Jump to content
electron

Windows Vista RTM/final/retail

Recommended Posts

Assalamualaikum...

Warga putera yang pakar2 sekelian...

Sebelum tu... ana nak minta maaf le... jika perkara nih pernah dibincangkan...agak jarang online..

Nak minta pandangan pada kengkawan yang dah pakai Os VISTA nih (tak kira apa version)..ada tak mengalami apa2 masalah...maklumlah biasalah WINDOWS baru ni..biasanya memang tak stabil lagikan... macam dulu2 lah.

Mari kita bincang(jika perkara ni belum dibincangkan) ...masalah yang kengkawan jumpa bila pakai OS VISTA nih.

Spec PC ana...

Pentium 4 2.66Ghz

HD Sata Maxtor 40G

Mobo Asrock pakai chipset VIA model ..apa ye..nanti bagi tau...

DVD R-W

RAM 1Gb ... Onboard VGA totol RAM 940Mb

OS VISTA Enterprise 32 bit - trial 30 hari..biasalah cap ayam...nak cuba2 je...

Masalah yang ana jumpa...

1. setiap kali On PC..windows terpaksa adjust screen refresh rate supaya monitor jadi 85 Hertz

kalau tak adjust ia akan jadi default pada 60 Hertz

2. sekarang pakai HD sata... tak boleh shutdown Power Supply..Monitor jadi hitam...Power Supply masih hidup

ana ada cuba pakai HD IDE...ok je..shutdown Windows VISTA...power Supply Off.

Jadi setakat nih... inilah dua masalah ana jumpa pakai Vista nih...so, mari kita bincang disini sekiranya warga putera ada jumpa apa masalah lain ke... bila pakai VISTA nih...

Edited by electron

Ana takde set apa2 kat ACPI...perlu ke set benda nih.

Pakai HD IDE VISTA ok shutdown...

Pakai HD Sata VISTA...power supply tak Off

Ana cuba cam tu je.....install VISTA kedua2 jenis HD...tanpa set apa2 lah...(perlu ke..?)

rasanya dah ada port Sata..support la tu kan...

Edited by electron

yang aku paham shutdown teruih tuh bergantung kepada ACPI, rasanya takdek kena mengena ngan hdd. pc ngko tuh support 2 ker? ide ngan sata?

skang ni mobo2 baru sume support 2 2 jenis. mostly la. sbb takleh nak nak berubah secara drastik kan. trus gune sata jek. ide dilupakan. kene slow2. ade mobo yg support sata jek.

Pendapat saya ini masalah display,so kalau boleh kau pakai Display card sekurang2 macam ku Asusx550 harga nya tak mahal dlm RM200 je, :wub:

??? masalah display? boleh jadi. tapi mungkin gak hardware die tak ngan dgn vista. lagipun vista terkenal dgn kehampehannye. hardware nak kene ngam2 ngan die jek. 1 lari, yg lain pun lari gak. rasenye kalo stakat build in tu, mmg takde masalah la kot ngan mane2 os. cume add hardware je yg banyak prob. kalo tak silap aku la,

Pendapat saya ini masalah display,so kalau boleh kau pakai Display card sekurang2 macam ku Asusx550 harga nya tak mahal dlm RM200 je, :wub:

Mungkin juga kut...Display card RM200 tak mahal ke....rasanya upgrade benda lain dulu lah ye....pakai PC untuk keje biasa je...tapi kalau terpaksa apa nak buat. VISTA oh VISTA...kenape nih...

duit tu bergantung la pada individu. tapi bagi aku, 200, waaa banyak tu. aku yg tak keje ni pun mmg la banyak 200 tu. tapi orang2 yg keje pun, kalo balance ujung bulan tak sampai 200, mmg tahap kritikal la ekonomi.

kalo ade 200 tu, aku angkat ram dulu. lepas ram baru gc. gc takyah nak mahal2.

duit tu bergantung la pada individu. tapi bagi aku, 200, waaa banyak tu. aku yg tak keje ni pun mmg la banyak 200 tu. tapi orang2 yg keje pun, kalo balance ujung bulan tak sampai 200, mmg tahap kritikal la ekonomi.

kalo ade 200 tu, aku angkat ram dulu. lepas ram baru gc. gc takyah nak mahal2.

Ana setuju tu... tuan imam, GC tak berapa penting...RAM, Proc, HD dulu gamaknya...

Ana baru jumpa ACdsee 8.0 pun tak jalan la...jugak ngan VISTA nih...macam2...

Tapi online nih tengah guna VISTA..ok je...rasanya.

bab2 internet ni, ok kot. cume software2 tu, susah sikit la. kalo nak gune ape2 software, cek la dulu ape OS yg software tu support. vista skang ni, tak banyak sangat software yg btul2 ngam. aku tak berape pasti ttg hal ni. kalo stakat dengar cite2 orang, tengok post2 org komplen pasal vista ni, merayap2 kat internet, tak banyak sangat software utk vista yg aku tau.

stakat ni, windows xp la yg paling mudah nak gune.

Betul tu... setakat nih XP dah ok gak...baru2 nih ada kawan suruh pasang PC baru... ada ke...disuruhnya pakai OS VISTA.

Terkejut beruk hamba...terpaksalah ana menerangkan hal yang sebenarnya...IT nih tak perlu tau semua, patut2 la apa yang perlu tahu. Lagi pun dia pun bukan nak buat apa sangat dengan PC tuh nak buat kerja biasa je...Lagi pun dengan budjet biasa XP dah cukup laju dengan Hardware dan software semasa.

electron ko masa shutdown tu ko tkn button power ke?psl vista ni lain skit dia power button dia bukan shutdown tapi sleep mode...shutdown button dia tersorok skitt..

aku pakai HD sata ok je shutdown..

electron ko masa shutdown tu ko tkn button power ke?psl vista ni lain skit dia power button dia bukan shutdown tapi sleep mode...shutdown button dia tersorok skitt..

aku pakai HD sata ok je shutdown..

Ana dah perhatikan betul2 memang ana pilih menu `shutdown' bukan ana tekan menu `sleep', tapi benda ni jadi bila pakai Sata HD je...bila pakai HD IDE..ok je..shutdown.Mobo tak bagus kut...

hal2 (masalah) lain takde ke..cRazee jumpa pakai VISTA nih.

masa first install nak shutdown tertekan sleep mode(time tu tatau lg)--->trus xleh boot pastu install lg skali ok lak..

skrg ni problem kdg2 windows explorer wat hal....n then kene restart balik windows explore pastu ok balik....tu je la kot

cuba update driver mobo ke electron....ntah2 sbb driver kot

masa first install nak shutdown tertekan sleep mode(time tu tatau lg)--->trus xleh boot pastu install lg skali ok lak..

skrg ni problem kdg2 windows explorer wat hal....n then kene restart balik windows explore pastu ok balik....tu je la kot

cuba update driver mobo ke electron....ntah2 sbb driver kot

Tq..nak up date apa lagi... yang kat Website Asrock (mobo) bila download lepas tu update...dia kata `already' update...

Tak pelah pakailah VISTA nih...dulu... lani dah tinggal 24 hari lepas tu...kong la Windows VISTA nih...

Kalau rasa nak pakai lagi formatlah balik....

Lani guna windows explorer...ok je...nampak takde hal lagi...buka tutup folder.

Edited by electron

aku pun penah try vista ni..kat pc membe aku la.. rig pun p4 2.4 + 9250 jerr

ok jer........ no problem... meybe ko kena upgread graphic card sket kot...

tapi dia anak org kaya.. bleh la pakai vista..mahal oww windows vista..huhhuhu...

aloo Starter, pakai Vista version mana??

32bit or 64bit??

Ho yo..gengstapo tara baca atas ka...ok... ana pakai VISTA Enterprise...32 bit punya.

Lani tinggal 24 hari je...lepas nih kong la VISTA nih

Ho yo..gengstapo tara baca atas ka...ok... ana pakai VISTA Enterprise...32 bit punya.

cuba neng0k bebetui? ada ko ckp vista 32/64bit ke??

Assalamualaikum...

Warga putera yang pakar2 sekelian...

Sebelum tu... ana nak minta maaf le... jika perkara nih pernah dibincangkan...agak jarang online..

Nak minta pandangan pada kengkawan yang dah pakai Os VISTA nih (tak kira apa version)..ada tak mengalami apa2 masalah...maklumlah biasalah WINDOWS baru ni..biasanya memang tak stabil lagikan... macam dulu2 lah.

Mari kita bincang(jika perkara ni belum dibincangkan) ...masalah yang kengkawan jumpa bila pakai OS VISTA nih.

Spec PC ana...

Pentium 4 2.66Ghz

HD Sata Maxtor 40G

Mobo Asrock pakai chipset VIA model ..apa ye..nanti bagi tau...

DVD R-W

RAM 512M Onboard VGA...total RAM 448M

OS VISTA Enterprise trial 30 hari..biasalah cap ayam...nak cuba2 je...

Masalah yang ana jumpa...

1. setiap kali On PC..windows terpaksa adjust screen refresh rate supaya monitor jadi 85 Hertz

kalau tak adjust ia akan jadi default pada 60 Hertz

2. sekarang pakai HD sata... tak boleh shutdown Power Supply..Monitor jadi hitam...Power Supply masih hidup

ana ada cuba pakai HD IDE...ok je..shutdown Windows VISTA...power Supply Off.

Jadi setakat nih... inilah dua masalah ana jumpa pakai Vista nih...so, mari kita bincang disini sekiranya warga putera ada jumpa apa masalah lain ke... bila pakai VISTA nih...

ko dah try install driver2(vista support) yg perlu utk pc ko tuh??

Edited by gengstapo

cuba neng0k bebetui? ada ko ckp vista 32/64bit ke??

ko dah try install driver2(vista support) yg perlu utk pc ko tuh??

Maaf dipohon gengstapo..takde tulis 32 bit...

Driver tengok kat internet pun tak banyak lagi...

saje..nak tengok VISTA nih camna..

tq... kerana membantu

Maaf dipohon gengstapo..takde tulis 32 bit...

Driver tengok kat internet pun tak banyak lagi...

saje..nak tengok VISTA nih camna..

tq... kerana membantu

tu la masalah Vista seben0r nyerr

aku p0n dah penah pkai siap donwload driver yg konon nya mmg khas utk vista

tp gagal, last2 aku uninstal balek, guna jek win xp pro

hurmm, apa kata ko try cari driver each hardware yg ko pkai yg relase utk vista, maybe b0leh settle kan masalah ko ni

so dapat x merasa aero interface dia? best tul mmg smooth....search function dia pon besh.... :lol:

VIA chipset kn?cube tgk kt website via selain asrock...mn tau ade psl chipset mobo akunye website pun x provide vista driver lg

tinggal 24 hari jer?? nape tak pakai setiap hari hari pertama install vista...

apa la kalut2 pakai vista... bek pakai ~~

tinggal 24 hari jer?? nape tak pakai setiap hari hari pertama install vista...

apa la kalut2 pakai vista... bek pakai ~~

Saje nak nengok2 je...`pokyah' nanti ketinggalan plak...sekurang2nya dah nengok la sikit dia punya interface..memang cun la.. tapi tak stabil sangat lagi nih...rasanya kalau mobo yang pakai soket 775 dah banyak hardware yang support.Tapi tulah ada sikit2 kacau...tunggu la 2-3 tahun lagi ok kut.

salam,

mobo asrock tu perlu install SATA driver ke? dah install Chipset nyer driver Vista? ada ke Vista enterprise? tak penah dgr pon? vista ultimate ke? RC version ke ni? mana amik?