Jump to content
myE

Kelas Komputer...buat Sijil Sendiri

Recommended Posts

salam semua...

saya buat gakk sijil sendiri ajar kat cc ...tuk word,excell dan power point....setakat 2 tahun sy dah ajar lebih kurang 150 org...diorg tak pernah pun pertikaikan sijil yg sy buat...diorg ckp tak penting sijil sebenarnya...yang penting diorang pandai...tapi ramai gakk yang habis belajar dapat keja dah,guna sijil yang saya buat tue...

Yap .. yang penting, ilmu tentang komputer tu yang dapat disampaikan..

Sijil tu sebagai syarat menunjukkan yang kita telah pun mengikuti kursus tu..

Ada juga orang yang nakkan sijil sebab nak cari kerja kena tunjukkan

sijil komputer tu .. kalau nak kerja kerani ke ..

kena ada sijil tu juga sebab nak tahu sama ada

mereka ada kemahiran dalam mengunakan komputer.

Sape ada format sijil komputer ni ?

Aku nak buat contoh la ...

salam semua...

saya buat gakk sijil sendiri ajar kat cc ...tuk word,excell dan power point....setakat 2 tahun sy dah ajar lebih kurang 150 org...diorg tak pernah pun pertikaikan sijil yg sy buat...diorg ckp tak penting sijil sebenarnya...yang penting diorang pandai...tapi ramai gakk yang habis belajar dapat keja dah,guna sijil yang saya buat tue...

Hai sume,

Saya cuma nak cerita sket experience pasal buat kursus dan kuarkan sijil ni..

Kat company saya ni kitarong selalu buat kursus komputer dari yang basic sampai ke advanced (MS Office).

Selalunya kursus tu atas permintaan pihak jabatan kerajaan. Hari tu dengan Kementerian Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah. Kursus komputer untuk orang2 luar bandar. Sijil kitorang keluarkan sendiri, tapi kat sijil tu ada letak "Anjuran Kementerian Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah dengan Kerjasama Syarikat..." So rasenya, bolehlah dikira diiktiraf sebb sebelum buat kursus kitorang kena submit nota (modul kursus).

Paling last, ada satu jabatan kerajaan nk kursus komputer (Basic MS Office). Tapi diorang nk sijil tu diiktiraf oleh mana IPTA tempatan. Berpeluh gak la nak cari. Last2 dapat gak la satu cara. Caranya, IPTA berkenaan nk kitorang submit proposal, termasuk nota, kaedah mengajar serta kelayakan pengajar. Paling penting, diorang nk silibus mesti terkini (MS OFFICE 2007)kaedah tu msti lain dari biasa (x nka just buku nota and praktikal). Kitorang kena tambah slide show dan tayangan video. Pastu plak, sebelum diorang keluarkan sijil, diorang letakkan syarat supaya di akhir kursus, wakil diorang akan datang untuk ujian penilaian. Sbb nak pastikan objektif kursus tercapai. bagi saya syarat diorang ok je, sebab diorang sure nk jga kualiti nama IPTA diorang. Tapi, sampai sekarang saya tengah duk usaha buat proposal tu..hehehe.. nak bagi diorang impress beb.. Lagi satu, kitaorang kena gak nyatakan skali berapa sumbangan untuk IPTA tersebut. Yang tu belum decide lagi.

Bila dah siap proposal tu and diorang terima, klau ada sape2 nak JV bleh la..:)

Hai sume,

Saya cuma nak cerita sket experience pasal buat kursus dan kuarkan sijil ni..

Kat company saya ni kitarong selalu buat kursus komputer dari yang basic sampai ke advanced (MS Office).

Selalunya kursus tu atas permintaan pihak jabatan kerajaan. Hari tu dengan Kementerian Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah. Kursus komputer untuk orang2 luar bandar. Sijil kitorang keluarkan sendiri, tapi kat sijil tu ada letak "Anjuran Kementerian Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah dengan Kerjasama Syarikat..." So rasenya, bolehlah dikira diiktiraf sebb sebelum buat kursus kitorang kena submit nota (modul kursus).

Paling last, ada satu jabatan kerajaan nk kursus komputer (Basic MS Office). Tapi diorang nk sijil tu diiktiraf oleh mana IPTA tempatan. Berpeluh gak la nak cari. Last2 dapat gak la satu cara. Caranya, IPTA berkenaan nk kitorang submit proposal, termasuk nota, kaedah mengajar serta kelayakan pengajar. Paling penting, diorang nk silibus mesti terkini (MS OFFICE 2007)kaedah tu msti lain dari biasa (x nka just buku nota and praktikal). Kitorang kena tambah slide show dan tayangan video. Pastu plak, sebelum diorang keluarkan sijil, diorang letakkan syarat supaya di akhir kursus, wakil diorang akan datang untuk ujian penilaian. Sbb nak pastikan objektif kursus tercapai. bagi saya syarat diorang ok je, sebab diorang sure nk jga kualiti nama IPTA diorang. Tapi, sampai sekarang saya tengah duk usaha buat proposal tu..hehehe.. nak bagi diorang impress beb.. Lagi satu, kitaorang kena gak nyatakan skali berapa sumbangan untuk IPTA tersebut. Yang tu belum decide lagi.

Bila dah siap proposal tu and diorang terima, klau ada sape2 nak JV bleh la..:)

Sorry... Projek ni dah up?

QUOTE(xtahu @ Aug 17 2007, 12:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
betul ke xde org yg tau pihak mana yg bleh sahkan sijil utk kelas komputer....

salam..semua....

ramai yang konpius pasal bab2 sijil nie....
ok...ni saya nak terang serba sedikit pengalaman semasa mengendalikan kelas komputer yang ader kelulusan Jab. Pendidikan Negeri bawah IPSwasta
1. u all kena dapatkan kelulusan dari 3 agensi
- Jab Bomba, Kesihatan n Majlis Bandaran( diaorang akan check tempat n etc......)
2. bila dah lulus baru JPN bagi kelulusan. bayaran RM 50.00 utk 5 tahun
3. Company ada sorang pengelola/pemilik
4. Guru perlu dapatkan permit - bayaran RM6.00 untuk setahun

rasanya tu je..tapi bagi premis yg aras atas perlu ada tangga exit ke2...so semoga berjaya n hopefully korang dapatlah sedikit info bab kelulusan n sijil pengiktirafan nih......

salam..semua....

ramai yang konpius pasal bab2 sijil nie....
ok...ni saya nak terang serba sedikit pengalaman semasa mengendalikan kelas komputer yang ader kelulusan Jab. Pendidikan Negeri bawah IPSwasta
1. u all kena dapatkan kelulusan dari 3 agensi
- Jab Bomba, Kesihatan n Majlis Bandaran( diaorang akan check tempat n etc......)
2. bila dah lulus baru JPN bagi kelulusan. bayaran RM 50.00 utk 5 tahun
3. Company ada sorang pengelola/pemilik
4. Guru perlu dapatkan permit - bayaran RM6.00 untuk setahun

rasanya tu je..tapi bagi premis yg aras atas perlu ada tangga exit ke2...so semoga berjaya n hopefully korang dapatlah sedikit info bab kelulusan n sijil pengiktirafan nih......

nak mintak kelulusan dari 3 agensi tu nak buat per... lagi satu dari kesihatan tu buat apa jua... kompuis jua ni....

sya nak share pengalaman sya....

Sya mula keja di sebuah IPTS yg mengajurkan kursus peringkat Sijil & Diploma. time tu sya Technician jer, pastu, sya diberi kepercayaan utk mengajar kursus komputer (OFFICE), time tu sijil kami keluarkan atas kerjasama dengan Kementerian Belia dan Sukan (kat sijil ada cop kementerian-Pengarah yg sain) sekeping sijil RM50, Pastu, kami pernah gak kuarkan sijil atas kerjasama ngan UPM (pun sama ada cop UPM -Prof Madya yg sain), sya juga pernah mngajar Kursus baik Pulih komputer atas anjutan Kementerian Luar Bandar & Wilayah. Sebenarnya kita pun boleh dapat tender mengajar kursus2 dr GOV tapi mesti kena ngan track yg betul.

Dipendekkan citer pas 6 tahun sya mengajar rasanyer tiba masa sya nak usahakan syarikat sendiri. Kebetulan sya trjumpa bekas student sya yg nak buka CC, dan dia minta tolong sya usahakan bab dia ada modal cuma tiada masa nak manage, so, sya pun uruskan syarikat tu (sbg manager/tutor/technician), dan sijil sya tue buat permulaan sya create sendiri bila dh establish kira nak join ngan mana2 IPTA sbb sya ada pengalaman dh sebelum ni. Yg memudahkan keje sya ni sbb sya byk student dh sya train mungkin 1500++ pelatih, so, mereka lah ni secara tak langsung sebgai agent promotion sya secara bergerak dr mulut ke mulut. PETUA sya biarlah kita mengajar dengan hati ikhlas dan bukan hanya RM semata-mata PERCAYA lah duit akan datang belakang. Sbb masyarakat akan menilai kita dari service yg kita tawarkan & jika customer tersebut puas hati ngan service kita tak heran nanti dia akan introduce kedai kita ngan kekawannya ya lain (itulah yg saya alami).

Hingga hari ni sya menjalankan perniagaan CC, Course Computer, Consultant CC dll...... Klo otai2 & Bro2 ada pengalaman blh lah kita share di ruangan ni. Keep In Touch.