Jump to content
Sign in to follow this  
idan

Camna Nak Seting Ram Ni?

Recommended Posts

assalamualaikum..

aku ada prob tentang ram.

baru aja aku beli kingston 512 ddr400.

yang lama aku da ada 512 ddr400 gak.

time aku pasang 2 2 ram nih. bila naik logo windows aja.. dia akan restart balik.

macam2 try n error dah buat , tuka ram tu ke pc orang lain , RUN elok aja.. so aku rasa ram nih takda prob.

bila aku pakai salah satu ram sahaja. RUN elok.

penat cabut buang ram , dengar orang kata.. windows aku dah fixkan yang terima 512 sahaja , kalo lebih .. dia tendang.. nak solve , masukkan 2 2 ram , dan format.

aku pon format..

time format.. nak install windows.. dia keluar sata ralat (warning) yang tak dapat install.. dumping memory apa tah.. suruh remove balik hardware yang baru diletakkan (ram aku la tu).

bila da buang ram tue.. baru leh format dengan jayanya.

sebelum nih ada aku pegi kedai kat lowyat balik , aku bwak 2 2 ram , dan suruh dorang test..

dapat run dengan elok.

aku SYAK.. mobo aku nih problem.. aku tanya kedai tu .. mobo aku nih (sebab beli kat dia : ATOM) suport sampai 1gig tak..dia kata , tak da masalah untuk 1gig.. dah ramai orang pakai..takda prob pon.

so..skrang.. aku mati kutu..

dulu b4 format.. bila aku pakai 2 2 ram nih.. tak sempat masuk windows.. restart..

dah format nih.. belum nampak bayang windows..dah naik skrin biru dumping memory apa tah..

ada cadangan lain?

nih mobo aku

nih ram kingston

nih lak ram aku yang lama.

Edited by provox the ortodox

aku rase mobo ni prob@x support... ape2 hal bagi le jenis/model mobo ko tu...

nih yang aku tanya kat kedai tue.. kot kot mobo tue ada prob..dia kata tak mungkin.. sbb dah jual banyak.. yang upgrade 1gig ramai.. n takda prob.. dia suruh bawak ke kedai aja.. sbb under waranty.

mobo aku tulis metalware.

dia skali dengan radeon grapik kad.

cap ayam la nih.

cuba tengok kat SINIsini

tapi aku tengok mother board aku kaler ijau tua..

then slot slot untuk modem , grafik kad tue..warna kuning cair (peach)

agaknya Metalware AAS482MS7 ATI RS482 kot..

tadik aku cuba cabut batery mother board..

then.. try lagik.. tak leh gak.. lepas aja masuk user acount ..terus dumping memori

aku try masuk save mode.. pon sama gak

Edited by provox the ortodox

whatever...

-ko dah try pkai 1 btg yang baru jer ke?

-xpun ko tebalikkan pemasangan ram ko?

-xpun, sebelum ko masuk ram baru, slot tu ade habuk kot, ko dah bersihkan?

-ko dah 'cuci' kaki connector ram tu semua?(pakai pemadam)...?

-setting kat bios?

belum pakai yang 1gig sebab kawan2 takda.

kalo terbalik kiri kanan , kanan kiri , dah buat.. tak leh gak.

Pin ram tu da berkilat aku cuci. kalo slot plak..aku cuba memana satu pon RUN aja. RAM pon , kalo pakai single.. memana satu pon OK aja.

- seting kat bios nih aku tatau , camna nak wat tue?

whatever...

heheh, ade warranty lagi... hantar je claim... aku rase mmg dah rosak tu..

ya..waranty samapai blan 9.nak usung cpu dalam bas nih letih skit.. kalo leh , nak cuba setelkan sendiri dulu.. mana tau kes seting ke apa ke.. leh gak belajar skit skit. kalo takda choice dah. sok lusa terpaksa la usung :P

Menurut firasat i, mobo u ada problem..nak speksifikkan lagi u punya slot (tempat letak RAM) tu ada problem. Nak test lebih2 pun tak guna sebab mobo u ada warranty lagi. Hantar jer mobo tu ke kedai yang u beli.

Menurut firasat i, mobo u ada problem..nak speksifikkan lagi u punya slot (tempat letak RAM) tu ada problem. Nak test lebih2 pun tak guna sebab mobo u ada warranty lagi. Hantar jer mobo tu ke kedai yang u beli.

ya...dah anta kedai tadik.. baru aja balik.. dorang nak format balik pc aku.. then suruh tinggal 2 3 hari kat sana.

so , aku bawak balik pc.. sebab nak guna.mungkin bulan depan baru aku hantar balik.apapon , thankz all..

aku pon mati kutu..antar kedai pon.. check pon belum..dah kata ram aku tak sama brand la apa la..walhal.. aku dah pon cuba kingston sama mhz , sama brand.. pon tak jalan..aku cakap mobo..dorang bekeras.. takpelah.. ada gak dapat pengajaran.. sebab hardisk aku tak diskru , dorang cakap tak leh claim waranty.. siap nasihat aku.. kalo beli..pakai aja.. jgn memandai buka itu ini , kalo boleh skru pon jgn tanggal satu pon..ehehe.. sampai ke mati la aku tak belajar kalo camtu gayanya. :)

ya...dah anta kedai tadik.. baru aja balik.. dorang nak format balik pc aku.. then suruh tinggal 2 3 hari kat sana.

so , aku bawak balik pc.. sebab nak guna.mungkin bulan depan baru aku hantar balik.apapon , thankz all..

aku pon mati kutu..antar kedai pon.. check pon belum..dah kata ram aku tak sama brand la apa la..walhal.. aku dah pon cuba kingston sama mhz , sama brand.. pon tak jalan..aku cakap mobo..dorang bekeras.. takpelah.. ada gak dapat pengajaran.. sebab hardisk aku tak diskru , dorang cakap tak leh claim waranty.. siap nasihat aku.. kalo beli..pakai aja.. jgn memandai buka itu ini , kalo boleh skru pon jgn tanggal satu pon..ehehe.. sampai ke mati la aku tak belajar kalo camtu gayanya. :)

Dah hantar rupernya ;p ok la tuh sian arr naik bas ker ;p

Motherboard tu jenis klon sbg contoh ada motherboard 2-3 jenis yg branded tapi di klonkan dan di tukar namanya , saya pun kurang pasti apa masalahnya , cuma saya boleh sarankan supaya diupdatekan bios motherboard tersebut , mungkin bios asalnya kurang stable dan perlu diupdate . Or mungkin juga ada masalah pada RAM slot motherboard tersebut . tak pun hari tu cuba try RESET bios nya dan kemuadian baru install memory tersebut , tapi dan hantar ke kedai kita biar org kedai tersebut yg settle kan ;p

klu bukan sebab bios atau slot RAM pun kekadang ada berbagai masalah lain yg mungkin berlaku ;p jenama branded macam asus , gigabyte pun kekadang ada yg mengalami masalah seperti tersebut , tapi kebiasaannya jarang , yer lah benda mekanikal ni rumit, susah nak cakap , macam kita beli kereta cthnya , ada yg ok tak pernah bawa masalah , tapi ada juga yg asyik bermasalah jer walaupun barang baru , klu nak blame kan QC inspection masa kat kilang pun bleh juga ;p ada mungkin part-part layer or diagram motherboard tersebut bermasalah , apa pun dah antar ke kedai kita tunggu dan lihat ;p

mmg antar ke kedai..tapie sebab dia tak dapat kasi kata putus.. so aku usung bawa balik.. (dgn bus la... ) dalam komuter faham2 ajalah camna situasinya.. actualy dia nak format dulu.. aku pon tak leh tinggalkan lama kat dorang.. sebab mmg nak kena pakai.. so..aku buat keputusan..aku bawa balik dulu pc.. maybe next month..time dah kurang digunakan.. aku antar balik ke kedai.

aku ada cabut bateri mother board.. kiranya niat nak reset la nih..tapie tak berkesan. skrang cam ada prob baru..slot sebelah kanan tak dpat pakai. kalo masuk ram kat situ..terus naik blue skrin.. dah makin parah lak. mmg ada niat nak update bios.. tapie tatau kat mana nak dapatkan update tue.. maksud aku..detail motherboard nih pon aku tak tahu.. kalo aku tau , bleh gak aku carik update. ada idea tak kawan2?

mmg antar ke kedai..tapie sebab dia tak dapat kasi kata putus.. so aku usung bawa balik.. (dgn bus la... ) dalam komuter faham2 ajalah camna situasinya.. actualy dia nak format dulu.. aku pon tak leh tinggalkan lama kat dorang.. sebab mmg nak kena pakai.. so..aku buat keputusan..aku bawa balik dulu pc.. maybe next month..time dah kurang digunakan.. aku antar balik ke kedai.

aku ada cabut bateri mother board.. kiranya niat nak reset la nih..tapie tak berkesan. skrang cam ada prob baru..slot sebelah kanan tak dpat pakai. kalo masuk ram kat situ..terus naik blue skrin.. dah makin parah lak. mmg ada niat nak update bios.. tapie tatau kat mana nak dapatkan update tue.. maksud aku..detail motherboard nih pon aku tak tahu.. kalo aku tau , bleh gak aku carik update. ada idea tak kawan2?

uih, makin parah pulak slot ram tu ?

Kita cuba setting yg senang dulu , masuk dlm bios , pilih default value supaya semua settting dlm motherboard pergi ke default setting , kemudian save and commit reboot . tengok ada error lagi tak ? klu ada lagi , masuk semula ke bios dan pilih pula optimize value , kemudian save dan reboot dan lihat ada error lagi tak ? ada motherboard yg mempunyai function untuk enable memory calculation/simple diognasis semasa boot logging (masa on pc) akan kelihatan angka berjalan mengira jumlah memory yg dipasang dan menunjukan eror klu ada masalah pd memory tersebut .

slot ram tu 1, 2 , 3 , 4 ke? atau 1 , 3 , 2 , 4 ? ada motherboard yg slot ram nya slot 1 dan slot 2 (sebelah menyebelah) and juga jenis motherboard yg slot 1 dan slot 2 nya ber-selangan . maksudnya slot 1 untuk memory yg pertama , slot ketiga untuk memory yg kedua .

gambar yg di paste di atas tu saya lihat menggunakan memory di DIMM 1 dan DIMM 2 (slot 1 & slot 2) , gambar tu guna pc kawan ker atau motherboard yg bermasalah tu ?

ada pelbagai cara mereset bios dgn mencabut bateri dan tunggu lama skit , kemudian baru masuk kan semula bateri tersebut . kena lihat manual motherboard tersebut , ada yg perlu 'set' jumper or press button tertentu dlm motherboard untuk reset bios , ada juga dgn cara mencabut chip bios tersebut , depend pada jenis bios & board , berbeza .

untuk mengupdate bios pula ia memerlukan sedikit kemahiran kerana ada banyak hint or trick , kebiasaannya motherboard yg branded mempunyai library bios (website) untuk kemudahan end-user mendownload . selain itu boleh juga dgn cara mengenal pasti main chipset motherboard tersebut atau berpandukan bios flash yg tertera semasa proses reboot / switch on . saya tak galakkan saudara untuk cuba meng-update bios melainkan ianya dilakukan oleh org yg benar faham akan perkara/flash/chipset/ bios .

saya rasa lebih baik saudara pakai dahulu - (kalau masih boleh dipakai) . Apabila dah ada masa yg sesuai , hantar semula ke kedai tersebut dan claim warranty - motherboard baru or replacement unit . Bawa lah kawan semasa nak hantar tu , bawa yg badan besar skit ker , nanti klu dia tengok sedara sengsorang , mungkin salesman tu akan bagi macam-macam alasan or temberang . Bawa kawan dan buat muka serios masa nak claim tu .

hehehe..

gambar tue..mmg pakai mother board yang prob nih.. memula guna ram lama..pastue off , guna lak ram baru. 2 2 ram leh pakai , cuma tak leh digunakan serentak aja. kalo cucuk 2 2 ram , calculation di tunjuk 92xxx sumting .. mean dia dapat read 2 2.. tapie bila nak masuk windows.. jadik la blue skrin.

ok..nanti aku cuba seting bios tue.. masa aku cabut bateri..n pasang semula..semua seting kena isi semula..aku isi macam sebelumnya gak.. sebab aku salin suma seting sebelum cabut batry.

bab nak update.. kalo risiko , aku tanak :) biarla orang pandai yang buat

slot plak.. ada 2 aja.. sebelahan..