Jump to content
jarodfjk

Membuat Game Sendiri

Recommended Posts

Hi geng kawan sekalian,

Nama saya Jarod. Saya sendiri ada aktif dalam pembangunan permainan industri. Sekarang kumpulan saya sedang berusaha membuat satu permainan baru.

Saya hendak tanya beberapa soalan...

Adakah kamu aktif dalam pembangunan permainan? Dalam kalangan kamu, ada berapa yang betul-betul sepenuh masa membuat permainan?

Di manakah kamu mendapat idea untuk membuat satu permainan baru?

Adakah kamu membuat permainan sejak kecil?

Soalan in dituju kerana saya sendiri hendak mengenali seseorang yang tulen dan giat untuk masuk dalam industri ini sebab tanpa impian dan nekad, kita susah hendak berjaya dalam bidang ini.

Terima Kasih.

Hi geng kawan sekalian,

Nama saya Jarod. Saya sendiri ada aktif dalam pembangunan permainan industri. Sekarang kumpulan saya sedang berusaha membuat satu permainan baru.

Adakah kamu aktif dalam pembangunan permainan? Dalam kalangan kamu, ada berapa yang betul-betul sepenuh masa membuat permainan?

Soalan in dituju kerana saya sendiri hendak mengenali seseorang yang tulen dan giat untuk masuk dalam industri ini sebab tanpa impian dan nekad, kita susah hendak berjaya dalam bidang ini.

Terima Kasih.

sy pnah pikir nak buat game. sy jenis yg suke buat sesuatu di mana org lain tak akan/jarang buat. cth real time RPG kesultanan melayu langkasuka, ataupun pemerintahan islam Salahuddin etc. tp sy takde programming knowledge sbb tuh sy hanya bergantung kpd Darkbasic dan FPS creator. Since sy pun baru dlm dunia 3d nih, sy lebih fokus kpd belajar modeling dan lepas tuh, insyaAllah sy akan sambung belajar buat game. Sbb dlm game development mmg tak senang... terlalu byk physic dan calculation. sbb sblom nih sy focus virtual music composing jer. harap2 kumpulan kamu dpt manfaat yg sepenuhnya.

Khabar baik en. Jarod,

Pada pendapat aku, kebanyakan ahli-ahli yang terdapat disini berkecimpung secara separuh masa dan hanya menjadikan pembangunan permainan sebagai hobi. Sebab itulah diwujudkan apa yang dinamakan sebagai Kelab Bina Game untuk mengumpul dan berbincang sesama ahli berkenaan pembangunan game. Usaha dan giat menghasilkan game itu adalah bergantung kepada individu itu sendiri dan banyak faktor lain antaranya:

(1) Kebanyakan ahli mempunyai pekerjaan yang berbeza (sepenuh masa) dan hanya menumpukan kepada pembangunan permainan apabila kurangnya masa sibuk.

(2) Kebanyakan ahli memiliki kemahiran dalam pelbagai game development software dan programming language yang berbeza dan mereka belajar secara sendirian.

(3) Kebanyakan ahli mempelajari pembuatan game kerana minat dan ingin mengasah kemahiran dari segi rekabentuk grafik 3D, 2D, pengaturcaraan dan sebagainya.

:lol:

Edited by LanoG

assalamualaikum...

haa betul tuh..aku pun teringin juga nak buat game..game kereta tapi tak tau nak mula dari mana.. fizik nya aku dah kaji macam belok, pecutan, halaju.. etc

kalau ada yg nak ajar basic sgt2la dialukan.. time kasih.. :D

Wahh.. best ler, en.Jarod mungkin boleh ajar kita nak buat game nanti. Sebab dia berkecimpung sepenuh masa dalam industri game... ahahahaha..... :D

sy pnah pikir nak buat game. sy jenis yg suke buat sesuatu di mana org lain tak akan/jarang buat. cth real time RPG kesultanan melayu langkasuka, ataupun pemerintahan islam Salahuddin etc. tp sy takde programming knowledge sbb tuh sy hanya bergantung kpd Darkbasic dan FPS creator. Since sy pun baru dlm dunia 3d nih, sy lebih fokus kpd belajar modeling dan lepas tuh, insyaAllah sy akan sambung belajar buat game. Sbb dlm game development mmg tak senang... terlalu byk physic dan calculation. sbb sblom nih sy focus virtual music composing jer. harap2 kumpulan kamu dpt manfaat yg sepenuhnya.

sebenarnya, dalam bidang pembangunan permainan, kamu tidak perlu mengenali semua teknik contohnya, lukis, membuat program dan buat logik permainan. kalau tahu, memang bagusla. jikalau kamu ada masalah dengan programming, kamu boleh letak sepenuh tumpuan kepada "game design" sahaja. game design sendiri sangat susah, jadi, adalah satu kerja yang diperlukan oleh syarikat pembangunan permainan.

jadi, cadangan saya adalah, jangan pikir banyak mengenai programming, pergi belajar "game design" dengan penuh tumpuan. Ada banyak buku yang ada ajar contohnya "Title: Game Architecture and Design /Author: Andrew Rollings and Dave Morris"

Khabar baik en. Jarod,

Pada pendapat aku, kebanyakan ahli-ahli yang terdapat disini berkecimpung secara separuh masa dan hanya menjadikan pembangunan permainan sebagai hobi. Sebab itulah diwujudkan apa yang dinamakan sebagai Kelab Bina Game untuk mengumpul dan berbincang sesama ahli berkenaan pembangunan game. Usaha dan giat menghasilkan game itu adalah bergantung kepada individu itu sendiri dan banyak faktor lain antaranya:

(1) Kebanyakan ahli mempunyai pekerjaan yang berbeza (sepenuh masa) dan hanya menumpukan kepada pembangunan permainan apabila kurangnya masa sibuk.

(2) Kebanyakan ahli memiliki kemahiran dalam pelbagai game development software dan programming language yang berbeza dan mereka belajar secara sendirian.

(3) Kebanyakan ahli mempelajari pembuatan game kerana minat dan ingin mengasah kemahiran dari segi rekabentuk grafik 3D, 2D, pengaturcaraan dan sebagainya.

:lol:

saya hormat kepada semua member di sini yang membuat permainan sebagai hobi. saya boleh memberi pendapat dan jawapan kepada member yang menghadapi masalah dalam membuat permainan tetapi hanya dalam bahasa inggeris sebab dalam industri permainan semua orang bertukar pendapat dalam bahasa inggeris. kepada member yang membuat game sebagai hobi, jikalau kamu hendak memberi tumpuan sepenuh dalam pembangunan permainan, kamu hendaklah mengetahui apa yang kamu hendak buat dan aspek mana kamu nak ceburi. fikir dan buat keputusan betul-betul sebab seperti yang saya maksudkan, industri permainan bukanlah bidang yang senang untuk ceburi.

Itulah sebab saya tuju soalan berikut sebab saya ingin membincang perkara yang serious dengan member yang benar-benar ingin giat dalam industri ini. Saya ada pelan untuk berkerja bersama member yang sangat giat dan hendak menceburi bidang industri permainan ini.

saya hormat kepada semua member di sini yang membuat permainan sebagai hobi. saya boleh memberi pendapat dan jawapan kepada member yang menghadapi masalah dalam membuat permainan tetapi hanya dalam bahasa inggeris sebab dalam industri permainan semua orang bertukar pendapat dalam bahasa inggeris. kepada member yang membuat game sebagai hobi, jikalau kamu hendak memberi tumpuan sepenuh dalam pembangunan permainan, kamu hendaklah mengetahui apa yang kamu hendak buat dan aspek mana kamu nak ceburi. fikir dan buat keputusan betul-betul sebab seperti yang saya maksudkan, industri permainan bukanlah bidang yang senang untuk ceburi.

Itulah sebab saya tuju soalan berikut sebab saya ingin membincang perkara yang serious dengan member yang benar-benar ingin giat dalam industri ini. Saya ada pelan untuk berkerja bersama member yang sangat giat dan hendak menceburi bidang industri permainan ini.

Saya bagi pihak semua ahli2 kat sini amat berbesar hati dan mengalu-alukan penglibatan en. Jarod sebagai pakar rujukan kami. Al-maklum lah, kami semua masih lagi baru dan mentah dalam bidang/industri ini. Mungkin en. Jarod boleh memberikan tips dan khidmat nasihat yang berguna kepada kami semua tentang pelbagai bidang dan cabaran yang perlu dilalui dari segi teknikal, idea dan sebagainya. Sekali lagi, didahului dengan ucapan terima kasih dan semoga semua pihak akan memperolehi manfaat sebaiknya..... :lol::lol:

assalamualaikum...

haa betul tuh..aku pun teringin juga nak buat game..game kereta tapi tak tau nak mula dari mana.. fizik nya aku dah kaji macam belok, pecutan, halaju.. etc

kalau ada yg nak ajar basic sgt2la dialukan.. time kasih.. :D

apa khabar

kami semua tahu, permainan lumba kereta ada banyak dalam permainan komputer. jadi, jikalau kamu ada satu copy permainan lumba kereta, sebelum kamu mula buat permainan kereta sendiri, ada tak kamu membuat analisis kenapa ada banyak permainan lumba kereta yang berbeza nama. kenapa permain tidak main satu nama sahaja?

lepas itu, soalan yang kamu hendak selesaikan adalah, adakah pengetahuan saya mengenai kereta banyak? adakah pengetahuan saya cukup untuk mula buat permainan kereta? di mana saya boleh membuat pertanyaan mengenai teori kereta, internet? google? ataupun cikgu? mekanik?

berikut adalah pendapat saya dalam mengenali dasar suatu permainan. bukannya membuat "game design". masih ada banyak perkara yang hendak kamu analisis sebelum betul-betul membuat satu permainan.

terima kasih

Saya bagi pihak semua ahli2 kat sini amat berbesar hati dan mengalu-alukan penglibatan en. Jarod sebagai pakar rujukan kami. Al-maklum lah, kami semua masih lagi baru dan mentah dalam bidang/industri ini. Mungkin en. Jarod boleh memberikan tips dan khidmat nasihat yang berguna kepada kami semua tentang pelbagai bidang dan cabaran yang perlu dilalui dari segi teknikal, idea dan sebagainya. Sekali lagi, didahului dengan ucapan terima kasih dan semoga semua pihak akan memperolehi manfaat sebaiknya..... :lol::lol:

tiada masalah, tujuan saya adalah untuk membina industri di malaysia sebab tak banyak orang ada peluang untuk berjumpa dengan "game developer", mereka semua sangat sibuk dengan kerja sendiri dan jarang ada masa untuk bergaul dengan orang lain. tetapi, mereka adalah sangat mesra dan ingin membantu jika kamu betul-betul perlukan bantuan.

Jikalau kamu hendak mengetahui keadaan syarikat permainan saya, kamu boleh baca laman ini, ( hatchlings.wordpress.com ). Jikalau member ingin memberi komen dalam laman web syarikat saya, saya nasihatkan member taip dalam bahasa inggeris sebab laman saya bukan hanya dibaca oleh orang di Malaysia, tetapi seluruh dunia. Kamu pun tidak mahu komen kamu ketinggalan dan tidak dikenali oleh orang luar negara kan.

Hi geng kawan sekalian,

Terima Kasih.

en Jarod, saya nak tanya kat mana nak cari sejarah tentang games?

apakah games pertama yg dibuat dlm dunia? :D

en Jarod, saya nak tanya kat mana nak cari sejarah tentang games?

apakah games pertama yg dibuat dlm dunia? :D

Hi amin007,

kamu memang ada semangat macam james bond la..ha ha sejarah pun hendak tau jugak. tetapi soalan kamu terlalu awam, mungkin kamu boleh menghuraikan soalan kamu? games dari segi game biasa? atau electronic games? atau komputer games?

assalamualaikum...

mengikut siri I,videogame kt discovery channel dulu, game memula adalah Pong, yg dihasilkan oleh saintis masa buat penyelidikan utk perang dingin sekitar taun 60/70 an.. game yg terhasil xtau samada sengaja atau tidak oleh saintis trsebut menggunakan osiloskop... :lol:

sekarang nie aku dah create satu game strategi... http://www.binagara.com

tapi buat masa nie hanya dalam bentuk teks...

ahli berdaftar dah dekat 150 org... tapi yang aktif dalam 50-60 org...

perancangan aku... aku nak membangunkan game aku nie bersama2 player2 yg lain...

tiap2 musim aku akan berbincang dgn diorg macam mane nak upgrade game nie supaya jadi makin gempak...

so, game nie tiap2 musim akan ada revolusi...

matlamat jangka masa terdekat :-

1. dapat kumpul ahli sehingga 1000 org pemain aktif

2. dapat mengiklankan game nie kat TV

3. dapat diiktiraf sebagai game strategi versi bahasa malaysia terulung

matlamat jangka panjang game nie :-

1. dapat dibuat dalam 3/4 bahasa

2. menjadi permainan yang setaraf dengan C&C, GENERAL, Red Alert, dan lain2

3. dapat sambutan hangat di serta dunia

nak bangunkan game sendiri bukan senang... sebab tu aku nak membangun dengan player2 aku... kirenye diorang nie pon sebahagian daripada team pembangunan game nie

Edited by avenger108

assalamualaikum...

hmm aku blom daftar lagi nanti aku try :)

btw, tahniah atas usaha anda..

Hi semua,

Jarod, kamu dari Hatchlings kan?

Saya dah 2 tahun bekerja sebagai programmer dalam pembangunan permainan ni. Walaupun gaji lagi ciput compare dgn rakan2 business applications tapi game development ni challenge die best dan tak pernah boring (cume pening byk, haha). Ini saya post sikit screenshot beberapa kerja saya sebelum ni.

Ini adalah 3rd person [coklat ubat batuk]-n-slash educational game tentang sejarah Melaka

Ni Game SMS TV yang selalu tunjuk tengah2 malam buta

Ni sebenarnye game FPS katun tapi screenshot ni diolah untuk game sms TV menggunakan asset game yang sama

Ni pun game SMS TV

assalamualaikum...

waa.. nice job! :D ada tak game yg dah siap? bleh la bg kitaorang donlod n main..

Hi MalaYneuMaya,

Sorry tapi ni portfolio keje jadik tak leh la nak kasik orang. hehe. tapi memang ade beberapa personal project dalam pipeline. Cume tak byk masa nak buat je. Kalau yang ade pun 2-3 projek masa belajar dulu la. Tu pun korok sangat, saya sendiri tak nak ingat.

Hi MalaYneuMaya,

Sorry tapi ni portfolio keje jadik tak leh la nak kasik orang. hehe. tapi memang ade beberapa personal project dalam pipeline. Cume tak byk masa nak buat je. Kalau yang ade pun 2-3 projek masa belajar dulu la. Tu pun korok sangat, saya sendiri tak nak ingat.

Woww.. :lol: Ada gak rupenya full-time game programmer kat sini. Nice job, kat mana nak dapatkan game tersebut. Kena main ikut tv ker camner. Best gak, kalo tak ada keberatan ajar2 lah kitorang nak buat game, tools yang digunakan dan sebagainya.... hehehehe...

Salamz . . . .

Salam perkenalan buat sumer . . . saye sangat2 berminat ngan industri game nih . . . & plan biler dah grade nanti nak serius buat mender2 nih (meaning bukan buat sbg sampingan tp full-time game developer) . . . Tp tak tau la aper yg patut blajar supaye boleh pergi ke arah tu . . . buat mase skangni tgh amik course 'computer science engineering' (amek course ni pn pasal nak buat game) . . . tp . . . nampak gayenyer aper yg dibelajar macam tak meng-arah ke profession tu pun . . . so harap saper2 bleh bagi guide utk saye . . . berkaitan ngan persediaan,mende2 yg kene stadi,kemahiran2 yg perlu dikuasai,cabaran2 yg bakal dilalui . . . dan sebagainyer . . . pastu saye mmg bercite2 nak ader company game sendri . . . so kalo ader tips2 utk bukak game company pn best gak . . . blehla buat persedian dlm 2 tahun (seblom grade) nih . . . hopefully by the time saye grade nanti saye dah bersedia dgn segale keperluan utk bukak company nih . . . hehehe . . . moge saye ikhlas dlm buat mender nih . . . ameeen . . .

Pohon tunjuk ajar dari semue . . .

Wassalaaaam . . .

Hi geng kawan sekalian,

Terima Kasih.

sekarang umur aku 22 sejak aku kenal dalam bidang pembuatan game ni dari tingkatan lima first sekali aku pernah buat dulu tapi tak sempat publish dalam windows 98 command prompt base on text game

aku dah lama retire bender tu

idea ni sebenarnya datang dari sendirik yang penting you must have a proper plan to make an ultimate game

bukan sumer game senang nak dihasilkan beb

sebab tu lah game makers ni susah nak carik makan tapi biler siap jer

bender tu memang lumayan beb satu dunia nak main game ko

sekang ni mugen aku demo release kat forum us di 1emulation.com

dah success first release tapi adess banyak lagi nak improve

ni lah dik nasihat bernas

kalau nak buat game nak run software tu sendirik sebelum buat apa yang

boleh merosakan komputer anda study dulu bender tu amik tutorial

mula dari bawah dulu bak kata orang poteh we start from scratch to

make a perfect view

tu jer yang aku boleh kongsi kat korang

sekian

Hi amin007,

kamu memang ada semangat macam james bond la..ha ha sejarah pun hendak tau jugak. tetapi soalan kamu terlalu awam, mungkin kamu boleh menghuraikan soalan kamu? games dari segi game biasa? atau electronic games? atau komputer games?

kalau boleh komputer games laa.

ada beza ker electronic games & komputee games?

MalaYneuMaya, mana nak cari games PONG tu?

assalamualaikum...

ala tu game lama :lol: tp game pong version baru byk.. game pong xtau ke? ala yg ada bola melantun kt dinding pastu kita kawal bar kt bawah tu jgn kasi bola tu klua skrin.. :)

*aha br aku teringat ada satu game ala pong tu yg grafik cantek sket..kalu korang tau la (tajuk dh lupa) yg ada bola merah, bola itam (bola antigraviti).. sapa tau tajuk dia ye?

Edited by MalaYneuMaya

alaaaa.. aku nak game yg bleh donlod ler, nak main ni...

relek ar beb game ni bukan senang nak cipta ader yang amik maser

seminggu ader plak amik maser sebulan so sumer developer harap

besabar lah k jangan cepat give up

teruskan usaha anda majulah game untuk negara :lol: