Jump to content
Dark Crow

Ini Ada Game Engine Yg Berbakat Besar Dan Sedang Menaik!

Recommended Posts

Hi, kawan2 semua!! Kat sini saya ada ketemu satu game engine yg berkaliber untuk berkongsi bersama you all. Perkenalkan http://www.neoaxisgroup.com . Game engine ni aku dah try non commercial license nya dan saya memang kagum dgn flexibility nya untuk buat pelbagai jenis genre game dan kehebatan toolsnya yg senang dan power. Walaupun saya bukan programming base tapi bagi seorang 3D Artist saya amat suka dengan keupayaan game engine ini untuk para artist. Haraganya pon tak mahal kalau nak di bandingkan dengan middleware yang lain dengan segala feature yg di sediakan. Power babe rugi tak pakai especially Zsuperextreme hehehe. Saya akan beli Indie license nya tuk develope game. Game engine ini telah terbukti kehebatanya walaupon belum cecah version 1.0 (sekrang version0.5). Developer engine ni dari russia kalau tak silap aku. Marilah kita pakai tuk develope game indie yg hebat2 hehehehe.

Macam best jer tool nie. Senang ker nak buat game pakai nie. Documentation dia cukup tak? Haa.. apa lagi, Malayneu, ko try ler buat game sebijik.. hehehehe :D

assalamualaikum...

nanti2 la :D irrlicht pon agak2 sangap lg nih..huhu

nanti org lain try buat dulu ke..aku pon nak tgk gak..hehe

assalamualaikum...

nanti2 la :D irrlicht pon agak2 sangap lg nih..huhu

nanti org lain try buat dulu ke..aku pon nak tgk gak..hehe

Ehehe.. mana ler tau, tool nie lagi senang dari Irrlitch kan. Kalau dah Dark Crow kata senang sebab dia dah biasa buat 3-d punya model.. so, mungkin lebih sesuai untuk artis2 3D untuk buat game kot. Aku pun tunggu gak, kalau betul ler senang nak buat.. sapa2 dah siapkan game tu bleh ler post sini.. hehehe :D

Aku semalam dah try export static mesh kat engine ni dan berjaya!! komuniti engine ni memang sangat helpful dan documentation dia ok jela belum padat lagi. Tapi aku rasa tuk sapa2 yang bagus dlm C# memang akan menyukainya. Haraga dia murah je tuk Indie license $99 je. Kalau nak blaja-blaja tu download je non-commercial version. Aku akan post perkembangan aku dari sudut 3D Artist untuk game ni nanti. Setakat ni belum version 1.0 so ada sket kekurangan tapi engine ni senang pakai. Korang try je dulu, tak try tak tau.

Engine dari sudut aku dan feedback yang aku dapat dari user lain memang dah tapao Torque engine yang famous tu. Apakan pula degan engine open source cam irrlicht, memang kalah terus. Aku rasa baik kita semua bagi sepenuh perhatian kepada engine ni dan lupakan yang lain sebab dr penggetahuan aku engine open source ni paling sedap pakai programmer2 yang otai je sebab kata pon open source free so takleh la nak asspect berbagai2 kemudahan feature yang menyenangkan. Engine NeoAxis ni bagus sebab ianya dibina bukan tuk khusus FPS game je. Dia target tuk hampir semua jenis game genre cam FPS, platformer, strategy, racing, rpg dan sebagainya. Tapi MMo takde laa itu kalau nak kena buat banyak modifikasi. Kalau tak caya silalah download dan test demo nya. ;)

assalamualaikum...

arrr... engine ni klu nk pakai kena tau programing language ke? aku tk tau ape programing language sebab macam bahasa alien.

inila antara langkah yg paling senang kalu ko nak buat game...guna game engine...tp kena tau gak la sesikit programming lang tp takla sebyk nak buat core..misalkata diorang ada buat tutorial nanti ko try la ikut..

Betul kata MalayneuMaya tu. Tak ada process pembuatan game yang bole di buat tanpa tambahan coding. Ada tu ada, tapi cam game bosan la, game yang kita tak bole nak buat apa yg kita nak tuk game kita contoh FPS creator dari dark group. Memang senang pakai tu tuk buat game FPS tapi game nampak dan feel cam game fps 10 tahun lalu. Susah nak customize. Aku ni pon Cazy gamer tak tau sgt programming tapi aku tau dan sedang cuba memahami lebih tentang konsep disebalik game programming. Aku ada sorang dua kawan yg bole buat programming tapi tahap biasa je. Kita org tengah sama-sama study NeoAxis engine ni. Nak cuba dapat workflow dia. Ada sapa-sapa yang dah cuba?

Ini DarkBasic yang sama buat FPS creator dari Dark Group tu. Aku tak recommend engine ni, nak nak lagi kau Crazy. Sebab Kau kan lebih 3D artist dari programming. Dark Basic memang very the basic hehehehe. Dark Basic tu pure coding je so untuk kau hasilkan satu game ko kena download software2 dia yang lain seperti 3D world Builder tu buat game level, Dark Shader tuk ko hasilkan shader material yang advance tuk nampak next gen nye game. Pendek citer tak complete dan ko kene buat banyak coding tuk kau hasilkan game yang ko nak. Lagi pon kalau ko campurkan kesemua software2 yang ko perlu tuk hasilkan game ko, harga dia mahal gaban.

Aku dah survey banyak game engine dan NeoAxis gak yg berbaloi sebab kesemuanya dah hampir ada kat engine tu. Tunggu version 1.0 dia keluar lagi power siap ada network coding lagi.

Untuk pengetahuan umum, element yang perlu ada tuk hasilkan game ialah :

3D Models

The 3D geometry used for the game visuals.

Materials

The colors and coloring effects used to paint the geometry.

Particle Systems

Definitions for special effects, like fireworks or smoke.

Fonts

To draw text in the game.

Sounds

Sound samples and background music.

Video

Streaming video to be used in game.

Entity Types

Type of object of game logic.

Physics Models

The definitions required for real-time physics models.

GUI

Graphics user interface definitions, a system to define end-user controls, menus, dialogues, windows and HUD screens.

Maps

A game stage definition system. Allow the designer to place the game objects and configure their interaction.

Kelemahan DarkBasic ialah sebab dia jual banyak element2 di atas secara berasingan dan kalau campur semua tuk jadi mahal gila. NeoAxis dah ada semua element ni dan akan tambah dan improve lagi element yg dah ada.

Yo, Engine Neoaxis tu kawan aku sorang programmer dah cuba dan dia agak confuse dgn C#. Bila kita org dah cuba dgn mendalam, kita org dapati engine ni ok tapi tuk orang yang tak pakai c#, coding dia agak complex. Member aku ni biasa dengan c/c++ je. Mungkin juga aturcara script dalam engine ni agak berlainan sedikit. Jadi kita orang akan cuba engine lain.

Aku dah wat game FPS utk projek degree aku guna Neoaxis ni....tajuk Dark Alone....perang zaman jepun dulu2...

wat model dlm 3ds max, pastu export guna lexiexporter jadikan *.mesh file transfer dalam neoaxis....

ni mase loading....

ni menu pertama

enjin ni bgus gak kalo korang nak wat projek untuk VR...game RTS..pastu game lumba keta cam need for speed tuh...

Aku dah wat game FPS utk projek degree aku guna Neoaxis ni....tajuk Dark Alone....perang zaman jepun dulu2...

wat model dlm 3ds max, pastu export guna lexiexporter jadikan *.mesh file transfer dalam neoaxis....

ni mase loading....

ni menu pertama

enjin ni bgus gak kalo korang nak wat projek untuk VR...game RTS..pastu game lumba keta cam need for speed tuh...

caya la read , neway ko ada demo nye tak? hurm web ko ada? leh aku tgk, cun gak ko nye game . huhu cuma terlalu byk ruang kosong , cam kat padang tuh tambah lalang ke pokok ke pastu kasi terang sket tektur dia , rasanya baru perghh untuk peringkat permulaan :) nosense just my 2cent comment

Tahniah readzone... lawa game ko buat tu. Nama dia Dark Alone tu sebab ko serang sorang2 kan.. hehehehe. By the way, kalau tengok screenshot tu, memang kemas dan menarik game ko tu. Menu dia pun boleh tahan... Neoaxis yang ko pakai untuk develop game nie macam best gak lah sebagai medium untuk buat game2 genre yang sama nie.

Bak kata Navigator, kalau boleh.. bagi ler kitorang try main game nie sekali... :D

hehe....thanks LanoG n Navigator....ak dah uploadkan kat link nie...Dark Alone Setup

game aku nie ade 2 stage je....sumer skali ade 4 jenis senjata....

ending die pas korg slamatkan org kmpung tu cam ade error sket....

Owh.. dah ada rupenya.. nanti balik rumah aku download.. dekat ofis nie takleh nak download dulu la... hehehe. :D

mekasheeeehhh.... B)

xsesia usaha aku slame setahun nie...

first time wat game....sakit jgk....huhu...

Edited by readzone

assalamualaikum...

aku pon nak try ni..tunggu donlod jap..haha

mekasheeeehhh.... cool.gif

xsesia usaha aku slame setahun nie...

first time wat game....sakit jgk....huhu...

mana bleh kata sesia bro...makin lama skill makin bertambah :rolleyes:

huhu...actually tak byk pun aku ubah dlm neoaxis nie...

cuma wat modeling from scratch tu jela yg penat ckit....

kpd korg yg nak cube leh la....wat game gune enjin nie... :lol:

assalamualaikum...

assalamualaikum...

kalu bleh aku pon nak try buat game keta yg telah lama dihajatkan... :P tapi asik bz aje nih..isk

weh kalian..

aku dah try donlod demo dia dan main...weh bleh tahan bai..respek gak...aku kagum collision,ragdoll dia..cantek mcm injin source plak..haha

texture pon diproses ngan cantek, terang...dan byk func yg takde (atau aku tak jumpa) dlm irrlicht.. mcm apply video kat objek, lagi satu bleh apply input dari keyboard tulis kat objek..tak termasuk lagi partikel2 dia...