Jump to content
Sign in to follow this  
Balthazor

Psu I Cute Aku Meletup....

Recommended Posts

Byknya aku quote :P

Bukan UPS la...AVR...UPS untuk masa blackout dia akan bagi letrik...dalam kes nie...AVR :ph34r:

Bley tengok kat sini

http://www.rezolles.com/index.php?cPath=21_114

UPS pun ade fungsi AVR..so kalau ade duit tak salah utk beli UPS.tapi bagi aku AVR pun dah cukup

psu 20 pin dgn motherboard 24pin.so dah tentu lah human error

human error??ape maksud ko Bro??tak paham

AVR tu stabiliser electrik kan guna dia...?

yer...AVR = Automatic Voltage Regulator

20pin utk pentium d mmg xcukup r... pas2 icute mmg non recommended brand r... paling cikai pun ambik coolermaster utk stability

yer ker?rasenya takde kaitan dgn PIN tapi sbb PSU tu bukan true power..aku pun pakai PSU 20 pin tp mobo 24-pin. dah 2 mobo aku pakai..cpu terakhir windsor F3 3800+ 2.0GHz @ 3.0GHz..spec lain??ram 2 x 1gb oced 1ghz, hdd 3 ketul, dvd, dvdrw, kipas ketul2..mobo ATX

dah amik cooler master bro.....but still takut nak main games.... :( ......can somebody tell me in electric languange?.........over load or overheat?

overload..jarang PSU ni overheat. kecuali kipas ko rosak

a ah mebi jugak..tapi aku rasa sebab OC

dulu aku pon pernah pakai PSU Icute 450W dual fan rm90 dengan XFX 86gt xde masalah.

rumate aku pon pakai PSU xde cap (super ayam) 450W dengan 86GT juga xde masalah.

kesimpulannye sebab GC 86GT + OC cpu menyebabkan PSU de meletup :lol:

Bro..PSU ayambrand ni jgn kate tak OK..sume tu nasib. tapi kalau buleh kita tak mau bergantung kpd NASIB tu. sbb tu kita beli true power PSU

Off Topic

Angel...........kenapa aku tengok 8600GT Silent Pipe Heatsink ko mcm tebal jer........aku punyer nipis jek..........

Back To Topic.

Icute tue tak reliable ler..........aku pun koman2 pakai CM Extreme Pwr......tue pun aku tgh risau ni............HDD byk2 aku letak..........nasib aku tak OC2.............nak upgrade Proc pun tgh pkir2 nie

Ape yang merepek?

Boleh jelaskan tak..Aku juz nak tau ape yang merepek tuhh..

Cni tmpat berkongsi ilmu, stakat posting "merepek je la.." budak tadika leh buat.. -_-

aduh.sorry sume aku takde niat nak tembak sape2...sory ayat kasar sikit..biasa la human error..aku edit balik post tuh.

maksud aku ape kene dgn bilangan pin ngan masalah psu meletup nih..pastu plak human error ape kene mengene

Edited by muhian

sorry sorry,buat korang semua pening.cuba chek balik thread kat atas tueh,sebab aku kata macam tueh motherboard dier tu kan 24 pin tapi di pasang psu 20pin.mmg betul 20pin kalau pasang bleh hidup kat mobo 24pin tapi stabil ke tidak

even kalau manual book motherboard kat dalam tueh pun ada terangkan setiap 24pin kat motherboard mewakili kuasa berapa voltan.so aku rasa psu tueh meletup sebab tak dapat tampung tarikan voltan yang diambil board sedare angel kita.

dengan kata lain,kecuaian manusia lar,manual tadak kata pun psu 20 pin pun bleh balun kat mobo 24pin.wokeh cun!!!

cek dlm PSU comel ko yg meletup tu~

ader cicak sangkut x kat dlm :D

aku rase ko pki mobo P35 DS3L kan??

sayangilah mobo dan GC anda...

pkilah PSU yg kuat sket (pentium D byk makan elektrik)

dulu aku punya CM, rig hampir sama (sebelum kemasukkan GC bru)

terasa jugak goyah pki CM real power 450watt nih~

even kalau manual book motherboard kat dalam tueh pun ada terangkan setiap 24pin kat motherboard mewakili kuasa berapa voltan.so aku rasa psu tueh meletup sebab tak dapat tampung tarikan voltan yang diambil board sedare angel kita.

So far buleh jerk..aku pakai dgn X2 & siap OC lagi :lol:

Off Topic

Angel...........kenapa aku tengok 8600GT Silent Pipe Heatsink ko mcm tebal jer........aku punyer nipis jek..........

entah....aku main beli je....tgk xde kipas temp dia leh cecah sampai 100C woooo....aku nitik air liur....kering ngan cepat.....

on topik..............

PSU macam mana leh pakai?.......bil api x naik ke nanti ? :huh:

P:S nasib baik aku x beli ko punya 7900GS ko zero........x tau la GC ko leh tahan ke idak :lol:

arghhhh 600watt?psutr4.jpg

Edited by I am The Angel Of Dead

20pin true power lepas la sarge... klo 20 pin capalang pakai converter ->24,

aku test 2600xt pon tanak boot... cabut gc pakai built in terus boot...

yer aku tahu..sbb tu aku nak nyatakan kat sini yg problem tu bukan sbb 20-pin ker 24-pin..tapi sbb PSU ayamkampung...tul tak?

entah....aku main beli je....tgk xde kipas temp dia leh cecah sampai 100C woooo....aku nitik air liur....kering ngan cepat.....

on topik..............

PSU macam mana leh pakai?.......bil api x naik ke nanti ? :huh:

P:S nasib baik aku x beli ko punya 7900GS ko zero........x tau la GC ko leh tahan ke idak :lol:

kalau ko pakai 79GS nasib baik pc ko tak idup..kalau tak time on tu terus meletup :P

lol..kalau ko beli sampai 1000W pun bukan die akan gune 100%..cume psu tu support hardware sampai 1000W..sbb tu lagi besar lagi bagus.cume yg tak bagusnya harga jer la. dari segi bil api tu pun same. kalau ko tgk branded nyer PSU die akan ade baper % efficiency..lagi tinggi lagi bagus..at least kita nak yg 80%.. efficiency ni kira cam baper % PSU tu perlu utk supplykan power yg dinyatakan.

cthnya la..

PSU kita 600W dan full load 600W,

80% power input yg diperlukan 650W..

90%, watt yg diperlukan 620W

60% mungkin power yg diperlukan sampai 700W tapi output cume 600W jerk (nilai ni sekadar cth shj..jgn dok gatal2 nak kira dan flame aku :P)

Edited by sarge

lebih baik invest lebih sikit kat psu...cari true power,silent n watt kalo boleh 450w keatas n ada 80+ certified.maknanya psu lebih 80% eficiency pada 100% load..ini akan mengurangkan pembaziran power seterusnya boleh jimat bil letrik...tak rugi beli sebab psu kita jarang tukar..kalo boleh cari lebih 550w utk future use..

ni senarai psu yg ada 80+ certified LINK

aku pun nak tumpang bgtau sket pasal PSU ni... berdasarkan pengalaman n pengamatan sendiri jer

sebelum aku upgrade pc awal tahun 2008...aku pakai pentium D 820 selama setahun dec07-dec08

PSU aku true power, tp jenama cikai jer Powerlogic Magnum 300 (350w tru power/600w peak/max power)

masa pakai pentium D...aku dapat rasa angin yg keluar dr PSU tu panas...

then lepas upgrade beli e2140, aku masih guna PSU yang sama... perbezaan yg aku rasa... angin keluar dr PSU tak lagi panas...suam2 jer...

so kemungkinan PSU meletup tu ada banyak, cuma kita tak dapat pastikan punca utama...

sebab 20pin / 24pin pun ada... bila mobo tu 24pin...maknanya ada keadaan tertentu mobo perlukan power dari pin tersebut...dan jika tiada...mobo akan tarik power dari pin yg ada...

ditambah dgn load system...tgk graphic card apa kita pakai..processor apa kita pakai... pentium D brp watt? graphic card hang pakai brp watt?

bila load tinggi...PSU akan cuba supply power secukupnya... masa ni PSU akan capai tahap maximum... n biasanya PSU ni ada tahap2 load maximum dia mampu capai...contoh...PSU cap AYam mampu capai load maximum secara berterusan selama 5 minit, jika load max berterusan lepas 5 minit jangka hayat komponen akan kurang...seterusnya jika berterusan dalam keadaan suhu panas dsb...PSU boleh terbakar/blow/meletup

psu cap ayam biasanya tak bagi details ttg max power ..peak or what ever... kita tibai je ...

haha..lagi pun true power 20pin bleh pakai board 24pin.aku pun ada pakai gak gak enlight 20 pin balun kat board 24pin punya board.tapi kalau dah rosak nak salah kan siapa?salah kan diri sendiri lah.wokeh cun!!!

.tapi kalau dah rosak nak salah kan siapa?salah kan diri sendiri lah.wokeh cun!!!

apa plak.....kan dalam manual xde tulis akibat kalau pakai 20 pin ke 24 pin apa jadik

juz ada warning@unstabiliti may be happend

ada tulis ke?power400fl5.jpg

yer ker?rasenya takde kaitan dgn PIN tapi sbb PSU tu bukan true power..aku pun pakai PSU 20 pin tp mobo 24-pin. dah 2 mobo aku pakai..cpu terakhir windsor F3 3800+ 2.0GHz @ 3.0GHz..spec lain??ram 2 x 1gb oced 1ghz, hdd 3 ketul, dvd, dvdrw, kipas ketul2..mobo ATX

mmg jumlah pin mainkan pranan, 24pin supply more power, dlm kes pki 20pin psu kat mobo 24pin, amd F3 3800, bkn amd x2 3800, so power consumption kurang, psu still bleh tampung, tpi inten pentium d mmg tekenal ngan power comnsumption yg kuat, confirm xcukup power, bila psu overload per lagi, brasap r.... bleh try la.. tgk brpa lama psu 2 bleh tahan...

mmg jumlah pin mainkan pranan, 24pin supply more power, dlm kes pki 20pin psu kat mobo 24pin, amd F3 3800, bkn amd x2 3800, so power consumption kurang, psu still bleh tampung, tpi inten pentium d mmg tekenal ngan power comnsumption yg kuat, confirm xcukup power, bila psu overload per lagi, brasap r.... bleh try la.. tgk brpa lama psu 2 bleh tahan...

F3 ni baru je aku pakai..sblm ni pakai Windsor F2 3800+ selama 4-5 bulan..of coz aku OC

kalau 20 pin = 24 pin...

baik extra @ addtional 4 pin x yah pki wire~

extra wire = extra power supplied :D

huh~

yer betul..memang kita buleh kaitkan dgn 20pin psu pakai kat 24-pin mobo..tapi kesimpulannya = PSU cap ayam tak tahan :lol:

apa plak.....kan dalam manual xde tulis akibat kalau pakai 20 pin ke 24 pin apa jadik

juz ada warning@unstabiliti may be happend

ada tulis ke?power400fl5.jpg

betul gak apa dier tunjuk tueh.aku mungkin paham skit pasal manual yang ngko tunjuk tueh.btw utk Pentium D yang kemaruk nak power consumption tak sesuai pakai 20pin.

btw,kalau tak salah aku,board p5rd1 yang aku beli dari arjuna ada 24pin.memandangkan aku pairkan ngan p4ht,aku pakai 20pin aja.satu perbezaan ketara ialah dari segi boot sampai ke post amat lambat berbanding dgn psu 24pin.

so aku rasa extra 4 pin tueh bekalkan kuasa +12v dan itu bukan satu kuasa yang kecil utk diabaikan.

Conclusion, if sayang hardware, x kira laa High-End, Mid-End, even Low-End, melaburlah lebih ckit untuk dapatkan PSU TruePower.. ;)

Conclusion, if sayang hardware, x kira laa High-End, Mid-End, even Low-End, melaburlah lebih ckit untuk dapatkan PSU TruePower.. ;)

aah, tul tu bro. tak rugi rasenye if kuor duit lebey cket utk PSU power. jgn la pakai PSU TrueAyam nye if rig korang spec tinggi .. kalo jadi cam Angel tu, susah lak nak bli hardware baru.

Edited by LittleCordines

aku dulu pon pakai psu ayam masa mula2 pakai pc.

then + gc, ext hdd, rom, ada prob lak...

xleh baca cd r.

pstu tukar ayam gak, tp yg ok sket (ayam belanda)..

pastu mber aku yg OC guna psu ayam, sama gak

cd x detect r, kebod bengong r.

pastu tuka psu CM Xtreme 430, trus ok semuanya.

ksmpulan, xrugi beli psu true power..mcm hoodlums cakap tuh

Yap.. beralihlah guna kuasa sebenar..

Memang berbaloi dan lebih selamat..

Aku guna Cooler master 450watt..

Ok ape..?

aku baru teingat,.......

ada spec sama macam aku cuma dia pakai 8400GS GC ngan Biostar T SERIES(RM 350) PSU Powr logic.....pc nih awal 1 minggu dari aku dan aku teringat dia pakai 24pin PSU...............so far xde apa2.........so mean korang semua salah PSU atay salah kabel 4 pin x masuk?

aku baru teingat,.......

ada spec sama macam aku cuma dia pakai 8400GS GC ngan Biostar T SERIES(RM 350) PSU Powr logic.....pc nih awal 1 minggu dari aku dan aku teringat dia pakai 24pin PSU...............so far xde apa2.........so mean korang semua salah PSU atay salah kabel 4 pin x masuk?

PSU tak salah, pasal pin2 tu pon tak salah. ni salah ko la. Try google for PSU Power Calculation PSU ape nak pakai... google la boy ..

Edited by LittleCordines

Yap.. beralihlah guna kuasa sebenar..

Memang berbaloi dan lebih selamat..

Aku guna Cooler master 450watt..

Ok ape..?

aku sekrang guna cooler amster extreme 390 watt....so far x meletup lagi...