Jump to content
TJ-Ariff

Kelab Pengaturcara@programming

Recommended Posts

Salam,

Nak join sekaki bleh ke? hehe

Cadangan:

Kita buat project-project kecik-kecik dulu. Tapi lebih kepada one man show project cth macam yang brader LanoG buat. Boleh la kita pelbagaikan lagi la software-software local.

So, bila nak start ni? hehe..

Count me in.

p/s: Tengah korek-korek source code lama

Cantekk... kedatangan anda dialu alukan dengan pukulan kompang..... :lol:

p/s: korek, korek jangan tak korek...

Dah makin ramai. Bagus ler.. harap2 kelab nie lebih aktif dari kelab2 lain. Bukan setakat programming jer, gathering dan makan2 semua bleh dibuat (maybe big boss nak belanja nanti ker... kekekeke!). :lol:

p/s: korek, korek jangan tak korek...

ps:/jangan salah korek sudah ler... :lol:

wahaahha dah masuk bab makan nie yg aku laju nei...apa lagi boss...open table wahahaah

eh sblm tu aku nk tanya,apa plan 1st nie??ada tk nama khas aturcara yg pertama nk dibangunkan nie??sapa2 nk create topik tu dulu??atleast bagila step by step dia apa rangka perlu ada dan software apa nk guna kat sini..senang aku nk follow up,aku blh paste n then try n error program tu amacam??menarik tk??kalau ada idea lain??

he he he... tak sesabo ko nie...

Biarlah semua ahli mengenalkan diri memasing dulu dan kita tahu keupayaan dan kebolehan memasing...

Bukan nak suruh bangga atau dibanggakan, kerana banyak projek yang akan kita buat nanti... jadi , setiap projek kita akan lantik seorang ketua projek untuk kendalikan projek tersebut.. contoh kalau projek tu kita buat dalam C++ so kita cari orang yg tahu tentang C++, dan kalau dalam ASP atau PHP atau SQL kita cari orang2 yang boleh kendalikan projek tersebut dalam bahasa itu...

apa apa pun, selamat datang ke kelab kepada yang baru join.

he he.. :blush:

wassalam...

wahaahaha nie yg tk sabaq aku nk tggu nei kemunculan "pelakon2"(programmer) utama nie...ngeheheh aku jadi pelakon tambahan jerk wahaahah jgn maqah bos

Aku cadangkan, kiranya nak buat project berkumpulan dan semuanya duduk jauh-jauh. Gunakan repository. Dengan anggapan semua tahu menggunakan svn. Baru best. Bila dah siap baru post kat Putera. B)

Aku cadangkan, kiranya nak buat project berkumpulan dan semuanya duduk jauh-jauh. Gunakan repository. Dengan anggapan semua tahu menggunakan svn. Baru best. Bila dah siap baru post kat Putera. B)

cuba ko citer dengan lebih terperinci lagi... apa yang ko maksud kan dengan repository dan svn tu... :unsure:

cuba ko citer dengan lebih terperinci lagi... apa yang ko maksud kan dengan repository dan svn tu... :unsure:

SVN ni untuk uruskan source code supaya semua project members boleh track apa-apa perubahan dalam coding. Dalam Visual Studio ada SourceSafe kan? Ha, yang itu la version control. Kalau nak buat project secara berkumpulan, yang ni basic semua member kena tau kalau tak, project tak jalan. hehehe

Sebab tu saya cadang lebih baik buat project secara solo. Kalau nak buat project berkumpulan saya cadangkan kita buat open source project. Tapi, languange pun kena ubah la kan. :lol:

Apapun terpulangla nak buat macam mana gaya. Aiman tak kesah, janji gerak..

Sebagai permulaan, apa kata kita buat projek yang simple2 jer dulu. Bila dah berkembang, baru ler boleh tambah function software yang kita develop tu.... So, apa kata member2 semua memberikan cadangan nama sistem dan fungsi sistem berkenaan. At least kita bleh senaraikan dulu apa yang perlu ada dan kod yang akan digunakan nanti.

Aku tengok ramai yang bleh guna VB nie.. lagi pun VB ada yang free version yakni VB 2005 Express Edition. So, kita bleh gunakan Object-Oriented Programming untuk buat sistem. Lagi senang camtu rasanya. Lepas tu plak setiap member akan buat cadangkan GUI yang perlu ada pada sistem nie... display ler screenshot dulu ker apa ker... kan. Pastu baru ler masuk dalam bahagian integrasi dengan sistem misalnya dengan database, SQL dan sebagainya. Kita buat step by step sampai jadi satu sistem yang lengkap.... Dalam masa yang sama, kita discuss ler sesama member akan bugs yang ada dan cara nak selesaikannya dan sebagainya. :D

kalo nak pakai svn ni kena la ada sorang tolong upkan server ni.dah memasing sorang dok di nusantara, sorang di belantara..ekeke, caner nak commit kalo tak da orang upkan untuk access dari luar. aku tak kisah korang nak pakai svn ke, vss ke, aku nak baca jek kod korang, nak wat pedoman.kalo aku reti aku tambah la dua tiga line

kalo nak pakai svn ni kena la ada sorang tolong upkan server ni.dah memasing sorang dok di nusantara, sorang di belantara..ekeke, caner nak commit kalo tak da orang upkan untuk access dari luar. aku tak kisah korang nak pakai svn ke, vss ke, aku nak baca jek kod korang, nak wat pedoman.kalo aku reti aku tambah la dua tiga line

Tak silap aku SourceForge ada sediakan SVN. Dan boleh limitkan access kepada orang yang tertentu sahaja. So tak kisah la tentang server tu.

aku cadangkan kome semua tolong aku buat system aku coz tadik aku mintak tolong kat TJ, dia pun dah penin dah...

kat sni kan ramai xpert vb, so bila dah bincang reramai aku rasa cepat kit siap... aku kene present awai bln 12 nie.. hehehehe

amacam best x?

heheheheh :D

aku cadangkan kome semua tolong aku buat system aku coz tadik aku mintak tolong kat TJ, dia pun dah penin dah...

kat sni kan ramai xpert vb, so bila dah bincang reramai aku rasa cepat kit siap... aku kene present awai bln 12 nie.. hehehehe

amacam best x?

Ha.. yang ini pun best jugak ni. Kita boleh buat macam http://www.getafreelancer.com/. Mana-mana individu atau syarikat yang nak outsourcekan project boleh submit, lepastu kalau ada group yang berminat boleh bid project tu. :D

amacam best x?

Best gak.

1 line kitaorang charge rm10. Amacam? Best tak? :lol:

amacam best x?

Alaaa... dik woi... bukan nya masalah pening...

kalau setakat nak buat login page dan coding nye tu tak jadi masalah... tapi yg menjadi masalah, idea ko tu...

Kalau nak jadi programmer kena ada daya kretiviti... bukan setakat copy n paste ajer coding yg diberikan tetapi kena lah kaji dulu coding tersebut dan modify mana yang patut untuk diserasikan dengan interface kita, barulah boleh jalan, kalau just copy&paste, budak kecik 10 tahun pun boleh buat... :angry:

bila tak bole jalan tentu ada error yg keluar, carilah bug nyer... cik adik woii....

Dalam tangan saya pun sekarang nie sedang buat 3 projek serentak... mana nak fikir yang orang lain punya lagi... :wacko: .. kalau setakat nak tolong tengok dan berikan pendapat dan ubahsuai boleh la... jangan la minta sampat 100% coding dari saya... Gunung pun boleh Runtuh!!... :huh:

Alaaa... dik woi... bukan nya masalah pening...

kalau setakat nak buat login page dan coding nye tu tak jadi masalah... tapi yg menjadi masalah, idea ko tu...

Kalau nak jadi programmer kena ada daya kretiviti... bukan setakat copy n paste ajer coding yg diberikan tetapi kena lah kaji dulu coding tersebut dan modify mana yang patut untuk diserasikan dengan interface kita, barulah boleh jalan, kalau just copy&paste, budak kecik 10 tahun pun boleh buat... :angry:

bila tak bole jalan tentu ada error yg keluar, carilah bug nyer... cik adik woii....

Dalam tangan saya pun sekarang nie sedang buat 3 projek serentak... mana nak fikir yang orang lain punya lagi... :wacko: .. kalau setakat nak tolong tengok dan berikan pendapat dan ubahsuai boleh la... jangan la minta sampat 100% coding dari saya... Gunung pun boleh Runtuh!!... :huh:

:lol: abang TJ, saya x copy paste je coding tu... based on system tu saya create baru dan coding tu boleh dikatakan dah 100% saya ubah based on system saya nk buat tu..... dah x tau nak ubah cemana lagik la saya mintak tolong ngan tenaga expert kat sini... rasenya xder yang pelik login page masuk id n password then xtvt lps tu untuk autorise person tu kan... itu jer dulu saya nak tau... how system tu catch id n password from db. dan cemana dia bandingkan id tu samada utk "A" atau "B"...

idea abang untuk enable disable button pun try dah... tapi yang lain2 button tu bila "back" x balik2 pun... kelain peginyer...

whateva pun terima kasih atas idea2 abang tu... jgn aaa marah.. :blush:

waw! 1 line rm 10...

privet sub cmdenter_click() --- rm 10

end sub --- rm 10

wooo pokcik kayo..eden yang kayap...

alah tolong menolong kan digalakkkan dlm islam...

lagipun ilmu bertambah kalo tolong ajar orang kan...

insyaallah aku ada rezeki lebih aku buat la kenduri ke.. raya aji kome dtg umah aku.. kay?

hehehh kot ada duit raye ke...

Tak marah eehh... he he :lol:

ok.. kita bole bincang kan di sini...

buka flow chat nya... how your program flow...

jadi mana mana ahli yg ada idea. boleh kemukakan idea tersebut disini, dan kalau nak tulis coding nya pun boleh..

Kat sini kita boleh menyembang dan tidak serius sangat.

Kalau kita buat atau post kat ruangan programming tu. kena serius semedang... tension dibuat nyer... :lol:

ok sila kan..

Edited by TJ-Ariff

Ala.. takyah ler nak serius2 sangat kat sini. Kelab nie bermakna kumpulan orang yang mempunyai minat yang mendalam akan sesuatu bidang misalnya programming. So, jangan ler plak campur dengan hal2 kerja nak siapkan assignment ker apa ker... tapi bleh gak selit2 sikit tanya mana yang berkenaan. Nanti lain ler plak jadinya... hehehe.

Rasanya tujuan kelab nie adalah untuk cari kawan2 yang sama minat dalam bidang nie selain berbincang dan beraktiviti.... so, biarlah perbincangan secara kasual dan harmoni.. PROGRAMMING FOR FUN! :D

semua dok citer pasal pengalaman nie, dah 3 pages x start2 lagi ker nak belajar, tolong ler sapa2 mulakan, buat yang paling simple dulu, lepas tu boleh ler belajar untuk buat av sendiri cam alternator, aponie, maniack dll.... tapi kita pakat2 buat PuteraAV... guna vb, ok harap2 thread lepas nie dah boleh belajar, cukup2 la komen dan bagitau background tu..

p/s: saya zero knowledge dalam programing, nak korek banyak2...

wow... smue xpert ah...

segan lak nak cite psal kite nie...

> x blaja agi psal VB & C++...

> baru pengenalan...

> akan blaja sem dpan...

> tngah duk xplore sdiri je VB nie...

> Ms Access... dah biase...

> minat sgt psal programming nie...

> leh lah timba ilmu kat cnie... ngen org2 xpert putera.com...

that's all...

Rasanya tujuan kelab nie adalah untuk cari kawan2 yang sama minat dalam bidang nie selain berbincang dan beraktiviti.... so, biarlah perbincangan secara kasual dan harmoni.. PROGRAMMING FOR FUN! :D

Ya ya... betul tu... :lol:

semua dok citer pasal pengalaman nie, dah 3 pages x start2 lagi ker nak belajar, tolong ler sapa2 mulakan, buat yang paling simple dulu, lepas tu boleh ler belajar untuk buat av sendiri cam alternator, aponie, maniack dll.... tapi kita pakat2 buat PuteraAV... guna vb, ok harap2 thread lepas nie dah boleh belajar, cukup2 la komen dan bagitau background tu..

p/s: saya zero knowledge dalam programing, nak korek banyak2...

Selamat datang...