Jump to content
slaughters

Cadangan Dalam Urusan Jual Beli

Recommended Posts

Assalamualaikum..

aku kat sini takde niat nak mengajar moderator cara untuk mengendalikan forum nie, cuma nak memberikan cadangan agar perkara yang malang ini tidak berulang lagi.

Kes one_concept.

mamat ni tiba2 muncul dalam forum ini dan menawarkan barangan komputer dengan harga yang amat murah. Sape tak terliur dengan penawaran harga yang sangat murah dari pasaran ? buat ape susah2 pergi beli kat kedai, kalo beli online kita boleh dapatkan dengan harga yang jauh lebih murah ?

tapi mamat one_concept ini telah menggunakan peluang ini untuk menipu kita semua, dengan menggunakan modus operandi yang sebegini untuk mengaut keuntungan yang tinggi. Kita tak tau dah berapa ramai yang tertipu dengan mamat nie.

Jadi untuk mengelakkan perkara sebegini berulang lagi, aku cadangkan agar sape2 yang nak berdagang, perlu dapatkan tanda safe trader dari mode. Mende ni aku cadangkan tak wajib, sebab kalo wajib nanti tade orang nak berniaga. Kalo ade tanda safe trader ini, urusniaga dilakukan dengan keadaan lebih selamat.

Cara untuk dapatkan tanda safe trader ini, dengan upload salinan IC penjual kepada moderator. So moderator akan sediakan satu senarai yang di lock ( takleh ade maklumbalas or reply, di tag kan, nama2 penjual yang selamat untuk melakukan urusan jual beli. So sesape nak membeli dengan selamat, kene pastikan nama penjual itu berada dalam senarai safe trader ini.

Just cadangan. Sebarang bantahan atau idea tambahan sila kemukakan. Kalau takde respon, aku close aje thread nie.

Sekian.

sape kate takde respon?ade respon.

aku sokong,even kalau dalam lelong.com pun diaorg mintak ic dgn alamat rumah lg.

sape kate takde respon?ade respon.

aku sokong,even kalau dalam lelong.com pun diaorg mintak ic dgn alamat rumah lg.

Edited by loy_azloy

Benda ni bagus, cuma bagi aku - dari segi pengurusan ada sedikit masalah. Dari takde keje jadi keje pulak simpan IC user. Kalau polis datang rumah, mahu kena tuduh jadi agen buat kad pengenalan palsu.

Dari segi proses, kalau nak dilaksanakan, user kena palang dengan tulis "Untuk Kegunaan Putera.com Sahaja" - lebih kurang begitulah. Tapi, admin nak simpan lagi salinan IC. Wah, menambah semak kat rumah :lol:

Belum masuk lagi kes orang buat IC palsu. Kalau dia menipu dalam urusan jual/beli, jadi suatu kerja pula sebab Admin dan verify dia sebagai "Safe Trader". Tuduh menuduh pun boleh berlaku.

Paling selamat, berurus niagalah dengan orang yang biasa. Contoh, phreak_ID, zeronehza, ikan_semilang, shambahar, aa aku tak ingat sape lagi tapi lebih kurang mcm tu la maksud aku. Putera.com lebih kepada menyediakan platform untuk korang berjual-beli. Sama macam korang main Futsal. Futsal centre bear no responsibility kalau korang injured masa main. Play at your own risk.

PS: Aku cakap berdasarkan pengalaman aku kat salah satu forum yang aku jadi Admin :)

Dari segi proses, kalau nak dilaksanakan, user kena palang dengan tulis "Untuk Kegunaan Putera.com Sahaja" - lebih kurang begitulah. Tapi, admin nak simpan lagi salinan IC. Wah, menambah semak kat rumah

Jangan amek salinan IC orang lain dan nasihat aku JANGAN bagi apa-apa dokumen penting pada sesiapapun. Bukan saja sebab kes semak rumah, tapi nanti dituduh buat keje FRAUD :)

Nama aku pernah kena blacklist dgn semua rangkaian telco sebab ada hantu mana ntah fraud aku, dia register line celcom pakai salinan fotostat IC aku (polis suspek tokey kedai fotostat punya keje). Aku dituduh hutang Rm3000 angkara hantu ni. Take me a few months to settle this.

And pernah lagi masuk newspaper Sun aku baca dulu... banyak org buat fraud kerana statement bank tak dilupuskan properly sebelum dibuang.

Moral of the story...elakkanlah amek dokumen peribadi org lain, unless kalau nak suruh polis ketuk pintu rumah admin putera.com pasal nak buat fraud investigation. :)

setuju ngan electo..lagik satu kalo korang bekerja ngan data-data person yang real punya..jangan buang begitu jekk...takut ada yang kutip dan menyalahgunakan...seeloknya shrink dulu data-data tu..suri offtopik

Nampaknya macam dah ade kata putus.

Ada pro and contra dalam hal nie.

Jalan penyelesaian yang paling mudah, pandai2 la cari safe trader.

pandangan aku untuk mengelakkan IC kita ni disalahgunakan, palangkan dan tulis untuk kegunaan ape2.. tu aje.

ok, aku close thread nie.

nampaknya ada lagi satu kes sebegini berlaku..

kali ni melibatkan jumlah wang yang agak banyak..

aku tak dapat bayangkan apabila..

apabila.. putera.com dijadikan tempat untuk scam mende2 camnie..

budak2 putera.com senang ditipu.. sebab syarat nak berjual beli mudah sangat..

aku sokong gak..cadangn tu...aku nk buat jual beli pun risau dah sekarang ni...kes one concept la..lg satu yg kes print_screen tu lak...same org kot... :angry:

Bagi aku - yang paling senang ialah jangan layan orang yang datang semata-mata nak jual barang saja. Tengok nombor posting pun sudah boleh tahu. Track posting2 lama dia mcm mana. Aktif dalam forum atau tak.

Memang akan jadi sangat bias cara ni untuk mereka yang mmg betul2 peniaga jujur dan baru mendaftar di Putera.com tapi, nak buat macam mana. Dah itu saja caranya. Alhamdulillah, setakat ni baik di Putera.com atau di forum-forum lain, aku tak pernah kena tipu.

Bagi aku - yang paling senang ialah jangan layan orang yang datang semata-mata nak jual barang saja. Tengok nombor posting pun sudah boleh tahu. Track posting2 lama dia mcm mana. Aktif dalam forum atau tak.

Memang akan jadi sangat bias cara ni untuk mereka yang mmg betul2 peniaga jujur dan baru mendaftar di Putera.com tapi, nak buat macam mana. Dah itu saja caranya. Alhamdulillah, setakat ni baik di Putera.com atau di forum-forum lain, aku tak pernah kena tipu.

Betul, aku pun prefer guna cara ni utk deal dgn forumer especially di lyn. Tp ada gak forumer yang baru register tapi mmg jujur dalam business (aku pernah deal dgn forumer sebegini). Tapi play safe la... COD only.

rasanya dalam forum jual beli tu ada satu topik yg dah di'pin'... topik kejayaan/kegagalan proses jual beli kan...

maybe topik tu boleh dikemaskini/dipantau lebih oleh admin...

DAN para pembeli kena semak dulu status penjual dalam topik tu.. kalau penjual yg dah selalu jual, dan jualannya tak ada masalah, para pembeli boleh tgk dlm topik tu..dan boleh yakin dgn penjual berkenaan,

tp kalau tak pernah ada rekod kejayaan jualan, maybe kena hati-hati la...elakkan beli pos, biar beli cash on delivery by hand jer..jumpa mana2 ambik barang..bayar. lagi elok dapat test dulu... dan bila dah berjaya...boleh update dalam topik berkenaan, masukkan rekod penjual baru tadi jualannya dah berjaya...

atau maybe cara2 lain boleh buat utk kemaskan lagi topik kejayaan jualan/kegagalan jualan...

so, pada penjual2 baru pulak, utk naikkan nama dia sbg penjual yg tiada masalah, kenalah rajin jual by hand kat pembeli2 terdekat dulu...

TAPI pembeli kena gak ingat, ada jgk penjual yg track record jualan dia baik...tp at the end, dia buat masalah, org tempah2 ramai2...then dia hilang tanpa dikesan...

sebagai langkah keselamatan, pada yg pernah berurusan dgn penjual2 baru, yg jumpa beli barang by hand tu..ambik la gambar dgn penjual, simpan..kalo penjual tu buat hal...leh tayang gambar dia... lagi elok kalau rajin2 ramah mesra ambik alamat rumah@tempat kerja ker.. kalau dia lari, leh pakat carik kat tempat kerja,, dia dan berhenti..boleh mintak bos tempat kerja dia trace rekod berdasarkan resume dia...

yg selalu jadi masalah bila ada penjual baru...iklan produk... user ramai2 beli dgn cara bank-in duit dulu..dan tunggu barang sampai... sedangkan taktau siapa jual..alamat dia mana, kalau di bg alamat pun blm tentu sah... kita cuma boleh harap pada no akaun kita buat bank-in jer... leceh jgk nak trace..kena buat report polis...nak mintak bank keluarkan details pemegang akaun..silap makan kos lain plak... jadi berjaga2, berhati2 dgn penjual2 baru...

mcm aku pernah beli barang dgn shambahar... dia sanggup naik moto skuter besor dia bawak barang aku...jumpa kat petrol station...then time tu dia lupa bawah resit...belah malam dia datang naik kereta plak hantar resit...hehe... so dah jumpa..tgk muka...tgk plet moto/kereta... (cuma aku tak bergambar dgn dia jer..hehe)... dr situ kita dah boleh rekod... kita berjaya buat belian dr dia..then pembeli lain yg nak beli secara pos pun boleh tak letak 70% kepercayaan pada penjual... (mana leh bg 100% kepercayaan pada org :P )

Nak pakai IC..gila la..bahaya woo..

Cadangan ni tinggal ubahsuai kat No. talifon sudah la..

Kira mod. Kene pegang No .telefon penjual tu..kan no tel ada register..maka leh detect kalau ada siasatan penipuan.! :ph34r:

Aku rasa baik tambah lagi 1 cadangan,setiap urusniaga yang berjaya kita letak feedback.Ni cara jual beli ebay style.Aku tgk mmg berkesan sbb 3 kali je org tu terima negative feedback,ban trus dari urusniaga online.

Kita leh bagi feedback kat user profile dia,samada negative atau positif..then tinggalkan komen.Bagi aku sekurang2nya forumer lain akan rasa selamat utk beli item ngan orang tu,sbb tgk feedback dia..

Ni bg aku berkesan utk yang dah jadi ahli dan jual barang berkali2,kalau yang pertama kali masuk takde rekod trus jual barang tu kita hadkan cara pembayaran macam cuma guna wang pos je ke,atau cod.Nak tak nak orang tu kena terima.Sebagai penjual dia mesti ikut kehendak pembeli..

Itu aje cadangan aku,kalau ada yang lemah mana2 part tolong bagitau.thanks

Edited by Supersirap

sape2 biasa berurusan kat lelong.com mesti tau bahawa scammer2 gini bersepah2 dan setiap ari ada je yg gigih berusaha mencari mangsa terbaru.pihak admin dah melakukan pelbagai usaha untuk membendung prkara ni,contohnya dgn memperkenalkan sistem phone verification,ic verification,safe trade,rating..tp kalau di pihak user sendiri tak alert dan berhati2,mmg x berguna buat sistem pape pun.

paling selamat COD ajela.

scammer2 macam ni bijak memperalatkan ketamakan nafsu haloba manusia.maybe memula dealnya COD,tp tetiba dia akan bgtau "sorry bro,aku bz sgt xde masa nak jumpa,aku pos..blablabla.." atau tetiba seller mendesak sgt suh bagi deposit dulu sebagai bayaran booking,adalah lebih baik korang tarik diri je.lebih baik x dapat keuntungan seribu ringgit daripada kerugian seratus ringgit,kan?

back to topic,aku xsetuju penggunaan IC bagi kat mod nih.takut2 berlaku mcm yg bro electroboy cakap tuh.lagipun apa jaminannya seller tu akan bagi IC dia sendiri?ntah2 dia bagi IC ntah sape2,pakai gambar download jek.bukan susah setakat nak edit pastu send salinan "scanned" kat admin.

cadangan terbaik ialah COD di tempat terbuka(public).kalo COD tp kat tempat2 terpencik cam kat highland tower ke bahaya gak :D. Kalau dia betul2 nak jual barang dia, dia mesti boleh peruntukkan sedikit masa untuk jumpa ngan buyer.mengarut je kalo alasan terlampau bz sampai takleh jumpa.

Betul tu mastakilla aku rasa COD la yang terbaik..kalau dok jauh aku rasa tak payah la beli benda ni sume berisiko.Mana kita nak tau peniaga tu jujur ke tak?hmmm..

COD untuk yang tinggal berdekatan je,senang citer..

Kalau leh guna Paypal ok gak,dah macam ebay lak..huh

Edited by Supersirap

Sirap..selama ni aku shipping ngan kaedah transfer jer..COD tu macamana nak buat..?

Aku thau maksud COD..tapi aku tak tau macamana sistem ni dijalankan..err..boleh ko ajar tak..

Sirap..selama ni aku shipping ngan kaedah transfer jer..COD tu macamana nak buat..?

Aku thau maksud COD..tapi aku tak tau macamana sistem ni dijalankan..err..boleh ko ajar tak..

COD tu kaedah ko amik barang dan bayar time tu sekaligus.Method tu bagus untuk elakkan ko kena tipu.Kalau transfer ni atas risiko sendiri sbb biasanya penjual tu nak duit dulu kan baru anta barang.Macam tu kita susah nak agak orang tu jujur ke tak takut barang tu dia ta anta@barang yang dia anta tu tak seperti apa yang dia cakap.

Kalau COD ko leh check barang tu dulu,tgk condition macamana.Kalau dia auta ko,tumbukkan ajer heh.. B)

Tapi tu lah kalau penjual tu kat perlis ko kat jb macamana nak COD?tu jelah masalahnya jarak tu..kalau dekat bagus buat COD.Risiko ditipu leh dikurangkan..

Edited by Supersirap

COD==Cash On Delivery

seller dan buyer akan kautim sesame sendiri nak jumpa kat mana..kul brapa.pada masa ni ko belum bayar pape lagi kat seller.pegila tempat2 yg masing2 setuju dan senang.aku suka buat deal kat stesen2 LRT..ramai org dan xdela risiko sesat

pas jumpa ngan seller,ko tengokla barang yg dia jual tu.ko cek betul2,belek2,test dulu kalo bleh.pastikan barang tu memenuhi spesifikasi yg dijanjikan oleh seller.kalo dah pueh ati,amikla item tu dan jgn lupa bayar lak.Salam dan chow la membawa haluan masing2.