Jump to content
cikgureza

Tindakan Sesetngah Majikan Yg Peras Tenaga Dak Praktikal

Recommended Posts

document mangement system? tak susah sgt.. salah satu caranya adalah:

1) run joomla, dan masukan extension dan module untuk "dms" memang ada dah script dia. takyah coding pun. cuma custom2 je sikit lagi untuk suit organization kau. silap2 sehari dah siap..

harap membantu.

p/s: masuk joomla.org, dan pergi ke extension.

Ok..Thanks ye..Tp ni melibatkan programming..Kena libatkan jgk coding..Hehehee...

bro bout system tu... kena buat step by step... dan kena ada references

sebelum buat system, kena faham sdlc tu..

1. requirement

2. analysis

3 design

4. coding and testing

5. implementation

kami buat sistem mcm tu laa.. 3 sem Ooo.. padahal 1 sistem je .. :angry:

utk requirement kena ada SRS document... apa2 yang berkaitan user@ entiti, relation , diagram tu, diagram ni ,... kena rekod .. slalunya guna UML ...

utk design.. baru utk masuk part coding... kena rekod gak guna SDD document

utk testing pun kena rekod gak.. SDT

<_<:blink::blush:

Ok..Thanks ye..Tp ni melibatkan programming..Kena libatkan jgk coding..Hehehee...

diorang nak tgk codes yg kau buat tu depan mata diorang ke baru diorang approve system tu?

ataupun diorang kata diorang nak system tu siap dan diorang boleh pakai?

yg aku suggest kau buat tu pun ada programming di dalam nya. Code pun ada, kalau kau nak, amik source dia dan,m tunjukkan kat diorang.

BTW, ni company software development ke apa ni?

bro bout system tu... kena buat step by step... dan kena ada references

sebelum buat system, kena faham sdlc tu..

1. requirement

2. analysis

3 design

4. coding and testing

5. implementation

kami buat sistem mcm tu laa.. 3 sem Ooo.. padahal 1 sistem je .. :angry:

utk requirement kena ada SRS document... apa2 yang berkaitan user@ entiti, relation , diagram tu, diagram ni ,... kena rekod .. slalunya guna UML ...

utk design.. baru utk masuk part coding... kena rekod gak guna SDD document

utk testing pun kena rekod gak.. SDT

<_<:blink::blush:

pendapat aku dari business ponit of view:

kalau sampai 3 sem nak amik untuk siapkan sebuah sistem, mak aih..kena tutuplah company nampaknya. Kira sedekah je sistem tu kat diorang.

Walaupun semua bende tu perlu, tapi , kena di buat shor cut untuk memendekkan development time dia. Buat style rapid, selalunya result akan lebih cepat.

3 sem tu utk belajar sebenarna bro... tp nak buat bende alah2 ni.. dokument tbal gile2 ni... x lame.. janji dah paham :D

temphoh yang lama tu utk coding je... utk requirement kejap je... tu utk formal ways laa... :o

ops: subjek tu core kmi... tp utk subjek option lain, dokumen2 ni x penting... janji jalan... buat dokumen2 ni utk reference akan datang, any changes ... so snang le nak configure balik, troubleshoot, and upgrade... tu je tujuan.. :)

Edited by alkaeda

sy xde kaitn ngn sistem2 software ni

juz nk kongsi xperienc ms pract dlu

sy amik architecture, so, of coz la LI kat arkitek firm kn...

sy kje 6 hr seminggu. senin-sabtu

kalo weekdays, kje smpi mlm la. plg lmbt sy pnh kuar opis, kul 9.40

pnh blek awl skali je. dlm kul 7.20. 2 pn sbb 1st day...

kalo sab2, mmg bese blek kul 6.30. 2 kire standard la.

kje? mmg kaw2 die bg... kdg2 smpi xmng tgn..

kne bwk kje blek umah. pg2 sok kne anta kat penyelia...

azab gk la..

tp yang agak best nye, company 2 mmg xlokek la nk ajar, kongsi ilmu2 dorg

habis segala meeting sy attend, submit drawing kat authority..

quite an xperienc.. drawing sy pn dorg gne utk client..

tp kire dorg bg credit la. sy leh la ltk nm dlm drawing 2..

sy blaja byk mende yang kat u lcec xajar, xde dlm silibus...

bayar?

mmg ciput la.. malu nk ckp.. nk cover mkn ngn minyak kte pn xlepas..

agak xsetimpal ngn kje yg die bg

tp ape pn, ilmu dorg sy cekup abis2, dh alang2 pnt kje kn..

2 jela..

Aku juga salah seorang mangsa majikan yang x reti jaga kebajikan pekerja..rata-rata student praktikal memang akan buat praktikal selama 3-6 bulan dan diorang mmg akan dpt PTPTN sebagai kos untuk menampung perjalanan hidup sebagai student praktikal..tp period student praktikal x semua nye sama..macam aku, aku hanya buat praktikal selama 2 1/2 bulan jek..aku bekerja sebagai technician di slah sebuah syarikat IT solution di petaling jaya..

aku akui yang student praktikal ni mmg xleh nk demand apa2 sebab kita dh diberi peluang untuk belajar ditempat kerja yang kita pilih sendiri..tp korang bayangkan, aku ni technician komputer yang kene cover semua kawasan lembah kelang..parameter yang aku anggap besar..aku ni slh seorang student yang buat praktikal sewaktu cuti semester so aku x dpt PTPTN waktu tu..majikan sebelum ni x mention yang aku kene ada motor tp nasib baik aku bawak motor nk pegi keje.. disebabkan aku kene guna motor aku sendiri pegi buat keje, minyak duit aku sendiri, maintanance duit aku sendiri, kalau tayar pancit tgh jln duet aku sendiri, korang rasa berbaloi ke kalau majikan x bayar se sen pon kat kita..dh la aku x dpt PTPTN time praktikal, lepas tu majikan guna abis abisan aset aku..banyak keje xyah cte la..lepas tu die suh aku buat job sampai ke melaka..duet sapa drg nk guna untuk isi minyak VAN company??DUET AKU JUGAK..kes student dlm softwre mayb lain tp konsepnya sama jek..cuma korang penat buat kerja..aku ni penat buat keje dan duet dan aset2 aku abis digunakan oleh majikan aku..bila aku persoalkan hak aku, diorang jawap simple jek, "ko tu student praktikal, jangan nk komplen bnyk sgt"..aku x pnh komplen pasal kerje2 aku..ape yang aku komplen pasal diorang guna aset and duet aku untuk buat keje diorang..lepas tu diorang boleh ugut xnak sain report aku sebab aku ni bnyk cite sgt..bila aku xde duet nk buat keje, ade ke drg suh aku usaha pinjam kat sapa2..kalau x dpt buat keje arini sebab aku xde duet, die akan tulis sebagai aku ponteng keje..

So, aku nk tnye pendapat korang semua, patut ke aku di layan macam tu?? patutla dh xde student nk buat praktikal kat tempat tu lagi..ntah macam mana aku boleh terlepas masuk dlm company tu pulak..bodoh betul aku ni..meh cni aku mention nama company tu, bia semua orang alert dan aku xnk org lain jadi mangsa

ORBIT TEGUH SDN.BHD

QUOTE(cikgureza @ May 3 2007, 10:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kepada student2 yg bakal LI dan mungkin rasa dia dlm situasi yg di bincangkan di sini, maka, aku sarankan korang buat cenggini:

( Kita andaikan situasi majikan korang sedang meminta korang membina sebuah aplikasi yg agak rumit- untuk tahu apa yg rumit, sila buat kajian serta homework, dan please, sattic website tak kira unik pun, melainkan diorang suruh setup server. )

1) Fahami permintaan aplikasi tersebut. Dan buat perbincangan sebenar2 nya dgn pihak majikan. Cuba selidik, sejauh makah aplikasi tersebut akan membantu operasi syarikat, even selepas korang abis practical pun, masih nak pakai aplikasi tersebut..

2) Bawak segala flow chat, DFD, analisi yg telah di buat tadi ke company software development yg korang tau. Tanya kepada company software tadi, berapakah anggaran kasar untuk develop serta untuk maintain after sales..(tanya beberpa acompany, dan amik harga yg paling rendah)

3) turunkan harga yg dapat tadi dlm 30%

4) Mula membina aplikasi tersebut dgn built -in time bomb, atau pun user level security (timer activated)

5) Buat dgn sesungguhnya supaya semua staf2 yg ada dlm company tersebut dependant habis kat aplication korang, kira mcm kalau takde apps tu, diorang memang kena cuti le 2 -3 hari..

6) tunggu LI korang habis, dan buat sunguh2 LI tersebut..

Dan kemudian bila LI korang habis serta segala report kjepada supervisor telah di beri, maka, andaikan yg timer korang tu dah pun di activate kan, syarikat yg terdesak tadi akan mula call korang untuk buat maintenance, so ,sakng ni, berikan quotation mengikut harga yg telah di kira di # 3 tadi..
Kalu diorang betul2 terdesak, maka diorang akan amik terus. Dan kalau diorang kata taknak amik sebab harga korang tu mahal, maka diorang akn bertanya kepada company2 yg develop software untuk quotation, dan diorang akan dapati harga yg korang bagi tu memang murah...

so, harap membantu..

info-info kat sini boleh lah korang pike sendiri..bergune atau tak... kalau korang rase ianya satu idea yang baik.. apesalahnya korang mencube... kepade majikan-majikan yang ada... jgn melenting... korang berniaga.. dalam perniagaan mesti ada pekerje... jadi kalau korang rase pekerja tu tak diperlukan... jgn pening kapala.. kerje le sendiri...tak yah bayar gaji kat org lain...

salam..
aku pn nk amek port gak..

"DATALINK RESEARCH CONSULTANT sdn bhd"

korang xyah p la company ni..
aku br jek past prkl kat c2..huh mule2 keje janji mcm2..dt alun 2 la ni la..
pa2 at las abuk pn xde..klo xnk bg 2 ckp je la awal2..bkn nk sgt pn..
da la keje sume pakai duit kite(dak praktikl) p2 nk claim diorg wat2 xtau..ble ty ckp bos xsain lg la..lupe la..huhu xle time la alasan diorg 2..elaun lg la...jgn harap la nk dpt...

ok..kpd compny yg laen 2 klo xnk bg elaun 2 ckp awal2..xyah la nk mulut manis sgt..janji mcm2 la..cian la kat dk2 praktial..diorg 2 student..org gak..perlu pakai duit gak..lebih2 lg kat bandar.. diog pn da wat kire2 gak sblm pilih compay 2...

ok korg ngat name compny ni...blacklist

"DATALINK RESEARCH CONSULTANT sdn bhd"

aku ingat lg masa aku diploma aku praktikal ada satu company nih..dia suh aku buat system..quite a big project gak..dh laa buat sorang...masa last day tuh..aku pedajal laa satu kali aku buang coding2 penting dlm system tuh...padan muka dia...mana tak nyer...dh laa elaun ape haram jadah pun tk bg..last daya tuh dia banje mkn domino pizza...tuh pun freee sbb dia dpt voucher...tuh laa company melayu..mmg kedekut haram jadah...aku tk malu nk kutuk company melayu...baik praktikal kt company bukan melayu..walaupun di kerah...ko di bayar setimpal dengan tugas ko...dua hari lepas tuh boss tuh call aku,tp aku tk angkat phone..hahahah padan muka dia...

ada satu lg company nih masa aku praktikal degree...syarikat melayu gak...masa apply praktikal dia offer network job..so ramai laa kawan2 aku apply...sekali korang tahu ape keje nyer???? jaga cyber cafe, buat keje2 kontrak..tuh laa dia..company tuh nama dia CRESENT COMMUNICATION SDN BHD...kt seksyen 18 shah alam...klu rajin korang g laa usha2....tuh laa company melayu...bukan nk membantu anak melayu,tp mengambil kesempatan...siap letak syarat plak tuh dh sain agreement tk leh blah..atau kene byr sekian amaun...ko pk mcm ner?? dh laa bos dia buat2 pandai plak tuh...lecuturer aku dtgg visit..terkejut beruk dia tgk student2 degree dia buat keje jaga CC...pastu boss dia buat2 pandai laa plak...siap men ty2 soalan network ngan lect aku...satu kali lect aku kuarkan konsep...tercengang bodo dia...kepada company2 melayu jgn laa amek kesempatan dan keuntungan dari budak2 praktikal je...pk skit laa klu anak korang org wat gitu...br padan muka...dh laa staff ttp dia ada 10org mcm tuh...yang selebihnyer 20 org semua student praktikal....kesian...

kita praktical
kita nak lulus
kita nak ilmu
kita nak pengalaman
kita yang in need
kita nak letak pengalaman tu dalam resume
kita nak letak referrals dalam resume

company x perlukan apa2...

cuba sapa2 yang praktikal bayar ilmu yang dia dapat kat company, pengalaman yang dia dapat, space yang dia dapat, trading secret yang dia dapat.., contact yang dia dapat, sanggup tak ?
pengalaman membuat kerja dalam period masa yang ditetapkan sangatlah bernilai, mengatasi pressure dan stress bagai...,
tiada isu perah tenaga ni, sebab semuanya dalam kontrak, give and take, kita kena realistic sikit, kalau praktikal dah macam ni perangai penuh, masa kerja betul2 nanti akan menyusahkan majikan.
Rule dia senang, nak senang praktikal kat company sendiri, nak kerja senang pulak kerja kat company sendiri... masalahnya x nak, yang komplen pasal majikan tu pula xnak la pulak berenti...

Lain la cerita kalau majikan x patuhi kontrak...

marah benor traytrading... sesetengah jer camni... maksud perah tuh maybe dalam sisi gelap yang lain.. suruh buat keje yang tak sepatutnya dibuat oleh student praktikal tuh... kalau pengalaman tuh berharga memang la berharga kalau company tuh bagi task dalam bidang kita... tapi kalau kita nih student IT sepatut buat system programming thing... tapi disuruhnya photostat kertas...antar barang laa.. suruh failing laa.. apa kejadah nya... huhuhuhu

bagi aku kalau student practical tu ikhlas nak belajar, apa salahnya mula dari bawah. macam cerita drunken fist jackie chan, kena buat macam2 keje kuli batak merepek, last2 masa real fight baru dia sedar apa yang disuruh tu ada kaitan.

selingan: kalau dah dapat degree tu tolong la jangan rendahkan market gaji pekerja IT ni dengan terima gaji bawah minimum. kalau dapat sorang sanggup macam tu, mesti majikan anggap tu sebagai benchmark. tu yang gaji staff IT kat Malaysia ni macam haremmm...

meh la prektikel kat opis aku..

kitorang layan dengan penoh kasih sayang.. :P

Edited by al-siput

meh la prektikel kat opis aku..

kitorang layan dengan penoh kasih sayang.. :P

ni mesti bagi gaji minimum RM10.00 sehari nih, hehehehe. gurau je. 

budak praktikal mmg la budak praktikal takleh nak demand apa2...tp kena paham la..BUDAK PRAKTIKAL...kebiasaannya tiada income lain..so kalau ulang alik opis tu mmg biasakla duit sendiri, tapi sampai jadik 100% lari job scope sampai jadik mat mover mat despatch sorang2 hantar barang jauh2 guna 100% kenderaan & duit sendiri..apa barang? lagi kesian kalau yg takder elaun apa2.

teruk2 kuli batak buat bangunan pun lepas duit makan pakai rokok semua....aku tau sebab member aku (student IT gak) pernah keja kuli batak ni masa cuti lepas SPM..aku  tanya apsal tak keja kilang? dia kata saja nak test power..tapi tak lamer la..pastu dia keja kilang gak..heheheee...

Wahai bos2 sekalian..Janganler salah guna kuasa dan tidak berhati perut. kalau setakat lari sikit job scope tu biasakla, itulah yg dinamakan cabaran. cth budak praktikal network, tapi suruh buat software..yg itu ok, no prob sebenarnya. maka sahutlah dengan berani!!

buatler additional functions dalam software tu atau software lain yg melibatkan networking. :D

Edited by parangjiwa_1

yg lebih teruk company yg restrict tugas..cth cam aku penah kena.

mmg job scope tu kerani, tapi dia janji akan bagi aku buat website company selain dari kerja kerani tu. kira ok la kan. sekali...masuk hari ke-3....tukarrrr...sorry, bos dah hire org lain buat. so aku hanya dibernakan buat kerja kerani.susah payah aku buat design dan dah nak start develop (tapi aku tak bagi la kat diorang)...

then apa yg aku nak bubuh dalam report? - clerical work from 9am - 5pm everyday?....dah la aku selalu habis kerja awal...dan aku selalu tanya ~ "is there anything else I can do?"

dia jawab "nothing". maka membataklah melengung termenunglah aku selama 3-4jam setiap hari..pasal kerja tu terlalu mudah..budak sekolah pun bleh buat. nak tenet, takdak PC yg diberikan...ada PC...takdak tenet..aku plak ketika itu mada ada laptop macam bebudak sekarang ni.

nasib baik ketika itu dalam surat perjanjian pratikal menyatakan dalam tempoh 1 weekk if tak seswai boleh mintak tukar pada bila2 masa...yg penting 1 minggu..tu pun liat dia lepaskan aku sebab iyala, cheap laborkan..lepas tu ha dapat la company yg benar2 relevan..superrr relevan sampai kerja banyak tak menang tangan keja start 7.30am - 5.30pm...tapi aku terima sebab banyak menda boleh buat dan belajar!! :D Alhamdulillah syukur!! :D

Edited by parangjiwa_1