan hard disk.

aku da cube buat ape yang ko suruh tu tapi tak boleh jugak..last2 aku jumpe 1 software dalam hiren boot.Die restorekan semula partition table yang lama tu.Alhamdulillah dah ok da..

saiz kapasiti berkurang?mane ade,cam tu ext HD cik valve makin mengurang le.sebab die slalu format hehehe..

yang boleh kongkan hdd dengan cepat

i) suhu terlampau (hdd berpusing, panas, so perlukan kipas jugak utk cool)

ii) selalu terhentak (walaupun rasanya x kuat, tetap jugak merosakkan hdd tersebut)

iii) force shutdown, write ngan read x complete (berlakunya bad sector)

iv) penternak virus (menyebabkan hdd sentiasa load 100%)

v) setiap hdd ader jangka hayat (manufacturer ader mengatakan certain2 hdd akan loss performance bila tiba max total spin rate dier boleh tampung) utk pusing tu kan perlukan motor, so.. motor tu la yg kong :D

vi) power yg x stable...

sekian~

aku da cube buat ape yang ko suruh tu tapi tak boleh jugak..last2 aku jumpe 1 software dalam hiren boot.Die restorekan semula partition table yang lama tu.Alhamdulillah dah ok da..

saiz kapasiti berkurang?mane ade,cam tu ext HD cik valve makin mengurang le.sebab die slalu format hehehe..

haha mengikut secara logicnya, klu nk kata bekurang ? ya ke bekurang ? x pun aku tgk. :lol:

aku rase mitos semata2... harddisk dah design untuk format... so???

ape masalh.. format ajelah... :rolleyes: