Jump to content
Sign in to follow this  
midie

Tiba-tiba Je Padam

Recommended Posts

:lol: monitor tiba-tiba je gelap. aku tekan butang reset, cpu nyala lampu2nya tapi mnitor tetap gelap. esoknya aku cek lagi, pc on dah lama tp heatsinks x panas pun. masa on pc, lampu cd dan hdd brkelip tp floppy tak dan xde pun bunyi tuuut macam biasa. vga onboard. apa masalah pc ni, prosessor ke atau m/board? boleh beri pandangan?...

Saya pon ade masalah yang sama . . . Dah tukar PSU , RAM , ngan komputer memember lain tapi masalah sama jer . . . Tapi paling ketara bile nak main game . . . Musti Monitor gelap tapi power on lagik . . .

ram ada 2 512ddr2. dua2 dah cabut dan bersihkan tp masalah tetap sama...

try RAM tu satu2..

try RAM tu satu2..

saya pernah mengalami perkara begini di cc saya

saya tuker monitor passtu elok balik

try RAM tu satu2..

Cuba tukar monitor

yang paling senang..

try cabut bateri...reset jumper bios..biarkan lebih kurang sejam

pastu pasang balik macam biasa

try on...

test la skali..

Cuba tukar monitor

3 monitor da try . . . rase cam MoBo je rosak . . .

Cuba tukar monitor

3 monitor da try . . . rase cam MoBo je rosak . . .

pc ni baru setahun lebih, smuanya baru termasuk monitor. monitor kalau x sambung ke cpu akan keluar tulisan not detected, eloklah kan. nak try monitor lain mana ada. semua cadangan korang aku dan cuba termasuklah clear bios dan cabut betri sampai 1 jam tu tp macam tu juga. aku rasa prosessorlah sebab x panas langsung walaupun setengan jam aku on pc ni. confius betul nak tukar mobo atau prosessor ni. melayang juga gayanya pulus aku kali ni terima kasih pada korang semua yg cuba membantu...

aku rase bkn proc lainla kalo ko oc @ x pkai heatsink... :lol: .lgpun proc skrang pyh nak rosak lainla amd 462nye.asyik terbakarje.

ko bg la spec pc ko.senang skit nak selesaikan.

Edited by kucalana

ni spec pc aku yg beli kat all It lowyat.

pro amd sempron AM23000+(940)

mobo gigabyte ga-m51gm-s2g

-surport dual channel ddr2 ram

-ieee 1394

-usb port

-lan

-fsb 2000mh/z

-nvidia geforce6100 onboard

samsung 17' syncmaster 793df

dvd writed

2 X ram512ddrII

aku try pasang dan install sendiri pc ni

boleh dikatakan diguna secara lasak pc ni. anak aku main games setiap hari dan kalau cuti macam x pernah off

games yg meka main macam call of duty, cstrike dll kadang2 aku pun tumpang sekaki

aku puas hati guna pc ni sbb aku rasa memang laju dan boleh edit rakaman gambar dan burn cd dengan agak laju juga.

tp pelik juga x sampai 2 tahun dan jadi cam ni...

aku rasa pro sebab sejuk heatsink tu wlpun dan 2/3 kali aku cabut dan pasang balik pro tu. kipas dan lampu hdd nyala... tp pro x panas langsung. nak test dengan pc lain x de... tp x taulah sebab aku pun kira baru dgn dunia pc ni. kena dengar dulu cerita org yg lebih berpengalaman.

kalo proc tak panas maknernyer dier rosak la tu...

heatsink northbridge dan southbridge ko panas tak?

kalo panas,makne nyer mobo ko cube sedaye upaye untuk bekerje,

maknenyer,oleh sebab hsink proc x panas tp northbridge dan southbridge panas,

hati berat aku kate..."Oooo..prosesor rosak la..."

brother..mobo ko boleh support proc AM2 X2 tu.

takde masalah nk ganti proc. yg X2 3200 pun baru 2 rat lebih

kalo ko btul nak kompem aper yg rosak,bwk mobo skali dgn proc kat kedai komp,

suruh la dieorg test aper yg rosak,

dah tau aper yg rosak cr brg kat lowyat sbb murah dr kedai biase.

kalu kedai tu kedai melayu dan harga x jauh sangat ngan kat lowyat..

BANTULAH BANGSA KITE...

northbridge dan southbridge x panas jugalah. aku memang harap kalau rosakpun biarlah pro, boleh aku tukar pro X2 yg lebih power, lebih berbaloi pulus aku drpd aku tukar mobo tp pro lama.

ni spec pc aku yg beli kat all It lowyat.

pro amd sempron AM23000+(940)

mobo gigabyte ga-m51gm-s2g

-surport dual channel ddr2 ram

-ieee 1394

-usb port

-lan

-fsb 2000mh/z

-nvidia geforce6100 onboard

samsung 17' syncmaster 793df

dvd writed

2 X ram512ddrII

aku try pasang dan install sendiri pc ni

boleh dikatakan diguna secara lasak pc ni. anak aku main games setiap hari dan kalau cuti macam x pernah off

games yg meka main macam call of duty, cstrike dll kadang2 aku pun tumpang sekaki

aku puas hati guna pc ni sbb aku rasa memang laju dan boleh edit rakaman gambar dan burn cd dengan agak laju juga.

tp pelik juga x sampai 2 tahun dan jadi cam ni...

aku rasa pro sebab sejuk heatsink tu wlpun dan 2/3 kali aku cabut dan pasang balik pro tu. kipas dan lampu hdd nyala... tp pro x panas langsung. nak test dengan pc lain x de... tp x taulah sebab aku pun kira baru dgn dunia pc ni. kena dengar dulu cerita org yg lebih berpengalaman.

Sebelum aku beritahu apa masalah nya pc ko tu, adakah kau ikut cara2 pemasangan PC dengan betul ?

cuba check cara tersebut DISINI

Wassalam...

Edited by TJ-Ariff

terima kasih, tip2 yg amat berguna. saya memang terus pasang je pc tu tanpa buang cas es terlebih dahulu. lain kali saya akan lebih berhati2.

ada kemugkinan ke psu punca masalah ni. power ok, kipas dan lampu hdd nyala. nak test denagan psu lain mana nak cari...

Mobo/Mother boar ko dah rosak..

Proc tu AM2 kan..ni jenis proc sejuk..wakaka..(jika nak banding ngan proc lain)

Mobo rosak PC memang masa on nampak Lampu HDD..lampu cassing..TAPI tak berfungsi..Proc. fan dan System fan macamana..kalau Proc. fan pusing tapi sys. fan tak pusing tu tandanya mobo problem..kalau dua2 tak pusing memang kompom la..

Ni aku tak sure la..tapi check jugak kat RAM tu..mana tau RAM rosak..ada bunyik Beep..................tak?

PSU...ntah..ko kata ok kan...tapi check juga la..mana tahu punca dari situ ke

Hi sumer . . . Ni ade masalah lebey kurang la . . .

Spec;

Pentium 4 2.66GHz

MoBo PCChips

512MB Kingstons RAM

Nvidia GeForce FX 5200

80GB Maxtor

Masalah die cam ni . . . PC ni kalau biar je tak de ape2 . . . Tapi kalau berat sket cam main game ke bukak program banyak sket ke die akan padam . . . Tapi kipas sume pusing lagi lampu on lagi . . .

Aku da tukar PSU ngan memember aku . . . still same . . . tukar monitor pon same gak . . . tukar RAM same gak . . .

Yang tinggal tak tukar Proc ngan MoBo jer . . . HDD pakai kat PC lain okay jer . . . Cam ne ha?

Mobo/Mother boar ko dah rosak..

Proc tu AM2 kan..ni jenis proc sejuk..wakaka..(jika nak banding ngan proc lain)

Mobo rosak PC memang masa on nampak Lampu HDD..lampu cassing..TAPI tak berfungsi..Proc. fan dan System fan macamana..kalau Proc. fan pusing tapi sys. fan tak pusing tu tandanya mobo problem..kalau dua2 tak pusing memang kompom la..

Ni aku tak sure la..tapi check jugak kat RAM tu..mana tau RAM rosak..ada bunyik Beep..................tak?

PSU...ntah..ko kata ok kan...tapi check juga la..mana tahu punca dari situ ke

cpu fan & sys fan berpusing. ram dah banyak kali cabut bersih & pasang. pasang satu je pun dah cuba. psu je yg x boleh test sbb xde yg lain

MoBo PCChips

tu ka je la mobo tu..........PC-Chips mobo bajet rendah.......adik beradik ECS......tapi kalo strange macam ni mmg mobo la.......tapi kalo nak double check bawa kedai OK gak...

cpu fan & sys fan berpusing. ram dah banyak kali cabut bersih & pasang. pasang satu je pun dah cuba. psu je yg x boleh test sbb xde yg lain

Tak perlu PSU lain kalau setakat nak check...pakai yang tu jer ..buat wire shock..tengok PSU fan pusing tak..kalau pusing, maknanya PSU tu ok..

P/S= Kengkawan tolong betulkan jika aku tersalah.. :ph34r:

:lol: monitor tiba-tiba je gelap. aku tekan butang reset, cpu nyala lampu2nya tapi mnitor tetap gelap. esoknya aku cek lagi, pc on dah lama tp heatsinks x panas pun. masa on pc, lampu cd dan hdd brkelip tp floppy tak dan xde pun bunyi tuuut macam biasa. vga onboard. apa masalah pc ni, prosessor ke atau m/board? boleh beri pandangan?...

Cuba kau on pc dengan satu batang ram+psu+processor+motherboard+hard disk, tak payah casing.

Tak perlu PSU lain kalau setakat nak check...pakai yang tu jer ..buat wire shock..tengok PSU fan pusing tak..kalau pusing, maknanya PSU tu ok..

P/S= Kengkawan tolong betulkan jika aku tersalah.. :ph34r:

Kalau ATX PSU

kalau nak uji boleh buat kat luar . On power supply socket ,ambil resister 150ohm/jumper sambungkan antara kabel hijau dan kelabu. Jadi tak payah guna mother board untuk menguji. Kalau kipas berpusing uji voltan yang keluar pada setiap kable. kuning (9.5V), merah(4.5V),biru(-ve 9.5V),putih(-ve 4.5V), orange(4V)hitam (pembumian DC), hijau (VSB),kelabu(VSB).

Sign in to follow this  

• Create New...