Jump to content
Sign in to follow this  
kaisers36

Tutorial Bergambar

Recommended Posts

saya ingin memberi pendapat dan cadangan kepada bro2 kat sini,memandangkan saya ahli baru dan sgt lemah pasal komputer ni kalo bleh utk ahli baru disediakan tutorial bergambar baru le senang paham. peneranagan sedia ada saya rasa dah ok dah tapi utk pengguna yg baru pakai komputer rasa susah sgt nak wat segala arahan tu...sekian

:lol:

Huhu.. ok.. sebenarnya nak tau pasal ape ? takkan dari sekecil2 komponen komputer ke sebesar2 komponen komputer ?

boleh detail ? ke nak sume perkara ade tutorial bergambar ? :lol:

perkara2 asas dulu la bro ajar saya cthnya mcmana nak upload gambar,avatar n sbgnya lagi,ala bg yg simple2 dulu boley kan?

bagus jugak cadangan tu...

kalau refer balik thread dulu-2 ttg nonameez (mod) bertanyakan tentang mcmna nak install windows...nak tukar kepada boot guna Cd pun sampai bermuka-muka surat...akhirnya ada yg tolong amik gambar baru dia paham...

lagipun bukankah kita nih nak tolong semua sekali samada yang masih terlampau baru utk mengenal PC ataupun yang dah terlampau lama cuma nak tambah ilmu dan kemahiran Pc aje...

so..cadangan utk tutorial dibantu dengan gambar adalah tersangat saya sokong...

tapi...janganlah sampai perkara yang remeh seperti nak upload gambar pun kena pakai tutorial bergambar. Buang masa jer....

dan utk mende-2 remeh tuh...bukankah kita dah ada kamus istilah-2 yang digunakan di putera.com nih...

(aku malas nak searc link dia)

so..dlm tuh kita letak la gambar-2 yg remeh-2 mcm hard disk (kot kalau tak kenal lagi laa...) , Cmos, dan cara nak masuk ke Cmos...dan lain-2...

so..kalau ada yg xtau pasal mende-2 remeh kita suruh search thread dlm putera.com / bagi link kat dia...

ok dak??

tak kisah la mcmana pun yg penting pengguna2 yg tiada asas langsung ni akan rasa trus berminat dlm bidang it ni terutamanya mcm saya ni ekekeke

ok benda ni macam ni.

Depend pada topik..certain tutorial tak perlu ada gambar

Depend pada orang yang post atau orang yang buat tutorial

Keep in mind nak buat sesuatu tutorial tak semudah nak baca tutorial. Tambah-tambah lagi tutorial yang ada ilustrasi dan gambar. Banyak step perkara yang perlu dibuat sebelum jadi satu tutorial. Cth macam ni laaa. Si mamat A pandai pasal component pc...kalau dia nak buat tutorial pasal macam mana nak pasang itu ini...dia kena ambil gambar..in this case mamat ni tak ada kamera...so dia tak boleh nak ambil gambar...so tutorial dia tak gambar. Then kalau dia nak lukis benda ni ambil masa...(kalau dia tahu melukis). Satu lagi kalau dia ada kamera sekalipun banyak benda dia kena buat cth resizekan gambar supya match dengan forum...then kena upload gambar tu kat server..then postkan tutorial kat forum..itu baru satu gambar...let's imagine kalau satu-satu tutorial tu ada 10 steps...so maknanya mamat tu kena ambil at least 10 gambar ...kena resize 10 gambar kena upload 10 gambar, kena postkan tutorial/forum 10 gambar...dan itu baru pasal satu tutorial...so kebanyakkan yang baca tutorial tak realize yang dia baca tutorial katakan 5 minit tapi yang buat tutorial lebih dari sejam.

Actually aku paham kehendak setengah orang nak kan satu tutorial yang ada gambar/illustrasi. Tapi kita tak boleh paksa orang tu buat seperti yang kita nak...mereka-mereka yang buat tutorial semua tu atas inisiatif sendiri..but semua tu depend pada banyak keadaan cth masa...tool...and so on . Bukan semua orang ada masa yang banyak dan kesempatan...kalau ada orang buat tutorial even tanpa gambar/illustrasi ucapkan terima kasih atau bersyukur...sebab dia dah luangkan masa dan beri ilmu kat kita...kalau kita nak lebih kita kena usaha dan cari sendiri.....

So in this case aku nak nasihatkan adik-adik yang nak belajar..tak kira nak belajar apa...cuba elak makan suap...aku harap paham apa yang maksudkan ...certain thing and certain time and certain condition kita kena guna tangan kita masukkan makanan dalam mulut...bukan apa satu nanti bila orang yang tolong suapkan makanan kat kita tak ada...kita akan mati kelaparan sebab kita tak tahu nak guna tangan sendiri suapkan makan....

good luck :)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...