Jump to content
Sign in to follow this  
Ian

Laptop Masuk Air

Recommended Posts

Nak tanya.. member saya laptop dia kena air sebab rumah dia banjir. Saya suruh dia blow dulu and biarkan 1-2 hari. Agak² boleh selamatkan lagi tak? Kat mana nak hantar repair eh? Saya kat KL. Thanks.

elok pastikan kering betul2 baru try on..tp xtentu laa blh idupkan ke x..hehe kena teruk ke?

teruk kot. Dia call saya kata laptop kena air sambil nangis². Kesian plak rasanya. Kalau tak boleh on gak, nak repair kat mana eh? I mean kat KL. mahal tak?

elok pastikan kering betul2 baru try on..tp xtentu laa blh idupkan ke x..hehe kena teruk ke?

Saja la nak kongsi...

PC saya dihujani air hujan sebab bonet kereta bocor masa nak gi bawak install software.....

Saya bukak dan lap-lap air tu pastu tak lama 'on' pc.

Meletup beb....!!!

Tukar power suply baru, still tak jadi...

Tukar grafik card, still tak jadi....

Tukar RAM..., still tak jadi..

Tukar Motherboard baru, baru ok...

Nasib baik semua tu masih dalam waranty....

Cuma tunggu claim waranty je la....

So, sekarang dah ok...

:rolleyes: Bg pendapat sy, jika laptop terkena air samada sebahagian atau semua bhg terkena air, perkara pertama yang mesti diambil tindakan cepat tanggalkan bateri laptop tu kemudian baraikan semua komponen laptop tersebut

biarkan ianya kering, gunakan vakum pengering untuk mengeringkan komponen2 laptop yang dibaraikan.

Biarkan semalaman. Keesokkan arinya barulah pasang semula komponen laptop tersebut dan on semula laptop tersebut. Hasilnya 50-50 antara boleh guna/tidak. Perkara ini sy pernah buat pd laptop adik sy dan ianya berjaya.

Jika ianya tidak menjadi kemungkinan banyak komponen yg perlu ditukar dan ianya melibatkan kos yang besar...

Klau laptop terkena air sy rasa xleh claim warranty. Boleh sy tahu apa jenis laptop member awak tu?

Laptop dia brand Hyundai. Dia kata dia terON masa kena air tu. Ada keluar screen putih. Dia call saya then saya suruh dia keringkan, cabut ram dan hard disk. Dia dapat buat semua tu. Ni tengah tunggu apa jadi dgn laptop dia.

Laptop dia brand Hyundai. Dia kata dia terON masa kena air tu. Ada keluar screen putih. Dia call saya then saya suruh dia keringkan, cabut ram dan hard disk. Dia dapat buat semua tu. Ni tengah tunggu apa jadi dgn laptop dia.

:rolleyes: bukan setakat tanggalkan ram ngan hardisk, semua part perlu dileraikan dr skrin hingga mobo, part by part perlu ditanggalkan...Harap dpt membantulah....

memang kena tanggalkan suma part skali..bier kering tol2..

kalu xleh on..

ko beli thinner yang pekat punyer..

ko amik berus water color..cuci setiap cip n litar dier..

hati2..jgn bg cairkan ic..

pas2 try bukak blik..

insyallah ok..

tp pastikan ko pastikan setiap inci ko cuci n pastikan ko sudah bersedia menghadapi risiko besar..

huhu..

gud luck..

lappy die msih under warranty ker...kalo x..bukak sendiri....all parts...biar jdi smua parts hardware suku....then...blow ngan hair dyer....or vacuum....yg penting blow kat smua parts ic....lappy yg penting adalah board ngan lcd..mende nie susah nak cri spare part...kalo ade mhal....

memang kena tanggalkan suma part skali..bier kering tol2..

kalu xleh on..

ko beli thinner yang pekat punyer..

ko amik berus water color..cuci setiap cip n litar dier..

hati2..jgn bg cairkan ic..

pas2 try bukak blik..

insyallah ok..

tp pastikan ko pastikan setiap inci ko cuci n pastikan ko sudah bersedia menghadapi risiko besar..

huhu..

gud luck..

aku rasekan jangan pakai thinner.takut cair komponen2 atas mobo tu..

kalau nak bersihkan lumpur@kotoran kat komponen atas mobo laptop tu baik pakai minyak zippo+berus cat@berus gigi terpakai..

aku penah buat kat board nset yang masuk air (tolong member aku kat kedai nset).

minyak zippo ni tak menghakis dan tak panas macam thinner yang boleh mencairkan komponen elektronik..

die just lunturkan kotoran2 degil.

p/s:minyak zippo ni minyak untuk lighter zippo,jangan isap rokok sambil cuci komponen tu..kalo degil gak..ilang kening tu aku xtau..hehe.. :lol:

yake?

cam best jer minyakk zippo tu..

camner betuk dier tu?

kat kedai biase ade x?

aku malas pki thinner..

sebulan pki thinner mabuk aku..huhu

yake?

cam best jer minyakk zippo tu..

camner betuk dier tu?

kat kedai biase ade x?

aku malas pki thinner..

sebulan pki thinner mabuk aku..huhu

biase ade jual kat pasar malam yang ade jual lighter ni..

aku rase ko penah tengok minyak ni tapi x tau namenye..hehe.. :lol:

minyak ni sejuk bile kene kulit pastu trus kering,

die xmacam thinner yang sejuk tapi lepastu panas..

sebab tu die x menghakis...

harganye x sampai pun rm 5..

ni la minyaknye..penah tengok x?

aku mcm pernah nampak minyak nie...

member aku ader pakai lighter zippo nie...

xsangka aku minyak dia leh buat cuci brg2 elektronik...

aku ingat org2 kaya je pakai minyak nie.(nampak mcm mahal jerk)... ^_^

aku mcm pernah nampak minyak nie...

member aku ader pakai lighter zippo nie...

xsangka aku minyak dia leh buat cuci brg2 elektronik...

aku ingat org2 kaya je pakai minyak nie.(nampak mcm mahal jerk)... ^_^

macam x caye kan minyak ni leh wat cuci board..

kalo ko penah tengok board yang kene air bile kite biokan dalam seminggu@lebih

kat atas board tu macam ade kulat yang macam karat2 tu...selambe je minyak ni clearkan..

letak minyak ni kat berus gigi terpakai then ko sapukan kat tempat karat atas board tu..

kalo cepat sangat kering minyak ni ko tuangkan atas board tu pastu trus gosok pakai berus gigi tu..

kadang2 ko leh nampak minyak ni kat kedai nset yang repair nset..tu la gunenye minyak ni..

lagi sekali aku nasihatkan ---> JANGAN ISAP ROKOK TIME NGAH CUCI PAKAI MINYAK NI..risikonye paham2 la k.. :lol: