Jump to content
Sign in to follow this  
Mirage_Angel

Macam Mana Nak 'reduce' Kan Saiz Mp3

Recommended Posts

Hello semua,

nak tanya skit ada tak software yang boleh reducekan saiz mp3(tak kirala samada reducekan jugak kualitinya atau tidak)? Kalau ada boleh tolong cadangkan tak software apa?Ok. Thanks

Dulu aku pernah convertkan mp3(3.4mb) ke mp3(0.70mb) guna streambox ripper tapi yang tu cuma sekali je jadi. Lepas tu tak boleh dah. Tu yang betul-betul mengkonfusekan aku tu. Korang pikir ada ke program yang boleh convertkan mp3 bagi saiz dia <1mb? Kalau ada yang freeware lagi bagus. Ok.. Thanks.

kalo nak pakai format mp3 boley jugak...juz kurangkan bitrate dia...kalo asal dlm 128, 256, 384 kbps...convertla kpd 32kbps...atau mengikut citarasa ko...aku pakai mp3 to all converter..

convert ke ogg atau wma

tools dia aku dah bagi link kat atas

ko baca tak?

zeph, aku dah baca dah dan aku dah try. Thanks. Cuma saiz dia msih melebihi 3mb tu yang problem tu. Korang rasa ada tak software yg boleh convertkan mp3 jadi apa-apa format dengan saiz dia dalam linkungan <1.4mb . Kalau ada boleh tak korang bagi sekali setting utk file yang hendak di convertkan. Contohnya macam dia punya bitrate , input,etc(harap boleh bg dengan detail skit).Ok. Terima kasih di atas reply korang semua

ko try ler rendahkan bit rate dier,

cuba satu2, 256 ker 128 ker, makin lama makin rendah,

sampai dpt saiz yg ko nak,

but kualiti pun drop gaks ler,

okies~

edited: typo

Edited by potong

hek enen camner nak bagi contoh kalo sumber mp3 nye info cam bitrate input etc taktau?

also general rule die, lagi kurang bitrate ke pape ke, lagi kurang la space hdd die. ako slalu encode mp3 ako ke 192kbps hingga 256kbps, kalo nak lagi kurang, try gune VBR. but boleh jadi lebih tinggi jugak kalo vbr ni. pasal kalo part lagu yang takde detail, die takde la gune btirate tinggi. kalo part yang ade banyak detail, die gune la bitrate tinggi.

format ogg, wma tu sume 1/2kan saiz mp3, tapi kualiti lain cite. tengok la kualiti camner ko nak dapat. kene ingat yang kalo dari mp3 kepada format selain wav, kualiti memang akan turun nye.

Sebenarnya MP3 file dah terlalu kecil (di compress) 1/10 dari saiz asal (cthnya wav - uncompressed). Kenapa nak di reduce lagi saiz dia. Kalau untuk tujuan streaming di website saya rasa gunakan Real Media (.rm) atau Windows Media Audio (wma) atau sebagainya.

Mp3 format sebenarnya adalah satu format audio yang dipanggil "lossy" format di mana banyak data yang di"singkir"kan untuk mengurangkan saiz. Yang mana kebanyakan data ini menghasilkan audio atau bunyi yang mungkin kita tidak dapat dengar atau bezakan dengan pendengaran biasa. Jika kita mainkan MP3 di komputer dan didengar dengar dengan hanya speaker PC kita memang tak dapat nak bandingkan orginal audio dengan yang di compress (cthnya mp3). Tapi kalau dengar di sistem hifi..memang terdapat perbezaan yang nyata.

Pasal reduce saiz mp3 tu memang banyak cara. Pertama jika saiz mp3 asal anda itu di"encode pada 128kbps @ 44.1khz anda boleh mengurangkan bitrate kepada sebagai cth 96kps atau kurangkan frekuensinya kepada 22khz atau me"mono"kan sumber "stereo" mp3 anda. Anda boleh melakukan kesemua teknik ini secara sekali gus terhadap mp3 anda. Tapi harus dingat sebarang perubahan terhadap bitrate, frekuensi, serta channel (mono/stereo) memberikan kesan secara langsung terhadap mutu audio anda. Tapi jika anda tidak kisah tentang quality audio...so proceed .

Dibawah link untuk download software (yang popular untuk audio ripping)

CDex (Freeware) http://prdownloads.sourceforge.net/cdexos/...e_mirror=aleron

Selepas install open dan pergi ke Convert----->Re-Encode Compressed Audio File dan setkan audio anda pada apa-apa yang suka (seperti yang diterangkan di atas) untuk reduce saiz mp3 anda....Semoga Berjaya...

Edited by tasek16

kalau nak quality sama convert kepada mp3 pro... kalau 128 kbs jadi 90kbs

kualiti sama

er... aku rasa 128knps sama ngan 64kbps mp3pro...but kalau tukar dari mp3 ke mp3pro quality akan kureng...sebab lossy format ke lossy format yang lain...AAC Plus ok gak...ermm kalau nak guna mp3pro rip dari CD cantek...

www.mp3prozone.com

pasal Mp3pro tu..player cthnya winamp mesti ada plugin untuk playback mp3ro. Kalau kita convert dari wav ke mp3ro (64kbps) dan dimainkan dengan player yang ada plugin mp3pro bunyi setara dengan normal mp3 128kbps. Tapi kalau tak ada plugin mp3pro bunyi sama dengan normal mp3 64kbps.

Sila semak http://www.mp3pro.com untuk keterangan lanjut

Edited by gcloud

tak tahu la itu fakta yg aku baca zaman tok kadok dulu...

Tapi aku prefer mp3 biasa pun dah ok... bila aku tukar mp3pro aku dengar sound lagu-lagu dah jadi tak best...

tak yah la reduce2 nie... burn jer dalam cd kalau dah byk mp3 sgt... haha

tak tahu la itu fakta yg aku baca zaman tok kadok dulu...

Tapi aku prefer mp3 biasa pun dah ok... bila aku tukar mp3pro aku dengar sound lagu-lagu dah jadi tak best...

tak yah la reduce2 nie... burn jer dalam cd kalau dah byk mp3 sgt... haha

tak best sebab ko tak install plugin mp3pro for winamp kot...ko dpt 22Khz sound je...ermm...JetAudio, MusicMatch, Nero support mp3pro...

kalau nak tukar jadi mp3pro bleh guna musicmatch...ermm...same quality on half size...4mb jadi 2mb..ok cantek...

kalau audio di mono kan sebenarnya sama je size ngan stereo..tak silap aku la..terbaca dulu....for mp3 je kot...try la carik kat internet...

salam sumer..

kalo korang nak convert mp3 bagi jadi space kecil kan, ko orang pakai bfs audio convrter.. dalam tu ko leh buat bagi kecil, kecil kat current bitrate, sbb aku ada d'load software tu, jadi tak dapat full version, aku leh pakai lam seminggu je, sumer lagu ang panjg sampai 5,6 mb leh jadi sampai 1.+ mb lebih jee. kualiti nye ada sket kurang laa, tapi tak perasan laa, tapi kalo ko pakai kat hp memang ok, kalau kat komputer tu pun ok, tapi denga kualitinye kurang sket sangat, macam tak kurang laa, tapi space jimat laa, sbb aku masuk kan lam hp dari 14 lagu sampai 65.5 mb tapi bila aku dah convert sumer lagu yang aku suka, 41 lagu leh dapat lam 70 mb jee, ok laa kan

ko orang cuba laa cari.. web aku tak ingat...nanti aku check

Sekarang ni yang aku tau ada format .aac saiznya separuh daripada mp3 kualitinya pun ok juga sama dengan mp3, tapi mungkin tak banyak player kat komputer yang support untuk format ni..

Aku sebenarnya gunakan format ni untuk dengar lagu kat phone aku.

Aku convert mp3 ke aac guna Nokia PC Suite. So dalam phone aku boleh letak 250 lagu format aac (512MB MMC) wink.gif

Mungkin format ni popular untuk masa akan datang.