Jump to content
kakicom

Dekoder Astro Jadikan Satellite Broadband ?

Recommended Posts

ade sapa2 pernah tanya kat astro dia punya astro dekoder boleh buat sambungan internet broadband, atau astro memang ada menyediakan perkhidmatan tersebut, kalau ada berapa yuran langganan sebulan? cuba tanya leeeeee kalau ade lagi bagus, atau astro tidak menyediakan perkhidmatan tersebut ? ini soalan bagus niiiiii

Aku rasa Asto Dish tu hanya berfungsi sebagai signal receiver...

Kalau boleh Astro sediakan broadband.. Nape diorang tak mulakan lagi ?

Logiknya, klao nak bolehkan broadband, kene ade 2 way communication, IN and OUT..

Astro punye Dish, satu aje cable, tu pun, cable TV biase aje.

Broadband punye, nengok tu, ade 2 cable.

actually smartbroadband also provide satellite broadband for home user, but it's limited to 1 or 2 PC. The price arond RM150 per month. and there a some limited.

unlimited go for Rm350 package.

Harga tu kawe tak kisah, boleh ke dia datang pasang satelit kat rumah sewa kawe kat Gua Musang ni? Lepas tu boleh ke bawak pindah ke Machang kalau kawe berpindah nanti?

p/s . rumah kawe dalam hutan sikit di Gua Musang ni?

saya rasa boleh.. saya ni bekas student elektronik..

pada dekoder tu boleh jadikan pemancar satelite rasa nya..

tapi kena buat skit programing kat ic dia..

saya rasa boleh sebab nye, anda prasan tak kenapa pihak astro suruh standby dekoder untuk upgrade sistem?? dekoder kita tu sebenarnya bertindak balas seperti pemancar.

kalau tak prasan lagi, kalau kita tekan butang info pada remote, akan keluar info tu kan..

makna nya di sini kita telah memancarkan signal dari remote ke dekoder. dan dari dekoder tadi akan memancarkan signal permintaan info tu ke satelite di angkasa lapas dan dipancarkan semula ke stesen astro.

di astro pula akan memproses signal tersebut dan menghantarkan signal jawapan info tersebut ke satelite. dari satelite tersebut akan dipancarkan semula ke bumi iaitu ke penerima astro di atas atap rumah. dari situ signal tersebut akan ke dekoder dan diproses semula dalam bentuk isyarat gelombang radio ke tv kita.

dan terpapar lah info tersebut di screen tv kita.. segala nya berlaku dalam beberapa milisaat sahaja..

lagi satu, ader juga orang buat pemancar wi-fi guna dekoder dan piring astro tu.. tapi kena buat skit modifikasi kat dekoder tu.. maka berfungsi lah dekoder dan piring astro tersebut sebagai pemancar yang boleh memancarkan isyarat..

harap membantu..

saya budak baru blajar, kalau salah tolong tunjukkan.. jangan marah saya dah lah..hehehehe :P

Edited by mosabiro_dari_Jepun

saya rasa boleh.. saya ni bekas student elektronik..

pada dekoder tu boleh jadikan pemancar satelite rasa nya..

tapi kena buat skit programing kat ic dia..

saya rasa boleh sebab nye, anda prasan tak kenapa pihak astro suruh standby dekoder untuk upgrade sistem?? dekoder kita tu sebenarnya bertindak balas seperti pemancar.

kalau tak prasan lagi, kalau kita tekan butang info pada remote, akan keluar info tu kan..

makna nya di sini kita telah memancarkan signal dari remote ke dekoder. dan dari dekoder tadi akan memancarkan signal permintaan info tu ke satelite di angkasa lapas dan dipancarkan semula ke stesen astro.

di astro pula akan memproses signal tersebut dan menghantarkan signal jawapan info tersebut ke satelite. dari satelite tersebut akan dipancarkan semula ke bumi iaitu ke penerima astro di atas atap rumah. dari situ signal tersebut akan ke dekoder dan diproses semula dalam bentuk isyarat gelombang radio ke tv kita.

dan terpapar lah info tersebut di screen tv kita.. segala nya berlaku dalam beberapa milisaat sahaja..

lagi satu, ader juga orang buat pemancar wi-fi guna dekoder dan piring astro tu.. tapi kena buat skit modifikasi kat dekoder tu.. maka berfungsi lah dekoder dan piring astro tersebut sebagai pemancar yang boleh memancarkan isyarat..

harap membantu..

saya budak baru blajar, kalau salah tolong tunjukkan.. jangan marah saya dah lah..hehehehe :P

saya amat bersetuju kerana secara teknikallnya memang betul. tapi mmg dah ada org buat pon benda ni. cuma harga dia jek x mampu nak melayan.

Adus nie satu lagi ..... nak ketawa pun ada gak ng statement moshabiro dan paling kelakar tu statement jengkaut. Mcm iyo iyo jerrr..... nasihat aku klu tak tau tu jgn buat buat tau. Nanti dpt ajaran sesat plak org lain yg bacanya. Mai aku nak habaq sat boradband perlu ada up down -link lnb. lnb astro tu jenis downlink. Decoder takder kena mengena dgn sat broadband. Klu nak pakai sat broadband korang kena ada modem untuk sat broadband untuk conver data dari bnc kepada utp. Dan yg paling syiok tu bila korang kata stanby mode then download ch baru. Itu tak der kena mengena dgn uplink hanya downlink aja sbb data dihantar oleh sat meast direct kepada decoder nothing specila kiranya 1 way ajalah............. psssss klu korang nak main sat broadband percuma korang boleh guna pci sat card. tp hanya untk free hnya downlink sahja. we call it grabing. tp blhlah utk paham sat broadband. Pendek kat dlm 30 minit tu mp3 akan dpt 1gb

aduhh... sori ye brader acer.. saya tak tau.. tu dari teori saya sendiri je.. takpe, nanti saya belajar lagi pasal satelite ni.. brader acer boleh ajar saya x? saya la yang buka thread untuk SATELITE UNTUK KERETA tu.. saya suka eksperimen macam ni.. cuma tiada peralatan dan perkakasan saje..

Aku setuju dengan mosabiro. Kalau orang undi AF, sekiranya Astro support down-link je,

macamana pelanggan astro nak mengundi. data undian tu akan dihantar ke pusat bumi ke

atau wujudnya term 'Astro grabbing' ?

Hehehe. Salam ceria ^_^

Edited by olaya

undian astro tu dia pakai tepon rumah, wayar tepon rumah sambung ke dekoder..pastu dia dial sendiri...dia undi.. tak payah kita susah2 nak angkat gagang bla bla.. aku rs astro setakat ni cuma bleh download.. dia berkemampuan utk dijadikan broadband, tp x offer

aper lah susah ko nak wat astro dekoder tu jadi modem....

ko pakai lah datacard ker aper ker ....

samer jer uplink n downlink nyer dari sattelit

just kena pilih apn lah samer der nak vodafone or cinggular......

astro gak yang ko cari ek.....

buat waktu nie,memangla astro jadi pilihan subject internet (mampu milik)...Logicnya, astro decoder tak bleh jadik modem or else sebab dia receiver/downlink...kene ada satu device tambahan untuk jadik uplink...Astro pakai Ku-band..jadik untuk ada uplink, kene ada transmitter yg power, dan power tu yg jadikan kawasan kita panas, (hotspot).Panas sebab masa uplink, dia akan generate haba mcm microwave..Tgk dia punya piring pun dah tau yg itu piring Ku-Band..

Tak mustahil boleh buat,tapi...kene apply lesen dari CMC..SmartBroadband kan ada....

Walaupun taakulan saudara mosabiro silap dari keadaan sebenar, tapi aku kagum ngan cara pemikiran tu. At least, dia cuba fikirkan dari sudut yg dia rasa logik. Dan memang kat forum laa tempat kita bincang idea2 dan teori2. So tak perlu laa nak perli sangat kalau idea dia tak betul. Takkan laa seseorang tu hanya perlu bersuara bila teori 100% betul. <_< Sebab even teori yg tidak betul mampu melahirkan ilham kepada teori yg baru. Dan dari teori laa kita buat kajian.

Edited by Coisox

Walaupun saya tak reti pasal satelite ni..tapi saya nak mencelah ..Apa Kesimpulan pada persoalan pertama tuh? boleh atau tak boleh..

lantakla labu......... tak tau buat buat tau dunia dunia

jangan la camni bang.. tak best la.. saya tau saya ni tak pandai sangat, sebab tu saya join forum ni nak berbincang.. nak menuntut ilmu.. mana yang saya tak tau tu boleh lah saya belajar dari yang pakar, mana yang saya tau tu saya share kan skit kepada anda semua.. kalau saya salah, tolong betul kan..

Walaupun taakulan saudara mosabiro silap dari keadaan sebenar, tapi aku kagum ngan cara pemikiran tu. At least, dia cuba fikirkan dari sudut yg dia rasa logik. Dan memang kat forum laa tempat kita bincang idea2 dan teori2. So tak perlu laa nak perli sangat kalau idea dia tak betul. Takkan laa seseorang tu hanya perlu bersuara bila teori 100% betul. <_< Sebab even teori yg tidak betul mampu melahirkan ilham kepada teori yg baru. Dan dari teori laa kita buat kajian.

terima kasih Caisox kerana menyokong saya.. saya sedar yang saya silap... tapi kita lebih maju lagi kalau belajar dari kesilapan..

kan saya dah kata kat post tersebut yang kalau saya salah tolong tunjukkan, jangan marah kalau saya salah...

anyway, thanks brader acer dah terangkan pendapat dia.. skang saya dah faham... kalau ader lagi idea2 yang best kongsi2 la sama kitorang yang tak tau ni.. boleh blaja dari yang pakar..TQ..

Aku setuju dengan mosabiro. Kalau orang undi AF, sekiranya Astro support down-link je,

macamana pelanggan astro nak mengundi. data undian tu akan dihantar ke pusat bumi ke

atau wujudnya term 'Astro grabbing' ?

Hehehe. Salam ceria ^_^

Yang undi AF tu kene ade sambungan ngan wayar talifon(wall jack) dulu... macam iklan aznil tu...

aku pun stuju ngan brader Coisox... Japun kire ok la ade gak idea.. Tapi bagus gak die cakap camtu n brader acer betulkan... thanks brader acer.. brader acer leh tak wat thread pasal satellite nie.. kire bagi pengetahuan am pasal satellite.. boleh gak kite blaja same2...

Walaupun saya tak reti pasal satelite ni..tapi saya nak mencelah ..Apa Kesimpulan pada persoalan pertama tuh? boleh atau tak boleh..

Walau apa pun teori.... jawapan nya tak boleh. Signal Astro diambil dari Measat. Transponder Measat tiada membawa internet data kecuali data untuk upgrading smartcard dan decoder.

Decoder astro adalah decoder satelit yg direkabentuk supaya tidak boleh menerima signal lain satelit selain dari Measat. Kecuali lah kita meng-upload firmware yg bersesuaian.

Kalau nak broadband kena guna satellite modem dan dish yang sesuai. Kalau nak langgan pi kat (http://www.smartmalaysia.com/smart_v2/)..... tapi sanggup ke bayar setup fees dan bulanan? kat Gua Musang pun boleh dapat!!

Kalau budget kurang boleh gunakan Satellite PCI DVB card. Proses ini kita panggil One Way Satellite grabbing. Disamping grabbing data boleh gak dapat lain lain tv satelit.

tengok kat sini.. [http://www.twinhan.com/product_AD-SE200.asp]

Edited by zdan

hi..... zdan dah boring main kat forum lama kaaaa...... byk ko post sini. Tp bagus gak ada org lama kat sini. Zdan ie org lama dlm dunia tvro n satelit. Kira terer dia nie. Apa korang nak tnya blh tnya kat dia. Aku dulu dulu belajar kat dia gak heheheheh....

hi..... zdan dah boring main kat forum lama kaaaa...... byk ko post sini. Tp bagus gak ada org lama kat sini. Zdan ie org lama dlm dunia tvro n satelit. Kira terer dia nie. Apa korang nak tnya blh tnya kat dia. Aku dulu dulu belajar kat dia gak heheheheh....

ACER, aku kesian kat member kat sini masih jauh ketinggalan didalam bidang persetelitan. . jadi aku bantu le serba sedikit apa yg aku tahu.

Kalau budget kurang boleh gunakan Satellite PCI DVB card. Proses ini kita panggil One Way Satellite grabbing. Disamping grabbing data boleh gak dapat lain lain tv satelit.

tengok kat sini.. [http://www.twinhan.com/product_AD-SE200.asp]

• Watch Free-to-Air Digital Satellite TV on your PC

The AD-SE200 (1028) is the professional card to receive free-to-air digital satellite TV and digital radio

for your entertainment. The high definition imagery quality (HDTV) maximizes your visual sensation and

brings more joy for your satellite TV experience. The built-in electronic program guide(EPG) and

Parental Control Password (PCP) give you a better control of the upcoming program content.

Free-To-Air tu apa? Means rancangan Astro tu kita takleh dapat laa kalau pakai DVB card nie? So ada ke rancangan Free-To-Air yg kita leh dapat kat M'sia nie? Banyak ke? Entah2 rancangan dari negara jiran cam Taiwan yg takde subtitle :wacko:

[Free-To-Air yg kita leh dapat kat M'sia nie? Banyak ke?

jangan HARAP la....kalo kat mesia nih kita panggil astro....kalo kat siam di panggil UBC...yg best UBC siam nih kalo ko tak bayar beberapa bulan pun ko bleh tgk tv nasional dia ...kalo astro hamjutt.....takde 1 channel pun yg free .

psss....membe aku sampai skang langgan UBC nih di sekitar key yel....nak bagitau langganan astrok minima rm49.90

cuma dpt tgk channel pakej yg diberi jer......kalo UBC cuma rm28.00 tak salah aku.....macam-macam adaaaaa....yg aku respek walaupun siam nih terkenal tempat S*X....tp lam UBC tu jgn harap ko dpt tgk mende2 camtu walaupun berbayar.......

Ada satu lagi teknologi namanya VSAT, macam yang digunakan di setesen minyak tu... ada disc besar atas bumbung tu... boleh juga kalau mampu... tapi macam astro juga...kalau ada awan ada gangguan...... hujan pun camyulee juga... kat gua musang tu takda line telefon ke.... kalau dalam 5.5 km dari ibu sawat telefon boleh guna stremyx......