Jump to content
izwan

Tips Menggunakan Forum

Recommended Posts

Hopefully everyone who reads this thread will understand and follow it..

Respect yourself, and respects others !

ok la tu...aku setuju gak..kire for new user ade panduan...dan untuk moderator kena ada gak peraturan (akujanji) utk dioarg ni ok...supaya tidak menyalah gunakan kuasa..okies

Kalau admin boleh buat autosend ke e-mail diorang tips ini.. mungkin GEJALA user baru post thread pelik-pelik boleh dikurangkan..

assalamualaikum

1st skali aku bukak thread ni sebab nak bagi cadangan, spas aku baca dari awal hingga ke akhir post reply rasanya seperti aku tersalah masuk thread tapi tajuk kat atas thread tu Cadangan dan Laporan.. rasa-rasanya dah betul aku masuk thread ni.. kalau salah jangan lak band aku yer.. sorilah bebanyak!

cadangan aku cenggini..

aku sarankan supaya

dialihkan satu kat bawah thread sebab ak baca thread ni adalah dari atas ke bawah. Memanglah sepatutnya tajuk kena ada kat atas tapi ni kes FUN 'friendly user navigator', nak baca thread pun lagi mudah. Especially user laptop yang tak menggunakan mouse :) hehe... (aku le tu..)

tu ajer, salah dan silap harap maafkan

salam, nak tanya sikit pd yg nk tlg, kenapa ada trade yg sy blh joint n ada yg x blh......ada yg blh TLG.....////// TKASIH

kerana group anda bulum menjadi member, bila dah jadik member boleh masuk semua thread :ph34r:

Lagi satu , personally, untuk thread2 technical mmang selalu ada banyak soalan. kebanyakan student yg antar ler, dan selalunya yg antar pun yg dah deka ngan deadline assignment diorang, tu yg kelam kabut tu..

So, bila thread tu dah ada di reply dgn jawapan, di harap supaya pemula topik tu dapat bagi results dari jawapan yg di berikan oleh forumrs yg reply tu balik, dlm forum yg sama, sebab bukan apa, kengkadang tu, aku sendiri ada reply jugak few questions, tapi pemula thread tu sengap jer dan takde pun feedback dari diorang samaad bende tu boleh ke tak, jadi ke tak....

pastu lama peh tu baru nak tanya balik bende tu. Dan baru nak bagitau resultnya yg buat ikut cara yg di beri tu..

so, camner sesetengah forumers nak tolong balik kalau camtu?

Bukan apa, kena ingat forumers ni memang suka nak share info, tetapi, kita semua ada batasan masa, ada kerja masing2. Dan kat hati tumemang nak tolong kalau boleh. Terus-terang aku cakap, memana thread yg pernah aku reply (dgn jawapan) dan pemula thread tu sengap jer, aku ckup risau dgn results dari jawapan tu. Bukan apa, ntah2 pasal jawapan yg aku bagi tu bakal melingkupkan assignment dia ke , sebab jawapan tu tak berapa tepat/tak betul.

So, dgn memberi balik results kepada reply jawpan teknikal korang, sebenarnya akan membantu diri korang balik.

Harap Maklum dan dapat amalkan serta sampaikan..

Arigatogazaimas..

cikgureza

Kyoto, Japan <---- tipu!

aku setuju tu cikgu,

1.kekadang bila kita reply orang yang tanya soalan tu senyap jer lepas tu. Kalau tak menepati kehendak penanya pun at least ucapkan laa terima kasih kepada orang yang reply.

2.Yang paling aku menyampah (first time aku guna perkataan ni) kalau post soalan guna syle SMS....Keyboard dah rosak ke...please especially new member type dengan jelas in full word ..maksud aku tak la sampai suruh karangan macam cerpen pulak

3. Satu lagi kalau soalan tak terjawab sabar laa sikit jangan cepat melenting...don't expect orang jawab sertamerta...atau pun mungkin member kat sini tak pasti apa nak jawab...kalau jawab silap pun susah jugak...Satu lagi kekadang user kat sini tak perasan thread tu.. impossible laa nak baca every thread dalam forum ni. cuba korang check thread ni...bukan aku tak nak jawab tapi jadi malas nak jawab

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...mp;#entry467859

4. Satu lagi cari laa dulu dalam search ....kalau dah puas cari tak jumpa ok...kalau ada soalan yang lebih kurang sama just post dalam thread yang sedia ada...

5. Dalam forum don't expect orang satu sependapat dengan kita. So jangan cepat melenting. Kalau kita nak tegakkan hujuah kita hujah laa dengan berhemah dari post yang tak tentu arah dan lari dari tajuk thread..

6. Lebih baik tak jawab dari jawab yang tak tentu arah...

tu saja pendapat aku...selamat berforum

agaknyer diorang nih ingat forum nih cam mee segera, atau last destination. sorry ler bagi aku kalo takder reply dari topic starter tuh lebih dari 3 hari dari last reply yang user lain dok jawab tuh, aku anggap dier tuh takboleh pakai, masuk forum untuk diri sendrik jer. nih contoh orang selfish.

3. Satu lagi kalau soalan tak terjawab sabar laa sikit jangan cepat melenting...don't expect orang jawab sertamerta...atau pun mungkin member kat sini tak pasti apa nak jawab...kalau jawab silap pun susah jugak...Satu lagi kekadang user kat sini tak perasan thread tu.. impossible laa nak baca every thread dalam forum ni. cuba korang check thread ni...bukan aku tak nak jawab tapi jadi malas nak jawab

aku cadangkan untuk tread yg mcm ni, kita dedicated kan satu thread khas yg bagi link kepada thread2 yg belum terjawab ni, dan kita buat satu thread khas kat semua topik.

Jadi, forumers2 yg nampak thread yg belum lagi di jawab, boleh lah letakkan link tu dlm dedicated thread ni, ini supaya sesapa yg ternampak/boleh tolong, diorang boleh le jawab terus kat link tu...

Maybe kita letak thread yg boleh di kia sebagai belum di jawab selepas 3 hari dia post , kut..

dan jugak, jgn lupa letak tajuk thread yg belum terjawab tu..CTHNYA:

ni thread yg belum di jawab lagi:

Tajuk : Bagaimana untuk configure tapir supaya boleh makan smut dan anai-anai

Link:

dgn cara ni, takde le susah bebenor nak kebelakang, dan jugak, sesapa yg just bagi tajuk thread dia "Tolong saya", maka chances untuk di jawab tu lebihlah tipis...

so apa kata komer semua?

cumanya memrlukan bantuan semua forumers lah untuk alert perkara tu, dan bagi link. It takes two to tango..

dan jugak, jgn lupa letak tajuk thread yg belum terjawab tu..CTHNYA:

dgn cara ni, takde le susah bebenor nak kebelakang, dan jugak, sesapa yg just bagi tajuk thread dia "Tolong saya", maka chances untuk di jawab tu lebihlah tipis...

so apa kata komer semua?

yang ni bukan tajuk thread "tolong saya" tapi tajuk merapu tak releven dengan pos..

http://forum.putera.com/tanya/t35388.html

aku dah tegur suruh tulis balik tajuk tu elok2 senang nak indek dalam search database tapi dia tak buat pun biarpun dah 2 orang suruh dia tukar tajuk sesuai..keras kepala betul..yang aku heran..mod bahagian tu tak buat apa2 pun..biar camtu je..

yang ni bukan tajuk thread "tolong saya" tapi tajuk merapu tak releven dengan pos..

http://forum.putera.com/tanya/t35388.html

aku dah tegur suruh tulis balik tajuk tu elok2 senang nak indek dalam search database tapi dia tak buat pun biarpun dah 2 orang suruh dia tukar tajuk sesuai..keras kepala betul..yang aku heran..mod bahagian tu tak buat apa2 pun..biar camtu je..

:lol: mak aih..betul tahap gila isim kunyah bata nyer budak tu...

kena tubuh majlis penasihat pengguna supaya bubuh tajuk sesuai dengan isi kandungan. pasal bukan semua user yang masuk dalam forum akan baca "nasihat", atau "tips". diorang main redah je. sudahnya jadila macamni:

subjek: hiiiiiiiii semuaaaaa

isi kandungan: cmna nk gn keybrd? tq.[/codebox]

setakat ni forum akan detect kalau huruf yang berulangyang berulang macam "iiiiii" tu. tapi forum takboleh detect perkataan dalam topik adalah perkataan dalam isi kandungan.

oleh itu bantulah mereka dengan PM diorang "edjas topik ko tu". sesapa je boleh PM. kalau semua nak letak kat moderator susah la itu macam :D

p:/s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii <- ni sepatutnya ada 40 huruf

pade aku, sepatutnye bile sorang tu dah buat salah, mod bole tegur pakai PM. thats all. klo xnak jugak, spisis degil, nak buat camne. xyah la nak kumpulkan sume pertanyaan dalam 1thread, sebab tanpa pertanyaan, mati la forum ni. Nadi Putera.Com ialah pertanyaan especially noob user yg kian bertambah.

dan sepatutnya, patut dianugerahkan ranking cam dalam LYN, klo seseorang tu ade title cam VIP dlm sesuatu perkara, akan wujud raser hormat dikalangan user2 lain dan juga mengurangkan user2 yg lepak sini sekadar nak upkan jumlah posting. disini boleh dilihat posting dah x bermakne. selain tu jugak untuk mengelakkan newbie bersikap kurang ajar terhadap user lama dan user lama terhadap newbie. cth: klo newbie buat salah, ader user lain yg concern, tetibe dimakinye user lame tu. vice versa gak, tetibe ader newbie yg mmg expert certain topic dimaki user lame, katenyer ko budak baru kat sini, jgn tunjuk besar kepale. bende2 ni sume berlaku kat putera secara kita x sedari.

salam,
saya orang baru disini.. kat mana saya nak bukak thread bagi minta pandangan dari pakar2 computer.. coz saya tgh planning nak built in desktop untuk buat video editing...

seksanya nak reply... aku pun nak tolong gak bagi idea untuk sesetengah prob yang ader kaitan dengan kerja aku...
seksa.

msg ni nak send pun payah... tak tau butang send kat mana