Jump to content
FixxxxxeR

Download Game Aku - Goldhunt

Recommended Posts

Assalamualaikum , aku tak tahu masih ada orang ingat tak aku lagi, dulu aku ada post game aku , Tri Invader dalam tahun 2001 guna nick hotakkau16,

nih aku ada buat satu lagi game , GOLDHUNT , cuba check laman ni http://tri_invader.phpnet.us/goldhunt.htm ...game ni di code dalam 2 language berlainan , Qbasic (DOS) dan GLBASIC(Windows) ...buleh laa try test,

thanks

FixxxxxeR :blink:

Bnyk gak game yg ko buat kat site ko tu ek :ph34r:

ada la sikit , kat link PRODUCTS tu sema software/game yang aku buat sendiri ...kat link DOWNLOAD tu game-game orang lain , Malaysian dan none Malaysian ... thanks.. :blink:

Banyak gak games ko dah buat... dalam macam2 jenis bahasa tu. Tahniah! Apa kata develop game terbaru ko pakai latest programming language, baru bertambah koleksi ko tu.. hehehe.

Banyak gak games ko dah buat... dalam macam2 jenis bahasa tu. Tahniah! Apa kata develop game terbaru ko pakai latest programming language, baru bertambah koleksi ko tu.. hehehe.

latest programming language? FreeBasic dan GLBASIC tu yang latest aku guna , Visual Basic aku rasa masih up to date sbb masih ramai orang pakai..cuma VB.Net ni orang kata lagi senang , allahualam, aku tak pernah try lak.. ... Kalau macam Qbasic 4.5 dan GWBASIC tu mungkin dah outdated sebab dalam DOS.... sebab tu aku buat game aku dalam dua platform , DOS dan Windows.

emm.. ko syor language apa?

Assalamualaikum , aku tak tahu masih ada orang ingat tak aku lagi, dulu aku ada post game aku , Tri Invader dalam tahun 2001 guna nick hotakkau16,

nih aku ada buat satu lagi game , GOLDHUNT , cuba check laman ni http://tri_invader.phpnet.us/goldhunt.htm ...game ni di code dalam 2 language berlainan , Qbasic (DOS) dan GLBASIC(Windows) ...buleh laa try test,

thanks

FixxxxxeR :blink:

hehehe...best la juga game ko..kewkkewkew...napa ubah nick??

wa... dari tahun 2001 sampai 2008 apsal gamebase still sama. kekeke

aku ingat ko muncul dengan pembaharuan ...cam 3Dbase ke... huhuhu

taknak upgrade ke?

wa... dari tahun 2001 sampai 2008 apsal gamebase still sama. kekeke

aku ingat ko muncul dengan pembaharuan ...cam 3Dbase ke... huhuhu

taknak upgrade ke?

Thanks for your suggestion

emmm... aku bermula dengan 2D game , sejak komputer 8 bit lagi... tak pernah code program dalam 3D , may be one day aku akan buat 3D game , but not in this short while. Nak kena belajar dulu 3D programming dulu from the ground up (aku tak berapa minat 3D game ni sebenarnya). GLBASIC supports 3D programming.. cuma aku jer yang tak explore lagi.

2D game pun not bad kalau kita buat some mapping+scrolling ....dia jadi lebih fancy. In the old days , most game di code dalam 2D , even first RTS ( real time strategy) game pun orang buat dalam 2D cth Dune II ,RPG game macam Diablo juga still dalam 2D cuma di isometric kan. Banyak RPG game macam Ragnarok still dalam 2D... 2D game tidak lah memboringkan lagi (at least pada aku laaa :blush: ) , yang penting Game Play dia bagus.

Allahualam , thanks

latest programming language? FreeBasic dan GLBASIC tu yang latest aku guna , Visual Basic aku rasa masih up to date sbb masih ramai orang pakai..cuma VB.Net ni orang kata lagi senang , allahualam, aku tak pernah try lak.. ... Kalau macam Qbasic 4.5 dan GWBASIC tu mungkin dah outdated sebab dalam DOS.... sebab tu aku buat game aku dalam dua platform , DOS dan Windows.

emm.. ko syor language apa?

GLBASIC tu kalo tak silap aku, language yang memang khas untuk game creation in BASIC (boleh buat 2D/3D/Networking) dan compile direct ke bentuk machine code (tak perlu intepreter)... dalam erti kata lain memang lajulah game tu nanti. Cuma dia kena beli kan... :blink:

Aku cadangkan cuba programming language yang latest punya misalnya Visual BASIC 2008 Express Edition (free jer) atau pun yang lebih elok pakailah Visual C# terus. VB ni memang dah famous seluruh dunia... so, lebih ramai lah nanti kawan2 yang dapat share experience dan troubleshoot kalau ada masalah kan.

Aku dulu pun bermula dengan QBASIC gak.. masa zaman MSDOS dulu.. eheheehe.. :D

GLBASIC tu kalo tak silap aku, language yang memang khas untuk game creation in BASIC (boleh buat 2D/3D/Networking) dan compile direct ke bentuk machine code (tak perlu intepreter)... dalam erti kata lain memang lajulah game tu nanti. Cuma dia kena beli kan... :blink:

Aku cadangkan cuba programming language yang latest punya misalnya Visual BASIC 2008 Express Edition (free jer) atau pun yang lebih elok pakailah Visual C# terus. VB ni memang dah famous seluruh dunia... so, lebih ramai lah nanti kawan2 yang dapat share experience dan troubleshoot kalau ada masalah kan.

Aku dulu pun bermula dengan QBASIC gak.. masa zaman MSDOS dulu.. eheheehe.. :D

Ha ah..betul... , memang GLBASIC ni kena beli...cuma aku tak beli pun...aku cari cr@ck file dia jer dalam internet, banyak...so aku pakai yang piratenyer jer.

aku tak guna Visual Basic/Visual C# untuk buat games sebab compiler ni kena panggil API dulu untuk panggil DirectX/OpenGL. dia tak der build in command macam GLBASIC. GLBASIC ni macam engine A6 yang zsuperxtreme guna , cuma language dia dalam BASIC , A6 lak dalam C. so kalau guna VB/C#/VC++ memang buleh panggil DirectX , cuma payahhhhhh sangat...walaupun ada clasess wrapper yang dibuat khas untuk VC++ untuk call DirectX ( cth CDX ) tapi aku masih tak jumpa CLasses Wrapper untuk VB , aku tak reti C/C++ , kalau Deplhi buleh gak aku faham sesikit...tapi C niii,aku tak faham langsung syntax dia...aku lebih kepada BASIC programming. Kalau VB ni ada build in command untuk call DirectX tanpa guna API memang dah lama aku guna VB ni..since syntax VB ni tak der ler banyak sangat beza dia dengan Qbasic, dan Qbasic ni memang dah jadi flesh and blood aku ....Even ada FreeBasic yang syntax dia almost 100% macam Qbasic dan buleh compile Qbasic Codes , tapi still kena guna API untuk panggil DirectX........sebab tu lah aku guna GLBASIC , tapi kalau ada CLasses Wrapper khas untuk VB/FreeBasic nanti,aku tak kan teragak-agak untuk guna VB/FreeBasic lak

Thanks

p/s ko masih guna Qbasic lagi tak sekang ni? kalau ko masih minat programming dalam Qbasic ..try laa FreeBasic ... dia untuk Windows, tapi macam Qbasic gak.

Allahualam

p/s ko masih guna Qbasic lagi tak sekang ni? kalau ko masih minat programming dalam Qbasic ..try laa FreeBasic ... dia untuk Windows, tapi macam Qbasic gak.

Allahualam

Sekarang nie aku cuma pakai 2 jenis BASIC dialect jer untuk develop software & games iaitu Just BASIC (freeware)/Liberty BASIC dan jugak Visual BASIC 2008. :lol::lol:

Cuma kalo yang game development tu, aku rasa lebih senang kalau pakai game creation tool macam Game Maker dan Game Editor (untuk 2D game) daripada hard-coding. Lagipun jimat masa sikit kalau dah ada framework daripada buat from scratch. Sekarang nie dah rasa malas nak belek2 code sebijik2... hehehehe. :D

Edited by LanoG

Sekarang nie aku cuma pakai 2 jenis BASIC dialect jer untuk develop software & games iaitu Just BASIC (freeware)/Liberty BASIC dan jugak Visual BASIC 2008. :lol::lol:

Cuma kalo yang game development tu, aku rasa lebih senang kalau pakai game creation tool macam Game Maker dan Game Editor (untuk 2D game) daripada hard-coding. Lagipun jimat masa sikit kalau dah ada framework daripada buat from scratch. Sekarang nie dah rasa malas nak belek2 code sebijik2... hehehehe. :D

wow ..not bad...not bad at all, banyak gak games dan software yang ko dah buat yerk... aku suka main game fruittale ko tu...neat!, and thanks sebab buat tutorial pasal Just Basic , dalam BM lak tuuu, aku dah download...nanti ada masa aku baca..Ko ni pandai melukis yerk?? grafik ko cun cun jer aku tengok..aku nak melukis ni tak reti..biasanya sprite untuk game tu aku ambik dari internet jerr...

aku ada try guna game maker tu, and ada beli buku pun untuk tu..cuma tak der masa nak belajar lagi... Game Editor pun pernah try..cuma tak terer jer ..

aku suka guna programming language sebab nak convert game tu ker language lain senang jer..contoh Game GOLDHUNT aku tu, aku mula mula code dalam Qbasic , lepas tu baru convert kepada GLBASIC ..aku cuma tukar syntax jerr...algorithm dia lebih kurang jer...adjust sikit sikit jerr...Memang masa nak code game tu mula-mula leceh sikit...sebab banyak coding kena buat....kalau guna Game Maker ker Game Editor ker .. nak convert ker Software lain payah gak kot...allahualam

Thanks. Nak kata pandai melukis.. tak ler pandai sangat, boleh sikit2 jer lukis nie. Selainnya aku gunakan sprite dari 3D grafik yang aku dah render dalam 3D software. Mudah sikit nak wat animation frame untuk satu2 sprite... :D Aku lebih minat dalam modelling untuk grafik 3D...

Err.... ngape tak terus code dalam GL BASIC, susah2 jer kena convert plak dah bila tulis dalam QBASIC. Well.. kalau nak yang lagi banyak orang pakai, guna Dark BASIC jer... ramai game develper pakai bahasa nie.. Tu pun kalo serius nak bina game yang hampr2 kepada komersial. Tapi nak belajar tak salah gak kan... mana tau boleh hasilkan satu masterpiece yang blockbuster plak... hehehehe. :D

Thanks. Nak kata pandai melukis.. tak ler pandai sangat, boleh sikit2 jer lukis nie. Selainnya aku gunakan sprite dari 3D grafik yang aku dah render dalam 3D software. Mudah sikit nak wat animation frame untuk satu2 sprite... :D Aku lebih minat dalam modelling untuk grafik 3D...

Err.... ngape tak terus code dalam GL BASIC, susah2 jer kena convert plak dah bila tulis dalam QBASIC. Well.. kalau nak yang lagi banyak orang pakai, guna Dark BASIC jer... ramai game develper pakai bahasa nie.. Tu pun kalo serius nak bina game yang hampr2 kepada komersial. Tapi nak belajar tak salah gak kan... mana tau boleh hasilkan satu masterpiece yang blockbuster plak... hehehehe. :D

ok ler tu.. grafik ko cantik apa...aku memang buta kayu bab bab melukis ni eheh..

naper tak terus code dalam GLBASIC?? hmmm .. entah... cuma, aku rasa kalau aku buleh code game tu dalam Qbasic , insyallah aku buleh code game tu balik dalam language lain lak... kalau aku code game tu dalam language lain, belum tentu aku buleh code game tu balik dalam Qbasic ... sebab Qbasic ni language old..tak powerful lak tu... tul tak?

Dark Basic ?? hmmm pernah try... tapi tak pernah serius ngan language tu...and aku rasa aku tak mampu nak code game sampai tahap komersial...aku tak der ler seterer tu...banyak nak kena belajar lagi...sekadar suka suka atau hobi buleh la kot...walaumacam mana pun aku ada simpan angan-angan nak code game macam COmmand and Conquer tu , cuma tak tahu bila baru aku reti buat game macam tu....ilmu tak cukup lagi.

ko tahu tak..aku pernah jumpa game RTS (macam Command and Conquer tu) yang di code dalam Qbasic...terkejut aku mula mula jumpa game tu...tak sangka orang buleh code RTS game dalam Qbasic , ko search Arrakis..( tapi Arrakis running dalam windows 98 jer ler)

ko tahu tak..aku pernah jumpa game RTS (macam Command and Conquer tu) yang di code dalam Qbasic...terkejut aku mula mula jumpa game tu...tak sangka orang buleh code RTS game dalam Qbasic , ko search Arrakis..( tapi Arrakis running dalam windows 98 jer ler)

Hehehe... dah lama benar aku tinggalkan QBASIC, nostalgia masa zaman aku budak2 sekolah tu... ingat lagi game Gorilla dan Snake dia.. hehehe. :lol: Tak penah plak tengok orang buat game RTS pakai language nie... tapi memang powerlah kalo camtu. :huh::lol:

Hehehe... dah lama benar aku tinggalkan QBASIC, nostalgia masa zaman aku budak2 sekolah tu... ingat lagi game Gorilla dan Snake dia.. hehehe. :lol: Tak penah plak tengok orang buat game RTS pakai language nie... tapi memang powerlah kalo camtu. :huh::lol:

aaa..Gorilla dan Nibbles..aku ingat lagi game tu

Memang budak yang code game arrakis tu aku rasa genuis gila... bukan senang nak buat game cam gitu dlm Qbasic.

ko check sendiri laa game tu

http://arrakis.dune2k.com/arrakis.html

nak download pergi sini , siap ngan source code sekali dia kasi

http://arrakis.dune2k.com/downloads.html

tapi kena guna windows 98 laa kalau nak test , XP tak jalan rasanya

Hehe... so, apa projek seterusnya nanti. Game apa nak buat dan dalam platform mana plak. Kalo ko perlukan bantuan dari segi grafik untuk sprite ker... bagitau jer. Sini ramai yang bleh buat macam2 jenis grafik...

Aku nyer next projek pun tak start2 lagi sebab busy sangat2... so, takde masa nak design & coding game framework... Tapi kalo ko nak bantuan dari segi grafik ker, boleh jer aku dan lain2 member tolong buatkan sebab tak perlukan masa sangat nak pikir logic dan algoritma... hehehe :D

Hehe... so, apa projek seterusnya nanti. Game apa nak buat dan dalam platform mana plak. Kalo ko perlukan bantuan dari segi grafik untuk sprite ker... bagitau jer. Sini ramai yang bleh buat macam2 jenis grafik...

Aku nyer next projek pun tak start2 lagi sebab busy sangat2... so, takde masa nak design & coding game framework... Tapi kalo ko nak bantuan dari segi grafik ker, boleh jer aku dan lain2 member tolong buatkan sebab tak perlukan masa sangat nak pikir logic dan algoritma... hehehe :D

buat masa ni tak der projek lagi , idea tu ada...cuma tak tahu bila nak start coding....ingat nak buat 2D platform game jerr...3D tak reti laa..kalau aku coding nanti..aku try buat dalam 2 platform DOS (Qbasic) dan Windows (language tak decide lagi)... untuk grafik/sprite nanti aku cari ko ...

tapi tu laa.. tak tahu bila nak start coding....lambat lagi kot...

buat masa ni aku tunggu korang laa buat game dulu...kasi aku jadi beta tester pun ok :blush:

oooo...

nape tak bagi kat miniclip jekkk...

kan untung.....

dpt view kat website miniclip turr..

huhu...:P

Miniclip bukan ker cuma untuk game dihasilkan dengan Flash, Shockwave dan Java sahaja...? :blink: