Jump to content
sharemalaysia

Improve Kan Powered By

Recommended Posts

Server putera.com punyer RAM memang dah 2GB..

masalah berpunca dengan firewall..

firewall yang digunapakai tak sikap aku dah 7 tahun lepas... so tak update...

nak kene beli firewall baru..

harga firewall ?

hermm.. around 150k...

Nak tanya la bang..

Saya ada baca la skit2 tentang firewall ni, dalam text tu ada cakap firewall ni dapat mengurangkan prestasi satu sistem kerana firewall ni ada sekatan2 tertentu.

Maknanya cam lebih kurang kalau takde firewall ni prestasi mungkin lebih baik..camtu ke?

kalau la camtu kenapa firewall ni perlu pakai?...dan kenapa mahal sangat harganya ?..

Hehehe tolun reply jawapan kalau sudi..

Saya ada cadangan...putera.com tak payah pakai firewall amacam?... -_-

menarik cadangan tu.tapi mungkin putera.com akan bertahan selama 3-4 hari je sebelum down selamanya...haha...

ooo...nampaknyer cam firewall ni sangat penting la pulak...

kan ada banyak softwere firewall contoh firewall system mechanic ...rasanya tak mahal sangat tu

Nak tanya la bang..

Saya ada baca la skit2 tentang firewall ni, dalam text tu ada cakap firewall ni dapat mengurangkan prestasi satu sistem kerana firewall ni ada sekatan2 tertentu.

Maknanya cam lebih kurang kalau takde firewall ni prestasi mungkin lebih baik..camtu ke?

kalau la camtu kenapa firewall ni perlu pakai?...dan kenapa mahal sangat harganya ?..

Hehehe tolun reply jawapan kalau sudi..

Saya ada cadangan...putera.com tak payah pakai firewall amacam?... -_-

ok, kita buat perbandingan mudah...

contohnya sebuah kampus, yang perlu diakses oleh ramai student pada setiap hari.. ribu2 orang student pergi ke kuliah tiap2 hari..

untuk memasuki kampus, pelajar2 perlu lalu hanya di laluan yang dibenarkan..

pada laluan itu terdapat PAK GUARD ( FIREWALL ) yang akan memeriksa samada orang yang masuk melalui pintu itu adalah student yang sah atau tidak..

sekiranya orang yang cube masuk itu bukan student, pak guard tadi tak akan benarkan orang itu masuk ke dalam kampus..

baik.. apa yang akan terjadi sekiranya pintu masuk tidak ade pak guard ? or kalau ade pak guard, tapi pak guard tidak boleh buat ape ( pak guard takde kuasa tahan orang keluar masuk/tak update pathes ) sudah tentu kampus akan menjadi huru hara..

kes yang berlaku pada putera ialah senarionya begini..

ada satu pintu.. ade sepasukan pak guard.. dalam satu2 masa pak guard boleh cek dalam 2 orang serentak.. tetapi yang berlaku ialah, contohnya apabila terlalu ramai orang yang cube masuk serentak ke dalam kampus, menyebabkan pak guard pening dan takleh nak uruskan urusan pemeriksaan..

so, sebab itu la putera.com jadi macam nie.. firewall putera tak mampu nak tampung permintaan akses ke server yang terlalu banyak dalma satu2 masa.. ( berkemungkinan ade orang cube serang server putera.com )

ok, ada orang kata kenapa perlu adanya firewall ini ? kenapa firewall ni melembabkan ? sebanya, firewall perlu memeriksa setiap paket yang lalu melaluinya, sekiranya firewall tu tak cukup kuat nak proses paket dengan banyak sekaligus, tu la jadi nya lembab.. lagi2 kalau syarat2 yang perlu melepasi terlalu banyak..

ok? setakat ni faham tak ?

cadangan tidak memakai firewall adalah bagaikan satu buah kampus yang terdedah kepada serangan orang ramai yang kita tak tahu identitinya.. maybe boleh bawa kepada malapetaka.. alam siber ni kita takleh nak baik sangat...

harga teralalu mahal adalah kerana support serta lesen.. memang camtu.. CISCO pun same.. bukan murah produk2 camnie..

Aku nak bagi cadangan la..

apa kata kita buat donation.

sorang RM 10 jer

so kalau dapat 15000 orang yang leh donate kita akan dapat beli firewall ngan lesen 6 tahun kan...

Apa salahnya untuk kebajikan bersama..

Terima kasih abg slaughters kerana sudi menerangkan fungsi firewall ni ngan panjang lebar,..saya dah faham sepenuhnya. Nampkanya firewalll sangat penting.

Saya sangat lah sokong kalau kita buat kutipan khas untuk beli firewall yang baru. RM 10 seumur hidup (selagi firewall boleh berfungsi ngan baik) apa salahnya. Lagipun ahli putera.com ni dah berpuluh ribu kan.

Suruh lah orang kuat putera.com buat pengumuman untuk derma firewall..

Sebab tu dalam ni tak boleh dibincangkan mengenai bagaimana cara nak melepasi firewall.. illigal discussion in here.. ada banyak sebab, salah sebabnya, putera.com bertujuan untuk mendidik anak bangsa supaya menjadi pengguna IT yang bijak menggunakan teknologi yang ada dengan cara yang betul, bukan dengan cara yang salah..

Ni kita baru masuk bab asas2 firewall.. belum bincangkan secara mendalam mengenai firewall.. eheh... tu kene bincang dalam sub forum network.

Server ? Apa peranan server ? bandwidth ? Firewall ? Mende2 ni la yang menjadikan putera.com boleh diakses kita semua..

dan ingat, kita tak perlu pun bayar ape2 untuk menimba ilmu di sini. Tanggungjawab kita adalah untuk memastikan putera.com sentiasa hidup....

Waaa, hebat abg slaughter explain pasal security... respek la abg slaughter. 41.gif

Sekarang ni tinggal tunggu susulan cadangan untuk dapatkan firewall baru la yer.

Harap otai2 ada yang mermpertimbangkan cadangan FIREWALL BARU PUTERA.com.

Kalau sorang-sorang nyer duit memang tak mampu mende ni bukan cam beli kereta kan hehe.. :lol:

Waaa, hebat abg slaughter explain pasal security... respek la abg slaughter. 41.gif

weh, tak bangga langsung aku kalo stakat nak terangkan fungsi firewall.. huhuhu.. tau la ko expert.. skang kan nak buat linux monitoring.. kekkeke..

p/s: electroboy bakal amik CCIE. hati2 sket..

banyak betul la komplen pasal putera.com tak leh masuk.

tak senang duduk en.shanai dibuatnya.

sekarang dah ok dah. tak ada masalah dah.

surfing pun dah laju.

tak nak bagi derma ker... hulur2kan lah sikit. :D

Edited by PowerRootTongkatAli_GS

Aku tutup la topik ni..pasni kalau ada susulan, tentu berkaitan sumbangan RM10 seumur hidup untuk beli firewall, pastu sapa yang leh bukak balik topik ni sila la bukak. B)

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...