Jump to content
Mr Ijan

Apa Pentingnya C++?

Recommended Posts

Dan satu lagi, tentang menguasai sesuatu bahasa ..

Rasanya mana satu syarikat akan ambil, 1,2,3 atau 4?

Kerja : Membina aplikasi JAVA

Calon :

1) Degree in Sofware Engineering (pengalaman bekerja membina aplikasi C++ setahun)

2) Degree in Software Engineering with SCJA, SCJP (Fresh Graduate)

3) Degree in Networking (Pengalaman 2 tahun)

4) Degree in Multimedia (Fresh Graduate)

Rasa-rasanya mana satu dia akan ambil?

:lol: Aku akan ambik nombor 1. Sebab2nya seperti berikut:

1) Degree in Sofware Engineering (pengalaman bekerja membina aplikasi C++ setahun)

Bagi aku orang yang menguasai C/C++ akan dapat menguasai mana-mana bahasa pengaturcaraan sekalipun. Semua bahasa pengaturcaraan adalah cenderung kepada bahasa C/C++ sebab biasanya programmer yang membangunkan bahasa-bahasa tersebut akan menggunakan C/C++, lebih2 lagi sintak JAVA. Sebenarnya aku tak akan tengok pun degree yang diaorang ada, tapi akan akan tengok program2 yang dia dah buat.

2) Degree in Software Engineering with SCJA, SCJP (Fresh Graduate)

Kalau syarikat besar atau gomen, okey la untuk amek diorang ni, tapi kalau syarikat kecik memang bahaya, boleh lingkup woo...

3) Degree in Networking (Pengalaman 2 tahun)

Yang ni kalau pengalaman 100 tahun pun aku tak ambik.

4) Degree in Multimedia (Fresh Graduate)

For JAVA programming? Not!

Wah.. panas arr thread nie. Aku setuju dengan CFoo++, pilihan No.1 tu yang agak berkelayakan tetapi perlu ler tengok apa yang telah dia hasilkan. Kalau perlu uji pengetahuan praktikal dia dengan membuat simple coding untuk menyelesaikan masalah dalam bahasa C/C++ tersebut. Nie disebabkan nak confirmkan betul2 ker dia punya pengalaman setahun tuh dimanfaatkan sepenuhnya... kalau dah hari-hari buat coding, pejam mata pun sudah pasti dia boleh buat programming ringkas dengan cepat! :D

Bila buat program, bahasa yang digunakan pula kena sesuai dan semestinya terbaik untuk situasi. Contohnya:-

1- Bila belajar pasal Low - Level computer system.

yang terbaik guna bahasa C.

2- Bila belajar pasal OOP

yang terbaik guna Java atau C#

3- Bila buat real programming utk commercial

yang terbaik guna C++

4- Bila buat Web,

yang terbaik guna PHP

Java dan .Net tak sesuai utk real-life. Kebanyakan customer yang saya ada masih lagi gunakan Windows 98 +64MB Ram (Maks dah tu). Setakat sesuai utk server, mana larat company nak beli server bagi sorang satu.

Universiti kat Malaysia mmg dah salah arah. Teknologi terbaru konon. Cuba tengok betul2 apa arah teknologi. JAVA? Huarrrhghahahahahha.... kartun.

Tunjukkan saya, applikasi Java mana yang berjaya dikomersilkan?

:unsure: OpenOffice buat ngan java ke? Ada sesape boleh konfirm?

:unsure: OpenOffice buat ngan java ke? Ada sesape boleh konfirm?

C++

Tengok nih http://contributing.openoffice.org/programming.html

Core pakai C++, Extensible boleh tempel pakai Java, Python atau Ruby. Kalau nak join komuniti open office, wajib tahu C++. Nak fix bug ke, atau lain-lain.

xeonn aku rase utk low level kene tambah skali Assembly language (ASM). Sape2 yg nk keje ngan sykt sofwe dr oversea kebanyakan nk kene ade skill nih.

setau aku byk dh sistem yg berjaya dikomersilkan gune java nih. Kebanyakan utk develop web lah. Cth J-Developer (Oracle), Zend Development Enviorenment (Zend, company yg invent PHP), byk lai la

xeonn aku rase utk low level kene tambah skali Assembly language (ASM). Sape2 yg nk keje ngan sykt sofwe dr oversea kebanyakan nk kene ade skill nih.

Memang lagi power. Setuju.

setau aku byk dh sistem yg berjaya dikomersilkan gune java nih. Kebanyakan utk develop web lah. Cth J-Developer (Oracle), Zend Development Enviorenment (Zend, company yg invent PHP), byk lai la

Teknologi memang banyak sekarang. Tapi yang penting 'Market Acceptance'. Aku ralat tengok orang kita salah arah semata2 sbb Java senang dipelajari dan diajar di pusat pendidikan. Tak salah nak belajar. Aku pun penah develop web base app pakai Java.

Malu bila demo kat customer. Performance very bad. Kat notebook aku run JRE, Tomcat dgn application. Bukak satu2 page macam nak gila nunggu.

Kisah benar, satu local company (company besar, takleh sebut nama, kerajaan marah) lepas melabur beratus juta ringgit develop inhouse web base ERP terpaksa buang sistem tu sebab cuma boleh buat +- 21 invois jer sehari. Terpaksa tambah duit reinstall balik software sebelum projek tu.

Sapa kata performance tak penting. RAM murah. Try upgrade untuk 400 PC tengok berapa harga.

nampaknya thread ni dah jadi Java bashing discussion :lol:

btw, mcm xeonn pernah cakap, 'write once, debug anywhere', heavy footprint, sampai sekarang aku tak berapa berkenan dgn java.

Malu bila demo kat customer. Performance very bad. Kat notebook aku run JRE, Tomcat dgn application. Bukak satu2 page macam nak gila nunggu.

nanti fanatic java akan kata ko tak pandai optimize, tak menggunakan cara yg betul, methodology salah, etc.

Sapa kata performance tak penting. RAM murah. Try upgrade untuk 400 PC tengok berapa harga.

haa.. ni semua excuse utk RAD framework. satu lagi, aku pun hairan java developer ni sangat bersabar dgn IDE mereka yg slow dan berat mcm Eclipse.

Bila buat program, bahasa yang digunakan pula kena sesuai dan semestinya terbaik untuk situasi. Contohnya:-

1- Bila belajar pasal Low - Level computer system.

yang terbaik guna bahasa C.

2- Bila belajar pasal OOP

yang terbaik guna Java atau C#

3- Bila buat real programming utk commercial

yang terbaik guna C++

4- Bila buat Web,

yang terbaik guna PHP

Java dan .Net tak sesuai utk real-life. Kebanyakan customer yang saya ada masih lagi gunakan Windows 98 +64MB Ram (Maks dah tu). Setakat sesuai utk server, mana larat company nak beli server bagi sorang satu.

Universiti kat Malaysia mmg dah salah arah. Teknologi terbaru konon. Cuba tengok betul2 apa arah teknologi. JAVA? Huarrrhghahahahahha.... kartun.

1. c compiler is near to everywhere.

2. boleh consider dynamic language baru mcm ruby utk belajar oop sebabnya,

in ruby

#!/usr/bin/ruby 
words = []
IO.readlines("/usr/share/dict/words").each do |word|
 words << word.chomp if word.downcase[0] == ?q
end

max = -1
words.sort_by{|a| [a.length, a]}.each do |word|
 if word.length > max
 max = word.length
 puts "Words of length #{max}:" 
 end 
 puts " #{word}" 
end
dan java, utk menghasilkan benda yg sama, codenya terlebih lines.
import java.io.*;
import java.util.*;

public class QWords {
 public static void main(String[] args) throws IOException {
 List<String> dictionary = new ArrayList<String>();

BufferedReader in = new BufferedReader (new FileReader("/usr/share/dict/words"));

String line;
 while ((line = in.readLine()) != null) {
 dictionary.add(line.trim());
 }
 in.close();

// sort strings by their length, then alphabetically
 Comparator<String> c = new Comparator<String>() {
 public int compare(String s1, String s2) {
 int diff = s1.length() - s2.length();
 return (diff != 0) ? diff : s1.compareTo(s2);
 }
 };

Set<String> sorter = new TreeSet<String>(c);
 for (String word : dictionary) {
 if (word.toLowerCase().charAt(0) == 'q') {
 sorter.add(word);
 }
 }

int max = -1;
 for (String word : sorter) {
 if (word.length() > max) {
 max = word.length();
 System.out.println("Words of length " + max + ":");
 }
 System.out.println(" " + word);
 }
 }
}

program di atas takde class construction, tapi realitinya cam tu la. code dalam ruby jauh lebih pendek dari bahasa lain utk menghasilkan benda yg sama.

copy-paste dari http://steve.yegge.googlepages.com/ruby-tour

3. platform sebenar yg menjadi pilihan semua.

mengikut pandangan steve yegge, The Next Big Language

Rule #1: C-like syntax

oleh yang demikian, aku rasa persoalan thread starter terjawab sekali lagi. java pun c(++) like syntax jugak.

C(++)-like syntax is the standard. Your language's popularity will fall off as a direct function of how far you deviate from it.

4. php digunakan utk web interface jer, tapi kalau website tu dah macam amazon.com, google.com sudah tentulah back-end dia c/c++ walaupun interface/gluing dia dibuat dgn menggunakan php, python, ruby, ocaml, haskell, atau lain2 higher level language.

Topic ni, memang menarik, apatah lagi ada kena mengena dengan saya... ;-)

Pada hemat saya, kedua2 language ni, ada advantage/disadvantage masing2. Oh, sebelum tu, for not being bias, saya dah gunakan C language ni lebih 10 tahun dan masih menggunakannya hingga sekarang. Pasal Java, saya ada la belajar sikit, tapi more on theory, not in detail. Ada hajat nak mendalami java ni, tapi saya ada sbb tersendiri untuk tidak meneruskannya.

Java ni, kelebihan dia ialah sesuai digunakan untuk mana2 desktop platform. Dia tak banyak songel. Satu language yg mempunyai simple syntax, compared to C++. So, risiko untuk kita silap menaip syntax adalah minimal, tetapi, bergantung jugak kepada individu.

Kelemahan dia ialah dia tak boleh pergi jauh dari desktop/mobile phone programming....setakat tu je la. Satu lagi, kepada aplikasi yg memerlukan memory management yg baik ataupun pointers, java memang tak sesuai. Apatah lagi nak buat real-time application. Java ada jugak gunakan pointers, tapi bukanlah real pointers mcm C.

Berbanding dengan C/C++, syntax dia mmg leceh sikit. Panjang2, but then, bergantung kepada programmer jugak benda ni. Kalau sudah suka, benda kecik2 tu bole tolak tepi B). C bukan saja cover desktop/mobile programming, tapi support electronic equipment jugak, mcm kita punya mesin basuh, aircon, embedded application, dvd player, routers, etc. Sbbnya, C ni, language yg lebih mudah dari assembly language. And output dia, kalau pandai susun, bole jadi sama level dengan assembly. Kalau berminat nak progam apa2 yg low level, bole la gunakan C.

Pasal orang kata java usage dah slowdown tu, saya pernah dengar benda tu. Tapi, kalau fresh graduate, apa la salahnya ada knowledge dalam java. Mana la tau, ada pulak company2 yg perlukan java.

Yg pasal C tak diajar di universiti tu, saya rasa, tak patut berlaku. Itu lah bahasa pengaturcaraan yg tertua (selain Pascal) dan yg masih laku WORLDWIDE. Pergi la mana2, orang masih mencari expert C lagi.

Wallhualam.

LEh.....

Korang tak perasan ke ada berapa kerat sangat program komersil yang buat pakai JAVA. Janji-janji JAVA (melalui librarynya yang besar) tu tak la bagi kesan sangat pun sebab bila korang nak buat program komersil, kena optimize kelajuan, memory usage.

kalau nak buat program yang paparkan kualiti 3D, kena pakai Direct3D atau OpenGL (pakai la C++).

kalau nak buat window program, kena pakai WIndow API (atau MFC). kalau ko pakai Visual Basic, response dia mmg lambat. .Net, tak tau nak komen sbb tak guna lagi.

Kalau ko nak buat program yang menggunkan memory yang banyak, kena design program ko sebaik mungkin. Sebab tu la C++ ada banyak tool. new operator la, OOP design la, STL la, pointer la, reference la, safety untuk pastikan kita tak sengaja tukar value variable. kalau ko guna, baru la ko tahu yang c++ ni tek menyusahkan, sebaliknya menyediakan macam-macam tool. Kalau takmau guna tool ni, jangan la guna tool tu.

tapi, kalau ko asyik nak print kat sreen je, tak payah la nak c++. C++ ni kita guna bila program kita kompleks, dan semua program-program komersil mmg komplek.

Sapa-saya yang budak Uitm kat sini mesti biasa guna OPAC(sistem library). Korang mesti menyampah sebab selalu hang dan lambat. kejap2 sistem down. ko klik apa2 pun lambat skit nak response. Tu sebab dia guna VB.

:lol: Lagi cite pasal JAVA... Aku tak pernah guna JAVA dan tak pernah tertarik nak guna JAVA. Pertama kali aku dengan cite pasal kebolehan JAVA menghasilkan program yang boleh di run pada semua platform (write once run anywhere) aku cakap semua tu tipu, goreng air kosong je... Tak mungkin satu program (executable binary) boleh run dalam semua platform terutamanya untuk cross CPU (program yang sama boleh run pada PC yang menggunakan Intel processor (IBM and compatible) dan Motorola (Apple) atau lain-lain processor).

JAVA cuba buat executable die supaya boleh run cross OS denga memperkenalkan JAVA virtual machine. JVM ni sebenarnya satu lapisan kernel yang perlu di pasang di atas kerner OS asal, maksudnya program-program JAVA tidak memanggil (call) fungsi yang disediakan oleh kernel OS secara langsung tetapi membuat call kepada kernel JVM yang kemudiannya membuat redirect ke kernel OS asal. Ini meyebabkan dua masaalah besar iaitu penggunaan memori kekal yang besar untuk kernel kedua dan slow sebab semua operasi perlu melalui dua lapisan kernel. Sebab tu le JAVA lembab dan makan memori. Aku tak pernah setuju untuk install JVM, buat apa nak allocate sejumlah memori secara kekal (pakai atau tak program JAVA, memori tersebut tetap digunakan) hanya untuk membolehkan beberapa program yang dibangunakan dgn JAVA digunakan.

:rolleyes: Ini cerita syarikat member aku yang membangunkan produk Jawi editor. Pada mulanya produk ini dibangun dengan Visual Basic, dah siap dan OK pun, tapi tah macam mana kerana termakan ngan slogan write once run anywhere member aku tu beralih arah ke JAVA, katanya tak mahu tertinggal kerana teknologi JAVA terlalu hebat. Hasilnya, banyak feature asal terpaksa dibuang kerana JAVA tak sapot dan sampai sekarang (dah lebih 5 tahun) masih dipenuhi bug yang tak dapat diselesaikan. Aku tanye dia, boleh run kat Apple tak? Katanya "Tak". :rolleyes:

:wacko: Seuatu bahasa pengaturcaraan dibangunkan atas suatu tujuan tertentu yang tidak boleh diperolehi dari bahasa yang sedia ada. DAri segi syntax, JAVA hanya menyalin dari C/C++, maksudnya JAVA bukan dihasilkan untuk memperkenal kaedah atau teknik pengaturcaraan yang baru atau satu bahasa yang lebih baik. Tujuan asalnya adalah untuk meyediakan satu platform pengaturcaraan yang bebas dari masaalah perbezaan CPU atau OS tapi tujuan tersebut tidak tercapai. Bagi aku bila sesuatu bahasa aturcara itu gagal mencapai matlamatnya ianya tak lebih dari satu bahasa scrap yang akan dipinggirkan. OK.

Kelebihan Java

1. compatibility - ni sebab dia guna JVM

2. utk mobile device byk guna java

3. server application

tapi...java ni bab performance ni mmg kurang sket. java lg senang dr c++ sebab dia mmg sepenuhnya object oriented n x de pasal pointer yg memeningkan tu..vb sgt la boring. x bole nak buat application yg lebih complicated.

Aku suka guna c++ sebab

1. byk application yg popular guna c++. adobe, 3d apps, microsoft office n byk lg guna c++. cuba tgk kat sini http://www.research.att.com/~bs/applications.html

2. saiz fail yg dicompile kecik

3. performance dia mmg mantap sbb x guna memory managing sendiri. java n c# guna managed memory (heap n stack).

4. kebanyakan game bina guna c++ (pun sbb performance dia n close relation dgn directx n opengl)

5. embedded system mcm dvd player, mesin basuh kat umah tu byk guna c++

6. engineer dan saintis pun guna c++

7. lepas ni ada c++ baru plak. c++ 0x. so bole la cover kelemahan2 dia skang ni..

neway, tempat aku praktikal dulu guna java. mmg byk masalah berkaitan memori ni..huh. nak kata cross platform pun x brape ok gak sbb bila masuk web byk plak masalah dia.

Ia adalah tanggungjawab IPT sendiri untuk menyediakan pelajar dengan pengetahuan yang mencukupi untuk pelajar menghadapi alam pekerjaan. Jika tidak,mengapa pihak IPT tidak kira IPTA atau IPTS berlumba-lumba untuk menyediakan pelajar dengan pengetahuan terkini dengan menghadiri seminar, menjalani kursus, atau pun dengan menyediakan modul-modul terbaru dan advance. Jika bukan, kenapa pula IPT perlu memperkenalkan dan menekankan bahasa-bahasa lain, contoh seperti JAVA? Dan mengapa pula sesetengah IPTS menggalakkan pelajar-pelajar mereka mengambil sijil professional seperti SCJP?

Saya tak pernah laa menjejakkan kaki ke U untuk belajar.. kalau setakat singgah kat kafe dalam tu penah la :). Tapi setahu saya ini bukanlah tanggungjawab U sepenuhnya. Ia cuma sediakan infrastruktur dan pembimbing. Selebihnya semua dari awak.

Dan rasa-rasanyalah, Sains komputer ni... seperti namanya adalah sains mengenai komputer.. Visual Basic, C++, Java, kalaupun ada kaitan dengan Sains komputer, relevannya hanya sebesar kuman... melainkan kalau kita mengkaji bahasa pengaturcaraan itu sendiri.. maksud saya adalah mengenai struktur compiler atau mengenai paradigma bahasa pengaturcaraan tersebut.. kalau takpun mengenai algorithm/software engineering (design/develop/testing/etc) this is what computer science is all about. Thats why seperti yang saya tekankan sebelum ini, depa tidak banyak ajar awak mengenai pengaturcaraan sebab bukan tu yang depa nak ajar! (or maybe saya tak pandai nak explain kat sini). Bahasa yang digunakan (diajar) tidak menjadi isu di sini dan kalau awak pelajar sc. comp saya akan terkejut kerana awak bertanya mengenai permasalahan ini.

Apa yang saya akatakan sebelum ini adalah "BAHASA APA YANG ANDA PELAJARI TIDAK RELEVAN SAMA SEKALI". Bukan bermakna apa yang anda pelajari di U itu sahaja yang anda bawa sampai ke lubang kubur. Fikirlah sendiri.... Kalau satu company minta programmer yang reti Java, SQL, reti handle SunOS, bermakna U pun kena ajar semua tu lah? Bermakna depa kena ajar setiap bahasa/sistem pengaturcaraan/pembangunan perisian yang paling banyak digunakan di mana2 company di dunia ni lah?

Akhirnya, biarlah saya jawab beberapa persoalan awak di permulaan topik :

Apa yang aku tertanya-tanya kenapa ada sesetengah IPTA tidak mempraktikkan lagi pengajaran C++ untuk peringkat ijazah?

It doesn't matter.

Bermula pada semester 1, pelajar baru akan terus didedahkan dengan pengaturcaraan JAVA dan tidak perlu langsung mengetahui C++ atau C. Dan benarkah dengan hanya mempelajari JAVA, bahasa C dan C++ tidak diperlukan langsung?

It doesn't matter. Java, C++ dan C semuanya bahasa pengaturcaraan. Java and C++ berorientasikan objek, walaupun C++ juga menyokong procedural programming seperti C. But in the end, they produce the same results... as long as awak menulis prosedur awak dengan betul. Mempelajari Java tidak perlu introduction kepada mana2 bahasa pengaturcaraan lain, melainkan ia mungkin boleh mempercepatkan proses menguasai bahasa tersebut jika ia mempunyai paradigma dan syntax yang sama dengan bahasa yang awak pelajari sebelumnya.

Jadi, apa rasionalnya diteruskan dengan pengajaran C++ di peringkat diploma sekiranya tidak diperlukan di peringkat ijazah?

Satu semester belajar C++ sudah cukup. Ia memberikan awak idea mengenai bahasa pengaturcaraan (jika awak buka minda awak seluas-luasnya, dan melihat pembelajaran C++ awak secara umum) lain dan mendorong awak mempelajari bahasa pengaturcaraan lain secara sendiri.. tidak perlu lecturer beri awak assignment untuk disiapkan dalam masa seminggu.

"C++ sudah tidak relevan untuk digunakan pada masa kini"

Walaupun saya tak pernah lagi dengar dari cuma 2-3 orang pendidik yang saya kenal ayat ini, tapi bagi saya kenyataan sebegini adalah salah (melainkan ia dihadkan dalam suatu konteks tertentu). Piawai antarabangsa C++, tak silap saya masih lagi dikaji dan diperbaiki dari masa ke semasa. Termasuklah libraries yang dipiawaikan. Dan kalau ia tidak relevan, tidak akan ada C++ compilers yang wujud untuk platform .NET (CLI). Jadi, agaknya kenyataan sebegini keluar dari mulut lecturer yang muak dengan soalan "kenapa tidak C++????" dari mulut student dia yang cuma mampu memahami syntax C++ ;).

Lupa pula saya... satu lagi yang saya tak faham KENAPA BAHASA PENGATURCARAAN SENTIASA MENJADI ISU ORANG KITA???? Ya... memang ia boleh menjadi isu... tapi mesti sentiasa terhad dalam suatu KONTEKS. Contoh paling simple, isu ni relevan kalau kita perlukan ia untuk hasilkan high-performance applications. In this case contohnya, bolehlah kita bincang kenapa depa ajar guna Java, bukannya C++ (atau sebaliknya). Kalau setakat nak mengubah agorithm ke kod sumber atau study data structure manipulations, why bother kalau awak guna Java atau C++??? Saya boleh tunjukkan sikit dalam ARM (XScale) assembly kalau ada sesiapa nak tengok. Kalau sekadar syntax bahasa pengaturcaraan itu menjadi masalah awak... tak tahulah saya nak cakap apa.

Dan rasa-rasanyalah, Sains komputer ni... seperti namanya adalah sains mengenai komputer.. Visual Basic, C++, Java, kalaupun ada kaitan dengan Sains komputer, relevannya hanya sebesar kuman... melainkan kalau kita mengkaji bahasa pengaturcaraan itu sendiri.. maksud saya adalah mengenai struktur compiler atau mengenai paradigma bahasa pengaturcaraan tersebut.. kalau takpun mengenai algorithm/software engineering (design/develop/testing/etc) this is what computer science is all about. Thats why seperti yang saya tekankan sebelum ini, depa tidak banyak ajar awak mengenai pengaturcaraan sebab bukan tu yang depa nak ajar! (or maybe saya tak pandai nak explain kat sini). Bahasa yang digunakan (diajar) tidak menjadi isu di sini dan kalau awak pelajar sc. comp saya akan terkejut kerana awak bertanya mengenai permasalahan ini.

First, aku bekas pelajar diploma dan sekarang aku tengah melanjutkan pelajaran di peringkat ijazah di dalam Science Computer.

Ya, memang sebesar kuman .. tapi jangan lupa, sains komputer ni mempunyai pelbagai bidang. Antaranya, rangkaian, kejuruteraan perisian, AI, multimedia dan sebagainya. So, sekarang aku fokuskan pada bidang pengaturcaraan, jadi skop nye dah jadik kecik, jadi x perlu la ko nak persoalkan sehingga ke bidang yang lain ....

Takder ape yang ko nak terkejutnya kalau aku dak Science Computer, aku tanya berdasarkan pemahaman aku dan kawan-kawan aku yang merupakan bekas pelajar diploma juga. Dan juga pengalaman semasa temuduga bagi kawan-kawan aku yang telah mempunyai ijazah di dalam pengkhususan Software Engineering dan juga Teknologi Maklumat yang sangat-sangat berminat untuk bekerja di bidang pengaturcaraan. Sebegitu ramai sekali ditolak atas alasan tidak mempunyai kemahiran dalam pengetahuan JAVA, C++, MYSQL dan .NET. Ada yang dapat Ijazah kelas pertama tapi kenapa tidak diterima juga? Dan pada rakan-rakan aku yang mempunyai sijil-sijil professional, mengapa dengan mudah mereka diterima? Rasa aku, kawan-kawan aku yang dah ader degree ni pun ramai yang dah paham bagaimana prosedur sesuatu bahasa yang kemudiannya menjadi bahasa mesin. Tapi, kenapa x diterima gak, dapat A tu, bukan satu subjek je, 2-4 subjek lagi .. Rasa-rasa cuba ko jawab soalan aku nih walaupun sebenarnya dah off topik ..

Apa yang aku cuba persoalkan kat sini, kenapa pensyarah mengatakan C++ sudah tidak relevan dengan keadaan sekarang dan menggantikannya dengan JAVA? Benarkah atau tidak? Apa kelebihannya pula pada pelajar yang mempunyai kemahiran C++? Mudah kan untuk dijawab?

Apa yang saya akatakan sebelum ini adalah "BAHASA APA YANG ANDA PELAJARI TIDAK RELEVAN SAMA SEKALI". Bukan bermakna apa yang anda pelajari di U itu sahaja yang anda bawa sampai ke lubang kubur. Fikirlah sendiri.... Kalau satu company minta programmer yang reti Java, SQL, reti handle SunOS, bermakna U pun kena ajar semua tu lah? Bermakna depa kena ajar setiap bahasa/sistem pengaturcaraan/pembangunan perisian yang paling banyak digunakan di mana2 company di dunia ni lah?

X, aku tengah bincangkan soalan yang berkaitan dengan C++ dan juga bahasa-bahasa utama yang lain yang diajar hampir di semua university di dunia. Rasa-rasa ko aku bukak under topik apa?

Akhirnya, biarlah saya jawab beberapa persoalan awak di permulaan topik :

Satu semester belajar C++ sudah cukup. Ia memberikan awak idea mengenai bahasa pengaturcaraan (jika awak buka minda awak seluas-luasnya, dan melihat pembelajaran C++ awak secara umum) lain dan mendorong awak mempelajari bahasa pengaturcaraan lain secara sendiri.. tidak perlu lecturer beri awak assignment untuk disiapkan dalam masa seminggu.

Satu semester belajar C++ tak mencukupi .. :) .Percayalah, bukan aku sorang je .. ramai lagi yang bagi dorang x cukup .. :) . Kenapa ye ada subjek Struktur Data dan Algoritma dalam subjek C++ dan ada plak yang sampai 2 kali? Kenapa ye mender tu diasingkan dari semester 1? Banyak sebabnya .. :)

Walaupun saya tak pernah lagi dengar dari cuma 2-3 orang pendidik yang saya kenal ayat ini, tapi bagi saya kenyataan sebegini adalah salah (melainkan ia dihadkan dalam suatu konteks tertentu). Piawai antarabangsa C++, tak silap saya masih lagi dikaji dan diperbaiki dari masa ke semasa. Termasuklah libraries yang dipiawaikan. Dan kalau ia tidak relevan, tidak akan ada C++ compilers yang wujud untuk platform .NET (CLI). Jadi, agaknya kenyataan sebegini keluar dari mulut lecturer yang muak dengan soalan "kenapa tidak C++????" dari mulut student dia yang cuma mampu memahami syntax C++ ;).

Sebab tu aku buka topik nih .... bukan kuar dari mulut student cam aku nih yang hanya memahami syntax C++, tapi dari mulut lecturer sendiri . So, rasa-rasa ko diorang muak ke jawab gitu? Hehehe .. :lol:

Lupa pula saya... satu lagi yang saya tak faham KENAPA BAHASA PENGATURCARAAN SENTIASA MENJADI ISU ORANG KITA???? Ya... memang ia boleh menjadi isu... tapi mesti sentiasa terhad dalam suatu KONTEKS. Contoh paling simple, isu ni relevan kalau kita perlukan ia untuk hasilkan high-performance applications. In this case contohnya, bolehlah kita bincang kenapa depa ajar guna Java, bukannya C++ (atau sebaliknya). Kalau setakat nak mengubah agorithm ke kod sumber atau study data structure manipulations, why bother kalau awak guna Java atau C++??? Saya boleh tunjukkan sikit dalam ARM (XScale) assembly kalau ada sesiapa nak tengok. Kalau sekadar syntax bahasa pengaturcaraan itu menjadi masalah awak... tak tahulah saya nak cakap apa.

mudah je jawapan aku, sila lihat kembali pada tajuk topik apa dan isu apa yang aku cuba nyatakan :

1) Apakah kepentingan C++ pada bakal graduan?

2) Kenapa ia hanya dipelajari semasa di peringkat diploma?

3) Apa kelebihannya pada pelajar yang mempunyai pengetahuan C++ berbanding yang tidak?

4) Kenapa sesetengah pensyarah mengatakan C++ tidak relevan lagi?

Anda bakal graduan atau graduan ? Anda majikan yang terlibat dengan bidang pengaturcaraan? Jadi, anda layak untuk menjawab soalan di atas. Kalau pada yang belajar sendiri, itu adalah kelebihan korang dan korang mungkin dah tahu selok belok bidang nih ... so, sekarang soalan ni biarlah bagi orang-orang kurang pandai cam aku nih dan juga bakal-bakal graduan, graduan, pencari kerja, dan juga pihak-pihak yang terlibat secara langsung dengan pengambilan pekerja di dalam bidang pengaturcaraan menjawab soalan nih ..

Sekian, terima kasih

Edited by Mr Ijan

Melalui post oleh rakan-rakan forummer yang lain, nampaknya ramai yang blame language JAVA dan mengatakan bahawa C++ adalah suatu bahasa yang lebih baik .... jadi, adakah boleh dikatakan :

1) Pengetahuan C++ adalah penting untuk dipelajari walaupun di peringkat basic/pengenalan? Ia dapat membantu pelajar dalam pelbagai perkara di kemudian hari.

atau

2) C++ tidak perlu dipelajari sekarang, kekalkan JAVA/lain-lain, dan belajar di kemudian hari? Mempelajari mana-mana bahasa struktur pengaturcaraan sahaja sudah cukup untuk membolehkan pelajar menguasai mana-mana bahasa di kemudian hari.

Panas .. panas .. . Mari berforum .. :lol:

Edited by Mr Ijan

apa kata kita kembali kepada root, what is computer programming.

computer berasal dari perkataan compute bermaksud mengira dgn menggunakan kaedah berangka. http://www.answers.com/compute&r=67

oleh yg demikian, kita menggunakan komputer utk melakukan pengiraan. disamping itu, komputer juga boleh menyimpan hasil kiraan dan juga data. tugas programmer pula mengarahkan komputer melakukan pengiraan, tak kira la guna bahasa mesin ke (op codes), bahasa assembly ke, bahasa compiled ke, atau bahasa interpreted. tujuan bahasa tahap tinggi dihasilkan ialah utk memudahkan pengaturcara, bukan menyusahkan. sebagai contoh, pada asalnya nak programkan komputer kena guna op codes, 0101010100101010101001. lepas tu guna binary ni susah sangat, scientist dan engineer komputer intro la bahasa assembly, code jadi lebih mudah dibaca;

mov eax, 1;

mov ecx, eax.

tapi masih kompleks lagi assembly ni especially kalau program tu besar. kemudian improved jadi procedural(pascal, basic,c), expression-oriented language (lisp), etc etc. kemudian modern n practical oop melalui c++. dan sekarang more modern typeless language mcm php (oop added but not in good way), python(oop added), ruby (pure oop).

kenapa berpindah ke OOP? sebab scientist/engineer cakap kalau program dah terlalu besar, susah nak program dan nak maintain. solution dia, guna konsep oop. lebih kurang macam tu la.

tapi ramai sejak kebelakangan ni, lebih percakapannya lebih menumpukan kepada methodology of program and design structure jer. sampai lupa bercakap mengenai fungsi sebenar computer programming iaitu meng-implementasi algorithm dari atas kertas kepada bentuk computer codes. kalau tak boleh mastering benda ni dulu, guna la oop design ke, extreme programming method ke, pattern design ker, korang akan jadi USELESS programmer.

Takder ape yang ko nak terkejutnya kalau aku dak Science Computer, aku tanya berdasarkan pemahaman aku dan kawan-kawan aku yang merupakan bekas pelajar diploma juga. Dan juga pengalaman semasa temuduga bagi kawan-kawan aku yang telah mempunyai ijazah di dalam pengkhususan Software Engineering dan juga Teknologi Maklumat yang sangat-sangat berminat untuk bekerja di bidang pengaturcaraan. Sebegitu ramai sekali ditolak atas alasan tidak mempunyai kemahiran dalam pengetahuan JAVA, C++, MYSQL dan .NET. Ada yang dapat Ijazah kelas pertama tapi kenapa tidak diterima juga? Dan pada rakan-rakan aku yang mempunyai sijil-sijil professional, mengapa dengan mudah mereka diterima? Rasa aku, kawan-kawan aku yang dah ader degree ni pun ramai yang dah paham bagaimana prosedur sesuatu bahasa yang kemudiannya menjadi bahasa mesin. Tapi, kenapa x diterima gak, dapat A tu, bukan satu subjek je, 2-4 subjek lagi .. Rasa-rasa cuba ko jawab soalan aku nih walaupun sebenarnya dah off topik ..

btw, aku dah muak baca statement ko yang aku boldkan kat atas tu. aku nak tulis sekali lagi, kalau satu kompeni tu nak amik programmer c++ atau java, and then korang fresh graduate ni tak berapa reti pasal tu, kenapa la kompeni tu nak ambik korang. buat bazir duit jer bayar gaji utk bagi korang peluang utk belajar lagi kat kompeni tu (especially kompeni kecik2). better kompeni tu ambik yg dah expert. oleh itu, korang kena ambik la inisiatif sendiri nak 'memperkasakan' diri anda.

"Sesungguhnya Allah tidak akan mengubah nasib suatu kaum kecuali kaum itu sendiri yang mengubah apa apa yang pada diri mereka " QS 13:11

btw, aku dah muak baca statement ko yang aku boldkan kat atas tu. aku nak tulis sekali lagi, kalau satu kompeni tu nak amik programmer c++ atau java, and then korang fresh graduate ni tak berapa reti pasal tu, kenapa la kompeni tu nak ambik korang. buat bazir duit jer bayar gaji utk bagi korang peluang utk belajar lagi kat kompeni tu (especially kompeni kecik2). better kompeni tu ambik yg dah expert. oleh itu, korang kena ambik la inisiatif sendiri nak 'memperkasakan' diri anda.

"Sesungguhnya Allah tidak akan mengubah nasib suatu kaum kecuali kaum itu sendiri yang mengubah apa apa yang pada diri mereka " QS 13:11

Ya encik mod .. ko boleh muak .. brape kali ko muak pun .. benda tu tetap kenyataan .. :) . Aku bercakap melalui apa yang kawan-kawan aku kata dan bukan atas pengalaman aku yang direka semata-mata untuk berforum, jadi x salah untuk aku menulis berdasarkan pengalaman dan pendapat dorang, atau ko cuba nak nafikan senario yang berlaku pada masa skang? dan ko pulak bercakap atas pengalaman dan pengetahuan ko yang amat hebat dan bernas tu .. jadi pastinya berlainan pendapat ... ye x?

so, sekali lagi apa yang aku cuba nyatakan kat sini ialah kenapa mempelajari C++ penting untuk bakal graduan dan bukannya pelajar perlu menguasai 100% sesuatu bahasa .. aku cuba nyatakan perlukah menguasainya dan pentingkah untuk menguasainya walaupun tahap asas? Benarkah ia tidak relevan dengan keadaan semasa? Mudah je kan?

Contohnya macam pendapat forumer yang lain yang faham dengan tajuk yang aku cuba persoalkan sekarang di mana ramai yang menyatakan bahasa C++ mempunyai struktur bahasa yang lebih baik, penting untuk dipelajari dan rugi tidak menguasainya .. mudah je kan nak jawab?

ko rasa agak2 same ke tak tajuk yang aku cuba bincangkan sekarang nih dengan tajuk tentang menguasai sesuatu bahasa sehingga jadi expert baru nak dapat kerja?

Sekian, terima kasih

Edited by Mr Ijan

so, sekali lagi apa yang aku cuba nyatakan kat sini ialah kenapa mempelajari C++ penting untuk bakal graduan dan bukannya pelajar perlu menguasai 100% sesuatu bahasa .. aku cuba nyatakan perlukah menguasainya dan pentingkah untuk menguasainya walaupun tahap asas? Benarkah ia tidak relevan dengan keadaan semasa? Mudah je kan?

Mempelajari C/C++ mmg amat penting dan perlu dikuasai lebih dari tahap asas. Tapi kita takkan habis belajar bahasa ni sebab :

1- C/C++ bahasa paling maju dalam bidang software development.

2- Research utk teknologi terbaru semuanya dalam C/C++ (termasuklah JVM sendiri ditulis dalam C)

C/C++ dah lama tinggalkan bahasa pengaturcaraan lain, malah Objek Oriented (yg java duk war-warkan tu) dahpun ketinggalan bila muncul TMP dalam C/C++.

.Net dgn C++/CLI tu cuma taktik perniagaan menarik perhatian pakar C/C++ utk menggunakan Windows dan menjayakan .Net. Tapi tak jalan.

Objek Oriented terlalu banyak 'overhead' semasa runtime tak kira dalam apa bahasa pengaturcaraan sekalipun. Sebab tu C/C++ mengevolusikan TMP dalam Objek Oriented. Bahasa lain tunggu shj utk tiru.

Dalam ertikata lain, kalau tak belajar C/C++, maka akan ketinggalan lagi jauh. Menjawab samada relevan atau tidak, ia teramat - amat relevan.

Untuk tujuan mencari kerja pula, kena pentingkan pada Ilmu yang 'transferable', maknanya boleh digunapakai dalam apa2 situasi dan bahasa pengaturcaraan. Tapi nasihat saya, berdasarkan pengalaman, tolong tinggalkan bahasa pengaturcaraan Java. Ianya langsung tak transferable.

Bila nak buat Game, kena guna C++. Java hampeh.

Bila nak buat critical server software, kena guna C++. Java lembab.

Bila nak buat cross-platform application, kena guna C++, Java punya motto 'Write Once, Run Everywhere' tipuuuu.

Bila nak buat Web Application,... gunalah apa2 saja selain Java.

Edited by xeonn

sebelum ni aku telah menyatakan statement aku mengikut kehendak asal topik ni iaitu, c++ tak relevan utk mainstream market kat malaysia. software tu biasanya berbentuk CRUD, dgn kata lain; menggunakan programming language sebagai interface kepada sql system/server. biasanya student IT (aku tak tau pasal CS) kat our univ/college memang expert bab2 ni. kenapa tidaknya, tiap2 tahun tajuk yg sama dibuat sebagai projek akhir tahun, iaitu 'sistem maklumat pelajar/guru/pekerja/buku perpustakaan/kehadiran/etc/etc'. biasanya crud apps ni code dia sikit jer, yg banyaknya ialah codes utk GUI. tujuan crud pula utk mengelakkan pengguna system database tersebut daripada mencemarkan jari mereka dgn menulis sql syntax tambahan pula outputnya tidak sedap mata memandang.

anyway.. nampaknya pakar c++ kita telah menyatakan pandangannya mengikut kehendak topik utk menghasilkan software umum. mungkin persoalan asal sudah terjawab. kalau nak bincang masalah lain, anda boleh buka thread baru.

nampaknya ramai anti-java kat sini :D. tapi biarlah kita hati-hati sikit dengan fakta kalau nak menghina pun.. hehe..

Tak mungkin satu program (executable binary) boleh run dalam semua platform terutamanya untuk cross CPU (program yang sama boleh run pada PC yang menggunakan Intel processor (IBM and compatible) dan Motorola (Apple) atau lain-lain processor).

Itulah sebab wujudnya Java ye tak. Yang tak memungkinkannya bukanlah sistem Java tersebut (ini sudah tentu berlawanan dengan matlamat Java), tapi keperluan programmers, di mana ada di antara mereka yang memerlukan OS/machine specific functionality.

JAVA cuba buat executable die supaya boleh run cross OS denga memperkenalkan JAVA virtual machine. JVM ni sebenarnya satu lapisan kernel yang perlu di pasang di atas kerner OS asal, maksudnya program-program JAVA tidak memanggil (call) fungsi yang disediakan oleh kernel OS secara langsung tetapi membuat call kepada kernel JVM yang kemudiannya membuat redirect ke kernel OS asal. Ini meyebabkan dua masaalah besar iaitu penggunaan memori kekal yang besar untuk kernel kedua dan slow sebab semua operasi perlu melalui dua lapisan kernel.

JVM cuma userspace program yang sama dengan program2 lain. It's not a kernel layer atau apa2 yang ada kaitan langsung dengan kernel. Its main task is to interpret java bytecodes, selain daripada menyediakan execution environment untuk program Java (e.g memory management) and none of these required kernel privileges. Lagipun secara logiknya, OS dah sediakan API (dalam Linux, API yang visible kepada program userspace adalah system call) so libraries dalam java bolehlah dikatakan perantara program java dengan OS API. Maknanya kalau program biasa "program->API->kernel" dan program Java "program->Java libraries->API->kernel". So.. there's no such thing as dua lapisan kernel yang awak sebutkan di atas.

Seuatu bahasa pengaturcaraan dibangunkan atas suatu tujuan tertentu yang tidak boleh diperolehi dari bahasa yang sedia ada. DAri segi syntax, JAVA hanya menyalin dari C/C++, maksudnya JAVA bukan dihasilkan untuk memperkenal kaedah atau teknik pengaturcaraan yang baru atau satu bahasa yang lebih baik. Tujuan asalnya adalah untuk meyediakan satu platform pengaturcaraan yang bebas dari masaalah perbezaan CPU atau OS tapi tujuan tersebut tidak tercapai. Bagi aku bila sesuatu bahasa aturcara itu gagal mencapai matlamatnya ianya tak lebih dari satu bahasa scrap yang akan dipinggirkan. OK.

Bukanlah mudah mengetepikan Java hanya dengan sebab yang awak nyatakan di atas. Nampaknya ada antara awak ada masalah "performance issues" dengan Java. Tapi bukan prinsip saya untuk menyatakan sesuatu tanpa konteks. There can be many reasons kenapa program Java ada masalah dengan performance (i.e kepantasan). Program Java lembab is generally true sebab kita nampak dari design Java sendiri yang memerlukan JVM untuk mengubah bytecode program Java kepada native machine code. Tapi selain daripada menerima fakta ini seadanya, kita juga harus menerima fakta yang ia mengajar kita lebih banyak mengenai bagaimana untuk menyelesaikan permasalahan ini.. bukannya terus meng"sampah"kan Java. Contohnya kita ada JIT dan AOT. Sudah tentulah solution ini tidak menyelesaikan isu performance 100%, contohnya ia mungkin membawa pula kepada masalah slow start-up dan extra memory yang diperlukan tapi jangan cakap kita tak dapat belajar sesuatu untuk masa hadapan kan? Ini membawa kita kepada kemunculan .NET.. Ada sesiapa pernah dengar tentang Jazelle DBX dan ThumbEE In ARM-based processor?? Kalau Java tak penting, Jazelle takkan wujud dan sesungguhnya jangan lupa masa depan kita semuanya mobil...

Kalau awak nak jawapan mudah - TIDAK PERLU (saya memang benci benda2 mudah)..

nampaknya ramai anti-java kat sini :D. tapi biarlah kita hati-hati sikit dengan fakta kalau nak menghina pun.. hehe..

Setuju. Dan fakta mesti tepat utk maju ke hadapan.

Itulah sebab wujudnya Java ye tak. Yang tak memungkinkannya bukanlah sistem Java tersebut (ini sudah tentu berlawanan dengan matlamat Java), tapi keperluan programmers, di mana ada di antara mereka yang memerlukan OS/machine specific functionality.

Cross platform Java gagal memenuhi matlamat, apa yang jadi, Write once, Debug Everywhere. Cross platform yang sebenarnya berupa, Write Once, 'compile' everywhere. Termasuk JVM yang ditulis dalam C juga menggunakan teknik ini. Kenapa nak gunakan cross platform yang tak berjaya sedangkan teknik yang lebih baik telahpun wujud.

JVM cuma userspace program yang sama dengan program2 lain. It's not a kernel layer atau apa2 yang ada kaitan langsung dengan kernel. Its main task is to interpret java bytecodes, selain daripada menyediakan execution environment untuk program Java (e.g memory management) and none of these required kernel privileges. Lagipun secara logiknya, OS dah sediakan API (dalam Linux, API yang visible kepada program userspace adalah system call) so libraries dalam java bolehlah dikatakan perantara program java dengan OS API. Maknanya kalau program biasa "program->API->kernel" dan program Java "program->Java libraries->API->kernel". So.. there's no such thing as dua lapisan kernel yang awak sebutkan di atas.

Tugas kernel yang paling utama mengikut turutan:-

1- CPU Management

2- Memori Management

3- IO Management

Definisi kernel pula:

The kernel's primary purpose is to manage the computer's resources and allow other programs to run and use these resources

Berdasarkan definisi diatas, memang betul JVM merupakan kernel untuk program Java. Malahan, JVM cukup biadap dalam pengurusan memory (garbage collection) dan mementingkan program yang ditulis dalam Java shj.

Bukanlah mudah mengetepikan Java hanya dengan sebab yang awak nyatakan di atas. Nampaknya ada antara awak ada masalah "performance issues" dengan Java. Tapi bukan prinsip saya untuk menyatakan sesuatu tanpa konteks. There can be many reasons kenapa program Java ada masalah dengan performance (i.e kepantasan). Program Java lembab is generally true sebab kita nampak dari design Java sendiri yang memerlukan JVM untuk mengubah bytecode program Java kepada native machine code. Tapi selain daripada menerima fakta ini seadanya, kita juga harus menerima fakta yang ia mengajar kita lebih banyak mengenai bagaimana untuk menyelesaikan permasalahan ini.. bukannya terus meng"sampah"kan Java. Contohnya kita ada JIT dan AOT. Sudah tentulah solution ini tidak menyelesaikan isu performance 100%, contohnya ia mungkin membawa pula kepada masalah slow start-up dan extra memory yang diperlukan tapi jangan cakap kita tak dapat belajar sesuatu untuk masa hadapan kan? Ini membawa kita kepada kemunculan .NET.. Ada sesiapa pernah dengar tentang Jazelle DBX dan ThumbEE In ARM-based processor??

Saya pun kurang berkenan dengan .NET, tetapi saya terpaksa mengakui .NET mempunyai implementasi dan tujuan lebih baik. Dengan .Net, saya boleh mendapatkan Seorang pakar VB.Net, Seorang pakar C#.Net dan Seorang Pakar C++/CLI menulis untuk 1 program yang sama walaupun menggunakan bahasa berbeza. Kerana terlalu sukar mendapatkan 10 orang yang mempunyai kepakaran yang sama menggunakan 1 bahasa dan platform. .Net bertujuan menjadi platform pengumpulan pakar2, bukannya OS. (Lihat Implementasi .Net dalam platform Unix)

Kalau Java tak penting, Jazelle takkan wujud dan sesungguhnya jangan lupa masa depan kita semuanya mobil...

Kalau awak nak jawapan mudah - TIDAK PERLU (saya memang benci benda2 mudah)..

Jazelle dan ARM cuma menambah lagi bloated Java untuk menyelesaikan masalah yang diwujudkan sendiri oleh Java. Direct bytecode execution lebih inferior berbanding JIT.

Saya pelik, kenapa Java yang cuma teknologi tempelan pada alatan mobil mendapat lebih perhatian daripada core sebenar yang telah lama menggunakan C. (C mengambil alih kedudukan PASCAL dan FORTRAN sebelum ini).

Untuk masa hadapan, cuba lihat apa yang terjadi pada COBOL. Java juga akan menerima nasib yang sama jika ia terus menambah berat badannya.

Dahla. Aku penat nak post kat thread ni lagi. Maju ke depan lah kita.

Moderator pot pet, sila block posting kat thread ni.

Asssalamualaikum, kat sini aku ada persoalan yang aku pun x tawu camna nak jawab .. memandangkan aku pernah belajar di peringkat diploma, aturcara C++ sangat-sangat ditekankan di dalam setiap semester dan bukan sahaja untuk diploma teknologi maklumat/sains komputer tetapi juga kejuruteraan. Oleh itu, 3 peringkat pembelajaran bermula dari semester 1, 2, dan juga 3 yang juga meliputi struktur data dan algoritma. Apa yang aku tertanya-tanya kenapa ada sesetengah IPTA tidak mempraktikkan lagi pengajaran C++ untuk peringkat ijazah? Antara alasan yang dijawab, C++ adalah bahasa aturcara lama .. kami lebih mempraktikkan JAVA ..

Persoalan:

Mungkin boleh difahami bahawa sebilangan pelajar-pelajar telah belajar di peringkat diploma lagi dan sedikit sebanyak mengetahui perjalanan atau struktur sesuatu aturcara ringkas C atau C++, tetapi bagaimana dengan pelajar-pelajar dari jurusan STPM dan Matriks?

Bermula pada semester 1, pelajar baru akan terus didedahkan dengan pengaturcaraan JAVA dan tidak perlu langsung mengetahui C++ atau C. Dan benarkah dengan hanya mempelajari JAVA, bahasa C dan C++ tidak diperlukan langsung?

Jadi, apa rasionalnya diteruskan dengan pengajaran C++ di peringkat diploma sekiranya tidak diperlukan di peringkat ijazah?

Ada sesapa leh jawab?

P/s: Aku pun tertanya-tanya ..... x payah citer visual basic, itu pun x diajar masa ijazah .. felik felik ..

jawapan peribadi aku, kalaulah aku yg yg design kurikulum kat varsities, aku akan

1. guna ruby sebagai bahasa pertama, sebabnya utk mengajar student what is computer programming really is.

2. C sebagai bahasa kedua, utk persediaan kepada c++, kursus java dan .net sebagai subject pilihan.

3. memperbanyakkan jumlah jam subject discrete maths(brain tickle utk menyelesaikan masalah kompleks), data structure, and algo.

thread ditutup.

p/s: aku start programming guna C, kemudian x86 asm. kemudian jadi classic vb basher.