Jump to content

Recommended Posts

Assalamu'alaikum.

Saya ada cadangan mengenai rating yang boleh diberikan kepada user, dari user yang lain. Kita sekarang dah ada rating berasakan jumlah pos (learning, ahli, ahli rajin etc), yang mana saya rasakan bagus, tetapi sekadar sesuatu yang superficial. Orang akan berlumba2 posting dan trolling untuk menambah post count kerana mereka rasa, they are their post count, konon2 nya, lebih banyak posting, lebih banyak sumbangan. Banyak kebarangkalian post2 yang banyak ini sekadar ucap "hey", atau "setuju" atau "betul" atau sekadar " :lol: ", yang turut menyumbang kepada post count, tetapi tidak kepada kualiti pos tersebut, kepada thread, sub-forum dan seterusnya.

Selain itu, sistem user to user rating sekarang bergantung kepada profil dan "jumlah berapa ramai kawan yang anda suka suka anda", yang mana saya rasakan berat sebelah dan tidak menggambarkan tahap dan potensi sebenar seorang "forumer berkualiti". Sama seperti post count, orang akan leka "membuat kawan" dari berfikir secara intelek dan menyumbang kepada pembelajaran diri sendiri dan orang lain.

Jadi, saya cadangkan sesuatu yang sudah lama digunakan di beberapa forum lain, iaitu user di rate berdasarkan kualiti pos mereka. Para pembaca akan menilai sendiri pos tersebut dan memberi rate kepada pos tersebut. Rating dari pos2 ini dipuratakan dan digunakan sebagai status kepada user. Range untuk rating pula bermula dengan sifar, dan kemudian boleh dibina ke arah positif, atau negatif. Ini akan mengingatkan kepada forumer untuk menjaga isi kandungan pos dari segi bahan dan bahasa penyampaian. Maka akan kurang orang yang berbahasa kasar kerana tidak mahu reputasi yang telah dibina tergugat.

Ini juga membolehkan kita menilai seseorang bermula dari tarikh penyertaan, berapa seriuskah pos nya boleh diambil, kerana berdasarkan rating ini, reputasi ini diberikan sepenuhnya dari user lain, kepada user, dan bukan automated seperti post count yang boleh dibina, tetapi tidak boleh "dirobohkan". Jika tiada "ancaman", orang akan sentiasa berasa didalam "comfort-zone" dan bersikap sambil lewa terhadap apa yang dikatakan.

Akhir kata, link ini adalah contoh yang boleh dijadikan rujukan jika sekiranya cadangan ini diterima. Tidak semestinya bulat2, tetapi sekadar ilustrasi terhadap apa yang cuba saya sampaikan.

Sekian, terima kasih.

view member profile, rate me..kat bawah avatar tuh ada bintang.. buleh rate user :)

adakah ini yg anda maksudkan?

view member profile, rate me..kat bawah avatar tuh ada bintang.. buleh rate user :)

'Selain itu, sistem user to user rating sekarang bergantung kepada profil dan "jumlah berapa ramai kawan yang anda suka suka anda", yang mana saya rasakan berat sebelah dan tidak menggambarkan tahap dan potensi sebenar seorang "forumer berkualiti". Sama seperti post count, orang akan leka "membuat kawan" dari berfikir secara intelek dan menyumbang kepada pembelajaran diri sendiri dan orang lain.'

itu la yang dia maksudkan..

aku pun nak tengok gak sistem rating seperti yang dicadangkan ni dilaksanakan kat forum ni..cepat atau lambat idea ni dilaksanakan bergantung pada kelapangan masa admin untuk buat koding sistem tu..kalau ada sesapa terer php nak tolong koding sistem rating ni, boleh terus tampil untuk membantu admin..lagi cepat boleh tengok improvement kat forum ni..

Ya, itu yang saya maksudkan sebagai profile rating. Cadangan saya pula kita ubah meter biru tu kepada user rating yang diasaskan dari purata rating pos2 user. Maksudnya, dari kita rate profile, kita rate pos. Dan kita jumlahkan nilai raiting untuk title2 tertentu, atau jumlah bintang, dan di displaykan menggantikan meter biru tu.

Sebab, kita dah ada banyak sangat rating yang based on post count: Ahli rajin, meter biru dan jumlah kiriman.

So, apa kata kita rate based on kualiti pos.

so ia seakan2 karma feature?

mcm kalau user membuat post membantu...user lain boleh bagi satu karma point..lebih kurang la kot

Edited by Batista

tu atas admin lar nak add ke x feature tu...

tp kalau ader ok gak

tp dgn feature tu ...boleh memberikan user galakan utk trus post posting yg membantu

hurm masih kurang faham la.. :wacko:

mcm ni ke yg dimaksudkan? :

kat setiap post (bhgian kanan) ada sistem rating...

n kat setiap bhgian list pengirim (alik kiri) yg ada nama pengirim, jumlah post tu diletakkan bar rating..

maknanya setiap kali user men"rate"kan post seseorang, maka bar rating bhgian kiri tu akan berubah...

ni ke yg dimaksudkan sebenarnya?... :blink:

yg sekarang putera ader..

rating based on status ahli..kalau ko post melebehi 2500 ko dpt 6 bar...

so yg sekarang kitaorang bincang rating based on every single post..

mcm aku tlg ko dalam satu topic..

so kalau ko rasa post aku membantu..ko bg satu karma points or sumthing else, then kuar satu bar kaler hijau satu kt bwh grup tu...

kalau aku asyik flame orang aku mungkin dpt satu bar merah..so kalu aku keep on flame maybe red bar aku bertambah2 so kemungkinan menuju ke proses di ban!

Edited by Batista

owh camtu rupanya...lebih kurang cm yg ak dh paham la...

thanks for the explanation...

kalu camtu, that's a good idea..

at least bleh jugak kawal 'adab' user dlm mengepos kat putera ni..

especially kat bhgian sembang...

selalu sgt kuar perkataan yg kurang elok @ user yg terlebih emosi.. -_-

yg sekarang putera ader..

rating based on status ahli..kalau ko post melebehi 2500 ko dpt 6 bar...

so yg sekarang kitaorang bincang rating based on every single post..

mcm aku tlg ko dalam satu topic..

so kalau ko rasa post aku membantu..ko bg satu karma points or sumthing else, then kuar satu bar kaler hijau satu kt bwh grup tu...

kalau aku asyik flame orang aku mungkin dpt satu bar merah..so kalu aku keep on flame maybe red bar aku bertambah2 so kemungkinan menuju ke proses di ban!

Aaa...camtu. Tu aa yang aku cuba cadang...huhu.

nak tanya klu buat benda ni dpt apa2 ke?

dpt anugerah ker? hadiah or duit?

pasal posting n rating ni saya x pernah terfikir pun ^_^

sbb sy dtg putera utk tambah ilmu bkn sbb rating or posting

pasal cadangan sinful tu saya x bantah tp terpulang admin la... :D

Best cadangan tu,

Tapi kalau orang dah tak suka kita. Post cam Profesional pon dapat karma negative..ada gak yang kene banned pasal post bagus dapat membantu..tapi orangnya orang tak suka tak berapa suka..

Sapa contoh tu?

Hhehehe C-Fu la sapa lagi...

Condition dia, Post banyak membantu....tapi banyak yang (takut) ngan C-Fu..maka ada option Karma....hehehehe ini la pluang aku nak singkirkan C-Fu...nak ko amik karma negative ni...aku pedulik hapa ngan post power ko...aku tak suka ko ..pani ko mesti banned!..puas hati aku...

Tu sebagai contoh jer.. :D jangan mara aa C-Fu..huhu i like u c-fuu.

Jadik sebelum ada yang jadik "terhina" kat forum ni...pertimbangkanlah cadangan ni seadanya.

so aper yg aku dpt simpulkan...

dgn wujudnya system rating based on post...

membolehkan user menjaga etika dan adat ketika berposting...

Best cadangan tu,

Tapi kalau orang dah tak suka kita. Post cam Profesional pon dapat karma negative..ada gak yang kene banned pasal post bagus dapat membantu..tapi orangnya orang tak suka tak berapa suka..

Sapa contoh tu?

Hhehehe C-Fu la sapa lagi...

Condition dia, Post banyak membantu....tapi banyak yang (takut) ngan C-Fu..maka ada option Karma....hehehehe ini la pluang aku nak singkirkan C-Fu...nak ko amik karma negative ni...aku pedulik hapa ngan post power ko...aku tak suka ko ..pani ko mesti banned!..puas hati aku...

Tu sebagai contoh jer.. :D jangan mara aa C-Fu..huhu i like u c-fuu.

Jadik sebelum ada yang jadik "terhina" kat forum ni...pertimbangkanlah cadangan ni seadanya.

hehee.. bernas sugguh pendapat ko nieh

aku sokong!! :)

so ape kata admin :D

Tak kata pulak dapat anugerah atau duit.

Aku tak kata semua orang akan kisah. Tapi yang jenis2 menilai ke"1337"an forumer terletak pada rating, orang2 macam ni kebarangkalian akan ambil berat.

Dan walaupun aku setuju dengan Putera, contoh spesifiknya tu aku tak kisah, tapi itu lah ideanya. Lebih "hijau" (positif) meter seseorang tu, maka ia secara tersirat mengatakan orang ini banyak mengeluarkan idea2 bernas, menjaga tatacara dan etika berforum.

Dan lebih "merah" (atau apa2 kaler lain yang mewakili reputasi negatif), maka lebih sesuailah orang ini di konsider untuk di ban, dan tak perlu dilayan secara serius.

Antara syarat2 nak rating macam ni ialah, untuk satu post, orang yang sama hanya boleh rate sekali (nyatakan sokong atau tidak pos itu, jika sokong tambah point reputasi, jika tidak point reputasi akan ditolak), dan limit untuk seseorang user menge"rate" [ahaha..takde istilah yang dapat aku fikir plak] dalam tempoh 24 jam adalah 10 kali sahaja. Ini untuk elak orang dari cepat "hijau" atau "merah". Dan untuk mengelak dari "kawan2 baik" menyalahguna sistem ini, untuk setiap 10 kali encik A rate encik B, encik A tidak boleh lagi rate encik B sehingga dia rate 10 kali orang lain. Dan selitkankan unsur senioriti dan authority by reputation ke dalam kuasa untuk rating. Contohnya, setiap dua minggu seseorang kekal ahli, kuasa menolak atau menambah point reputasi ditambah. Dan semakin panjang dan "hijau" meter rating seseorang, juga bertambah kuasa mengubah reputasi orang. Tetapi, semakin panjang "merah" seseorang, semakin kurang kuasa mengubah reputasi orang lain. User juga diberikan pilihan untuk tidak menggunakan (disable) function ni. Dengan ini, dia tidak boleh member, atau menerima rating.

Dengan cara ini, jika ada yang jadi "terhina", maka sama ada dia layak menerima title tersebut [sebab walau pun bunyi macam senang, sebenarnya agak susah nak jadi "terhina"] atau memang dia nak. Aku rasa spesis C-Fu mesti nak sehabis merah sebab dia tak peduli. Tapi, secara logiknya, takkanlah pos2 yang orang buat, semuanya yang orang tak suka. Mesti ada yang bagus. Yang bagus tu yang perlu ditekankan oleh user ni, perlu dilatih. Itu tujuan sistem ini.

Sama ada message board [iP.Board] ini boleh support function ni, aku tak sure. Sebab forum yang aku amik idea ni guna vBulletin. Tapi memang ada forum lain guna function ni. Dan aku tak rasa ada sebab kenapa forum ni tak boleh guna melainkan admin taknak guna.

edit: dan mungkin...jika sesiapa yang rep sangat panjang dan hijau, masa gathering boleh dapat minum teh o ais free. (minuman bergantung kepada sponsor, jika ada hahaha. Abang Syam la kot. Last time aku pegi gath dengan dia buka puasa kat BB dapat duit raya. Haha. Tq tq)

Edited by Sinful

salah satu cth gambar :

Haa, tepat. Pastu, kalau kita letak mouse over meter tu, dia akan display alternate title, berdasarkan berapa panjang meter tu. makin panjang, makin "memuji" atau "mengutuk" "menasihati".

Serius...kalau ada rep function, aku dah rep dah ko Batista. Rep kasi "hijo". Huhu.

Cantek plak aku tengok contoh picture batista tu,

macam ada satu kurang la..sepatutnya kat atas warna hijau/merah tu ada tulis status...contohnya hijau=orang ni best dan merah=orang ni bahaya...pastu tulis biar nampak sikit statusnya..

Brutal betul idea ni..heheheh..

Kalau ikut rule sinful akau rasa memang selamat la..sistem warning dikekalkan gak ker? :ph34r:

kalau ko highlight kat bar hijau/merah ...baru dia display info :)

Sistem warning dan report pada post masih kekal. Sebab itu dalam kawalan moderator dan admin. Ini adalah satu2nya "kuasa" yang user biasa ada kepada user lain. Ia mungkin dan mungkin tidak membantu moderator untuk ban seseorang.

Juga, group learning tidak boleh di rate atau memberi rate. So, takdelah kejam sangat ek.

kalau user ingin menambah rep pd user lain..

xkiralar sama ada bar merah atau hijau...

mestilah disertakan sebab musabab yg munasabah kenapa kita rep bar jd hijau/merah...