Jump to content
abediey

Start Tak Bunyi Tut...

Recommended Posts

salam geng,

komputer ambo ni AMD sebelum ni ok pun, selalunya bila saya on dia bunyi tut yang menandakan keyboard dan kesemuanya ok termasuk ram dan Graphic card dan kemudian dia load window and bla bla bla bla...

ok, yang jadi masalahnya tetiba jer kom saya bila on jer hanya bunyi derungan kipas dan LED lamp nyala, hard disk juga jalan sama boleh dikatakan suma ok lah.. cuma saya tak tahu nape dia xleh nak detect bios. apa masalah dia ni ek?

symtom-symptom sebelum "kong" saya dapati dengan tetiba mouse xleh gerak hanya keybord jer boleh, kemudian dua dua tak boleh dan kemudian selalu restart. and lastly langsung tak boleh detect bios dengan kata lain tak bunyi "tut".

heheheh TQ kengkawan sesiapa yang boleh nolong eden sila silalah yer,... ataupun yang dah ada pengalaman sedemikian..

aku sebenarnya tak dapat nak tangkap ape yg ko tulis tuh.. kalo bunyi tut tu takde mean dia tak boot la,selalunya gambar tak keluar kat monitor...

cuma tak detect bios tu camne..takleh masuk bios ke ape ek..

aku sebenarnya tak dapat nak tangkap ape yg ko tulis tuh.. kalo bunyi tut tu takde mean dia tak boot la,selalunya gambar tak keluar kat monitor...

cuma tak detect bios tu camne..takleh masuk bios ke ape ek..

kat monitor tetap gelap... mmg dia tak boot.. kipas suma jalan.. camane ek?

dah macam2 saya buat tapi masih tak menjadi.buang pasang balik... selalunya bila kita on komputer klu tak pasang ram dia akan keluar bunyi kan? tapi semenjak dia tak boot, saya buang ram pun dia tetap gak senyap jer...

pengalaman saya...

1 - RAM..cuba bukak pasang balik..kalo tak jadi gak (tgk no 2)hehe.. :rolleyes:

2 - PSU..try tukar PSU lain..sbb kalo monitor takde, mouse n keyboard hang...maybe tak cukup power..

:)

pengalaman saya...

1 - RAM..cuba bukak pasang balik..kalo tak jadi gak (tgk no 2)hehe.. :rolleyes:

2 - PSU..try tukar PSU lain..sbb kalo monitor takde, mouse n keyboard hang...maybe tak cukup power..

:)

Ram cabut pasang balik dah buat juga tak jadik, psu pun dah tukar dengan saya punya adik pun tak jadi jugak.

Bukak suma,pasang balik...

semuanya sudah, proc, ram, GC, HD, dll...

tapi masih juga tak menjadi

dah reset bios...ada 2 cara...

1..guna jumper

cari manual mobo... set jumper utk reset bios...

2..guna bateri cmos

bukak elok2 bateri pada mobo, biarkan selama 1-5 minit...cabut plug semua skali...

lepas tu pasang balik bateri..pasang plug..on...

try sekali lagi gosok kaki RAM tu ngan pemadam

sebelum ON balik PC ko tu try pasang seminima yang boleh hardware untuk troubleshoot cth: VGA, RAM & Keyboard. Kalau RAM berkeping2 try pasang 1 keping dulu. Hard disk, CD/DVD, floppy dan lain2 jangan pasang dulu. Objektifnya untuk troubleshoot satu per satu bermula dgn hardware yang paling minimum dulu

aiiik,dah tuko sume still sama jugak??? hairan juger nih...

sbb sepanjang pengalaman aku yg penah kene kes gini. kalo cpu running cantik tapi tak boot dan tiada gambar, masalahnya adalah pada:

1.ram (bukak sume pasang sesatu)

2.psu

3.gc

4.hdd

kalo nak trouble shoot,kene give and take, maksudnya ko punyer barang kene test kat cpu lain, dan barang cpu lain kene test kat cpu ko ... mana tau tak matching kerr... :)

1. reset CMOS cam sawi cakap

2. cabut sume ram..on..patutnya kene ade bunyi tuuut...tuut...

kalau ade bunyi

1. cube bersihkan kaki ram @ gold finger pakai getah pemadam. gosok kasik kilat sket..jgn pakai sabun dah la

2. masuk balik / tukar slot

3. kalau OK biar sampai masuk windows dulu..gune puas2 baru msk ram2 lain

4. kalau tak OK jgk, suspek ram / slot rosak

kalau senyap (cabut ram tapi takde bunyi ape2)

1. mungkin mobo / cpu / psu ko problem

2. benda ni kene pinjam la..test PSU lain tgk camne

3. cabut CPU. pastu psg blk. tak jadik jgk kene pinjam org punyer la..kalau takde, sblm beli biasenya buleh mintak org kedai tu test dulu utk make sure memang CPU yg problem

4, buleh jgk bwk cpu / proc tu test kat pc org lain..tapi kene make sure soketnya sama dan anda tahu cara nak cabut / install blk

dah macam2 saya buat tapi masih tak menjadi.buang pasang balik... selalunya bila kita on komputer klu tak pasang ram dia akan keluar bunyi kan? tapi semenjak dia tak boot, saya buang ram pun dia tetap gak senyap jer...

aku rasa mobo ko problem tu

terima kasih semua kawan2 yang banyak bagi cadangan dan membantu.. semua step telah ambo buat namun tiada hasil dari mobo ambo semua GC, Ram, HD dan lain lain benda ok bila saya pasang kat kom lain... jadi jelaslah saya rasa mmg mobo saya yang bermasalah.. tapi yang jadi masalahnya bila di check pada capasitor dan lain lain benda ok saja, xda yang mcm gelembung nak pecah ke karat ker hapa ker.. semuanya ok... wuih.. geng.. agak2 mobo AMD baru berapa yer.. ni ambo guna kom opis nih.. kom sendiri dah kong.. wawawawa

• Create New...