Jump to content
nusantara

Sume Budak Politeknik Pls Bg Pendapat....

Recommended Posts

an2raya,kalo nk blajar hardware komputer amik kos per kt poli?

kalo keje k"jaan bebudak dip it ni slalunya di jabatan mane?kementerian sains dan inovasi ker? bebudak dtk plak? ada x member2 ko dr it ato dtk yg keje K"jaan?

Dress code bagi jabatan Teknologi Maklumat dan Komunikasi serta Jabatan Perdagangan.

isnin -> lelaki : baju kameja lengkap bertali leher. pompuan : baju kurung

Selasa - Khamis -> bebas dengan syarat pakai seluar pejabat dan baju berkolar.

jumaat -> Lelaki : sama ngan ari isnin, perempuan : baju kurung batik PUO.

* sluar jeans dan baju tanpa kolar tidak dibenarkan dan wajib bertudung bagi pompuan islam.

Dress Code jabatan perkapalan plak (saya tak sure tang ni, tak banyak kawan dr jabatan perkapalan)

isnin -> uniform putih macam angkatan tentera laut.

jumaat -> uniform pomen/mekanik warna oren

jabatan lain seperti awam elektrik

yang ni ada slalu pakai sluar jeans dan jaket serta baju berkolar.

mybe untuk ciri-ciri keselamatan bila melibatkan amili kat bengkel.

aisehhh...student IT xleh pakai jeans erkk?

hehehe...mekanikal leh jer...

tp bagus gak klo ader penyeragaman.nampak kemas skit...

ps:patut ler ramai student2 poli tu pakai baju batik hr jumaat.ingatkan tiap2 minggu ader program...

hardware? maksud ko apa, pc ke apa

budak DTK banyak belajar pasal litar elektronik, pasal IC, pasal programing basic je, pastu ada gak belajar baik pulih komputer.

pasal baru pulak, tak semua poli sama,poli aku seberang perai tak boleh pakai jeans. pastu kena pakai kasut.

kepada yang merokok, tak perlu risau, lecture aku bagi masa 5 minit utk pergi tandas isap rokok,wakakakaka

baju batik aku pakai setahun sekali je, bukan tiap ari jumaat la. pakaian bebas

ello...askum....

aku terfikir gak byk org kater graduan politeknik x ramai dpt sbg ijazah kt U walopun pointer bagus dr budak U coz beberapa perkara:

1. Kuota

bygkan tempat nk sambung ijazah di U dh dbahagikan 3.

1/3-bebudak matrix,1/3 plak bebudak stpm dan 1/3 plak bebudak diploma

1/3 bebudak diploma plak dipecahkan plak pd dip ipta,ipts dan politek.

dan dr politek plak kene pecah lg coz skang ada 20 poli

jd, berape kerat plak budak poli dpt sbg??????

nk kater silibus poli kurengg,silibus kiter bawah KPTM dan diploma/sijil kiter diiktiraf JPA/K"jaan Malaysia. hatta ramai yg keje swasta/kjaan pun budak poli....cume kt poli silibus 50-50teori/praktiklal..u 60-40teori kot..

katakan contoh kalo ader bebudak dip dr universiti paling dasat dalam dunia ni pun dgn pointer 4.00, then dia sbg ijazah kt u, korang rase u tu nk amik dia ker? baik dia amik bebuidak dip dia sendiri walopun pointer cukup2 2.70jer....

oleh sebab tu,aku rase patut k"jaan mesti wat satu ipta khas bg bebudak poli sbg degree- phd. kalo x smpai 2020 perkara nix selesai...

dulu ader KUITTHO (1st kolej uni kt malaysia khas kuarkan lect poli dan amik bebudak poli sbg belajar) plak dh di"merdekakan". sampai bebudak KUITTHO batch baru x tau peranan asal KUITTHO tu....

jadi,, apa pendapat korang pasal ni??? setuju/tidak...sila bg komen......

den setuju dgn nusantara.

patut di tubuhkan satu u khas tuk bdk2 poli nnt...xpun sambg jer trus deg kat poli...

tgk mcm kolej komuniti.dulu hanya ader sijil jer.tp sbb ader permintaan,ditambah lg bila masuk poli or ipta,best student kolej komuniti pun leh `jatuh`.sbb xsama silibusnyer. so skarang kerajaan dan tambah kan kursus dip kat beberapa kolej komuniti.

so,patutnyer,poli xlama lg pun kena buat deg sendri...amacam?setuju ka?

ello...askum....

aku terfikir gak byk org kater graduan politeknik x ramai dpt sbg ijazah kt U walopun pointer bagus dr budak U coz beberapa perkara:

1. Kuota

bygkan tempat nk sambung ijazah di U dh dbahagikan 3.

1/3-bebudak matrix,1/3 plak bebudak stpm dan 1/3 plak bebudak diploma

1/3 bebudak diploma plak dipecahkan plak pd dip ipta,ipts dan politek.

dan dr politek plak kene pecah lg coz skang ada 20 poli

jd, berape kerat plak budak poli dpt sbg??????

nk kater silibus poli kurengg,silibus kiter bawah KPTM dan diploma/sijil kiter diiktiraf JPA/K"jaan Malaysia. hatta ramai yg keje swasta/kjaan pun budak poli....cume kt poli silibus 50-50teori/praktiklal..u 60-40teori kot..

katakan contoh kalo ader bebudak dip dr universiti paling dasat dalam dunia ni pun dgn pointer 4.00, then dia sbg ijazah kt u, korang rase u tu nk amik dia ker? baik dia amik bebuidak dip dia sendiri walopun pointer cukup2 2.70jer....

oleh sebab tu,aku rase patut k"jaan mesti wat satu ipta khas bg bebudak poli sbg degree- phd. kalo x smpai 2020 perkara nix selesai...

dulu ader KUITTHO (1st kolej uni kt malaysia khas kuarkan lect poli dan amik bebudak poli sbg belajar) plak dh di"merdekakan". sampai bebudak KUITTHO batch baru x tau peranan asal KUITTHO tu....

jadi,, apa pendapat korang pasal ni??? setuju/tidak...sila bg komen......

A'kum nusantara,aku stuju btui pe yg ko ckp tu.kuittho dah lupa diri wakaka.citer btul aku tak tau tp yg aku dgr2 bdk2 poli kne kije dlu then br leh smbg degree..aiseh.tp klu la aku jd manager company,aku amik bdk poli sbb bab buat kije mmg salute.klu sijil 20tingkt pun aku x pndg klu bt kije x reti...huhu.ape la nasib poli skrg,ingt x de kualiti ke bdk poli.sng2 anta kt kmnterian suh bt pnilaian blk utk bdk2 poli.tp klu bab kije yg aku tau mmg sng la tp mslh nk smbg bljr tula.takpe yg x dpt smbg tu cri pglmn kije dulu,klu ok bt bisnes sdri kecik2 dulu sbb kmahirn yg ade tkkn nk biarkn cm2 jerk.aku tgk cine yg jd boss pun x msk uni tp yg kije ngan dieorg ade degree...ape citer tu...fikir2kn.usah biarkan hidup anda diselubungi mistree..ahaks :lol:

yeahhh...semangat....

memang patut dr dulu poli wat degree,x yah tukar jd U,just poli tp ader degree cm kt luar negara tur..

poli paling tua pun (1969-puo) lg lama establish dr segi silibus, pengiktirafan masyarakat/sektor awam/swasta dr certain U.... dan poli pun lg establish dr semua ipta bername Kolej U yg baru mula thn 90an-2000.

kalo ader org ckp bebudak poli dh kureng hands onn,x cm dulu...bebudak ipta lain yg lgsung tarak ato kureng praktikal silap2 lg terok dr dak2 poli....

sekurang2nye poli bukan tempat ipta yg tolong sesuatu komuniti itu atas dasar2 tertentu dengan merendahkan syarat kemasukan ke U... btoi x ???

hohohooo...

salah satu sebab kenapa budak poly lebih pandai buat kejo dari budak U lepas jadi fresh graduate ialah:-

1) banyak diberi tekanan kepada amali dari teori.

2 diwajibkan menjalani Latihan industri slama 1/2 tahun.

dengar cite kat uTm paling banyak ambil budak Poly untuk kemasukan tahun ke2.. betul ker??

sukatan modul skang pun dah makin banyak ditukar untuk diseragamkan ngan modul uTm..

eh. aku rasa tak susah gak dak poli nak masuk u, dak kelas aku 60% sambung belajar, dapat sambung deg, cuma 40% lagi takmo sambung belajar, yang minta sambung, semua dapat. macam2 u la, tapi yang paling ramai, dapat u kat melaka tu.

aku ragu2 gak bile korg ckp poli susah nk smbung degree...aku rase xda ape prob jer..coz ramai mber2 aku dpt smbung degree pas dpt dip kat poli...

psl pemakaian lak..PUO je aku rase dpt pakai jean g kuliah..poli aku,PJB xleh...tp ditetapkan isnin kene pakai kemeja ngan tie utk boy...jmaat di galakkan pakai baju melayu bersampin....

bagi aku poli ni hampir setataf gak dengan U...

kebanyakkan yang senang dapat keje budak poli gak...

sebab budak poli banyak kemahirang bebanding budak2 U...

budak2 U ni kebanyakkan belaja teori jer amali kureng skit...

aku cakap pasal aku budak poli gak... :)

aku blaja kat poli tertua di malaysia...

puo la tuh

hokhok

aku denga poli nak naik taraf jd u nanti

sume dlm BI n ade degree

hok..hokkk...

patut la semester hampir kesemua modul lect ajar dalam bahasa inggeris...

gerenti semester ni kena carry sebab MUET aku dapat band 2 je.. huhuuu

tak kisah budak poli atau u..kalo dah ngaji koi hampeh gak..

dalam kelas tak tahu bende..kuiz ujian memanjamg toyol..

tak ada maknanya..tu budak2 ipt kat us sana la...budak2 ipt kat sini

tiptop belaka.. :rolleyes:

Assalamualaikum...

Aku pun sebenarnya budak poli gak..aku bermula dengan sijil politeknik di poli kota kuala trg, pastu aku sambung diploma kat polisas..aku amik elektronik perhubungan...Bagi akulah, sebenarnya dah lama dah orang pandang budak poli ni kelas kedua..macam sambung belajarla..sesetengah student poli, lepas sijil ada yang sambung ke UTM..tapi kebanyakkan kantoi..macam member aku..pointer kat kat poli, kira dekan lah..tapi bila masuk UTM, pointer tak sampai.. 2.00 pun..tapi sesetengahlah...so, ramai yng anggap, budak poli nie manja..banyak yang kena suap..tak da usaha sendiri..assg pun banyak copy(Macam aku dulu la..hehe)..Budak U pulak banyak kena usaha sendiri, kalau tak peratus nak kena tendang tu..tinggilah kalau bermalas-malasan..melainkan seseorang tu geniusla, nak malas pun takpe..

Tapi kita sebagai budak poli nie lebihnya kita bawah kementerian, jadi kalau nak banding dengan institusi lain dari segi keje dengan gov sebagai juruteknik, peratus pengambilan kita lebih tinggi...persaingan pun tinggilah.. aku pun sekarang keje gov gak, tapi sebagai juruteknik jelah..So, tu antara kelebihan budak poli..

Lagi satu pasal DTK dengan I.T..apa yang aku tahulah, kalau nak keje gov dengan diploma nie, susah sikitlah..kalau sijil tu, oklah..macam Sijil ELektronik Komputer..ada member aku dapat..tapi kalau ada sijil lain mohon sebagai juruteknik komp, gaji akan jadi gaji spm ler..nie satu kelebihan budak STK..kalau I.T, aku tak dengar lagi member aku yang dapat keje dengan gov, kebanyakkan diorang sambung degree kat melaka..apalagi erk...erm, tapi tu terpulanglah..member aku yang lulusan poli nie ramai yang dapat keje, takdela yang menganggur..kira beruntung gak la sapa-sapa yang belajar kat poli nie..

aku ragu2 gak bile korg ckp poli susah nk smbung degree...aku rase xda ape prob jer..coz ramai mber2 aku dpt smbung degree pas dpt dip kat poli...

psl pemakaian lak..PUO je aku rase dpt pakai jean g kuliah..poli aku,PJB xleh...tp ditetapkan isnin kene pakai kemeja ngan tie utk boy...jmaat di galakkan pakai baju melayu bersampin....

Lupa nak cakap time aku belajar polisas pun dibolehkan nak pakai seluar jeans...untuk semua hari..cuma time nak g daftar jer kena pakai slack n kemeja, kalau tak kena hambatla..hohoho..macam aku dulu, nasib baik umah dekat, kat jalan haji ahmad, g la tukar balik..

Lupa nak cakap time aku belajar polisas pun dibolehkan nak pakai seluar jeans...untuk semua hari..cuma time nak g daftar jer kena pakai slack n kemeja, kalau tak kena hambatla..hohoho..macam aku dulu, nasib baik umah dekat, kat jalan haji ahmad, g la tukar balik..

syoknye leh pakai jean..poli jb xleh pon..ish3...geng,aku nk mtk pendapat korg..aku student poli lagik nih..amik graphic designer..agak2 korg ok ke course tu?senang@susah nk dpt kerja?lagi 1,if aku nk smbung degree,katne yg seswai ngan course aku tu?mtk pndpt bdk2 poli @ sape2 jer...

kalau nak sambung degree boleh sambung kat uitm.

p/s : kat poly ko tu banyak budak deaf kan? yer ker?

okeh..thanx 4 da info...deaf?ade ar gak..tp xda ar ramai..coz kat poli jb ade course utk oku...

awek deaf kat sana cun-cun blaka betul ker? hohoo.. :lol:

oh ya.. skg ni ada 4 orang deaf yang ambil course diploma graphic design. masuk klas orang normal.. sama course ngan kamu tuu.. diorang skang semester 2. kamu plak semester bape?

Assalamualaikum...sume

Tahniah sbb utarakan isu nie...

Sebenarnya...apa yang student poli rasa skang(dipandang sblh mata) mmg dah lama wujud lbh2 lagi sejak 4- 5 tahun kebelakangan ni.

Kepada adik2, abang2 dan kakak2...sebenarnya anda sume bertuah sbb dapat belajar di politeknik.

Untuk pengetahuan anda sume, bebanan yg anda alami semasa belajar di poli jauh lbh rendah berbanding kwn2 u all yang belajar di U.

Walaupun u all sama2 mengejar diploma(yg bila keje gaji sama jer) tp pelajar2 u t'paksa memikul bebanan silibus/topik yg lbh berat dr student poli.

Cuba u all tgk secara realistik...bandingkan bil pelajar u dan poli yg dibuang setiap semester...kalau 10 pel u dibuang...blm tentu ada sorg student poli dibuang...kenapa?sbbbbbbbbbb....itulah politeknik yg asyik beri peluang pd student yg kekdg saya rasa student tu mmg x patut disimpan.

Berbalik pada silibus pula...cubalah u all compare ngan kekwn dr u...first...bandingkan subjek sem 1 dulu...u all blh nampak dgn jelas kan?

Contohnya, utk subjek basic course engineering...Politeknik - i) matematik 1 (mate moden jer)

ii) aplikasi komputer (microsoft word, excell, pwr point, internet)

iii) sains juruteknik

iv) english

Universiti : i) matematik 1 ( add mate)

ii) fizik 1

iii) kimia

iv) english

Dari segi result kemasukan pelajar poli pulak...buat masa skang...saya amat2 kecewa sbb blh kata sume org berpeluang masuk poli...dpt gred 7, 8 & 9 pun blh masuk ma...tp g sijil dulu la...kalau rezeki baik dpt la msk diploma... lps tu rajin2 dtg kelas...dpt pointer tinggi skit...sambgla ke diploma...

Kepada X poli student yg masa tu blm lg wujudnya ISO masa u all blajar dulu, saya akui mmg berkualiti...tp tidak lg buat masa skang...harap2 benda ni takkan berpanjangan.

For yr info...ada U yg skang ni 'say no' to bdk poli sbb ramai yg kena tendang w'pun result masa diploma mencanak2 compare with student u yg pointer cuma 2 point ++ tp blh catch up masa sambg degree.

Kepada pelajar2 poli...kalau anda rasa anda dipandang rendah oleh masyarakat...saya harap sangat u all dapat buktikan kemampuan masing2...kalau dulu SPM result teruk tak semestinya selama2nya u all akan terus di bawah...Insya'Allah..dengan berkat usaha yang gigih anda mampu menyaingi pelajar universiti dan saya harap u all berpeluang menjejakkan kaki ke u seterusnya alamilah sendiri dunia u yg penuh mencabar. Amin

wsalam...

apa yang ko cakap mungkin ada betul. masing2 ada pandangan pro dan kon dan setiap pandangan ini sebenarnya ada hikmah tersendiri.universiti yang paling bagus pun x boleh menjamin semua kursus yang diajarnya adalah terbaik dalam negara,mungkin certain2 kursus dia jer.begitu juga dengan politeknik..

berbalik pasal matematik moden yang diajar kat poli,itu sem satu jer. masuk sem 2 dan seterusnya adalah add math dan math setara dgn u lain.begitu juga fizik. subjek fizik kalau di politeknik dinamakan sains kejuruteraan (zaman aku dulu la) dan sedikit kimia serta bio dalam kejuruteraan air sisa(jika ambil dip kejuruteraan awam di poli).english pula kalau di poli dinamakan english for technical purpose.cuma subjek2 ini di poli lebih digunakan untuk pekerjaan,dan mungkin ini yang setengah orang ckp lebih rendah dari universiti dia.tapi kalau dasat akedemik tp x tau guna untuk kerja pun x guna gak kan?? sebab yang dasat akedemik ni slalunya byk hapal(pandangan peribadi saya larr).

berbalik pasal budak poli yang x patut disimpan (asyik diberi peluang)plak adalah saya rasa pandangan kurang tepat.poli bukannya dibawah Kementerian Kebajikan Masyarakat.. setiap penuntut mempunyai hak dan jawatankuasa di poli akan menentukan caramana nak menolong penuntut tersebut spt repeat paper/repeat sem atau buang terus. sy rasa di universiti pun cm tu gak...

ya memang betul, kenkadang kalau dpt 8 atau 9 dlm spm bleh masuk poli,tetapi pastikan anda DAPAT 5 kredit termasuk math/add math/subjek sains teknikal/sains teknologi@vokasional/sains tulen.

contoh,kalau nk ambil diploma kejuruteraan, sejarah spm fail,lantaklahh..bukan dia nk tgk ko score A1 dalam sejarah,sebab ko ambil teknikal.lain la ko nk ambil antropologi ke, sastera ke dll.kat u pun pakai syarat yg. sama kot saya rasa.

dari sijil kejuruteraan plak memang bleh ambil diploma di poli, itupun kalo pointer tinggi. zaman saya 7-8 thn dulu kalo pointer 2.8 ke atas jer bleh sbg.kalo x kerja ladulu 2-3 thn.skang kt poli kalo 3.5 pun blum tentu bleh sambung.lainla di universiti, kalo pointer 2.8 mungkin bleh sambung sebab kalo u tu ada dip dan degree, baik di amik budak dia.(dip u kan lg susahh gilerr?)

last skali saya rasa memang budak poli sentiasa buktikan kemampuan mereka(kalo x cm ne dak poli senang dpt keje?) dan saya harap pun dak2 lain dr u pun sama.

salam hormat.....

(x poli 90an)

awek deaf kat sana cun-cun blaka betul ker? hohoo.. :lol:

oh ya.. skg ni ada 4 orang deaf yang ambil course diploma graphic design. masuk klas orang normal.. sama course ngan kamu tuu.. diorang skang semester 2. kamu plak semester bape?

[off topik jap]

bro,kat puo pun ader gak student istimewa kan?

awek puo xcukup lawa ker?hehehe

awek puo memang lawa.tapi lagi lawa bebudak oku ni. mungkin sebab diaorg ni UNIK kot....kat puo dulu oku dalam kursus sijil kejuruteraan awam..diaorg ni byk slow n steady,sbb. tu batch kami dulu respek.

hahaha...