Jump to content
katanaguy

Ori Ke?

Recommended Posts

Semalam aku gi ronda kat kl, pastu jumpa org jual madu lebah kat kaki lima kompleks. Aku tengok madu lebah tu ada macam macam warna. lagi pelik bila ada yang warna susu. aku tanya kat org yg jual tu pasal apa warna madu tu kaler susu. Dia cakap tu madu lebah kelulut. Susah nak dapat katanya. Aku tanya harga botol kecik. RM20 aje. Aikkss? kata susah nak dapat, tapi pasai apa murah sangat?? Aku cuba dok ejas (tawar) harga lagi. Aku try mintak RM10. Pakcik tu bagi RM12. aku rasa PELIK sesangat pasal apa harganya murah sangat. Korang rasa camana? Barang tu ori ke tak?? Aku sebenarnya tak pernah jumpa madu warna susu, walaupun lahir kat pedalaman pahang. Tapi aku tengok orang yg jual madu harga murah camtu berleluasa sangat kat kl nie...

Kalau Madu Kelulut tu memang berwarna putih dan murah dari madu lebah..

kalau di Ipoh dalam RM15 botol besar

apasal masa kat kampung dulu aku dapat madu kelulut warna madu biasa? yang membezakan cuma rasanya aje. madu kelulut ada rasa masam sikit. tapi betul laa.. seumur hidup aku tak pernah jumpa madu warna tu kat malaysia nih. keje aku pusing satu malaysia. sape yg tau ada org pelihara lebah yg boleh hasilkan madu warna susu ni tlg bagitau kat aku. aku datang kat tempat korang. :ph34r:

xpernah lak aku dngar madu kaler susu walaupun aku sendri jual madu.aku jual madu khaula.hehhee...promote skit...

aku rasa madu tu derang campur something kot.yer la,klo btul susah nak dpt,asal harge dia leh turun sampai RM12?mcm xlogik jer...madu khaula yg aku jual nie pun sebotol cecah RM60.dia mahal sbb madu nie import dr lar negara.

psl khasiat tu jgn citer la.pd aku setiap madu ader khasiat nyer.yg madu kaler susu nie xtau lak plak...hehehe...

tu madu tipu.

madu die takat 10 15% je. yang lain2 tu just gula, etc.

so bende tu actually merbahaya. baik ko makan gula je.

tak penahnye aku tengok madu lebah kaler putih susu .

@tj-ariff

madu kelulut ? tu bukan binatang kecik cam lalat tu ke ?

klau tak salah aku madu putih/kelulut tu bukan datang dari spesis lebah. Dia menatang lain. Tapi rasa memang lah sedap.

entahlah....

Bulletin Board

Penguatkuasaan Keperluan Sijil Kesihatan dan Sijil Analisa (Drug Residue) Bagi Pengimportan Madu

18 August, 2006

Berikutan penemuan residu dadah jenis Chloramphenicol dalam madu yang diimport dari China berjenama "Light Amber Honey", pihak BKKM mengenakan keperluan Sijil Kesihatan dan Sijil Analisa (Drug Residue) bagi pengimportan setiap konsaimen madu dari mana-mana negara mulai 1hb Disember, 2006.

Sehubungan dengan itu, dalam tempoh sebelum tarikh yang dinyatakan (tempoh percubaan 3 bulan), semua madu yang diimport akan dikenakan pemeriksaan tahap 5 / [Tahan, Uji & Lepas] (Level 5) dalam FoSIM. Tindakan yang sama (Level 5) akan turut dikenakan kepada pengimport yang tidak mengemukakan Sijil Kesihatan dan Sijil Analisa (Drug Residue) selepas 1hb Disember, 2006.

Notifikasi kepada WTO akan dibuat seberapa segera.

Oleh yang demikian, pegawai berkuasa di pintu-pintu masuk diminta supaya memberitahu pihak pengimport mengenai keperluan ini.

Surat (7)dlm.KKM-163/E/69 Jld 2 bertarikh 18hb Ogos, 2006 akan diedarkan sedikit masa lagi.

Harap maklum.

By MUHAMMAD IZWAN AHMAD, FOOD SAFETY AND QUALITY DIVISION

p/s: berhati2 dgn madu import..

klu xtau jgn mengaku tau. bahaye tau. ni la salah 1 yg menyebabkan tersebarnye kaedah2 mengarut konon boleh kenalpasti madu tiruan.

klu madu kelulut pon susah2 panjat xkan la nk jual RM15 jek. kite same2 pk. org yg slalu kena tipu sbb rase diri dah cerdik dan ade sifat tamak.

p/s: berhati2 dgn madu import..
kena LEBIH berhati2 dgn madu lebah tempatan. Beli la kat produk Enterprise yg mempunyai lesen perniagaan dan ade label produk. klu beli yg xde label camne nk report kat pihak berkuasa. klu nk tau, harga borong madu lebah tempatan pon jatuh pada RM40 sekilo.

aku gune madu lebah produk N'APIS sbb dah ade ujian oleh MARDI. leh dapat kat Pasar tani Kuantan.

Edited by X-Group

memang ada madu warna putih..(kawan cerita)kalo xsilap.....tapi kalo murah giler sah2 bkn original...sbb ko tau r madu yg payah nak jumpa mana murah beb...

Edited by Kuro

memang ada madu warna putih..(kawan cerita)kalo xsilap.....tapi kalo murah giler sah2 bkn original...sbb ko tau r madu yg payah nak jumpa mana murah beb...

haha... dgn kawan2 encik kuro tu pon kena tipu, pasti tanpa disedari sambung buat citer tipu jgk.

lain kali kena la refer pd sumber yg boleh dipercayai dan terjamin. klu kwn2, dorang pon dgr citer atas citer jgk.

leh refer MARDI, mmg xde madu putih. harap maklum.

sy slelau order madu tiap2 bulan melalui kenalan mase kursus keusahawanan anjuran MECD. klu nk order jek kat dia nih. En. Mohd Nazlin 012-4565664. produk dia ni dah terbukti diuji kat MARDI.

tu madu tipu.

madu die takat 10 15% je. yang lain2 tu just gula, etc.

so bende tu actually merbahaya. baik ko makan gula je.

mak aku kata kalo nak test madu tu ori atau idak test bakar ngan api............kalo terbakar mean ori kalo x terbakar paham2 aje la

mak aku kata kalo nak test madu tu ori atau idak test bakar ngan api............kalo terbakar mean ori kalo x terbakar paham2 aje la

aku ada satu kaedah mudah kalau nak tau madu tu asli atau x. tapi ngko kena keluar modal sikit la. caranya, nako beli sebotol madu lebah, pastu ngko simpat kat peti ais bahagian beku. kalau madu ori, ngko simpan sebulan kat tempat beku pun dia takkan beku. tapi kalau madu tak ori, ngko simpan 2 hari aje dah beku. kalau tak caya ngko try..

haha... dgn kawan2 encik kuro tu pon kena tipu, pasti tanpa disedari sambung buat citer tipu jgk.

lain kali kena la refer pd sumber yg boleh dipercayai dan terjamin. klu kwn2, dorang pon dgr citer atas citer jgk.

leh refer MARDI, mmg xde madu putih. harap maklum.

sy slelau order madu tiap2 bulan melalui kenalan mase kursus keusahawanan anjuran MECD. klu nk order jek kat dia nih. En. Mohd Nazlin 012-4565664. produk dia ni dah terbukti diuji kat MARDI.

oh, ye ke..thanx...kalo tak mmg idup dlm ketipuan r selamanya....by the way.. cik ok..bkn encik..

klu xtau jgn mengaku tau. bahaye tau. ni la salah 1 yg menyebabkan tersebarnye kaedah2 mengarut konon boleh kenalpasti madu tiruan.

klu madu kelulut pon susah2 panjat xkan la nk jual RM15 jek. kite same2 pk. org yg slalu kena tipu sbb rase diri dah cerdik dan ade sifat tamak.

kena LEBIH berhati2 dgn madu lebah tempatan. Beli la kat produk Enterprise yg mempunyai lesen perniagaan dan ade label produk. klu beli yg xde label camne nk report kat pihak berkuasa. klu nk tau, harga borong madu lebah tempatan pon jatuh pada RM40 sekilo.

aku gune madu lebah produk N'APIS sbb dah ade ujian oleh MARDI. leh dapat kat Pasar tani Kuantan.

gua sokong lu brader. ingat senang ke nak dapatkan madu lebah ni. orang asli bergadai nyawa memanjat pokok lima nam pemeluk, ingat sesenang ke nak jual rm 15 sebotol ? tapi pelik ye, kebanyakan masyarakat malaysia ni kurang nak fikirkan ketulenan sesuatu barangan. yang penting murah... pasal aku tengok sendiri kat jalan masjid india last week, peniaga tu letak harga madu rm18.00 sebotol, orang yang datang beli boleh tawar harga sampai rm12 sebotol, pakcik yang jual tu selamber aje bagi. orang yang datang beli tu takleh nak pikir ke ek ? murah giler wa cakap lu.... confirm pembeli tu tertipu madu tak ori. nak murah punya pasal..

kata penyelidik madu kat tv tempohari dalam banyak2 contoh madu depan tu cuma dua saja yg asli. katanya lagi sekarang madu tiruan mempunyai ciri2 serupa madu asli. test semua lepas. peniru tu sudah pandai.

macam-macam warna ada. putih hitam coklat kuning.

aku sudah terbeli 'madu tualang 'asli' cap Al Syifa keluaran It House'. Pekat semacam. Asli ke tak tu ? Aku beli kat Rojas bukan kaki lima.

rakyat malaysia ditimpa bala kerana kawasan hutan seluas 2 ribu hektar akan dimusnahkan untuk empangan kelau. satu sumber madu asli akan musnah dan dimusnahkan.

Pak mertua aku ada jual madu asli .. heheheh...

best dapat makan madu asli fresh yang baru diturunkan dari pokok ..

isap lilin lebah tu . fuh... pening pening lalat ooooo.....

psychoX, aku pun pernah gak...

Aku siap makan rumah lebah tu sekali yang pepetak tu. Liat sikit. Tapi kat kedailah...

Rasa jauh beza dari madu dalam botol.

Lilin lebah tu apa??

yg ni pon x tepat(maaf la, aku trs-trg jek)

aku ada satu kaedah mudah kalau nak tau madu tu asli atau x. tapi ngko kena keluar modal sikit la. caranya, nako beli sebotol madu lebah, pastu ngko simpat kat peti ais bahagian beku. kalau madu ori, ngko simpan sebulan kat tempat beku pun dia takkan beku. tapi kalau madu tak ori, ngko simpan 2 hari aje dah beku. kalau tak caya ngko try..
BETOL. CARA YG PALING TEPAT. tp cuba sikit je isi dlm plastik yg kedap la. sbb ku nk kekalkan khasiat kena letak kat suhu bilik je.

oh, ye ke..thanx...kalo tak mmg idup dlm ketipuan r selamanya....by the way.. cik ok..bkn encik..
same2... oooo cik ye. hehe... leh mintak no henfon. hehe...

orang asli bergadai nyawa memanjat pokok lima nam pemeluk, ingat sesenang ke nak jual rm 15 sebotol ? tapi pelik ye, kebanyakan masyarakat malaysia ni kurang nak fikirkan ketulenan sesuatu barangan. yang penting murah... pasal aku tengok sendiri kat jalan masjid india last week
bukan org asli je yg panjat. org melayu kite pon ramai. arrr, aku skrg kat kl slalu ambek melalui wakil pengedar Madu N'APIS tu kat area masjid india la.

kata penyelidik madu kat tv tempohari dalam banyak2 contoh madu depan tu cuma dua saja yg asli. katanya lagi sekarang madu tiruan mempunyai ciri2 serupa madu asli. test semua lepas. peniru tu sudah pandai.

macam-macam warna ada. putih hitam coklat kuning.

mmg le test lepas. sbb test cara mengarut (dongeng). cube pegi bawak test kat MARDI baru tau lps ke x lps.

Aku siap makan rumah lebah tu sekali yang pepetak tu. Liat sikit.
yg tu la org panggil lilin.