Jump to content
cikgureza

Tindakan Sesetngah Majikan Yg Peras Tenaga Dak Praktikal

Recommended Posts

memang bagus dan bernas!.baru ada akai sikit company tu!

Tapi memang brengsek le kalau ada majikan yg sanggup ugut camtu kat student ni,semata2 nak dapatkan sistem yg free. Apa punya hati perut le.

:huh:

:ph34r: x slamat dunia akhirat menganiaya student beb

bakal bangkrup company 2 :angry:

dlu masa aku praktikal, aku yg offer company tu satu software yg aku nak develop sendiri....

dlm masa 2 minggu ja dapat develop software tu menggunakan c++...

software yg aku develop tu aku nama kan preventive maintenance system..

utk develop software tu, aku dapat apply 2 minggu keja di umah.....

sebab kat company tu, programmer sana xgunakan c++, so aku dapatla bekerja di rumah sebab kat umah ada c++...

aku kurang setuju..... bagi aku memang patut pun budak2 tu kena suruh wat kerja walaupun tak dapat apa2, sebab memang dah diberitahu latihan pratikal adalah salah satu latihan kesesuaian mereka untuk masuk bidang perkerjaan jadi buat ajelah, ambik ilmu apa yang patut, bukanya majikan tu suruh bunuh orang pun, kalau takat cuci tandas buat ajelah, paling kurang dapat pengelaman nak mohon jadi tukang cuci nanti. dah namapun latihan takkan nak jual mahal kot... lain lah dah 20-30 tahun kerja bolehlah.

maap kalau tersilap kte ek..

sy mmg tgh praktikel skarang ni..dekat jabatan kerajaan..penyelia kt sini sume baik..mmg dia bg keje pun ok la insyaallah bole wat.mslah sy ni adalah ditindas dengan staf2 kat sini..dorg yg over bg keje lebih2..ble tak bole wat mulala cakap mcm2 blakang kite...grm gile...(soryla kalau tersalah tmpat mengadu ni)...

Zaman saya dulu kalau company kecik2 praktikal free jer..tapi kalu company besar ada harapan dapat elaun.

Praktikal untuk pengalaman bekerja..tapi kalau dah buat program canggih2 tapi tak berbayar ...tak betul tu.

Untuk undergarduate kita, masa belajar kena libatkan diri dalam persatuan atau group - tingkatkan kemahiran diri, biar pandai bidang termasuk keusahawanan.

Sekarang ni bidang pekerjaan tak secure macam dulu lagi...macam-macam ada:) company pindah negara lain, downsizing, merger, VSS dan macam-macamlah!

Tingkatkan value diri kita..supaya berjaya dalam pelbagai bidang.

aku kurang setuju..... bagi aku memang patut pun budak2 tu kena suruh wat kerja walaupun tak dapat apa2, sebab memang dah diberitahu latihan pratikal adalah salah satu latihan kesesuaian mereka untuk masuk bidang perkerjaan jadi buat ajelah, ambik ilmu apa yang patut, bukanya majikan tu suruh bunuh orang pun, kalau takat cuci tandas buat ajelah, paling kurang dapat pengelaman nak mohon jadi tukang cuci nanti. dah namapun latihan takkan nak jual mahal kot... lain lah dah 20-30 tahun kerja bolehlah.

ok..

ako suh ko cuci tandas.. tp ako x bg ape2 arr... bukannya ako suh ko berendam dlm tangki najis...ala boleh arrr...takkan jual mahal kot? lain arr dh 20-30 taon kerja boleh arr

tgh prac skg neh..em mayB leh dikatakan sbg mangsa gak

tp xrase pressure sgt sbb 'pihak sini' mcm bg can...

adela mase nak cari itu ini

keje aku asek mengesearch tanya sana sini (forum la).... usaha sungguh2...

dah sorang diri kat sini...

rase mcm lembab je aku kat sini.. tak berkembang.. tp bia la lembab pon... yela da sorang2...xde pulak orang kite nak refer...

takpe..takpe... learning process

AKU yang akan menentukan APA JADI pada aku kelak

tp sbnrnye kalo boleh nk blaja mende lain la bile dlm industri

tp mende yg dibuat skrang same masa blaja bezanya wat sorang2 dan xde lecturers utk direfer

skang ni nak refer ape2 pon.. aku la antara y rajin beremel, berforum dgn sape2 yang berkenaan

dulu masa blaja2 tau la sikit2 pakai php mysql, ni kat tempat keje blaja n dev guna asp access...

takpela...itu input baru pulak.. walau basic je aku blaja

blaja semua2 tu dari tutorial kat internet ni

sampai balik umah pon dok teringat2 keje kat sini (mcm org dilamun cinta pulak..eh..camni ke rasa??? ....ahax)

xpela

aku just think +ve

dan sbg seorg pelajar PRAKTIKAL...ikhlas dr ati aku ckp...aku xnak hadapi situasi skrg ni

aku nak blaja mende baru

macam :

- nak join dlm satu team develop system ke..ape2 ke.. (work in team)

- join2 meeting ke

- ape2 lagiK....hehehe

ni skg rase mcm kat umah sewa je mcm buat asemen2 (zaman kat kampus)... hahaha

xpela... abis dah bulan 11 ni

ni dah dok intai2 pluang2 luar

mgu depan abg aku kwen....sbg adiknya dan pembantu myMummy busy2 la sikit

lepas abg kawen bru nk apply sume2....

semangat la tadi baca psl topik yg telahpon ditutup psl --> fresh grad. hangat gilos topik tu...

sekarang dlm buku note banyak dah alamat2 yang bakal dimintak

tak sabar nak berkhidmat demi AGAMA, bangsa dan negara

nak bagi mak abah 'rasa' sikit duit kite...bleh la nak beli sate padang ke sate kacang ke (peberet...heheh)

selama ni asek berkorban demi pelajaran anak2...

berangan2 dah ni.. hehehe

'kita merancang...Tuhan tentukan'

doakan ya

ramai bro/sis y rajin ber'post' kat sini aku kagumi... walau aku x kenal pon sape.. hehehe peace ;)

Edited by annakonda

ok..

ako suh ko cuci tandas.. tp ako x bg ape2 arr... bukannya ako suh ko berendam dlm tangki najis...ala boleh arrr...takkan jual mahal kot? lain arr dh 20-30 taon kerja boleh arr

hello aku masa wat pratikal dulu bukan takat cuci tandas kena cuci tingkat kat luar bangunan lagi pun kena watlah.... masalahnya aku dah abis pratikal..... dan aku taknak pratikal lagi... kalau budak pratikal taknak wat kantoilah diploma mereka...

ko kena paham dulu kita ini dimana. kalau jadi budak pratikal wat cara baru belajar jangan nak jual mahal.

jgn la sampai generalize yg semua bebudak ipt gi practical ni for sure buat software x berkualiti beb!

mcm 3-4 org member2 aku..jauh lagi nak grad (ade lagi 2 sem mase tu) company2 tu dah booking awal2 ofer gaji rm 2000-2500..yg xminat programming tu mmg la hasil kerje dorg hampeh n xde kualiti..tapi yg mmg devoted to programming sampai ktorg gelar the living compiler (utk tahap kitorg la) tu camne?haaa (dan ianya adalah satu fakta yg bilangan student yg minat programming adalah sangat sedikit..jadi x heran la kalo byk company dapat yg hampeh2 je)

pasal bab company perah student bak tuala yg diperah sampai koyak rabak jiwa dan raga ni mmg semua student pon sgt2 tak suka la..jadi ingat2 la sket kalo nak perah tu, bukan bebudak tu tak boleh nak sebarkan kat member2/junior2 lain supaya tak payah gi company tu utk praktikal ataupun kerje..secara tak langsung, akan menjatuhkan reputasi company dorang jgk..dah susah nak cari pekerja baru...padan muke...

pastu tak semua jgk boleh nak wat trial use software mcm tu..as usually skarang ni company2 yg amek student programming ni kebanyakannya software houses..dah abes practical of course la dorg akan mintak bukan takat executables je..malah dgn source code skali...jadi camne nak lari...melainkan company tu bukanlah company yg industrinya berkaitan software..

sekian..

salah silap harap maafkan... :)

hoho hangatnya :blush: besala tu zmn bdk praktikal mmg mcm tu.. kn buli la apa la.. aku dlu pracktikal kn buli .. tugas aku kn suh wat design.. bla siap je kn komen.. pastu wat br.. n then kn komen ... bla dia dh rs puas ati br la aku leh relek hahaha.. tension gk keje ngn sektor swasta ni kn... xpe yg pntg pengalaman dpt la kt ctu ye x..

katakan ko praktikal selama 6 bulan, set sahaja software tu boleh digunakan sampai 2-3 hari selepas pemergian ko dari syarikat tu, dan lepastu, tebabo!"

hahahhaaha.....sekali lagi aku tergelak dalam forum nih.....MMg buat hal!!

tapi kalo wat camtu diorang nak bayar ke..?

aku dulu praktikal, company bg rm8/hari.. study degree..lepas la duet makan.. pastu wat kerja sampai ke malam.. buat projek memacam, bos kate nk bg bonus skit, tapi hampeh.. x bagi pon.. sedih aku.. now aku ada dak praktikal sorang, dak sijil.. aku bg rm20/hari sebagai elaun.. aku soh wat kije teknikal, haram xtau pe2 masa stat praktikal.. masa interview, cakap smua boleh.. pehtu aku pon train la.. tapi masalahnye, lemah daya ingatan,.. aku ajo pagi, tgh hari dah lupa, ajo ptg, esoknya dah lupe.. tension gila aku... bila cust tanye, xtau nk jawab pe, bleh pndang2 aku, isyarat soh aku tlong jawabkan.. hangen 1 badan.. aku dah bagi sebijik laptop kat die.. soh die xplore kat dlm tenet, cari mklumat ape yg die perlukan.. aku soh join forum putera, tapi die g layan frendster.. hangen 1 badan.. now aku malas nk layan dah.. pndai2 la cari ilmu.. tpt praktikal dah disediakan dgn sempurna, cust dah ada, kerja dah ada, elaun pon dah bagi... kalo x bijak jugak aku xtau la.. xtau nk salahkan sape...

hmm..ya mmg la bila kita bergelar student cum trainee, mmg la kita kena ada rasa rendah diri, hormat org lain dan semangat mahu berusaha.akan tetapi aku masih tak stuju if kerja2 yg tahap melampau diberikan berterusan smpai mencekik darah.cthnya yg mana kerja2 sampingan yg melampau ini menganggu kerja core kita.kalau nk cuci bangunan, pi la hire pekerja or trainee yg berkenaan...ada plak kes (member aku penah kena), slalu bos suruh pi amik anak dia balik sekolah la apa la...apa kes?

pada aku la,if nk buat pun as a favour bleh la..sbg org kata apa, hormat kt org or bos and tunjukkan kita nih leh multi tasking la, tahan pressure la.itu yg sesetangah dari kita ni maksudkan betul tak? tp if dh tiap2 hari buat n then takder plak penghargaan yg sewajarnya.itu yg aku rasa n percaya tak adil...bukannya mintak sebijik PC baru yg power, rumah banglo or bonus/elaun yg melampau banyaknya pun...pandai2 la n berpada2.

cerita aku?masa aku trainee IT tehcnical support(~network support cum PC tech cum delivery boy cum helpdesk operator cum pengemas IT tech department punya area~) dulu (iyerla maybe aku trainee tak sehebat korang, tapi aku byk blaja masa tuh, mencabar n penat giler tp sonok) mmg la byk gak kerja yg aku buat tapi tak perlu.kadang2 tuh aku buat as a favour ajer.yg logik je la aku buat.cth: PC customer(staff kami la gak, term jer panggil as customer) yg dah siap format or baru sampai setelah order, sepatutnya customer tu sendiri yg amik. tp sebab 90% smua penyegan n lambat nk amik, sampai penuh bilik ngan PC, aku pun hantarla.bayangkan je la..aku sorang2!tapi aku redha n paham.sebab if aku tak buat camtu, tempat akan berselerak, serabut n menganggu kerja2 incoming yg lain.

kadang2 tu kena maintain 2-3 plants.sorang2(kadang2, ada 1 org staff otai ngan aku, kira aku ni support la, tp dia slalu amik cuti pasal anak dia sakit kronik tp aku paham la)...yg mana dulu tugas-tugas trainees ditampung oleh 7 trainees! so..bayangkan je la..yg tak logik dan aku terpaksa say no(tp aku cakap elok2 la) ialah if bleh supervisor aku nk aku develop web-based system ntuk helpdesk system pada masa yg sama.mana ada masa beb?lgpun masa tu ilmu web based aku=0.trainee software development bleh la.aku terkejar sana terkejar sini.nasib baik dia paham. dulupun ada sorang budak tech trainee nak buat gak tp cancel pasal tak cukup masa gak.last2 aku tak tahan aku pun minta elok2 kat supervisor carik lagi trainee.lagi 2 minggu aku nk habis br la dapt 2 org trainee.so kurang la sket workload aku.giler kentang...kadang2 aku lupa nk makan...klaka betul bila pikir balik...

tp aku ok pasal smua staff beri kerja sama n faham situasi aku...bersyukur sgt...Alhamdulillah...elaun? ok2 la..kira tinggi la jugak Alhamdulillah...yg penting pengalaman n kerjasama staff jugak...trimas byk2 staff2 yg terlibat.

itu baru yg simple..so lebih2 lagi la keja IT yg menghasilkan sesuatu cthnya programming ker aper ker...itu usaha n harta intelek tuh...bukan apa..kadang2 perkara camni la yg menyebabkn ramai trainee tak mau apply keja kat situ...iyela..mana tau trainee itu bakal menjadi pekerja yg berwibawa..who knows?ok2 aku paham korang boleh amik ramai lg orang lain.tp pikir2 kan lah...

harap paham ya? bukan nak suruh bos/supervisor tu manjakan trainee bagai menatang minyak yg penuh....berpada2 lah.tapi satu jer la...walau apa pun trainee2 kena byk sabar n kuat berusaha...n if nk cakap ngan staff/bos/supervisor ckp la elok2...kang tak pasal2 dpt telur jer kang ntuk praktikal...silap2 dpt buku lima atau batu seremban kat muka skali.

aku dulu praktikal, company bg rm8/hari.. study degree..lepas la duet makan.. pastu wat kerja sampai ke malam.. buat projek memacam, bos kate nk bg bonus skit, tapi hampeh.. x bagi pon.. sedih aku.. now aku ada dak praktikal sorang, dak sijil.. aku bg rm20/hari sebagai elaun.. aku soh wat kije teknikal, haram xtau pe2 masa stat praktikal.. masa interview, cakap smua boleh.. pehtu aku pon train la.. tapi masalahnye, lemah daya ingatan,.. aku ajo pagi, tgh hari dah lupa, ajo ptg, esoknya dah lupe.. tension gila aku... bila cust tanye, xtau nk jawab pe, bleh pndang2 aku, isyarat soh aku tlong jawabkan.. hangen 1 badan.. aku dah bagi sebijik laptop kat die.. soh die xplore kat dlm tenet, cari mklumat ape yg die perlukan.. aku soh join forum putera, tapi die g layan frendster.. hangen 1 badan.. now aku malas nk layan dah.. pndai2 la cari ilmu.. tpt praktikal dah disediakan dgn sempurna, cust dah ada, kerja dah ada, elaun pon dah bagi... kalo x bijak jugak aku xtau la.. xtau nk salahkan sape...

tu la..trainee kenala bersemangat, rajin n hormat org...kalau bleh amalkan sampai dah keja esok pun bagus...maybe dak praktikal anda tu cam mau tak mau jer praktikal kat situ atau maybe dia ada masalah2 tertentu...entahla...

dari 1st post sampai la akhir ... hmmm mcm2 pendapat ... bagi aku semua tu terpulang kepada majikan sendiri rase2 klu suruh buat software yg hardcore ke yg leh dtgkan keuntungan ke apesalahnye janjikan dak2 tu yg dia org akan dapat bekerja kat company tu lepas abis belajar atau pon bayar la elaun banyak sikit ke ape ke ... sifat simpati kene ada .. walaupon benda tu praktikal .... jangan la sebb atas dasar dak2 praktikal kita guna abis abisan .. bak kata org tu MAN2(sedang2 la) kan .... company untung dak2 kasi la faedahnye ... ni klu pikiran aku la kan .. korang leh pikir sendiri sape yg kata dia org dak2 praktikal memang patut buat2 benda tu yg mane leh dtg keuntungan company korang tapi korang x bayar sebb dia org dak praktikal ... aku harap tuhan akan membalas gan setimpal kat majikan tu!

kepada majikan yg ditipu dak2 praktikal konon nye leh buat keje la tapi last2 x tau langsung ... korang x ya la bayar ... dia tipu .. kau pon leh tipu ape susah ...klu nak halalkan x pe halalkan ... ada minda pikir2kan ya para2 majikan and student2 yg bakal menjalani praktikal

Askum..

Aku pun ada gak cite nak kongsi mase aku praktikal dulu..Aku masuk sebuah kompeni animasi di KL atas nama praktikal. Sama aku ada gak budak2 yg mintak keje. Kitorg dpt training sama2. Memang banyak gile belajar dalam masa training tu. Aku masuk kompeni tu semata-mata nak balenkan ilmu IT and Multimedia. Memandangkan ilmu Multimedia aku tak cukup bab animation so aku apply masuk situ.

Training takde gaji.Lepas tu keje dpt 400. dlm 12.50 sehari. Memang tak cukup beb. Aku makan aku isi minyak lagi. Aku makan 2 kali sehari sebab aku keje smp 12 mlm @ 10 mlm. Cincai2 smp umah kul 12 la. Budak yg training ngan aku yg utk kerja diorg dpt 1800 aku dpt 400 je. Walaupun usaha aku lebih keras n kerja aku lebih berat dari diorg. Majikan2 yg dah reply kat atas tuh suh jangan banyak songeh lain la kalo keje 10 tahun 30 tahun lain la.

Tapi korg tak rasa adil ke ? ada pulak yg ckp ilek la budak praktikal kene kuat aku dulu basuh tandas rilek je. So korng nak balas dendam la ?

Syarikat aku tu memang aku tak suke. Dah ler membezakan aku ngan budak keje sedangkan keje yg aku wat kualitinya sama ngan budak praktikal sepatutnya bayar la 700. Bila aku ckp kat bos dia ckp ko nak lulus ke tak? smp mcm tu ugut. Dah le mase lect aku dtg diaorg tak kuar pun dr bilik jumpe lect. Penyelia syarikat sendiri tak kuar. Itu tak kuang hajo namenye ? Mase mule2 nak amek korang ckp nak bagi peluang kat melayu la ape la lembut gigi dari gusi. kat situ takleh main tenet sambil wat keje (diorg block sume conn tenet). Tapi kitorg bukak port. Tukar Reg key. Kitorg bukan bodoh. Mende simple je bab2 networking ni walaupun aku budak separa IT. Memang kecoh bile diorg dpt tau semua pc port dah diubah..

Semua mende kat dlm server adalah haram dibawak kuar. termasuk lah file2 animation personal n buku2 rujukan. ape kejadahnye semua tu ??? aku nak copy file aku yg aku dah buat pun x leh ? (file tak berkaitan ngan movie2 yg syarikat aku wat). Memang hangin satu badan. Mahu je aku tinggalkan backdoor dlm 2 n biar je semua org leh tengok. Even nak amek gambar besama2 poster atau banting kene mintak kebenaran.

Ada gak aku cube wat kuar file2 ebook n file peribadi aku. tapi hampeh gak. dah puas aku cube samada ubuntu ke slax ke semua cara bypass pc tu tak jadi sebab diorg memang disablekan fungsi USB kt pc 2. Memang aku tau sesetengah file tu copyright. At least biar le aku kuarkan nota2 aku apa yg aku blajar. Memang jadi hamba. Apa yg aku expect belajar di syarikat multimedia multinasional ni pengurusan projek multimedia atau IT yg memangnya tahap tertinggi dlm bidang ICT ni tapi tak kesampaian.

Kerja2 aku memang tak berubah dari hari 1st smp akhir 5 bulan dok wat mende sama. Smp member aku ckp aku expert dah wat animation courseware. Takde langsung aku dpt ilmu dr syarikat tu kecuali sedikit animation n skill. Memang bengang.

Itu kire ok lagi aku rase, kalau aku dpt keje utusan lagi aku diperhambakan oleh bangsa sendiri secara fizikal dlm bidang IT ni (baca thread : Graduan Melayu Bila Di Interview.. ) . Syarikat yg tu multimedia kurang skit penderitaan aku sebab aku suke multimedia. Kalo utusan tak tau la. Aku sebenarnye tak suke ngutuk2 org ni tu sebab aku elakkan. aku ingatkan diri aku dan sape2 yg baca ni. Jgn rase kite pandai sangat n kuat kalau dah ada kerja & pangkat ker ape ke kuasa kat atas tu lagi kuat.

p/s Manager aku yg lepas2 tu sedor la diri sikit gaji anda 12000 bg la lebih skit kat budak2 praktikal. Tambang bas dah 100, makan 300 tak cukup beb idup skang ni. N lg 1 sedar diri kalo dah melayu jgn peluk2 ngan mat saleh. dan tua tu jgn dye rambut. Dan tau pompuan jgn maki hamun ckp lucah2 kat makcik cleaner.

as'kum all muslim n very gud mrning....

aku ni skrg dalam menjalani latihan industri gak la(praktikel gak)

actually tempat aku ni okey la...

xde la keje berat2 sangat yg kene buat....

aku nak cite sal kawan kelas aku ni....

2 perempuan..ke-2 2 nyer best student kat u aku....

tp kesian mreka kerana pada hari lapor diri kat ofis(gov)...

staf kat sane layan dier org mcm kuli je...mcm xmghargai dier org ni student yg nak buat on job training kat sane....

so kawan aku dlm keadaan menagis(perempuan kate kan) telefon lah lecture yg jage latihan industri ni....

nasib baik la...dier org dapat tempat baru lam mase terdekat....selesa n ok....

as'kum all muslim n very gud mrning....

aku ni skrg dalam menjalani latihan industri gak la(praktikel gak)

actually tempat aku ni okey la...

xde la keje berat2 sangat yg kene buat....

aku nak cite sal kawan kelas aku ni....

2 perempuan..ke-2 2 nyer best student kat u aku....

tp kesian mreka kerana pada hari lapor diri kat ofis(gov)...

staf kat sane layan dier org mcm kuli je...mcm xmghargai dier org ni student yg nak buat on job training kat sane....

so kawan aku dlm keadaan menagis(perempuan kate kan) telefon lah lecture yg jage latihan industri ni....

nasib baik la...dier org dapat tempat baru lam mase terdekat....selesa n ok....

ohh kesian nya kat kwn ko..aku pn ad gak kwn mcm 2 snasib nga kwn ko..sbiji sm

hurmm...ckp pasal practical training nie..aku pernah pratikal gak..

kena wat macam2 keje..yang xde kaitan ngan aku pun kena wat..biasa r budak pratikal slalu kena buli kat staff2 yang ada,,,dalam masa yang sama plak kena develop system tuk syarikat 2.. mati kutu aku..

elaun da la xde...tp aku x kisah pow coz aku rase nie lew peluang student2 nak kutip pengalaman..

apa ingat nak keje senang jew kew..lagipun bila kena wat macam2 keje baru lew korang tau yang bukan senang nak carik duit..pastu jangan duk berlagak ngan dip atau deg yang korang ada..walaupun staff kat situ xde pape tapi diorg 10X lagi terror dari korang..kekdang dak2 pratikal nie perasan pandai..yelah da belaja kat U..huhu,,,

ape pun aku x kisah ngan keje2 yang melambak n memening kepala..

asalkan banyak benda yang aku bley blaja kat c2 ok la...ssh2 dulu sng2 kemudian lew..

Ckp pasal praktikal ni mmg menarik..Aku sekarang pun tgh praktikal dekat company cari gali minyak..Mmg besar la company ni..Aku di tempatkan di bhagian IT..Tp apa yang aku nk cite dkt cni ialah aku menyesal gila2 praktikal dkt company ni...Aku x dpt apa input pun sepanjang aku praktikal dkt cni..Mmg membazir masa aku slama 6 bln..Aku abk major network tp diorang sruh aku bgunkan satu sistem yang di namakan sistem Document Management...Wah!!mmg pnuh tragis..Klu dia tempatkan aku di bahagian network x pe la jgk.Ni letak aku dalam bhagian programing..Ntah apa2 ntah.Pas 2 mula la ckp aku x pdai bt keje la apa la..Padahal aku dah bg th awl2 dkt diorg yg aku major network n bt sistem x pdai..Tp diorang letak jgk..Pas 2 sruh aku bt keje bkn2.Cth nya masukkan data, antar surat, bt filing and so on..Ahhh!!!!! keje ni la yg aku x suka..Memboringkan n otak pun jadi lembab sbb x perlu berfkir.Masuk je data..boring..boring..Spai skrg aku tgh pening dgn sistem aku..X siap2 lg..Lec aku plak nk dtg awl bln 5 ni.Mmg aku cari maut btl la.Heeehhe...Skrg ni aku terkapai2...Sape2 blh tlg???

Kesimpulannya, bt la btl2 time praktikal ni..Time ni la nk mempraktikan apa yang kita blajar dkt universiti..

aku kene praktikal sebulan je.. (4-6 minggu) ... ade gak company tolak, so skrg tgh brusaha...

ada x brader2 yang ambik budak praktikal... kalau ada list lg senang kan.. :D

Ckp pasal praktikal ni mmg menarik..Aku sekarang pun tgh praktikal dekat company cari gali minyak..Mmg besar la company ni..Aku di tempatkan di bhagian IT..Tp apa yang aku nk cite dkt cni ialah aku menyesal gila2 praktikal dkt company ni...Aku x dpt apa input pun sepanjang aku praktikal dkt cni..Mmg membazir masa aku slama 6 bln..Aku abk major network tp diorang sruh aku bgunkan satu sistem yang di namakan sistem Document Management...Wah!!mmg pnuh tragis..Klu dia tempatkan aku di bahagian network x pe la jgk.Ni letak aku dalam bhagian programing..Ntah apa2 ntah.Pas 2 mula la ckp aku x pdai bt keje la apa la..Padahal aku dah bg th awl2 dkt diorg yg aku major network n bt sistem x pdai..Tp diorang letak jgk..Pas 2 sruh aku bt keje bkn2.Cth nya masukkan data, antar surat, bt filing and so on..Ahhh!!!!! keje ni la yg aku x suka..Memboringkan n otak pun jadi lembab sbb x perlu berfkir.Masuk je data..boring..boring..Spai skrg aku tgh pening dgn sistem aku..X siap2 lg..Lec aku plak nk dtg awl bln 5 ni.Mmg aku cari maut btl la.Heeehhe...Skrg ni aku terkapai2...Sape2 blh tlg???

Kesimpulannya, bt la btl2 time praktikal ni..Time ni la nk mempraktikan apa yang kita blajar dkt universiti..

document mangement system? tak susah sgt.. salah satu caranya adalah:

1) run joomla, dan masukan extension dan module untuk "dms" memang ada dah script dia. takyah coding pun. cuma custom2 je sikit lagi untuk suit organization kau. silap2 sehari dah siap..

harap membantu.

p/s: masuk joomla.org, dan pergi ke extension.

Kesian betul kat bebudak yg kena perah ni, dah tu buat keje yg takde kaitan ngan derang blaja. Sia2 je adakan LI.

Sy bukan majikan, tp keje ngan company hubby n the gang..

Company umur setahun jagung (4 tahun), dulu masa baru2 bukak ada jugak budak2 mintak nak praktikal.

Tapi bila derang dtg (hantar resume), tgk ofis cam tak high class terus derang tak jadi nak praktikal.

Jadi secara otomatik, hubby sy telah pun 'blacklisted' semua student dr IPTA ni jika mereka dtg nak

praktikal.

Setakat ni, kami telah menerima hampir 10 budak2 praktikal, kebanyakkannya utk buat sistem la, utk teknikal ada sorang.

Walaupun elaun tak diwajibkan, tapi bos tetap bagi imbuhan tiap2 bulan, katanya tak sampai hati sruh bebudak wat keje

free je, tapi takde lah sampai kena cuci lantai atau tandas.. :rolleyes:

Aku pon penah kena gak. Blaja programming tapi bila gi praktikal kena buat kerja perakaunan. sepatah apa pun aku taktau pasal perakaunan tuh... 3 bulan plak tu...