Jump to content
oxy

Nak Format Computer Sekolah

Recommended Posts

Salam. Mak aku ada computer sekolah dr kementerian pelajaran msia yg banyak masalah. Aku ada program yg leh extract serial key windows tersebut dan jugak ms office. Aku bajet nak format jerk. Masalah sekarang.

1. Kalu aku install guna cd xp cetak (yg ada update xp sampai sept 2007) tp bubuh serial key ori tuh, activation, updates dia boleh berfungsi x tanpa pakai 'rekahan'? Begitu jugak dengan office 2003.

2. administrator password aku x tau,kalo reinstall xp, mmg harus format komputer tuh jugak ker?. Aku x mo sebab nanti, kalo aku format dan bubuh sendri password admin, nanti org kementerian pening plak nak access account admin compt tu. Ada cara alternatif x?

Salam. Mak aku ada computer sekolah dr kementerian pelajaran msia yg banyak masalah. Aku ada program yg leh extract serial key windows tersebut dan jugak ms office. Aku bajet nak format jerk. Masalah sekarang.

1. Kalu aku install guna cd xp cetak (yg ada update xp sampai sept 2007) tp bubuh serial key ori tuh, activation, updates dia boleh berfungsi x tanpa pakai 'rekahan'? Begitu jugak dengan office 2003.

2. administrator password aku x tau,kalo reinstall xp, mmg harus format komputer tuh jugak ker?. Aku x mo sebab nanti, kalo aku format dan bubuh sendri password admin, nanti org kementerian pening plak nak access account admin compt tu. Ada cara alternatif x?

salam..bukan semua peralatan dan hak kerajaan terutama komputer mesti menggunakan perisian yang asli?dan setiap komputer akan diselengarakan oleh vendor yang dilantik oleh kementerian?bukan apa,berdasarkan pengetahuan aku,baik jangan install yang pir***s punyer walaupun pakai key yang ori...just my opinion jela.. :lol:

xde simpan image ke? biasa membe aku wat backup clean winXP setiap PC kerajaan.. kalau pepe pakai tu je..

tapi software ori bukan bermaksud pakai cd ori.cd pairet takpe,tapi key mesti ori.(bergantung kepada license agreement,tapi kebanyakannya macam tu.)macam jugak windows xp,kita boleh convert cdkey pairet kepada ori untuk lepas wga.

Edited by razi_90@IBM thinkcentre

better jgn..apa pun jgn guna [lanun] CD untuk government pnya brg

ya,ya,ya...aku sokong..jangan carik pasal coz inventori kerajaan ni setiap barang ada no siri dalam iventori dan rekod..kang tak pasal2 jek...

hihi, padahal kat balai polis bukit aman pon vendor dia pakai CD OS [lanun]..

tunggu kene saman je la vendornyer tu.. huhu

laptop bini aku..hak kerajaan..

selamba saja vendor tu install Kaspersky 6.0 cap lanun...selalu naik error key obselete.nak update pun tak boleh..

vendor tu amik servis pun beberapa bulan sekali...

dah la kat sekolah tu, duk asyik kongsi pendrive...cucuk sana sini...virus usah dikata la...

last2 aku install kaspersky 7.0 cap lanun jugak..key pun lanun jugak... :P

boleh update..dan aku rasa selamat sikit nak guna laptop ni....

puas hati... :lol:

ibm ke?

kan ada rapid restore.

yup. ibm. rapid restore? x pernah dgr.

bukan x mo hantar kat vendor. Cuma vendor nih ambek masa dan hari tuh mak aku hantar siap trojan dan keylogger diorang kasi. haha. Hampir rosak komputer mak aku. Nak masuk windows pon x boleh. Sekarang dah sembuh tapi masih ada yg 'senget' kena lagi.

sepatutnya semua ibm thinkcentre tak kita A30 atau A50 ada dibekalkan dengan ibm rapid restore yang mempunyai fungsi yang serupa dengan norton ghost.benda ni boleh diakses masa boot.

kalau dah takde,maksudnya ada seseorang telah menganggu partition tersebut.

lagupin,komputer KPM sepatutnya tak ada administrator password.

aku rasa ada someone telah menjalankan ketukangan secara haram keatas pc tu la...

Edited by razi_90@IBM thinkcentre

pasal admin password, aku sebenarnya x pasti sebab x usik lagi komputer tuh. boot menu dan pertition pon x pernah usik pon. kira ada hidden partition la kat komputer nih?

kalo aku guna ibm restore point, adakah perisian office 2003 yg dibekalkan akan diinstall jugak? maksud dia cam toshiba aku, kalo aku restore vista aku, pas siap, siap terinstall sumer software yg dia bundle kan cam movie factory secara automatik.

ya.dia akan kembali sebagaimana masa tahun 2003/4,iaitu tahun pc tu sampai.lengkap sama segala default KPM settings,office xp,notron av dan sebagainya.

ya.dia akan kembali sebagaimana masa tahun 2003/4,iaitu tahun pc tu sampai.lengkap dengan segala default KPM settings,office xp,notron av dan sebagainya.

Abis mcm lab sekolah yang dah abis waranty mcm ane lak..n skrang komputer kat lab tu dah mcm2 penyakit,naik pening pala aku..skrg ni aku nak format komputer lab yg ade 42 biji pc..pening lak pala aku,wat mase ni aku tgh clean virus kat lab,ko nak thu ade brape virus kat ctu ade +-2500 virus... n aku nak mintak tlg korang ade x cara nak clone pc scara mudah..coz aku bkan saja jaga lab tapi selagi ade komputer kat sekolah tu aku kena jaga n kebanyakkan nye semua ade virus.....nak ngis rasenye.. :(

Assalamualaikum.....

izam_vespa

kau duduk maner....sebenarnya aku salah 1 BEKAS agent untuk pc Makmal....mungkin aku boleh tolong yg maner termampu...jadi aku nak tahulah pc kat makmal kau pakai pc apa (MIMOS,KOMNAS,DELL, etc) :rolleyes:

Cara nak clone Hard Disk.

Kalau PC spec sama mudah sikit kerja.

katakan ada 40 PC. pilih satu PC yang agak2 paling best. --> PC007

PC007 tu ko buat penyelenggaraan sikit sebelum buat clone.

- buang virus dan seangkatan dengannya.

- buang atau tambah software perlu

- buang temp file

- fix registry

- defrag

- install doctor windows untuk update file dari MS.

Tutup PC007 dan pasang Hard Disk untuk diclone ---> aku panggil dia HD-CL1 (pasang sec master atau slave)

Nak clone kena ada program Backup HardDisk. Aku syor guna Hiren 9.3

CD nie bootable dan run dalam DOS Mode.

Dari situ ko boleh pilih menu yang sesuai dan mulakan buat clonning.

Risiko tanggung sendiri. Kami tidak bertanggung jawab jika menyalahi peraturan sekolah atau kementerian :D

ok. 10Q

Edited by PowerRootTongkatAli_GS

pakai komnas?

komnas nie apa? software ker brand PC

powerroot ko penah test format cara tu

kalau cara yang aku post kat atas tu, selalu lah aku buat.

Edited by PowerRootTongkatAli_GS

Assalamualaikum....kawan2,,,

lama tak aktif,,,kat putera ni,,

aku pun...baru mula...mengajar...kt sekolah,,

sapa2 tinggal kat bidor (perak)...bgth la..:)

kalo win98...mcm mn...?

win98 ori,,, aku nmpak skrg,,,pakai winxp untuk upgade..

masalahnya...sekolah x ada budget..untuk beli winxp ori...

makmal komputer sekolah (MIMOS)..

rasa2,,,patutkah,,,aku upgrade juga winxp walaupun...x ori..?

dari segi spec pc...ok,,memang sesuai untuk upgrade..

harap kawan2,,dapat membantu,,,,

mcm kat tmpt aku ade sekolah lain yg pakai win98 kementerian kasi coz time lab dibuat kementerian dah agihkn 3 spec lab.. yg pakai os xp,linux n win98.mcm sekolah aku mula2 pkai linux,pastu guru besor mintak tukar..

brand Pc dri DRB hicom