Jump to content
killercode

Gitn Buat Hal A.ka Schoolnet

Recommended Posts

gitn...huhuhu...dikongsi oleh seluruh sekolah di Malaysia kan...?

agak2 berapa banyak sekolah2 yg dpt gitn ni..?

dan berapa besar network gitn, dr sudut bandwidth + network equipment (termasuk server)...?

rasanya mmg byk problem...

tak kira lagi ada sesetengah tempat (sekolah), yg cikgu nya saja tak off pc...donwload bla..bla..torrent la...(sanggup post topik kat forum..cari kat internet mcm mana nak bypass kalau torrent kena block..bla..bla...)

tentu sesak kan gitn tu...

kat ofis aku yang kecik ni pun..tak sampai 50 pc connect to internet...

kalau unblock jer "youtube" pasti network/internet bandwidth naik menggila...

kalau block youtube...kurang skt... kalau block frienster/myspace...aman jer server.. kalau tak..boleh tgk graf pada RAS monitor...naik mendadak bila laman2 tersebut di "unblock"..

tu cerita kat ofis aku nya masalah bandwidth...masalah bila internet slow..bla..bla..

apa lagi kalau network besar mcm gitn...aku tgk budak2 skolah rendah pun bukan main canggih friendster/myspace :P

cuma jadi persoalan dan lebih menjadi masalah bila............customer support tu tak nampak macam "support".. macam cikgu kat atas "bengkek" tu...bila call tanya...seolah olah no problem..semua ok..sedangkan keadaan "not ok"

Edited by sawi

network schoolnet nie dikongsi oleh lebih daripada 200K PC seluruh malaysia.. server dia kat myloca, cyberjaya... tgh dari polisi diorang.. bags la.. cuma biasa la.. ade berapa org sgt yg keje GITN nie.. sabo2 je la.. org GITN ade cakap.. kalo taknak ikut polisi MOE.. amik line internet sendiri.. miahahahha..but schoolnet adalah PC yg disupply GOVt so.. takleh korang keluarkan pc2 tersebut daripada network schoolnet.. menyusahkan diorang untuk tgk status.. ingat.. setiap yg ade surf.. ade log kat server diorang..

Edited by rusdi1981

network schoolnet nie dikongsi oleh lebih daripada 200K PC seluruh malaysia.. server dia kat myloca, cyberjaya... tgh dari polisi diorang.. bags la.. cuma biasa la.. ade berapa org sgt yg keje GITN nie.. sabo2 je la.. org GITN ade cakap.. kalo taknak ikut polisi MOE.. amik line internet sendiri.. miahahahha..but schoolnet adalah PC yg disupply GOVt so.. takleh korang keluarkan pc2 tersebut daripada network schoolnet.. menyusahkan diorang untuk tgk status.. ingat.. setiap yg ade surf.. ade log kat server diorang..

Mak ai 200k PC seluruh malaysia.....

Aku tunggu tahun depan punya peruntukkan nak import line streamyx dari office masuk komputer lab.... Streamyx kalau call lekas je respond...Tapi bukan report kat 100... Call direct line technical streamyx..

Time buat report kat technician Schoolnet...Bile report....... kata ok..bile report kate.. ok... tensen... Yang benarnya memang K.O...

Bila schoolnet kat makmal komputer jem... HP aku tak berenti2... cikgu call tanya internet tak ok ke...

Tolong laaaa checkkk... Akak ade kijer nak buat ni....Tolong la datang check internet...

Mak ai 200k PC seluruh malaysia.....

Aku tunggu tahun depan punya peruntukkan nak import line streamyx dari office masuk komputer lab.... Streamyx kalau call lekas je respond...Tapi bukan report kat 100... Call direct line technical streamyx..

Time buat report kat technician Schoolnet...Bile report....... kata ok..bile report kate.. ok... tensen... Yang benarnya memang K.O...

Bila schoolnet kat makmal komputer jem... HP aku tak berenti2... cikgu call tanya internet tak ok ke...

Tolong laaaa checkkk... Akak ade kijer nak buat ni....Tolong la datang check internet...

luahan aku lak....

kalu salah mintak maaf dan tolong betulkan

aku techinician komputer ft17 dari sekolah bandar batu pahat. sebelum tu kat putrajaya moe btmk. pindah masuk sekolah tahun 2007/6.

dns gitn mmg lain dari tmnet. takde kena mengena. dslam mungkin lain. itu yang aku tau la. ip satu = 203.12.220.237. sumer sekolah sama.... kecuali ip wan je lain lain.

sekolah dapat 1 mbps = sgt laju bagi aku yang tak mampu ade streamyx kat umah... tapi korang jgn la mrh mrh ngan orang orang gitn tu... kita yang buat network tu slow sebenarnye... cth nye = berapa ramai antara guru yang tau pasal skype ngan ym boleh diguna? berapa orang guru yang install mcm2 toolbar kat IE - termasuk yahoo ngan google nyer toolbar?

skype ngan ym = paling melembabkan internet 60%... pecaya atau tidak? dia guna mcam2 port untuk antar mesej... campor ngan iklan kata hikmah dia lagi....

toolbar kat ie = melembabkan internet 40%... sebab gambar toolbar tu semua load dari internet... campor dia punye communication ke internet 3 request per second? tu kalau sorang? kalau satu sekolah? kalau semua sekolah on PC? kalo dia tak anta request ke server diorang, maka diorang tak dpt buat statistik brp ramai pakai toolbar diorang... jadi yahoo dan google tak bleh sepopular sekarang...

homepage = brapa ramai set yahoo sebagai homepage? sekali buka ie lembab... mmg pc ada cache, tapi yahoo punye page update every hour - dari berita sampai iklan. cube setkan semua pc homepage die http://www.google.com.my - sgt sikit yang die load....

bittorrent/p2p = walau takleh guna, aku tak nafikan ade yang install... tak reti nak uninstall, pastu dia punyer setting load time windows start, walau dia takleh connect, tapi dier send info ke luar - pastu bounce balik kat server gitn yang block - pegi bali pegi balik? trafik tinggi beb!

lagi satu - Pn Hafizah bte Yahya, sekarang dah Hjh Hafizah - korang tak yah nak peningkan die... aku dulu satu opis ngan dier, cume unit lain. die unit pengurusan rangkaian, aku unit pusat data ngan khidmat sokongan. kesian die aku tgk dulu... tekanan jek... nak jaga perangai guru satu malaysia. tapi - customer always right kan? biarpun customer tu benak semacam....

dari segi taknikal, korang tgk la SNR margin, line attenuation... bende tu melibatkan jarak sekolah ngan exchange TM, main peranan gak... kalu wireless n satelit mmg takde masalh. copper line mmg problem...

tgk diri kita sendiri baru bleh tuding jari kat org lain - kalu gitn sediakan bandwidth 1gbps pun, kalu attitude ngan knowledge kita camni, serupa pakai dial up je...

sekian terima kasih, semoga paham dan mintak maap kalau terkasar bahasa... aku tak pro dan kontra sesapa... peace no war!!!

luahan aku lak....

aku techinician komputer ft17 dari sekolah bandar batu pahat. sebelum tu kat putrajaya moe btmk. pindah masuk sekolah tahun 2007/6.

dns gitn mmg lain dari tmnet. takde kena mengena. dslam mungkin lain. itu yang aku tau la. ip satu = 203.12.220.237. sumer sekolah sama.... kecuali ip wan je lain lain.

sekolah dapat 1 mbps = sgt laju bagi aku yang tak mampu ade streamyx kat umah... tapi korang jgn la mrh mrh ngan orang orang gitn tu... kita yang buat network tu slow sebenarnye... cth nye = berapa ramai antara guru yang tau pasal skype ngan ym boleh diguna? berapa orang guru yang install mcm2 toolbar kat IE - termasuk yahoo ngan google nyer toolbar?

skype ngan ym = paling melembabkan internet 60%... pecaya atau tidak? dia guna mcam2 port untuk antar mesej... campor ngan iklan kata hikmah dia lagi....

toolbar kat ie = melembabkan internet 40%... sebab gambar toolbar tu semua load dari internet... campor dia punye communication ke internet 3 request per second? tu kalau sorang? kalau satu sekolah? kalau semua sekolah on PC? kalo dia tak anta request ke server diorang, maka diorang tak dpt buat statistik brp ramai pakai toolbar diorang... jadi yahoo dan google tak bleh sepopular sekarang...

homepage = brapa ramai set yahoo sebagai homepage? sekali buka ie lembab... mmg pc ada cache, tapi yahoo punye page update every hour - dari berita sampai iklan. cube setkan semua pc homepage die http://www.google.com.my - sgt sikit yang die load....

bittorrent/p2p = walau takleh guna, aku tak nafikan ade yang install... tak reti nak uninstall, pastu dia punyer setting load time windows start, walau dia takleh connect, tapi dier send info ke luar - pastu bounce balik kat server gitn yang block - pegi bali pegi balik? trafik tinggi beb!

lagi satu - Pn Hafizah bte Yahya, sekarang dah Hjh Hafizah - korang tak yah nak peningkan die... aku dulu satu opis ngan dier, cume unit lain. die unit pengurusan rangkaian, aku unit pusat data ngan khidmat sokongan. kesian die aku tgk dulu... tekanan jek... nak jaga perangai guru satu malaysia. tapi - customer always right kan? biarpun customer tu benak semacam....

dari segi taknikal, korang tgk la SNR margin, line attenuation... bende tu melibatkan jarak sekolah ngan exchange TM, main peranan gak... kalu wireless n satelit mmg takde masalh. copper line mmg problem...

tgk diri kita sendiri baru bleh tuding jari kat org lain - kalu gitn sediakan bandwidth 1gbps pun, kalu attitude ngan knowledge kita camni, serupa pakai dial up je...

sekian terima kasih, semoga paham dan mintak maap kalau terkasar bahasa... aku tak pro dan kontra sesapa... peace no war!!!

ok sokong pdapat ko...mcm aku setiap kali servis komputer cikgu,aku buang yg ptt mcm toolbars bagi aku bnda2 meyemakkan toolbar n wallpaper semua aku seragamkn aku,pastu segala fail berterabur mcm ane la aku nak wat backup,kalo icon itu kalo leh nak penuh kat dpn sampi aku tgk pn bserabut..kalo mcm aku cikgu suruh aku format,aku format je..pasal backup aku suruh dia backup sendiri pastu dah siap format aku wat kat satu folder kat partition lain supaya kat file system xkaco n aku wat juztreboot kat file system,korang paham2 la kalo dah install juztreboot kat partition C xleh la install pape so xde la serangan virus..kalo nak install aku ckp kat cikgu install kat folder yg aku sediakan..so kalo pape hal file system selamat,.. ni kat sek aku nasib la gitn tambah line lg jdi 4Mbps..tggu gitn dtg nak setting je aku nak tgk jugak kalo ade perubahan..

panjang sangat kisahnya........

cadangan saya:

1. setiap guru dan student yang nak akses perlu ada username & password

2. setiap guru dan student perlu ada bandwidth quota

3. setiap guru dan student perlu ada upload limit dan bandwidth limit

4. PC kena make sure healthy sentiasa sebab kalau DDOS virus dah masuk, memang menangis tengok bandwidth keluar, cara paling senang taip netsat -a dan perhatikan resultnya

5.Kena ada server QOS,squid proxy,dansguardian.

kalau nak limitkan bandwidth, contohnya Cikgu Ali hanya boleh connect ke internet dengan 256kbps uplink dan 256k kbps downlink.....boleh guna radius server. Kalau nak free guna Free Radius. NAS server pula boleh guna cisco IAS ker......Sputnik ker...hotspot mgmt nyer software ker.

Kena letak satu server network monitoring dan set sebagai bridge antara router gitn dan main switch sekolah

GITN -----> traffic monitor -------> LAN sekolah

Dan buat perbandingan dengan 2 senario, jika LAN dicabut dan LAN digunakan. Yg nih boleh guna Cacti ker,Nagios ker..server Linux set sebagai bridge mode

apa dah story karang ni...masih lembab lagi ker..

kalau tpt aku..mmg lembab tapi kdg2 ok pula.....x konsisten.

server dah rosak..nasib router n switch ok lagi....jadi terpaksa pakai fix ip.,..penat tul kena buat tiap2 pc student.

nampaknyer pakai streamyx ler nih....kalau nak tunggu...lambat pla...kan....

Korang kalo dah guna lain provider... mmg dah lari la konsep shcoolnet tu...

Aku pun tak tau nak ckp ape dah... sbb aku tak merasanya... tapi walaupun aku tak guna schoolnet... aku masih tau dan bekerjasama dgn gitn utk gomen opis punya network(site yg aku selia) .. tapi ni bukan dsl la... ini lease line... walaupun speed dia just 512 - 1mbps.. tapi mmg dah kira ok.. route balik ke putrajaya cantik jek..

tula jawap nyer....kalau nak ikutkan hati, nak kekalkan konsep schoolnet nih....tpi kkdg tu permintaan yg tinggi nakkan connection laju, yg buat penyelaras jadi mcm lipas, kejar sana sini...nak tak nak, kena explain kat cg2 n stdnt2....kalau sekali dua tu ok lagi...kalau dah berbuih explain x paham2.....ssh jg....

belum lagi kes2, part2 komputer yg x sampai2 lagi...mcm sklh aku, komnas nyer PC, dpd 20 stdnt nyer, 7 jer yg leh guna. dah komplain dri last yr lagi....maka power supply jer yg rosak....(aku dah check dah, nongeng sana nongeng sini)....tanya DRB....ada masalah part..sebabnyer...dlm 800 komplain utk power supply jer.....kalau cam ni susah ler....dah la ada ICTL lagi..nak ajar teori kat budak2.....semua nya lelap !!!

Dlm satu school biasa nya dpt IP just dlm 60 cam tu.. lepas tu korang bukak lagi IP client dgn buat NAT ... biarpun system firewall GITN tu tu nampak sekurangnya 1 IP tapi trafik dlm router tu melampau la plak.. kena plak pasang mcm2 filter... lagi slow... kena sabar ekkk...

aku juruteknik kom. di sebuah sek.men di kelantan.aku baru bertugas disini.

mula-mula aku masuk sekolah ni,aku terkejut giler...apa tak nya dalam sekolah ni ada 3 bilik.2 makmal kom dan 1 ppssmi.dalam makmal komputer ada 42 biji.separuhnya dah rosak.dan dalam bilik pssmi.semuanya rosak sebab tak pernah pakai.kalau sarang labah& debu kat komputer tu biasala.Cikgu penyelaras kat sini memang tak ambil peduli langsung tentang peralatan ICT yang dibekalkan untuk project school net.dalam bilik server lagi teruk..pintu bilik server tak pernah dibuka.tapi nasib baik lah benda masih berfungsi..kelajuan internet memang teruk..slow nak mampus..tapi nasib baik lah pengetua ada pasang streamyx.streamyx tu dah 6 bulan pasang..tp tak join kat kom.tergantung kat dinding je..aku jugalah kena buat wayaring untuk streamyx..

xtually untuk maintain schoolnet tu memang gitn bagi sub-cont gak kat org lain, dan skrang ni pun gitn dah jalankan satu project baru ntuk lajukan internet kat skolah2, tapi aku takleh la bagitau project apa, sebab mungkin jadi isu sensitif ntuk sesetengah pihak,,

kalau skolah2 korang, bro2, cikgu2 semua termasuk skali dalam project schoolnet baru ni, aku bleh jamin, kelajuan "schoolnet baru" tu akan memuaskan hati korang, kalu tak puas hati gak, tak tau la.. technician2 IT skolah tentu dah tau pasal project schoolnet upgrade ni kan...

jd apa salahnya criter sikit kalau skolah2 korang ada yang terpilih, nak tau gak maklum balas dari customer..

aaaaa akun pun xtahu ape projek 2...hahahahaa :D

aku juruteknik kom. di sebuah sek.men di kelantan.aku baru bertugas disini.

mula-mula aku masuk sekolah ni,aku terkejut giler...apa tak nya dalam sekolah ni ada 3 bilik.2 makmal kom dan 1 ppssmi.dalam makmal komputer ada 42 biji.separuhnya dah rosak.dan dalam bilik pssmi.semuanya rosak sebab tak pernah pakai.kalau sarang labah& debu kat komputer tu biasala.Cikgu penyelaras kat sini memang tak ambil peduli langsung tentang peralatan ICT yang dibekalkan untuk project school net.dalam bilik server lagi teruk..pintu bilik server tak pernah dibuka.tapi nasib baik lah benda masih berfungsi..kelajuan internet memang teruk..slow nak mampus..tapi nasib baik lah pengetua ada pasang streamyx.streamyx tu dah 6 bulan pasang..tp tak join kat kom.tergantung kat dinding je..aku jugalah kena buat wayaring untuk streamyx..

aku pun cm2 jgk la bru ja bertugas kt satu sek ni so sek aku nih kira ok sket la..so aku ni xtererr sgt pasai networking so aku nk tahu jgk la cmne nk buat wayaring untuk streamyx?

harap sgt2 tunjuk ajar....

psal projek baru tu, rasanya dah ada forumer yang bukak thread,, ala yang pasal schoolnet speed 4mb tu....

[quote name='shaharudin' date='21 February 2008 - 01:19 PM' timestamp='1203571163' post='657786']
<!--quoteo(post=591146:date=Nov 3 2007, 11:19 AM:name=killercode)--><div class='quotetop'>QUOTE(killercode @ Nov 3 2007, 11:19 AM) <a href="index.php?act=findpost&pid=591146"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->Mak ai 200k PC seluruh malaysia.....

Tolong laaaa checkkk... Akak ade kijer nak buat ni....Tolong la datang check internet...<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

luahan aku lak....

homepage = brapa ramai set yahoo sebagai homepage? sekali buka ie lembab... mmg pc ada cache, tapi yahoo punye page update every hour - dari berita sampai iklan. cube setkan semua pc homepage die <a href="http://www.google.com.my" target="_blank">http://www.google.com.my</a> - sgt sikit yang die load....

lagi satu - Pn Hafizah bte Yahya, sekarang dah Hjh Hafizah - korang tak yah nak peningkan die... aku dulu satu opis ngan dier, cume unit lain. die unit pengurusan rangkaian, aku unit pusat data ngan khidmat sokongan. kesian die aku tgk dulu... tekanan jek... [b]nak jaga perangai guru satu malaysia. tapi - customer always right kan? biarpun customer tu benak semacam....[/b]

[/quote]

maaf aku ckp...aku berbulu dgn bahasa ko nih...ko tak payah la ckp org lain BENAK..ko harus ingat..customer tu aku rasa dikalangan guru-guru...dan guru-guru aku rasa gred DGA41...ko tu hanya gred FT17...saper yang BENAK nih?...nak post tu pikir la sket...kat sekolah aku pun ramai guru-guru ijazah sarjana muda teknologi maklumat dan buat KPLI utk jadi guru..so tak payah ckp la org lain BENAK...dah mmg GITN punya servis LEMBAB...terima la..dan cari jalan utk selesaikan..bukan cara dgn MEMBENAKKAN org lain.

[quote name='budak jahat' date='27 September 2010 - 04:17 PM' timestamp='1285575438' post='1048789']
maaf aku ckp...aku berbulu dgn bahasa ko nih...ko tak payah la ckp org lain BENAK..ko harus ingat..customer tu aku rasa dikalangan guru-guru...dan guru-guru aku rasa gred DGA41...ko tu hanya gred FT17...saper yang BENAK nih?...nak post tu pikir la sket...kat sekolah aku pun ramai guru-guru ijazah sarjana muda teknologi maklumat dan buat KPLI utk jadi guru..so tak payah ckp la org lain BENAK...dah mmg GITN punya servis LEMBAB...terima la..dan cari jalan utk selesaikan..bukan cara dgn MEMBENAKKAN org lain.
[/quote]

haha.. nk putus urat kentut aku dgn kisah2 korg nie.. yg nie aku suka.. setuju sgt2 dgn cikgu.. mmg xpatut arr klu cikgu dikatakan benak.. apa nk jd dgn anak murid penyambung generasi masa depan.. berbenak-benak la jwbnya? hihi.. sbb tu la lahirnya technician yg 10X benak..
ooppsss.. aku pn technician jgk.. tp aku x benak sampai membenakkan org lain yer..?

salam,

nampaknya perbincangan kat sini dh lari tajuk...apa kata kita fokus balik ke isu asal. tak perlu nak sakitkan hati ahli yg lain.

so apa option yg ada utk selesai masalah ni selain masuk line strimik? apa saluran yg ada utk buat aduan? ada ke badan atau agensi lain yg bole bantu dlm hal ni?