Jump to content
idan

Tutorial Photoshop / Ilustrator

Recommended Posts

thanks hamlaww, teknik ko kasi gmabar mak limah tu aku buat guna gambar lain la,

jadi la sikit2, mungkin x brapa cute cam ko punya pasal ko kata bergantung pada

kadar cahaya... nnti aku try semula guna gambar lain...

Well ...aku pinjam gambar dari member aku punya jidin dan Amru sebagai mangsa ujikaji aku ... aku suka dengan lighting dia sesuai untuk aku mencuba segala teknik....

Jidin aku pinjam gambar ko ... Amru ..pinjam jap muka ko nih ..

http://giding.fotopages.com/ : jidin

http://amrufm.fotopages.com/ : amru

sebelum

selepas

Black and white

teknik.

1. Level

2. Mask

3. B&w --> adjust saturation

4. Color balance

5. Saturation

6.Unsharpen mask

cun cun.. jadik cam orang minyak.. hamlaw..camna nak kasi objek tu sharp aa? aku try guna sharpen tue..cam tak membantu sangat.. ke kena buat proses yang sama 2 3 layer? ada cara lain tak .. kalo ada tue.. ajar la skit.. kasi note ringkas pon da kira ok..

a'kum..

org budk baru kt cni..

best ar tgh korang edit gambo tu...

cun2 belaker..

org tertatik kat gambo yang tampal awan tu ar (1st post)

harap leh wat tutorial...

thnkz...

owh..tertatik dengan gambo tu yek.. rasanya menda tu simple aja.. ok.. jap lagi aku wat tutorial tu..

okeh.. aku terangkan secara ringkas.. nak buat camtue.. teori dia , just bayangkan kita potong gambar awan , dan kita lekatkan dekat gambar takda awan..

1st ) buka dulu gambar yang nak ditambah awan , and gambar awan.. (yang nak dipotong)

Buka "lock" kedua kedua gambar tersebut.dengan double clik layer gambar and amik "ok"

- buka kedua gambar..

- buka lock ( dekat layer "backgroud" kat ujung tu ada lambag cam mangga (lock) double click kat layer tue.. and amik ok.

amik magic tool nih.. and click kat awan yang memutih. ini untuk select bahagian yang kita nak.Boleh gak select guna cara lain. magic wand tool nih akan automatik select kawasan yang sama tona (tone).

bila dah select..jadik camnih

bila da select.. tekan delete kat keyboard.. kawasan yang kita select tadik akan terdelet. kalo kawasan tu delet , tapie backgroundnya tak sama camnih.. (yang ada petak hitam putih) mean layer tu belum di buka kuncinya.(lock)

selesai satu bab.. iaitu memotong kawasan yang kita tak nak...

bab kedua.. nak amik awan lain.. and tampalkan kat tempat yang kita delete tadi lak.

ok.. bab kedua

bila dah selesai bab satu.. select gambar awan lak..

dah select camtue.. amik transform lak.. drag (seret) kawasan yang kita nak tadi masuk ke dalam layer satu (yg dah di delet awan putihnya)

camnih la jadiknya.. gambar awan bertindih dengan gambar yang pertama.. bermaksud.. gambar awan yang baru nih.. berada di atas gambar yang pertama tadi. (ditunjukkan dengan tanda merah)

so kita tukarkan layer awan yang berada di atas supaya berada dibawah pula.. barulah awan ini akan berada dibelakang bangunan.caranya , drag layer awan tadi ke bawah layer bangunan.. (susun) ..

dah setel pon... nih buat cincai.kalo nak lawa.. buat la dengan teliti..

bila dah setelkan.. jgn lupa cantumkan kedua dua layer menjadi satu , dengan cara amik LAYER (bahagian menu) dan amik FLATEN IMAGE.. so layer tu akan jadik satu.. dan jangan lupa save. selamat mencuba..

p/s : malu aku nak cita menda camnih.. walhal yang pandai pandai ada ramai.. ehem.. ajarla kitaorang.. dahagakan ilmu ni :P

Edited by provox the ortodox

Imej SEBELUM:

dan SELEPAS:

Hanya menggunakan teknik POSTER EDGE sahaja, kena ejas ikut

sesedap selera sendiri...

jadik cam dalam buku majalah kartun lak..best tu.. hehe

aku akan cuba sedaya upaya mengaplikasikan atau mengintegerasikan tutorial korang ke dalam GIMP aku.

Semua yg korang buat boleh dibuat di dalam GIMP cuma cara atau istilah(tapi kebanyakan istilah yg ada dlm potocop ada dlm GIMP) lain skit kot...hehheehehe :D

aku akan cuba sedaya upaya mengaplikasikan atau mengintegerasikan tutorial korang ke dalam GIMP aku.

Semua yg korang buat boleh dibuat di dalam GIMP cuma cara atau istilah(tapi kebanyakan istilah yg ada dlm potocop ada dlm GIMP) lain skit kot...hehheehehe :D

boleh aja..pastue pastle la kat sini..

boleh aja..pastue pastle la kat sini..

boleh ker..??? hehehe

takut ada yg marah lak..anggaplah GIMP ni saudara photosop yer..

dah lama aku tak pegang potocop.tetiba aku terjumpa plak ngan gimp pasal org ckp dia tiru potocop. Tu yg nak test tu..best!!! cuma cara guna jer lain skit..

ko suruh tunjuk yer..ni ha. Aku ambil gambar langit petang.

Edited by powerabu

...cuma satu je, rasanya langit tu 'tak masuk' ngan suasana bandar tu...

...cuma satu je, rasanya langit tu 'tak masuk' ngan suasana bandar tu...

haaa....memang soalan yang aku nak tanya...

bagaimana nak buat gambar tu match dengan suasana yg kita nak, contoh kita dah tampal mcm2 gambar dlm tu dan suasana dan warna pencahayaan dia sudah tentu nampak pelik. Nak serasikannya camne???

ataupun macam gambar aku tadi...nak buat suasana gambar tu sama ngan suasana langit??

dari segi pencahayaan dia camne yer...hehehehe

apa lak nak marahnya.. software apa apa yang berkaitan dengan edit gambar nih..kira ON aja..ehehe.. mmg aku dengar gak copy potoshop..open source..tak kisah la apa pon.. lagik banyak jenis software.. lagik banyak choice.. :) kita gak yang untung dapat belajar.. ehem.. aku pakai potoshop pon.. yg ehem aja..

aku rasa menda camnih subjektif skit..maksud aku susah nak terang secara terperinci.. bagi aku , mmg sukar kalo nak dapatkan pencahayaan yang sekata antara 2 gambar.macam kes yang kita buat.. gambar awan dan bandar.. diambil dari gambar berlainan.. so punca cahaya.. kadar cahaya.. mmg tak sama.. nak samakan tue , aku rasa "level" dapat membantu kot.. agak agak tona dia sama bright kira ok la kot (bagi aku la)

kalo nak samakan pencahayaan yang lebih sempurna..aku cadangkan kita shot dalam bracket.. erm..maksud aku kita pelbagaikan xposure.. ada yang gelap skit..ada yang normal..ada yang cerah skit (angle yang sama.. pakai tripod) pastue nanti.. leh la kita pilih yang terbaik.. mean kalo cerah .. bandar OK..tapi awan lak dull..kalo gelap..awan timbul..tapie bandar lak gelap..so kita campurkan dorang sekali.. dapat la awan n bandar..dalam keadaan pencahayaan yang "sekata"..

tu pendapat aku aja la.. bleh gak kita guna gambar yang sama..tapie kita copy bebanyak.. kita buat level lain lain.. ada cerah..ada gelap.. n pandai pandai la cari mana yang sedap mata memandang..cantumkan. antara antara gambar depan n background..mmg susah nak dapat perfect shot dalam single frame..

just pendapat aku..

well ..

aku try guna cara resepi aku ..

Teknik lebih kurang sama macam yg aku post sebelum nih..

aku suka bila image tue nampak lebih detail texture dia.. tapie aku kurang suka bila bentuk orang or subjek akan jadi cam ada outline , nampak glow.. and nampak cam wrap skit.. rasanya menda camnih leh setel dengan history brush kan..

teknik yg sedikit lain lagi ... aku suka bermain dengan highpass dan lowpass :rolleyes:

syioknya gambar nih.... ajar aku hamlaw.. :) guna lowpass lak? sebab dah kurang skit tekture :P ajar la ajar la

:)) hamlaw.. ajar aku camna nak manage raw format.. ko deal pakai soft apa? aku ingat nak going deep dengan raw nih..selalu main dengan jpeg nih...dah la kamera buruk..tak bapa best hasilnya

- yang mengharap,proxiey

well .. sambil2 dengar lagu dari Avenescance .. so timbul ler mood nih ..teknik kali nih aku banyak guna dogde and burn lain masih yg sama..

Teknik

1. Dodge / burn

2. Desaturate

3. Hue/saturation

4. Lowlowpass

5. Unsharp mask

6. kurang dari Lima layer dah dapat effect camnih ... :lol:

camna nak manage raw format.. ko deal pakai soft apa? aku ingat nak going deep dengan raw nih..selalu main dengan jpeg nih...dah la kamera buruk..tak bapa best hasilnya

well aku guna CS2 sahaje .. ingat Raw --->Tiff ---> jpeg .. oh ye ...aku tak edit dlm Jpeg ... hancur dan tak details..

ngajar la detail skit..aku jenis bengap n susah faham :)

The Canteen

well aku cuba lagi

teknik:

1.Unsharpen mask

2.Highlight/Shadow :this is the most power full tools in CS2

3.Saturation adjusted at selected area..aku suka main dengan nih

4.Dodge / burn :wajib ade

5.Highpass/Low pass secukup rasa ..

6.Flatten image

7.lagu Evanescance lithium .. for mood ..