Jump to content
slaughters

Cadangan Dalam Urusan Jual Beli

Recommended Posts

Ooo camtu Supersirap,mastakilla..tu rupanya COD..aku ingat posmen yang tolong amikkan duit...huhu jahilnya aku ni.. :P

memang ade kompeni yang buatkan camtu, tapi kat malaysia ni aku tak pasti ade ke tak kompeni yang buat camni, maknaya tolong collect duit untuk penjual..

Ooo camtu Supersirap,mastakilla..tu rupanya COD..aku ingat posmen yang tolong amikkan duit...huhu jahilnya aku ni.. :P

off topic

sorry la ni bukan spam cuma post nak gelak

hahahahahaha..... :lol: :lol: :lol: lawak la kau ni

on topic

dulu e-diut buat problem sekarang jual beli pulak yg problem

jd apa tindakan admin

Tu la aku tak pernah guna COD la..siot jer madaya gelak, hmm nevermind la..

Sapa kat sini tahu...ada tak company yang leh uruskan COD ni..

aku rasa perkidmatan ni best kalau ada syarikat yang leh sediakan service ni..

Tu la aku tak pernah guna COD la..siot jer madaya gelak, hmm nevermind la..

Sapa kat sini tahu...ada tak company yang leh uruskan COD ni..

aku rasa perkidmatan ni best kalau ada syarikat yang leh sediakan service ni..

Ntah la putera aku rasa takde kot..kira atas timbang rasa seller dan buyer tu je laa..tapi lbh baik dari bank in atau method2 lain ni sbb jupe in real time jadi kalau seller tu kelentong,bagi je sbijik Rasengan hahaha...

COD ni mana ada company memana yang handle...

benda ni self service jek... person to person....

date kt mana2 tempat yg sesuai dan logik akal untuk berurusan...

Apa yang ingin aku suarakan mungkin akan mendapat tentangan daripada beberapa pihak .. walaubagaimana pun aku sebagai ahli putera.com ingin menyuarakan pendapat walaupun aku tak pernah terlibat dalam urusan jual beli melalui internet.

Aku dengan ini mencadangkan agar putera.com sendiri melalui admin menubuhkan tabung amanah ( atau erti kata lain tukang pegang duit ) dan menjadi pihak perantaraan bagi urusan jual beli yang rasmi mengunakan putera.com sebagai portal jual beli.

Contohnya sekiranya berlaku persetujuan antara pembeli dengan penjual dalam urusniaga tesebut .. maka pihak pemegang amanah yang dilantik akan diberitahu sama ada melalui pm ka atau sms ka tipon ka atau apa apa la yang dipikirkan perlu. Pembeli perlu membayar penuh (termasuk komisen bank sekiranya perlu) harga yang dipersetujui bersama. Kemudian selepas pemegang amanah menerima wang tersebut maka phak pembeli perlu menghantar barangan tersebut dengan segera.

Dalam tempoh tersebut boleh dianggap masa bertenang bagi kedua dua pihak. Selepas pihak pembeli menerima barang tersebut dan mengesahkan berpuas hati seperti yang dijanjikan oleh pihak penjual maka pihak pembeli perlu memberitahu kepada pemegang amanah untuk melepaskan wang tersebut kepada penjual.

Walaubagai mana pun beberapa faktor lagi perlu ditambah bagi melaksanakan cadangan ini sekiranya diterima.

For something in return .. pemegang amanah boleh ( atau perlu ) mengenakan sejumlah wang sebagai wang pengurusan ( charge la sikit .. tak kan buat kerja pree kan naaa ... )

Tapi bagi aku cara ini akan membebankan pihak admin sendiri untuk melantik atau menguruskan cadangan ini tetapi juga boleh menambahkan pendapatan bagi membiayai hosting putera.com yang selama ini ditanggung oleh En. Shanai .. ( ffuuhh ... makan modai )

Ini adalah cadangan semata mata dan perlu penilitian yang rapi sebelum dimulakan. Banyak lagi yang perlu bermain di fikiran aku tapi biaq pi la dulu .. kalau jadi nanti kita pikiq ramai ramai ... kan naaaaa

nak wujudkan pemegang amanah..bukan kerja mudah.sounds difficult...bukan laa aku nie jenis tipikal,tp rasanya method yang sedia ada 2 ok.cuma kena banyak berhati-hati terutama pembeli laa...mgkn lepas kita buat deal,kita blh bg feedback pada buyer 2,jd org lain blh tgk sndri..mcm uat list jual beli yang berjaya kt jual beli 2 laa...at least seller 2 dpr credit,dan org lain xbimbang nak berurusan..utk seller baru pulak,mesti buat COD utk proove diorang "kejujuran" bila dah banyak deal,org dah kenal...senanglaa..

Aku rasa macam ni laa,open ruangan jual beli tu kpd ahli je.Kalau yang learning tu jgn bagi sbb aku tgk byk yang menipu tu learning,masuk2 trus jual barang.Cara pembayaran COD only.Lain tak payah...kurang risiko..

x boleh gak camtu, sebab memang ader user yang jujur yang masuk putera.com nie just semata2 nak urus jual beli, kan naya plak kat dia.. x bleh nak join pasal baru group learning..

tapi ape2 hal pun, pembeli tu sendiri kena la beringat dan berhati2, selidik dulu..

kan aku dah cadang supaya validate pada cellphone number tu kan dah ok..sebelum ada hasrat nak trade..kene bagi no. kat mod atau admin..pastu pembeli rujuk balik kat mod atau admin..sama ke tak..no urusniaga tu.. :lol:

guna COD je..

Pos Malaysia ada sediakan khidmat ni...

nama dia BWT (bayar waktu tiba)

satu surat akan sampai ke umah kita bagitahu yang barangan sudah sampai, pas2 kita g pejabat pos yang berkenaan, bayar duit kepada pejabat pos dan ambil barang..settle...

...bleh tanya POS MALAYSIA untuk maklumat lanjut...

apa kata dihimpunkan segala topik yg tipu-menipu ni pastu PINKAN?...............kira jadik pengajran....pastu kasi TIME TRIAL dulu 3 bulan ke tengok kes makin turun atau makin naik........ <_< kalo makin turun bersyukurlah semua but kalo makin naik......... :angry:

P:S aku tawarkan diri sukarela `jadik polis` dalam Putera.com.........but mesti yg jual tu ada YM la......aku meyamar jadik orang lain korek2 rahsia :ph34r: tengok tipu atau idak......pasal aku hari2 malam2 FREE xde bende nak buat......

tunggu aje sampai ade kes yang ke-3, nengok plak sape yang menipu and sape yang ditipu dan berapa banyak plak duit yang ditipu..

Aku rasa macam ni laa,open ruangan jual beli tu kpd ahli je.Kalau yang learning tu jgn bagi sbb aku tgk byk yang menipu tu learning,masuk2 trus jual barang.Cara pembayaran COD only.Lain tak payah...kurang risiko..

aku pun rase x patut lla kite buat macam t,

aku dulu memula join PUTERA.COM sebab nak beli graphic card,

firt post aku tanye mane gc yg paling best,sepadan ngan harge.

tapi sampai skang ni, aku tak penah beli barang melalui forum,

sebabnye x de barang yg aku nak, bukan tak percaye pd seller.

aku rasa apa yg boleh buat pada masa skang ialah limitedkan pos..

limitkan pos >50 sahaja boleh berurusan di forum bazar.

apa2 pon kita tunggu mod bazar yang lain bagi pendapat... ikan9 oh ikan.. dimana kamu :P

safe trader je ke???

kalo safe buyer x de??

heheh~

cadangan aku..

amik butir2 peribadi lengkap (gambar skali kalo boleh ) seller mahupun buyer yg nak berurusan~

scan ic...

pastu wat watermark (user sendiri dinasihatkan utk water watermark) pada ic yg telah discan tu utk mengelakkan penyalahgunaan~

jgn just lepaskan batuk di tangga :lol:

contoh terbaik korg tgk camne BNM buat kat matawang specimen utk tontonan~

sekian~

guna COD je..

Pos Malaysia ada sediakan khidmat ni...

nama dia BWT (bayar waktu tiba)

satu surat akan sampai ke umah kita bagitahu yang barangan sudah sampai, pas2 kita g pejabat pos yang berkenaan, bayar duit kepada pejabat pos dan ambil barang..settle...

...bleh tanya POS MALAYSIA untuk maklumat lanjut...

Siang tadi aku ada tanya kat officer post..derang kata perkhidmatan camtu tak ada la..

yang ada camni..barang yang dah dipos ditempatkan kat post office, pastu posmen hantar surat suruh ambil barang tu kat sana..bayaran takde kalitan ngan pihak pos..

so camner ni?..tulunnn

aku rasa cod yang terbaik, Jika penjual tu benar2 ikhlas nak berniaga dia akan sanggup cod.Kerana orang berniaga sure nak untung . dia akan bersusah utk kepuasan pelanggan....dia juga mesti nak jaga reputasi. melainkan la dia mmg ada niat jahat...

dalam islam pun di galakkan begitu :D

biar aku jadik orang tengah. sape nak berdagang, tapi takut duit kene kebas, bank in kat aku dulu, so pas terima barang, dah kompem, baru aku tranfer kat penjual.. aku jadi orang tengah sebagai bank amanah putera.com.

Hahahha.. satu kerja plak aku nak buat mende nie.. adoi2..

Eemmm COD ok .. bukan tak ok .. tapi mengkalau sorang dok utara .. sorang dok selatan nak COD lagu mana ... kalau aku la nak beli barang murah skit saja tapi nak kena pikiq dut minyak la duit toll la baik aku beli hat baru saja dekat dengan umah aku ni .. siap ada waranty lagi ...

Macam yang pernah aku cakap sebelum ni ... kalau boleh diwujudkan pemegang amanah untuk menguruskan soal pembayaran .. tapi leceh la pulak .. banyak reja nak kena pikiq tapi ok la sikit ... kalau nak main mengharapkan "kejujuran" berdasarkan "posting yang banyak" that not the way la kot .. bukan payah pun nak dapat point atau post banyak ... bump sana bump sini naik la point tu ... Tengok macam mangkuk tu ... siap jadi mod lagi kat forum sana .... boleh pulak kencing mod ... kalau nak kira posting rasanya dah beribu kot posting .. nak kira tarikh join .. lama jugak dia join .. dan lagi dia kencing tu ...

Nasib Nasib ...

Dan kalau nak mengharapkan niat trader tu la kan ... aku rasa kebanyakkannya ( bukan semua tapi majority ) nak juai barang sebab nak duit la kot .. kalau dia niat nak tolong aku rasa hantaq barang pi dulu kemudian baru hantaq duit mai ... tapi rasanya payah la kot nak amik risiko macam tu .. kang kena cam encik powaroot .. barang pi duit tak mari .. makan modai ..

Beli barang online ni lebih kurang main saham internet la jugak .. harap harap ok .. dok tak dok ko .. bungkuih mak enon ,,, nak cari pun payah ... kita sini dok pom pam pom pam ... mangkuk hat buleh duit tu syiok ja dok clubbing kat dangdut .. apa nak kata ...

Tapi kalau suruh aku pulak yang jadi tukang pegang duit ... tobat aku tak mau ... hik hik hik ... kang aku perabh duit kat siam .. apa nak kata ... bungkuih mak enon ....keh keh keh ...

Edited by ace