Jump to content
extrme

Satelite?

Recommended Posts

kalu org x dengki nagn ko x kena la...

tapi mat cin kat tmn aku pasang menara radio amatur atas rumah boleh plak,astro sampai 3 dan parabola sampai dua....jkkk wat surat kat pihak berkuasa,tp tiada tindakan apa2 di ambil

aku dok penang weh...weh kedai tu area mana bro

Kalau kat Penang nko hubungi jer no.hp yg aku bagi tu.Encik Hashim nama dia.Kalau kat Alor Star tu memang sukar sikit nak dapat sebab cina siam tu agak berhati-hati bila nak jual.Kena ada orang yang kenal dengannya baru dia nak jual.Kerek gak.Yang kat Penang mahal .RM400 lebih tapi barang dia berkualiti.Yang kat alor setar tu material dia agak low sikit.Tapi quality siaran sama dengan yg 400 tu.Kat kedai lain harganya agak tak berpatutan.Cekik darah.Sampai 600 ringgit.Pastu sesilap kena pulak tipu lak.

salam bro...

dudok aloq staq ka?

blh tolong dpt kan ke utk satelite ni?

rm250 tu utk dish dgn receiver ke?

YUP 1 set RM 250.Sebenarnya kawan saya yang beli set parabola kat situKebetulan dia kenal dengan tauke tu..Saya beli kat penang RM480 melalui order

aku ade decoder die...but..sampai skrang x leh view aper2....time aku bile tue...seller tue kate lah pakai jer dish astro tue...aku dah try beam kat mner2 sat...tpi x der signal....kalo beam yg astro...dpat...tpi encyrted...la...sape kat cnie leh tlong aku...

weh kalau dah beli set tu yg rm400 tu kan, nak setting dia susah tak? brapa no fon en hashim tu?penang area mana

aku ader contact en hashim tue...cube ko search kat google...plamsat..tgk result die...k

aku dah google...aku x berapa paham

aku ade decoder die...but..sampai skrang x leh view aper2....time aku bile tue...seller tue kate lah pakai jer dish astro tue...aku dah try beam kat mner2 sat...tpi x der signal....kalo beam yg astro...dpat...tpi encyrted...la...sape kat cnie leh tlong aku...

memang dicoder biasa boleh disambungkan dengan dish Astro tetapi kena tukar LNBF yang sesuai dengan dekoder.Tapi cukup sukar nak buat penghalaan yg tepat kerana saiz dish Astro kecil.Jarak antara piring dan LNBF juga sangat penting untuk menangkap siaran.Pendek kata jika berjaya pun akan menghadapi masalah macam Astro dimana jika hujan jer siaran terganggu.

weh kalau dah beli set tu yg rm400 tu kan, nak setting dia susah tak? brapa no fon en hashim tu?penang area mana

No Henset dia ada kat ruangan sebelumnya.Nak setting tak susah kalau kita faham bagaimana sattelite ditetapkan.Setiap Sattelite dilancarkan di kedudukan tepat Garisan Khatulistiwa dan menghuni di dipelbagai darjah garisan bujur.bermakna jika kediaman kita berada di Pulau Pinang halakan dish satelite condong sedikit ke selatan supaya tepat ke garisan KhATULISTIWA.Bila anda telah menemui satu siaran satelite,anda cuma perlu travel satelite yg lain dengan mengarahkan dish ke barat atau ketimur tanpa mengganggu halaaan tepat ke khatulistiwa.

Edited by area_pusing

Sory kengkawan.Aku bz skit laa ni sampai lupa nak masuk forum ni.Kat Alor Star bertentangan dengan Komplek Peruda.Sebelah Stesen Bas baru(la ni takdak stesen dah)Ada Kedai letrik cina.Pepandai lah korang mengayat dia.ataupun bagi sesapa yang dok kat pnang korang hubungi no.fon nih.SMS digalakkan kerana kalau call dia tak layan coz dia pun nak elak perangkap geng suruhanjaya multimedia yg selalu dok wat operasi.ni no dia. 0124620725. Kat dia mahal skit coz barang dia quality skit.May be lebih 400 rm.Banyak lagi kedai yg aku tau tapi harga yg diorang letak agak cekik darah.

aku dh g ronda kt depan peruda 2 bro..

tp ada bnyk gk kdai letrik kt ctu..

blh ko gtau nama kedai 2 x?

aku dh g ronda kt depan peruda 2 bro..

tp ada bnyk gk kdai letrik kt ctu..

blh ko gtau nama kedai 2 x?

Berdepan dengan Peruda.Kat seberang Jalan tu.Ada Kedai memperbaiki barangan Letrik.Kena tanya tauke kedai tu sebab dia akan ambil kat tempat lain.dia tak simpan kat situ.Susah gak kawan aku cakap nak beli dengan dia.mula cakap tak ada.Sekejap pula cakap ada.

tak susah sangat bila kita faham tentang bagaimana sattelite berfungsi.bukak laman lyngsat dan kita akan tahu dimana kedudukan Sattelite di tetapkan.Sattelite asiasat3 contohnya berada hampir tepat diatas kepala.rujuk balik apa yg saya tuliskan sebelum ini.

QUOTE(fakh @ Oct 21 2008, 02:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nak tanye ni......kat JB ade x kedai yang jual parabola n kat mane boleh beli,,,,,,dan harge nye berape........pls.....

Awak tiru macam saya buat.saya tanya secara satu persatu kedai membaiki peralatan elektrik.Menjual parabola adalah salah.Tiada kedai yg akan buat iklan bahawa kat kedainya ada jual parabola.Jadi kena risik-risik dulu.

rega RM150 termasuk decoder dan dish dan RG6 cable(10meter) termasuk F-type connector dan LNB C band.... hehehe Kat Sibu.. hehehe manyak murah oooo....

Cap made in china.. leh tengok citer indon.. hehehehe.....

Kena tahu jugak kalau nak tune dish tu leh rujuk kat http://www.lyngsat.com/ cni tengok ler nak tala kat mana..
Tengok kompas ngan azimut elevation braper degree... kalau beli yang motorize nyer takyah wat manual tune dish.. tekan jer remote leh cari automatik satelit..

AStro pakai KU band nyer frekuensi...
Korang jugak leh gabungkan LNB KU band ngan LNB C band sekali dengan satu dish jer...
Makne nyer korang leh tengok ASTRO pakai LNB Kuband yang AStro punyer dan Leh tengok citer dari satelit yang sama atau lain Gune LNB C band punyer, decoder asing2 ler lagi baik kalau korang pakai yang motorize tuneable dish...

Maknernyer satu dish C band tapi 2 LNB iaitu LNB c band dan LNB Ku band(Astro)...
LNB biaseyer pakai 13 ke 18 Volt VDC yang di terima dari decoder...

Jangan plak korang gune LNB Kuband pastu tune frekuenci cband plak hehehe memang ler tak dapat pasal local oscillator(L.O) lam LNB tu dah fix dier nyer frekuensi.. untuk C band biasanya L.O frekuensi adalah 5150Mhz(5.15Ghz) manakala Ku band plak L.O frekuency adalah 9750Mhz(9.750Ghz) so tolak ler Downlink frekuensi ngan L.O nyer frekuency maka dapat ler L-band nyer frekuensi...hehehe
lagi besar dish lagi bagus reflector signal dier.....

Korang kena masukkan symbolrate, FEC, Frequency downlink

Kalau korang nak tengok siaran berbayar.. korang kena tahu tahu jenis password encryption/scrambler (Conditional Access) yang dier pakai untuk encryted kan gambar.. pasword slalunyer dalam bentuk hexadecimal...

Nak tahu lebih mengenai conditional access bace sini
http://en.wikipedia.org/wiki/Conditional_access_system

Pastu korang juga kena tahu samada decoder korang tu support encryption tu atau tidak (Conditional Access - CA)
Ni jenis-jenis scrambler/encrypted yang biasa di gunakan oleh satelit provider...
1. media guard
2. video guard
3. ViaAcess
4. Irdeto dan lain lain lagi...

OK COntoh:
http://www.lyngsat.com/mea3.html

Cari TV3 ( Measat3) Malaysia...

setting yang perlu korang buat pada decoder korang untuk dapat siaran satelit (C band) dari TV3 camni..

Rujuk pada jadual lyngsat tu..
3786 V TV 3 (Malaysia) DVB RAS 7030-3/4

So 3786 tu adalah frequency downlink 3.786Ghz. V tu bermaksuk pole LNB adalah Vertical(kalau H bermakna pole LNB adalah horizontal) 7030 tu adalah value symbolrate yang dier pakai iaitu 7.030megasymbol dan 3/4 tu adalah FEC yang dier pakai iaitu Forward error correction...

Lepastu save setting pada decoder kamu.. kemudian tune ler dish pada kedudukan Measat 3 iaitu 91.5 East

Signal satelit yang bagus (BER) Bit error rate adalah kalau korang dapat adalah 1 exponent -10.. hehhehehe
Error margin yang bagus plak adalah 6 hingga 8 dan keatas kalau hujan pun mesti takder effect punyer pada gambar hehehehehehehehe

Taip ni kat yahoo search hehehehehe
Irdeto key atau Mediaguard key atau videoguard key atau lain lain encryted key yang dilistkan ......

pASTIKAN dish korang tu tak diblok oleh ranting pokok atau bangunan kerana boleh mengifekkan BER dier...

Peace hehehehehe ahakssss laugh.gif Edited by ☺■Ç

huhu dok jb x yah pki parabola pon xpe.. sumer siaran indon ngan singapore clear gler... dry.gif

p/s:sbb tu aku da bosan tgk cte indon... rolleyes.gif