Jump to content
cikgureza

Sebelum Meminta Bantuan Di Topik Ini!

Recommended Posts

Salam..

Sub forum Pengkalan Data ini di wujudkan oleh pihak admin untuk membantu kalian yang mempunyai masalah dlm database..

(sepertimana juga sub forum yang lain)

Aku sendiri sebagai Forumers di putera.com serta lain2 rakan2 forumers di sini ingin sedaya upaya membantu korang dlm menangani masalh korang yang korang tanya, iaiatu mengikut had ilmu yang ada pada diri masing2,jadi, dlm kes ni,yg mana boleh kami tolong,kami akan tolong...kalau tak,kena tunggulah pihak yang lain utnuk tolong...

Satu penyakit yang aku tgk bnyk terjadi dlm sub forum ni adalah :

1) user baru bertanya soalan dan kemudian mendesak untuk mendapat jawapan dengan kadar segera.

2) Bila di beri betis nak peha..iaitu,satu solution yang di cadangkan (mengikut ilmu yang masing2 ada), di rasakan tidak mencukupi, maksud aku, solution yang di bagi secara teori itu umpama nya tak lengkap, dan korang mahukan solution jenis 100%,iaiatu dengan menampal segala kod2 yang berkaitan (sekiranya melibatkan kod).pendek citer, tujuan bertanya soalan kat sini,adalah untuk meminta orang lain menyiapkan bende yg korang nak tu..

3) student yang nak buat final year project jugak ada penyakit nya tersendiri, iaitu suka last minute baru nak tanya soklan,pastu desak2 orang suruh cepat dan marah2 kalau tak bagi jawapan dgn kadar segera. Alasan dia mendesak tu adalah sebab dekat dgn deadline! (apsal dari awal dulu taknak tanya?).

Pastu pulak ada jugak student yg jenisnya nak org tulun siapkan task tu sampai lengkap.

4) Dan yg paling ultimate sekali adalah:

Bila bertanya soalan, pastu ada jawapan yang di beri oleh forumers, pembuka thread tu senyap je tanap bagi sebarang results dari solution forumers tadi..

5) bagi tajuk thread bukan2 hala! (cth: kentut2 terus mati! <-- di sub forum lain). Biarlah yg berkenaan jugak..

aku nak tekan kan sikit yg nombor 4 tu ye. Bukan tujuan aku suruh korang ucap terima kasih untuk setiap solution yg di beri. Tapi kena paham tujuan kita berforum adalah untuk menambah dan menimba ilmu.

Jadi, setiap solution yang diberi oleh forumers, si pembuka thread pulak kenalah respon,iaitu samaada dia sudah test atau belum. Kemudian sucessful atau belum. Pastu pulak, kalau belum successful apa pulak yang menyebabkan ianya tak successful. Kemudian lagi ada tak sebarang erorr yang kura? sebab kena ingat,setiap kes adalah unik, jadi,kemungkinan untuk mendapat result yg tidak sama juga ada bagi setiap kes...

so, feedback dari pembuka thread amatlah penting ,ini supaya, setiap reply dari pembuka thread itu boleh menjadi rujukan di masa depan bagi forumers2 yg lain pula. So, sekiranya si pembuka topik terus senyap je lepas tanya soklan, dan tinggalkan thread tu begitu je, apa yang generasi masa depan akan dapat dari thread tu? seolah2 mcm citer tergantung lah!

Jadi, ingatlah perkara2 ini sebelum korang bukak thread. dan teguran ni bukan untuk korang sahaja, malah untuk diri aku sendiri jugak..sebab aku pun manusia biasa cam korang.

Harapan aku,semuga putera.com ni benar2 menjadi persada rujukan tanahair. dan jgnlah hendaknya ad lagi org yg bezakan putera.com dengan lain2 forum yg ada...putera.com tetap dengan niche nya yg terendiri, dan disinilah aku bermula untuk belajar berforum...

Arigatou gazaimasu...

1) user baru bertanya soalan dan kemudian mendesak untuk mendapat jawapan dengan kadar segera.

2) Bila di beri betis nak peha..iaitu,satu solution yang di cadangkan (mengikut ilmu yang masing2 ada), di rasakan tidak mencukupi, maksud aku, solution yang di bagi secara teori itu umpama nya tak lengkap, dan korang mahukan solution jenis 100%,iaiatu dengan menampal segala kod2 yang berkaitan (sekiranya melibatkan kod).pendek citer, tujuan bertanya soalan kat sini,adalah untuk meminta orang lain menyiapkan bende yg korang nak tu..

3) student yang nak buat final year project jugak ada penyakit nya tersendiri, iaitu suka last minute baru nak tanya soklan,pastu desak2 orang suruh cepat dan marah2 kalau tak bagi jawapan dgn kadar segera. Alasan dia mendesak tu adalah sebab dekat dgn deadline! (apsal dari awal dulu taknak tanya?).

Pastu pulak ada jugak student yg jenisnya nak org tulun siapkan task tu sampai lengkap.

Memang aku setuju kaw kaw dengan 2 point nieh.

2. Lagi best perangai yang sesetengah tu macam tak pernah dengar Google dan Wikipedia. Semua nak minta kaw kaw, daripada definisi sampai la penyelesaian. Tu yang aku rasa sampai ke dunia kerja terus tak reti buat kerja. Semua dah dok kena suap.

3. Mendesak dah satu masalah. Seolah-olah dia dah bayar beratus-ratus minta orang selesaikan. Lagi best ada yang hantar PM minta panduan la konon, lepas satu, satu dia tanya. At last menda tu memang siap, tapi semua atas bantuan orang. Dia? Dok copy and paste jek. Lagi satu alasan kenapa ramai graduan IT sengal bila bekerja.

Off topic: aku rasa ni tak kena tempat la. Kan? Kan? :P

Edited by SHiDi

sebagai panduan...

bagi yg tak tahu ataupun buat2 tak tahu tentang perihal:

Paparan Ms Access secara full screen seumpama VB (padahal access pun VB gak= VBA). Mka, korang boleh mendapatkan tutorial penuh di:

http://forum.putera.com/tanya/t33583.html

so, aku harap jgnlah ada yg PM aku lagi sekali pasal bende ni ye....kalau aku kabor jawapan dah ada dlm forum ni,makna nya ada le tu..cuma kena rajin cari je.. kalau maleh, makan pun tak dapat..

Kepada student2 pulak, nasihat aku, mewakili industri:

Kalau dah Lecturer bagi assisgnment, sila lah jgn upah orang lain untuk buat,walaupun korang mempunyai hrta dan duit yg tinggi mengunung untuk mengupah orang meyiapkan sistem tersebut.

Sebaliknya, kalau tak paham, tanyalah soalan, (tapi soalan tahap basic tak payah lah nak tanya.- cthnya: camner nak buat form yg baru.)

Korang perlu belajar untuk menyiapkan dan mencari jalan/resource untuk menyiapkan assignment korang,sebab itulah hakikat skill. Iaitu,bukan sahaja korang berbakat untuk buat/execute, malah,korang juga tahu untuk mendapatkan jawapan yg tepat.

In fact, kalau melalui google pun korang dah dapat jawapan, maka, itu bermakna, korang memeng betul2 bagus dlm resourcing.

Jadi, kalau perlu tanya kat sini, silalah tanya soalan yg tepat dan penuh makna, dan perlu sabar, sebab bukan semua aoarang ada jawapan yg di cari.

Sekali lagi nasihat aku, untuk student, siallah jgn upah orang untuk menyiapkan assignment korang.Silalah belajar cara untuk menyiapkan nya..

saya juga bersetuju dengan apa yang dikatakan oleh cikgureza.sebaik baiknya gunalah ayat yang fleksibel dan boleh difahami dan jelas maksudnya lebih lebih lagi dalam ruangan forum agar segala ilmu dan maklumat yang hendak disampaikan dapat difahami oleh semua orang :D

Assalamu'alaikum dan selamat sejahtera kepa u all..

Ku perkenalkan terlebih dahulu nama aku Raja Muhamad Taufiq. Korang boleh panggil aku Raja.

Aku sekarang belajar di INPENS International College Kuaal Sleangor, Selangor
Aku amik kursus PEMBANTU JURUTEKNIK/JURUTEKNIK SISTEM KOMPUTER tahap 2/3

Tapi aku cadang tahun depan..aku nak wujudkan sebuah kedai cyber (personal) punya...
So disini aku nak tanya korang...boleh tak korang bagi information tentang tinasoft (easycafe).

Soalannya :

1) Nak tau sejarah pencipta perisian ni.
2) Kelemahan/kekurangan dan kebaikan/kelebihan perisian ni.
3) Langkah-langkah (step by step) bagi installation perisian ni.
4) Langkah-langkah (step by step) bagi penggunaan perisian ini.

Buat masa ni, ni jer soalan aku pada korang...

Harap minta u all bagi information yang korang ada dan tahu pasal perisian tinasoft ni (easycafe) pada aku..

mintak mintak tolong ..

sapa yang tau tentang WIN32 ..

napa yea .. tanda ERROR NOT VALID WIN32 APPLICATION ini sering muncul bila download software ...??? dan langsung tak leh bukak ...

bole ajar sikit tak macam ner nak hilangkan nya error NOT VALID WIN32 APPLICATION tu ... and senang mendapatkan kemudahan nya tu

please tolong respond .. dah pening kepala dah nie ...

[quote name='orang kampong' date='01 December 2008 - 05:49 PM' timestamp='1228124959' post='869670']
mintak mintak tolong ..

sapa yang tau tentang WIN32 ..

napa yea .. tanda ERROR NOT VALID WIN32 APPLICATION ini sering muncul bila download software ...??? dan langsung tak leh bukak ...

bole ajar sikit tak macam ner nak hilangkan nya error NOT VALID WIN32 APPLICATION tu ... and senang mendapatkan kemudahan nya tu

please tolong respond .. dah pening kepala dah nie ...
[/quote]

format je

lenguh kepala aku.
dah la jawapan ntah apa. bump lak thread 2 tahun lepas.

tutup.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...