Jump to content
idan

Komputer Akan Hang

Recommended Posts

assalamualaikum and hello kepada semua.

aku ada masalah dengan pc, before nih berjalan lancar.

tetiba wat hal.

camnih , bila aku cucuk aja apa apa device ke usb port (camera , card reader , thumbdrive) yg berkaitan storage ,

pc aku akan detect kejap , n kalo aku cuba copy file dari storage tu , pc aku akan hang.

suma tak leh tekan apa apa n terpaksa off-on atau tekan restart buton.

aku dah cuba suma port yg ada , semua akan bermasalah. untuk pengetahuan , mouse aku pon guna usb , and takda masalah pada mana mana port usb.

sebelum kejadian , pc ni penah ada prob dengan "leaking elektrik" pegang mana mana bahagian besi , sure akan terkena renjatan kecil. masalah ni da setel bila aku ubah soket elektrik ke plug yg lain.

sebelum tu juga.. aku selalu gunakan kipas meja (kecil) USB. berjam jam gak rasanya aku guna. mungkin penyebab masalah kat situ?

ada apa apa idea untuk masalah ni?

segala komen aku dahulukan dengan terima kasih.

Pc umah aku pon ade prob yg sm gak

cucuk USB confirm hang pc

mouse,camera,handphone elok plak dia detect

event da format pon still x selesai gak prob

so tumpang mencelah la ek

try masuk device manager, remove/uninstall semua usb controllers dan restart... tengok camna...

thanks for the advise. hadoi..penat betol..ada prob baru lak ,

skrang ni , aku nye DVD drive tak detect lak.

kalo aku pakai master (hd) dengan dvd rom , sumanya lancar.

tapie kalo aku masukkan tambah 2 lagi slave (hd) , dia naik os tak detect.

so aku pakai 1 ja slave , and OS pon detect (master). tapie , dvd lak tak detect.

update :

aku dah unistall usb controller , mouse pon terus tak berfungsi , hehe.. after restart , aku uji dengan kad reader , with 2GB cf card , terus hang.

- masalah tak setel

Edited by provox the ortodox

thanks for the advise. hadoi..penat betol..ada prob baru lak ,

skrang ni , aku nye DVD drive tak detect lak.

kalo aku pakai master (hd) dengan dvd rom , sumanya lancar.

tapie kalo aku masukkan tambah 2 lagi slave (hd) , dia naik os tak detect.

so aku pakai 1 ja slave , and OS pon detect (master). tapie , dvd lak tak detect.

update :

aku dah unistall usb controller , mouse pon terus tak berfungsi , hehe.. after restart , aku uji dengan kad reader , with 2GB cf card , terus hang.

- masalah tak setel

jumper ngam tak? dah enable usb legacy support dan check hard disk priority dlm bios?

sebelum nih..takda masalah..suma slave dapat detect.. and dvd pon run OK. cuma usb ja prob.

ok.. jap lagi aku cuba godek kat bios n tengok jumper lak.

will update the result. thanks

Kasi spec PC ko........brapa tahun dah guner??? Ko guenr kipas USB meja tue ker????

Setahu aku kipas USB boleh menyebabkan kerosakkan kpd komponen terutama Mobo kerana ia hanya menggunakan kuasa yang dibekalkan oleh USB tanpa sebarang kluar/masuk aliran data...........tu sebab skang takde nampak sgt org pakai kipas usb tue.........

Kasi spec PC ko........brapa tahun dah guner??? Ko guenr kipas USB meja tue ker????

Setahu aku kipas USB boleh menyebabkan kerosakkan kpd komponen terutama Mobo kerana ia hanya menggunakan kuasa yang dibekalkan oleh USB tanpa sebarang kluar/masuk aliran data...........tu sebab skang takde nampak sgt org pakai kipas usb tue.........

ye ke.. nanti aku kasi spec detail..

aku rasa pon , penyebab dia kipas tue la.. lepas pakai.. macam macam penyakit timbul , adui.. nih kes sesaja nak menggatal la nih.. tak sangka camni akibatnya. huh.

kalo mobo..susah la.. aku dah cuba cari , mmg rare nak jumpa , kalo jumpa soket sama , graphic card lak tak masuk.

bro , leh sarankan software apa leh kasi detail spec? aku ada test dengan everest , tak tau nak pastle mana satu. banyak sangat detailnya.

updated ;

Edited by provox the ortodox

segala komen aku dahulukan dengan terima kasih.

ko pakai mobo VIA Chipset K8m800 ke? yg rm 200++ tuh? :blink: .......sila nyatakan mobo ko dulu bro........

sempron ko tuh 2nd sempron socket 754..........mean version ke 2 kalau x salah aku ko ada pakai 2 tahun kan beli late 2005?

P:S kalau dah malas sangat........ko beli je PCI USB card tuh dalam rm 30 ada 4 port............kes ko nih minor je.....kes terpencil ;) ......

Edited by I am The Angel Of Dead

sarge : PSU cap ayam ja la.. :)

i am the angle of dead :

mobo aku nih , kalo check dengan CPUz , unknown. ada tulis metalware ja.

tapie kalo dekat everest , naik saphire kalo tak salah aku. ah.. kategori cap ayam.

aku pakai , mmg range 2 taun da rasanya.

hehe.. mmg terfikir PCI USB tu .. b4 tu , nak gak godek skit skit.. leh gak belajar apa yg patut.

Bkn masalah terpencil tue Angel...........kerosakkan2 mcm nie membawa kpd masalah yang lain nanti.........mcm Pentium 3 aku dulu............mcm tu lah.........mula2 rosak USB........lepas tue slot memory.....lepas tue mcm2 lagi......lepas tue kong...........

Cuber tukar PSU...........kadang2 PSU pun penyebab jugak.........dulu pnah ada PC yang tak dpt guner Master dan Slave bersama walaupun jumper set dgn btol..........tapi apabila tukar PSU.........suma berjalan dgn lancar........

terima kasih ,

itu yg risau ..aku selalu pakai pc nih untuk image editing ,

even tak power.. boleh la jalankan kerja harian.

untuk pengetahuan , dulu aku ada beli ram , n da jual , sbbnya , bila aku masukkan 2 2 ram (aku ada 2 slot ja)

bila masuk windows..terus dia restart balik.. n masuk windows..restart balik.

walopon dia dah read as 1g (2x 512) tapie macam gila ja jadinya. bila aku tanggalkan salah satu ram , n guna single ja. boleh plak.

pernah terfikir nak update bios , tapie kurang pengalaman , n sampai skrang tatau nak dapatkan update bios tue darimana. faham ajalah ,

cam ayam punya.

kalo ada budget , aku cuba tukar PSU yg better skit , harap harap ada perubahan la hendaknya.

skrang nih.. master , slave n DVD da detect. sbb aku tanggalkan 1 HD (before ni pakai 3HD).

cuma masalah USB tu la probnya. kalo takda aral , petang nih aku cuba dapatkan PCI USB , tengoklah apa jadi nanti.

sarge : PSU cap ayam ja la.. :)

i am the angle of dead :

mobo aku nih , kalo check dengan CPUz , unknown. ada tulis metalware ja.

habisla aku cakap berdasarkan pengalaman aku la pasal aku keje repair pc dan aku keja kat kedai........kalau mobo brand cap ayam.....hanya brand cap ayam mobo je `bersikap pelik` kalau masuk RAM kekadnag ada prob......kalau tambah barang lain sikit ada prob gak........nih aku x sure PCI slot ko yg 3 tuh leh pakai atau idak............kang masuk2 kad PCI dia hang :lol: naya je.........hati2 sikit

P:S Cmos dah reset?........dan satu lagi nyatakan pada aku brang sound card ko dan VGA ko sekali kat aku

ECS ngan PC Chips 2 brandc nih kalau korang nak upgarde kena hati2.............cth senang...ada AGP port masuk GC x leh boot pasal x leh support GC yg besar2 :huh: ......

mobo brand manhattan utk pengetahuan adalah sama ngan brand 2 kat atas tuh ECS@PC CHip

Edited by I am The Angel Of Dead

tiub habuk? hehe..tak cukup dengan berus..sampaikan peniup tilam angin tu aku pakai.. kiranya, takda sebab habuk kot.

aku da beli PCI USB tadi , OK la..suma jalan lancar. dapat transfer file cari CF card aku. malam skit dah leh start edit edit gambar.

angle :

standard la.. cam ayam.. macam macam la ragamnya. time beli nak bugget , itu ini nak pakai duit , so ayamlah pilihan hati. dah pakai lama , nak upgrade , macam macam hal.

ada rezki lebih , mau angkat mac terus .. tenang jiwa. :P

aku da beli PCI USB tadi , OK la..suma jalan lancar. dapat transfer file cari CF card aku. malam skit dah leh start edit edit gambar.

aiseh aku lupa nak cakap la.....ko leh pakai usb hub yg rm 10 tuh dulu alah yg pecah 4 tuh.. :ph34r:

aiseh aku lupa nak cakap la.....ko leh pakai usb hub yg rm 10 tuh dulu alah yg pecah 4 tuh.. :ph34r:

aku da try pakai menda alah tue.. sama gak jadinya.. bukan tak detect..tapie kejap aja..terus hang.

takpe la..syukurla.. jgn wat hal lagi udah la.. hehe

ok all.. terima kasih banyak..

Topik perbincangan ini ditutup kerana perbincangan telah tamat atau persoalan telah diselesaikan. Harap maklum.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...