Jump to content
zerokid

External Hdd Aku Rosak Ke?

Recommended Posts

hmm..

external aku 80gb..

baru je smalam jadik camenh..

tgh dok syok copy file..

tibe2 die kuar msg "write delay failed" <---[aku xpasti..xempat baca]

die kuar sbelah jam..[sudut kanan bawah]

pehtu external aku xleh detect..

icon 'safely remove bla bla' tu ade..

lam MyComp xdetect...

slepas lebey kurang 7-10 menet baru la detect..

tu pon xleh bukak..My Comp jadik 'hang'

aku try tukar pc.. same gak..

balik aku try kat pc aku..still kene tunggu 10 menet

tgk gune Disk Management ade la...

tapi dah 99% free space...

so aku format le...

apesal hah??

aku takut berulang aje prob neh...

external kwn aku penah kene camneh...[120gb]

skali antar kilang trus ganti baru..

aku pya baru aje bli... lam 6 bulan lebey aje umurnya..

brand? jap usha...

-Western Digital-

Yg kawan nya 120gb ganti baru tu tak tanya dia apa masalah sebenarnya ? klu dia tanya kedai or tempat dia hantar or at least dpt feedback apa sebab tukar baru .

External HDD tu pakai E-Sata port ke USB port tuk connection ? External HDD tu ready-made datang sekali ngan HDD casing or customized (beli casing external asing ?) 3.5" ke 2.5" HDD ?

Download utilities software dlm web Western Digital and buat test , tengok ada apa2 error ke tidak ? Klu tader error , elakkan pakai usb port yg sama , misalnya klu selalu pakai usb front port , tukar dan pakai pada usb rear port . Biasanya Mainbord jenis lama je yg gemar merosakkan HDD external melalui usb port . Dan kebiasaannya USB rear port lebih stable berbanding usb front port .

hmm..

external aku 80gb..

baru je smalam jadik camenh..

tgh dok syok copy file..

tibe2 die kuar msg "write delay failed" <---[aku xpasti..xempat baca]

die kuar sbelah jam..[sudut kanan bawah]

pehtu external aku xleh detect..

external disk sangat sensetive. aku pon pakai WD 120g. penag gak mengalami maslah yg sama.

terpase FORMAT & DELETE partion..

pas2 s osah dok wat partion lagi.. biaq jurk 1 partion jurkk..

InsyaAllah orait external hg.. :lol:

Yg kawan nya 120gb ganti baru tu tak tanya dia apa masalah sebenarnya ? klu dia tanya kedai or tempat dia hantar or at least dpt feedback apa sebab tukar baru .

External HDD tu pakai E-Sata port ke USB port tuk connection ? External HDD tu ready-made datang sekali ngan HDD casing or customized (beli casing external asing ?) 3.5" ke 2.5" HDD ?

Download utilities software dlm web Western Digital and buat test , tengok ada apa2 error ke tidak ? Klu tader error , elakkan pakai usb port yg sama , misalnya klu selalu pakai usb front port , tukar dan pakai pada usb rear port . Biasanya Mainbord jenis lama je yg gemar merosakkan HDD external melalui usb port . Dan kebiasaannya USB rear port lebih stable berbanding usb front port .

kwn aku pya tuh kdai kate mmg dah rosak external die..

aku pya pkai usb.. customized..2.5"

da try download utilities HDD dlm web Western Digital ? check integriti HDD tersebut and lihat resultnya , klu ok , tader masalah seperti bad block / sector cuba , guna jer la cam biasa , tgk dia wat hal lagi tak , klu rajin nk wat full format (throughly) tu wat la sekali .

-cuba try tukar external casing/housing USB HDD tu , ha sni kna guna duit ;p

ato pun ,

-cuba pakai USB rear/back connection tgk ada stable tak HDD tu (dlm jangka masa yg lama) , jgn pakai langsung yg front port tu..

tambahan

-rajin2 scan guna antivirus & antispy , mushkil juga , mana la tau kan , tah tah sebab yg lain kita pi check yg lain ;p

kalu external hdd rosak akibat jatuh, agak2nya bleh baiki lagi tak?..

kalu external hdd rosak akibat jatuh, agak2nya bleh baiki lagi tak?..

Semua jenis HDD amat2 sensitif pada gegeran . Gegaran kecil kurang mendatangkan masalah , ianya akan bermasalah klu gegaran kecil itu berterusan .

Manakala bagi gegaran yg kuat seperti terjatuh atau terlepas dgn ketinggian 1 jengkal , hdd tersebut masih dlm keadaan 'bernasib baik' , klu lebih dari 1 jengkal , bersedia lah untuk menanggung risiko ;p

HDD yg terhempas kebiasaanya , part2 yg akan rosak ialah pd bahagian Head (Jarum Sesentuh/Jarum Pembaca) , atau pun pada bhg 'arm' (lengan jarum) atau pun pd bahagian 'axis arm' (pemegang jarum) , bhg2 ni semua merupakan bhg kritikal part dan mampu mencalarkan / merosakkan platter (piring mekanikal) .

Bgh yg paling last rosak akibat jatuh ialah 'Disc' (Platter/Piring Magnetic)

Klu HDD tu ada bunyi waktu On , jawabnya kena hantar kedai ;p

Klu On lampu nyala tak berkelip , tapi senyap je , pun kena hantar kedai ;p

Klu boleh guna/detect , tapi tak stable , kejap detect kejap ilang , redundantcy error , write error dsg , pong kena hantar kedai ;p (tetapi , kemungkinan besar data2 yg ada masih boleh diselamatkan dgn software2 tertentu - not 100% mungkin kurang) atau pun munkin hanya perlu diganti Head shj .

Note - klu hantar kedai , HIGHLIGHT kan pada mereka supaya RECOVER data yg ada dlm HDD - (bergantung pada tahap kerosakan) . Klu rasa dah xder warranty , dan cost repair pun mahal , better beli HDD baru ;p

Klu HDD tu ada bunyi waktu On , jawabnya kena hantar kedai ;p

ada harapan la kalu camni.. :rolleyes:

cost repair hdd ni biasenya area berapa ringgit?..

thanks ya UdangKarang for the information..

ada harapan la kalu camni.. :rolleyes:

cost repair hdd ni biasenya area berapa ringgit?..

thanks ya UdangKarang for the information..

Klu hantar jer tuk checking dlm rm20 ke atas (below rm100) , survey dlu 2~3 kedai & compare harga . klu ada part yg kene ganti , costnya akan pasti bertambah ;p , hmm tapi cuba jgn letakkan harapan yg tinggi tuk data tuh di-recover , biasanya kedai tu x berapa peduli kan data yg terdapat dlm HDD tu , mereka cuma pentingkan bagaimana nk buat supaya HDD tersebut boleh function semula , rata2nya lebih suka tukar part2 yg rosak dan beritahu data xleh recover ;p Adess.. HDD jatuh atas jln tar yer ? bahye tue .

Klu hantar jer tuk checking dlm rm20 ke atas (below rm100) , survey dlu 2~3 kedai & compare harga . klu ada part yg kene ganti , costnya akan pasti bertambah ;p , hmm tapi cuba jgn letakkan harapan yg tinggi tuk data tuh di-recover , biasanya kedai tu x berapa peduli kan data yg terdapat dlm HDD tu , mereka cuma pentingkan bagaimana nk buat supaya HDD tersebut boleh function semula , rata2nya lebih suka tukar part2 yg rosak dan beritahu data xleh recover ;p Adess.. HDD jatuh atas jln tar yer ? bahye tue .

aku pun sama juga ader masalah tak bleh detect,lepas lama2 dah takder tanda kewujudannya,cuma klu aku cucuk kat usb port lampu externak hd tapi tak boleh access.....emmm ruginya klu rosakl

Edited by ADAM78

uhuhu...

hdisk aku dah b'bunyik...

alamat kong la karang...

btw nak repair hd tuh bleh antar mane2 kdai ke??

xkesah la kita bli mane??

Edited by zerokid

mm,tmpang topik jap.. :) aku nak tnye external hdd aku pon rosak ker???

bile aku cucuk jer dlm usb die kuar skrin biru n restart..

die ikut nsib plak kdg2 bleh kdg2 x bleh,pe mslah die r??seting ker??

Edited by redfire

Aku pernah pakai hdd dgn casing murah..kejap je rosak..dgn hardisk2 sekali rosak..owner kedai yg aku repair tu cakap sebab komponen dalam casing murah tu buat hardisk aku shot..maybe nasib aku kot

So last2 aku gi beli casing jenama emerald Smart drive..harga dalam rm55..dgn ade sarung leather tebal dalam 30 ringit..mahal tapi tak pernah buat hal langsung..even pernah terjatuh bumbung kete aku ke jalan raya pun still ok.. Biar mahal sikit janji puas hati..

Aku pun nak kongsi pengalaman gak ngan xternal hdd casing nih,sumpah dah tak mo pakai yg cap ayam,tu pon nasib baik leh idop lame,paling2 lame pon penah berjasa ngan aku,6 bulan,dlm mase 6 bulan,tak stable langsung,dah 3 kali asyik tukau casing je.

Kalu nak carik external hdd casing yg best,bagus and leh support pai 1Tb,amek brand cooler master X Craft 360,aku pakai skunk ni,gempak,superb,stable,cun dan harga agak mahal :D

aku pya baru aje bli... lam 6 bulan lebey aje umurnya..

brand? jap usha...

-Western Digital-

itu brand bukan baik punya la.....mau pakai Seagate....ini seagtae sangat tahan lasak punya....

P:S U sendiri boleh pikir maa jika dalam 6 bulan sudah satu kali rosak....mau waranti lepas 6 bulan lagi macam mana? mau buang meh? :lol:

Semua jenis HDD amat2 sensitif pada gegeran . Gegaran kecil kurang mendatangkan masalah , ianya akan bermasalah klu gegaran kecil itu berterusan .

itu dulu punya hal maaa...sekarang itu hdd ada murah punya brand macam itu MAXTOR...itu brand sangat lowya punya.....itu barang tak ada apa hal pun tak ada jatuh tapi tiba-tiba sudah rosak......ini brand memang sangat murah lagi tak boleh pakai lebih 2 tahun lor...... <_<

Hahaha lawak ko Angle WD ko cakap "itu brand bukan baik punya la".. :lol:

Aku sejak zaman Barton dah guna WD cuma msa tuh IDE je, PC latest skarang pu WD gax, no problem..

Untuk member² aku memang syorkan WD, stakat ni smua OK no problem..Aku tau kedai ko banyak jual Seagate sbb tuh ko cakap smua brand lain hampeh..

Aku dah try Maxtor, Seagate, Samsung & WD, xde 1 pun yang problem.. B)

ko try buat apa? storage? :lol: simpan lagu? movie mmg la boleh xde hal.....apa kata ko beli satu hdd maxtor ko format win XP ko buat kerja harian ko macam biasa...........jangan test pastu cabut....aku nak ko guna macam biasa.......mesti tension giler.... :huh:

ko try buat apa? storage? :lol: simpan lagu? movie mmg la boleh xde hal.....apa kata ko beli satu hdd maxtor ko format win XP ko buat kerja harian ko macam biasa...........jangan test pastu cabut....aku nak ko guna macam biasa.......mesti tension giler.... :huh:

Hehehe aku dh pnah gna Maxtor utk install OS, dh byk kali format, slalu cabut sbb nak transfer fail kat mmbe2 ok je xde problem..X tnsion pun :lol:

Tapi tuh msa zaman IDE laa, PC skarang guna WD+Seagate, smua SATA2 B)

Hahaha lawak ko Angle WD ko cakap "itu brand bukan baik punya la".. :lol:

Aku sejak zaman Barton dah guna WD cuma msa tuh IDE je, PC latest skarang pu WD gax, no problem..

Untuk member² aku memang syorkan WD, stakat ni smua OK no problem..Aku tau kedai ko banyak jual Seagate sbb tuh ko cakap smua brand lain hampeh..

ada btolnya.aku sokong ko gk.aku ada WD, maxtor, seagate satu pun xdk problem.semua running ok, utk sistem pun still ok wpun 24/7 on.hihi.

kat umah aku ade

1. WD 160gb Sata - usia tidak kurang dari 3 thn

2. WD 250gb sata - tidak kurang dari 2 thn

3. Seagate 160gb sata -+ 2 taun

4. WD 80gb sata -+ 4 taun

5. WD 20gb -+ 5 taun

so far sume tu masih beroperasi dgn sempurna..benda tu dlm 3 pc..pc2 tu average on 5-6jam sehari dan kalau tgh torrent mmg tak tutup la

utk external aku pakai Seagate..saje nak test seagate ni camne..lagi pun waranti die 5 taun :P

Macam hdd external seagate aku ni rosak..tapi still dalam warranty..nak hantar kat mana ek?