Jump to content
lanuncyber

Itulah Dia Maxtor...

Recommended Posts

That's it! ckup la tu...

Dulu aku beli Maxtor 80GB, baru sebulan, rosak!

kasi can sekali lagi, beli lg sebijik 80GB, 6 bulan, rosak!

aku bukan hardcore gammer. HD guna buat simpan mp3, video, & data sahaja.

guna PowerMax - FAIL!

Low level format - FAIL!

jawabnye ROSAK!

org lain guna HD bertahun2 xrosak. aku xsmpai setahun, rosak. ke aku yg kena mandi bunga? xjugak. member aku pun guna Maxtor, xsmpai setahun, rosak.

nk minta nasihat korg tips mnjaga HD supaya sekurang2nye, boleh guna lama & xrosak. apa brand pun... tp BUKAN MAXTOR!

- elok ke klu aku guna sebiji HD yg berkapasiti sebesar 200GB SATA.

- atau adakah lebih baik guna 2 HD, yg bersaiz kecil sbg sistem, yg brsaiz besar sbg simpanan data.

- apa risikonye? besar ke kecil?

trima kasih kpd sesapa yg sudi mmbantu.

...

huhu~~ frust nampak? aku lama dah x caya dengan maxtor... yg secondary maxtor 40gb yg aku pakai nie pun, sebab org kasi free... kalo nak beli sendiri, memang aku akan pilih brand lain.

*pakai sebulan terus rosak... beli baru.. x claim warranty ker?

hmmm..hdd(Quantum) dari pc kedua aku yg dulu pun masih aku gunakan...dah dekat nak 3 tahun dah..

pasal tips pulak..(tips yg aku guna kat hd aku tu)

1-make sure la..ada backup lagi data-data penting kat hdd lain..

2-selalu defrag..

3-guna ntfs file sytem..(maybe menolong sikit je la..)

4-aku sediakan satu kipas kat hd pc aku tu kasi dia sejuk sikit.

tu aje la..kalau puteranian lain yang ada idea boley tambah.

perghhhh...belum sampai setahundah rosak? 80gb? tak caya aku....aku pun gune maxtor jea....maxtor 20gb jea...dah dekat 3 tahun....takde rosak apepe pun....stilll ok jea....aku buat ntfs kat hdd maxtor aku nie...pastu seminggu sekali aku akan defragmentkan hdd aku nie....dan hasilnyer hdd aku nie masih elok sehingga kini....owh yeah...lupe nak bagitau...warantty aku dah habis tempoh...tp still ok..hehehe wink.gif

pasal tips pulak..(tips yg aku guna kat hd aku tu)

1-make sure la..ada backup lagi data-data penting kat hdd lain..

2-selalu defrag..

3-guna ntfs file sytem..(maybe menolong sikit je la..)

4-aku sediakan satu kipas kat hd pc aku tu kasi dia sejuk sikit.

1) kalau ade satu je HD, camne?...tak leh nak backup la?...ke backup kat particition lain?...

2) biasa gak aku buat...

3) ntfs?...natang ape ni?...ajar kan sikit...

4) erm, nak kena tambah budget la nampaknye...brape sen satu kipas?...

maxtor memang selalu prob la...

prob betul la maxtor nie...

aku pun dah buhsan dengan maxtor...

mungkin maxtor versi baru yang buat masalah...

yang lama cam civ3 ok kot,

tu yang bole pakai sampai 3 tahun

tu sebab maxtor murah

kot lagi

hohoho... beli la WD or seagate

1) kalau ade satu je HD, camne?...tak leh nak backup la?...ke backup kat particition lain?...

2) biasa gak aku buat...

3) ntfs?...natang ape ni?...ajar kan sikit...

4) erm, nak kena tambah budget la nampaknye...brape sen satu kipas?...

1 - kalo hdd dah rosak, xleh hidup.. ko simpan kat partition lain pun x guna. sollution : dapatkan satu lagi hdd sebagai backup/spare. kalo x pun, backup data penting ke media lain seperti cd atau dvd... jangan simpan kat media hiburan jadi la. heuheuheu

2 - aku defrag dalam 3 or 4 hari sekali

3 - format untuk HDD, untuk windows ada 2 format iaitu fat32 dan ntfs. kalo win9x,winme memang xleh pakai ntfs, x detect. win2k ngan win xp leh pakai fat32 or ntfs.. pilih la mana berkenan di hati... FYI, mengikut teori, ntfs mempercepatkan capaian data dan lebih secure berbanding fat32

4 - hohoh.. ko carik mana2 psu yg rosak, ko ambik jer kipas kat dalam tu. huehuehuhee. kalo xpun, ko beli satu kipas meja, khas untuk kipaskan ko punya pc.. semua sekalik dia kipas, termasuk monitor ko. huehuehe tongue.gif

maxtor maxtor.... dah kata dah, jangan pecaya ngan dia.... try Western Digital, walaupun slow sikit berbanding MAxtor, tapi tahan lama...

tapi aku taktau la.. WD aku tu baru beli 2 bln lepas. maxtor tu plak dah dekat setahun, aku sedang dilanda ketakutan... sbb mengikut pengalaman setahun lebey sikit2 jer.... dia dah start nak jadi bad sector la Maxtor ni... nak soh kita beli dan beli HDD baru!

1 - kalo hdd dah rosak, xleh hidup.. ko simpan kat partition lain pun x guna. sollution : dapatkan satu lagi hdd sebagai backup/spare. kalo x pun, backup data penting ke media lain seperti cd atau dvd... jangan simpan kat media hiburan jadi la. heuheuheu

2 - aku defrag dalam 3 or 4 hari sekali

3 - format untuk HDD, untuk windows ada 2 format iaitu fat32 dan ntfs. kalo win9x,winme memang xleh pakai ntfs, x detect. win2k ngan win xp leh pakai fat32 or ntfs.. pilih la mana berkenan di hati... FYI, mengikut teori, ntfs mempercepatkan capaian data dan lebih secure berbanding fat32

4 - hohoh.. ko carik mana2 psu yg rosak, ko ambik jer kipas kat dalam tu. huehuehuhee. kalo xpun, ko beli satu kipas meja, khas untuk kipaskan ko punya pc.. semua sekalik dia kipas, termasuk monitor ko. huehuehe 

1) erm, budget lagi kena kuar camnih...mau RM200 gak ni terbang camtu je...tapi, nasib baik la gak aku ade CD writer...walaupun dah agak season skit...coz speed dia, 24X je tak silap aku... dry.gif

2) aku rasa, seminggu sekali pun, dah memadai...kalu nak defrag tu, jgn lupe scan dulu...baru la defrag...

3) paham skit kot...walau pun tak brape paham...erm, camne cara nak buat bende ni?...fail ni kat mane?...

4) menarik gak cadangan ni...bukan monitor je yg sejuk, ngan aku sekali pun, mau menggigil nih... tongue.giftongue.giftongue.gif

3) paham skit kot...walau pun tak brape paham...erm, camne cara nak buat bende ni?...fail ni kat mane?...

ko pakai win xp ker? bila ko install winxp, kan dia ada tanya ko nak format hdd tu jenis apa... ko pileh la ntfs.. tu kalo belum install windows.. kalo dah install dalam format fat32, aku x pernah try, tapi pernah jugak dengar ttg fat32 convert ke ntfs, dalam win xp enviorement.. camna tu.. aku x tau la.. x pernah cuba tu

maxtor tak salah dlm perkara ni. tuan punye hard disk yg patut di salahkan.

tgk hardisk tu brp besar & ram dia pulak brp besar? proc dia pulak brp.

adakah cukup seswai hardisk tu di beroperasi dlm keadaan yg optima.

tuan punye yg sensitif tentu jaga hardisk dia elok². tidak belasah harddisk dia teruk².

aku dah jumpa byk harddisk rosak, bukan hanya maxtor. jenama samsung, seagate dll pun byk yg jahanam sbb tuan punye la.

brp ketul je maxtor yg rosak sbb terlepas quality control. aku rasa takde kot.

pakai la jenama ape sekali pun kalau tak jaga tentu rosak jugak.

tu jela aku nak komen. jgn salahkan aku pulak. salahkan tuan punye hardisk.

sbb dia lalai dlm penjagaan harddisk.

tgk hardisk tu brp besar & ram dia pulak brp besar? proc dia pulak brp

berkaitan ker? baru tau plak aku...

aku dah jumpa byk harddisk rosak, bukan hanya maxtor. jenama samsung, seagate dll pun byk yg jahanam sbb tuan punye la.

memang la.. semua brand pun cepat rosak kalo x pandai jaga... masalahnya kat sini, mengikut pengalaman aku, kengkawan dan sedara aku masa pakai maxtor dulu... hdd tu rosak secara tiba2. maksud aku, ari nie pakai ok, smooth... xder bad sector, laju je jalan dia... then shut down. bila on pc, terus xleh detect hdd tu. brand lain x pernah gak dapat prob tiba2 rosak cam tu... kalo rosak disebabkan penjagaan yg kureng... xder la dia rosak tiba2... dia akan dimulakan dengan ada bad sector, then capaian data menjadi agak perlahan, then mengeluarkan bunyi yg tidak sedap didengar... then kejap boleh detect, kejap xleh detect... then terus kojol... tu baru la disebabkan penjagaan x baguih...

aku ader cara lagi mudah supaya harddisk korang tak rosak selama nye.

Takyah Pakai Harddisk

balik semula ke zaman ms dos. sume program pakai diskette.

atau pun boot up pc pakai linux on cd, sume program dah ader dlm tu, event tanpa hard disk pun dia boleh hidup.

ok tu je idea aku. kalau sapa² ader idea lebih baik dari aku. sila post kat sini.

kita kongsi idea.

dalam hal ini aku rasa sbb maslah maxtor sendiri.dan tak semua maxtor problem

dia ikut batch yg masuk mesia

kalau batch yg masuk tu ada proble...memang semua yg bli masa batch tu..memang ada problem

dan tak mustahil terjadi pada brand2 lain.dulu penah seagate dikutuk krn ada prob..prob tu jadi untuk harddisk dia yg satu batch tu je.skrang punya seagate dah ok

apaapapun WD Rox!!

Edited by techno_fanatics

ko pakai win xp ker? bila ko install winxp, kan dia ada tanya ko nak format hdd tu jenis apa... ko pileh la ntfs.. tu kalo belum install windows.. kalo dah install dalam format fat32, aku x pernah try, tapi pernah jugak dengar ttg fat32 convert ke ntfs, dalam win xp enviorement.. camna tu.. aku x tau la.. x pernah cuba tu

Maxtor memang banyak masalah mad.gif

aku pernah sekali masa tu budak lagi tak tau pebende, aku beli HDD maxtor yang baru, aku format 3x berturut-turut lepas tu bila aku run scandisk terus ader 8 bad sector----tak ker haru HDD baru tur.

Tapi kalau QUANTUM atau SEAGATE sure memang brand baik punyer. WD pun bleh pecaya gak.

Pasal nak CONVERT FAT32 kepada NTFS selepas install windows XP tur memang boleh tapi nak kena masuk dos command dulu lepas tur taip CONVERT C: /FS:NTFS

Selamat Berjaya. biggrin.gif

Emm..

aku tak leh nak cakap ape²..

cuma setakat ni aku pakai maxtor dah hampir 4 tahun..

still ok...

tapi kalau mengikut sejarah WD..

first keluar kene reject..

ni member aku bagitau..

kesimpulan..:

jagalah hdd anda ngan baik..

cam korang menjaga awek korang.. biggrin.gifbiggrin.gif

Maxtor bukan tak bagus, tapi yang kita beli kat lowyat ialah oem version. (original equipment manufacturing ) dan bukan retail version. memang tak tahan lama. sebab tue murah.

Kalau yang retail version, comes with 3 year manufacturing warranty. aku ader jual, tapi tak macam harga kat lowyat. 40GB DiamondMax 7200 rpm 8MB RM 400.00... mahalkan?

Aku selalu repair untuk company dan untuk end user. so untuk company aku biasa bagi retail version sebab company tak kisah pasal budget, diaorang takut data lost, end user jarang yang aku jumpa nak yang retail version.

Aku guna Maxtor 120GB SATA X 4 & 80GB X2 retail version. On 24/7 takde masaalah. dan kita kene tengok tempreature dan partition hard disk, kalo nak betul2 bagus jangan buat partition langsung.

klu ikut apa yg korng ckp kt ats, semua aku dh buat. malah lebih baik drpd tu. aku mmg ckup brhati2 jg komp aku.

aku xpenah on komp smpai 24 jam. plg lama pun 5 jam.

aku xpenah torture HD aku. sbb aku bkn la heavy gamer. HD aku cuma simpan data assingment, mp3, video. aku xpenah buat heavy graphic editing.

setiap hari aku buat scandisk. defrag 3 hari sekali. semua partition aku guna NTFS. jd apa lg yg mgkin xkena?

maxtor tak salah dlm perkara ni. tuan punye hard disk yg patut di salahkan.

tgk hardisk tu brp besar & ram dia pulak brp besar? proc dia pulak brp.

HD aku 80GB, RAM 1 GB, AMD Athlon XP 2500+. jadi encik, apa masalah nye dgn kombinasi komp aku ni? kombinasi yg mcm mana plg baik menurut encik?

apa pun, trima kasih ats response, nasihat & tips korg. trima kasih bnyk2...

...

paling lame 5 jam on?? aku paling lame on pun 2 setengah hari....tanpa off.... masa nie aku biarkan casing aku "berbogel" hehehe....pasal ape? pasal aku buat projek add math aku...heheheh wink.gif

harddisk kau panas sangat ke ? kau bubuh cooling tak?

atau power voltan elektrik kat rumah kau tak stable, pun boleh jadik penyebab jugak.

kita orang kat dlm forum ni cuma boleh beri andaian saje.

byk faktor kau sendiri nilaikan semula.

atau mmg nasib kau terbeli harddisk yg bermasalah.

dah lepas ni cuba beli yg jenama lain pulak.

aku rekomen western digital. aku rasa yg tu ok.

kalau rosak jugak salah diri sendiri ye lanuncyber.

kau kene ingat 1 perkara dlm dunia. takde benda yg tahan selamanya.

rosak harddisk beli baru. sediakan duitnya byk²..

nasiblah. kau.. (jgn marah nanti lekas tua)

format untuk HDD, untuk windows ada 2 format iaitu fat32 dan ntfs. kalo win9x,winme memang xleh pakai ntfs, x detect. win2k ngan win xp leh pakai fat32

aku baru jeq buat malam tadi, partition ntfs, aku masukkan CD bootable ME...

dapat install dengan jayanya...

aku rasa sebab bootable me akan tukar sendirik ntfs jadk fat 32..

(betulkan kalau hamba salah)

Edited by abixpert

aku baru jeq buat malam tadi, partition ntfs, aku masukkan CD bootable ME...

dapat install dengan jayanya...

aku rasa sebab bootable me akan tukar sendirik ntfs jadk fat 32..

(betulkan kalau hamba salah)

betullah tuh, dah tentu dia format dulu partition ko seblom dia install..

Dah nasib ko Lanun,.. tak semestinya brand lain ok.. cam aku nyer WD 80gb seblom nih, beli-beli jer mmg dah rosak, terus gi claim.. tp aku still pakai WD gak skang.. 120gb SATA, tp panas dia pun bleh tahan sampai 4+'c ..

Maxtor, Quantum Firebal, Seagate, sumer aku penah pakai, Fujitsu yg dulu-dulu pun penah.. entahla, nak kata penjagaan pun, kengkadang tuh, kita jaga elok-elok tp jahanam gak.. kena tanya yg betul-betul pakar.. tp yg armand666 kata tuh betul gak.. oem.. laugh.gif

my quantum fireball 20GB (5200rpm x silap) dah dekat 4 tahun.. still alive and kicking... tongue.gif

Edited by kupang