Jump to content
rokhyui

Tolong Aku, Masalah Komp Yang Jarang Di Jumpai

Recommended Posts

setahun pun tak sampai bro. sdihnyee aku. dahlaa tak penah buka lagi. nie baru first time aku buka komp nie kira baru abis warranty laa.

la .. setahun ko biarkan mobo ko tu tak kena elektrik ..

mungkin terkejut kot.. cuba external system dulu..

macam aku suruh tadi.. boleh tak ?

tengok hasilnya macam mana ..

kalau ada masalah lagi bagi tahu sini... ok !!

peace ...

maksud aku komp nie dah setahun. maksud buka adalah buka komp iaitu buka casing yang ada lekat sticker waranty :blink:, tujuan wat external u apa erk. bukan sama jer ke ngan internal. means buka pasang balik check samada ketat tak semua cable, mnta tnjk ajar.

bukak balik semua komponen...

pastu pasang komponen yg basic je...(psu, proc, mobo, ram)

kalo dier run lebih dua saat... (kirenye lepas bios tu sume...)

try pasang satu2 balik.... (gc, hdd, etc...)

dan pastikan hsf berfungsi...

takl h gak. camana nak direct masuk power tampa switch on

jumpkn ja la.

ada 2pin utk atx switch on.connectkan ja guna pape konduktor.slalunya aku cekau ja pape ada sekeliling aku.kunci ka screw driver ka.contactkn dua2 pin tuh.

dulu pc mmber aku ada gak problem camtuh,penat aku pasang motherboard lain.xsetel gak masalah.last2 switch ja problem.aku test camtu ja la.pakai kunci contactkn 2pin tuh.leh jalan terus.

wat btol2 contact tuh.kalau btol contact tuh,pc ko akan on.kalau on 2saat gak,leh suspek motherboad rosak.

Aloo sume.... Aku pun baru kene masalah cam ni. Tp pc aku blh masuk dlm windows. Dalam 5 minit lepas2 dia akan off sendiri. Aku da test PSU lain, masih berlaku masalah yg sama gak. Xpe lepas ni aku try care jump switch plak. Harap2 berjaya ar..... pening kepala aku troubleshoot pc ni....

Aloo sume.... Aku pun baru kene masalah cam ni. Tp pc aku blh masuk dlm windows. Dalam 5 minit lepas2 dia akan off sendiri. Aku da test PSU lain, masih berlaku masalah yg sama gak. Xpe lepas ni aku try care jump switch plak. Harap2 berjaya ar..... pening kepala aku troubleshoot pc ni....

kalau dh bleh masuk smpai windows.start dgn cek suhu dulu.mungkin pc auto turn off bila suhu cecah maksimum mcm preset.sebaik shj komp tuh padam sendirik,cpt2 bukak balek,tgk suhu processor dlm BIOS brapa celcius.

Try ko cabut semua part2 hardware RAM, HDD, MOBO, semua skali pastu pasang balik, pastikan semua habuk kat dalam PC bersihkan, kalau boleh guna berus...

GOOD LUCK !

run komputer ko dengan benda paling minimum.

- ram

- cpu

- psu

- monitor

- keyboard

kalau boleh ON pakai direct contact macam PAKAU cakap tue...

kalau boleh... pasang satu2 mulakan dengan pasang HDD.

;)

aku akan cuba direct contact, tapi aku tak reti nak wat ngat. ngah tnggu mmber. aku nie ganas ckert. silap2 tak bleh tahan meletup pc 2 aku wat <_<

maslah sebab suhu panas. ko kena check heat sink ketat ker tak. pas2 bersihkan habuk pada hetsink n proc fan. aku dah penah kena dulu. tapi sekarang lagi pelik. on tak sampai 2 saat dah mati.

Cuba HDD ko psg kat pc lain check OS.. :wacko:

Pasal masa jd kat aku... pc aku ni bebudak kecik suke main.. x reti shutdown. Itu yg aku suspek OS corrupted.. pastu

aku format/reinstall OS.. sblom tu cm biase la backup dulu HDD. Itu je cubaan pertama aku. Lagipun aku x mampu nak

tukar² spare part hardware. Aku mintak maap dulu kalo x btol.. ahakss..

Edited by AtokHead

Aku pernah jadi gak camni. Cara diagnosis aku:

1) pasang PSU kat pc orang lain. tgk PC dia jalan tak. Kalau tak, PSU rosak. kalau jalan, ty pasang PSU dia kat PC ko. Jalan; OK. Tak jalan; tgk bawah.

1) try tukar cpu ngan orang lain. kalau pc dia boleh jalan, most probably means mobo ko yang rosak. kalau tak; cpu ko rosak.

2) lepas tu, try pasang mobo ko kat komputer orang lain. cpu dia, mobo ko, kat pc dia. bole? cpu sahaja yang rosak. tak boleh? worst case scenario...

worst case scenario, both CPU ngan mobo rosak, maybe due to heatsink pasang tak betul, dua-dua fry.

best case scenario, ada hardware bug, menyebabkan cpu ngan mobo ko tak serasi. jarang berlaku, tapi ada probability.

kalau jadi camni, cara paling baik ialah tukar cpu atau mobo dengan orang lain. test dulu, biar dua-dua pun jalan.

aku dulu power supply (PSU) rosak.... member aku ada gak jadi camni.

lain-lain: tak payah pasang connection lain i.e. keyboard, mouse, hdd, cd. cukup sekadar pasang cpu, PSU, mobo, ram, monitor.

ps: warranty? pc package ke? kalau camtu, pergi hantar je balik kat permbekal. guna service warranty tuh.

maybe virus kot.aku pon penah kena macamni.apa aku buat ialah install balik windows then pasang antivirus avast. then run antivirus masa reboot. kalau takleh nak install windows, ko cuba cek balik HDD. maybe HDD tak detect, RAm tak detect.cabut pasang balik, cable tengok sekali.pastikan dalam keadaan baik.try bukak CMOS bateri dan biar 5 minit baru pasang balik.(kalau bateri CMOS kong tukar je baru).

then kalau tak bleh jugak hantar kat kedai repair jek. :rolleyes:

semua percubaan kau dah buat...tetap tak boleh....cuba kau tukar proc kau ngan kawan2 kau...yang sama soket....kalau proc kawan kau boleh running kat mobo kau, proc kau yang problem...kalau tak boleh jugak......tukar mobo..

Pada pendapat aku...

80% problem tu krn Power supply yang dah tak power...

10% sistem overheat @ Kipas x jalan@heatsink x btul2 contact dgn proc

10% mobo yg rosak...

keep shooting the trouble...hahaha

aku rs PSU je tu.... sb aku penah jumpe gak masalah mcm ni.... aku on x sampai 2 saat pc mati blk kan.... bila aku cuba cabut 1 soket kat mabo(soket yg ada 4 wayer tu..(hitam,hitam,kuning.kuning)...bila aku cabut yg tu pc boleh on tp x kuar ape2 kat monitor....

pas aku tukar PSU terus je ok.... aku rs pc ko tu pun PSU je tu....

kawan, saya dah tukar psu, n untuk pengetahuan bukan nyyee virus. camana nak install window kalau 2 saat dah kong. nak masuk bios pun tak lh. 2 yang aku pening. nak minta pndangan. kemungkinan untuk kerosakkan proc braper percent n motherboard braper percent. komp nie baru berusia 10 bulan.

• Create New...