Jump to content
adukataruna

Nak Belajar Buat Cyber Cafe

Recommended Posts

Rakan saya sedang merancang membuka Cyber Cafe. Alhamdulillah. Kesemua masalah termasuklah lesen dan orang yang bakal buat networkingnya sudah ada. Cuma, saya ingin belajar dari pakar-pakar di sini. Step by step. Sebab saya buta sungguh bab networking.

Soalan saya.

1. Termasuk server, ada 16 biji PC. Keperluan pasaran memerlukan Windows sebagai OS. Tapi, bagi saya, (rakan tak kisah) agak keberatan mengkayakan Bill Gates yang bapak kaya tu dengan membeli 16 wondows original. Ada helah lain tak dari otai-otai di sini. Contoh, beli satu jer original, dan install ke semua 16 PC tersebut (jangan gelak tau kalau tak logik).

2. Bagi saya, menggunakan network tanpa wayar lebih kemas dan mudah diubah susunan PC kemudian hari atau proses penambahan PC. Tetapi, adakah ianya stabil / dicadangkan bagi sebuah perniagaan? Bolehkah main game seperti CS menggunakan network tanpa wayar?

3. Yang ini mungkin agak panjang dan leceh. Tetapi, saya berterima kasih kepada mereka yang tidak jemu mengulang dan mengulang mengenainya. Bagaimanakah cara buat network untuk CC step by step. (networking tanpa wayar)

Akhir kata.

Setiap ilmu bermanfaat yang disampaikan, pahalanya berganda seperti sistem piramid sehingga ke hari pembalasan. Insyaallah. Dan wallahualam.

Terima kasih.

Rakan saya sedang merancang membuka Cyber Cafe. Alhamdulillah. Kesemua masalah termasuklah lesen dan orang yang bakal buat networkingnya sudah ada. Cuma, saya ingin belajar dari pakar-pakar di sini. Step by step. Sebab saya buta sungguh bab networking.

Soalan saya.

1. Termasuk server, ada 16 biji PC. Keperluan pasaran memerlukan Windows sebagai OS. Tapi, bagi saya, (rakan tak kisah) agak keberatan mengkayakan Bill Gates yang bapak kaya tu dengan membeli 16 wondows original. Ada helah lain tak dari otai-otai di sini. Contoh, beli satu jer original, dan install ke semua 16 PC tersebut (jangan gelak tau kalau tak logik).

2. Bagi saya, menggunakan network tanpa wayar lebih kemas dan mudah diubah susunan PC kemudian hari atau proses penambahan PC. Tetapi, adakah ianya stabil / dicadangkan bagi sebuah perniagaan? Bolehkah main game seperti CS menggunakan network tanpa wayar?

3. Yang ini mungkin agak panjang dan leceh. Tetapi, saya berterima kasih kepada mereka yang tidak jemu mengulang dan mengulang mengenainya. Bagaimanakah cara buat network untuk CC step by step. (networking tanpa wayar)

Akhir kata.

Setiap ilmu bermanfaat yang disampaikan, pahalanya berganda seperti sistem piramid sehingga ke hari pembalasan. Insyaallah. Dan wallahualam.

Terima kasih.

aku cuba jawab laa..

1.semua pc tu spec sama ker.??

klu sama boleh buat ghost kan semua pc tu ..

lagi cepat dan mudah...

guna norton ghost

2.stabil klu kena pada barangan yg diguna kan tu sesuai

3.dah try tgk sini tak..

klu ada masalh tanya jer..

:lol:

Edited by scorps

Terima kasih.

Tgk gak la...Tp x digalakkan sbb nnt network congest...

aku cuba jawab laa..

1.semua pc tu spec sama ker.??

klu sama boleh buat ghost kan semua pc tu ..

lagi cepat dan mudah...

guna norton ghost

First terima kasih banyak-banyak kepada respon saudara semua di sini.

Yup. Semua spec sama. Masalahnya, saya tidak pernah guna ghost. Format konvensional selalu lah. Ada tak tutorial (link).

2.stabil klu kena pada barangan yg diguna kan tu sesuai

Jika begitu, bolehlah main game networking dengan baik?

3.dah try tgk sini tak..

klu ada masalh tanya jer..

:lol:

Sudah. Saya telah membacanya (secara manusia). Namun, adakah settingnya (nombor-nombor di TCPIP) sama seperti ini?

dengar cerita sekarang ni majlis perbandaraan dah tak keluarkan lesen untuk siber cafe ? di seremban lesen dan permit sudah di bekukan.

ada tak idea macam mana nak dapatkan permit cyber cafe atau ada tak sesaper yg nak jual permit yg sedia ada.

kalau ada sesaper yg ada idea atau nak jual permit cyber cafe email atau hubungi saya 012-9141128

Edited by hafidkh

dengar cerita sekarang ni majlis perbandaraan dah tak keluarkan lesen untuk siber cafe ? di seremban lesen dan permit sudah di bekukan.

ada tak idea macam mana nak dapatkan permit cyber cafe atau ada tak sesaper yg nak jual permit yg sedia ada.

kalau ada sesaper yg ada idea atau nak jual permit cyber cafe email atau hubungi saya 012-9141128

Saya baru uruskan pembekuan CC. Setelah berbincang, ini syarat lesen CC dikeluarkan di MPS.

1. Graduan menganggur digalakkan.

2. Game tidak dibenarkan sama sekali.

3. Bangunan perlu graound floor. Tingkat satu tidak boleh.

4. Operasi perniagaan hanya sehingga pukul 1 pagi.

5. Jauh dari masjid.

Tapi, ada CC di Terminal One nak jual. Lu leh beli permit dia, kot kalau tak mahu beli barang dia.

Edited by adukataruna

First terima kasih banyak-banyak kepada respon saudara semua di sini.

Namun, adakah settingnya (nombor-nombor di TCPIP) sama seperti ini?

nombor ip address bergantung kepada router/modem yg ko guna

benda ni boleh adjust,

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...hl=norton+ghost

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...p;hl=cyber+cafe

lesen cyber cafe

Edited by scorps

Terima kasih kepada srops. Saya ingin bertanya lagi.

Saya difahamkan windows xp ada jual second hand. Yakni labelnya. Adakah ianya dikira original sedangkan ianya diinstall dengan menggunakan piret cd dan hanya melekatkan label original tersebut? Harap membantu. Terima kasih.

aku rase x jd masalah sbb ade satu c ni gune wireless..selambe je bebudak kat situ tuh main warcraft..

aku rase x jd masalah sbb ade satu c ni gune wireless..selambe je bebudak kat situ tuh main warcraft..

Bro..**Off topic skit**

Bley aku tau x jenis wayar-less yg diorang pakai?Aku pakai Netgear WG311v2 802.11g wireless pci adaptor.

Nk ak tau pci adaptor yg diorang pakai.and dgn router skali...

Bro..**Off topic skit**

Bley aku tau x jenis wayar-less yg diorang pakai?Aku pakai Netgear WG311v2 802.11g wireless pci adaptor.

'diorag' tu merujuk kepada sape??

Terima kasih kepada srops. Saya ingin bertanya lagi.

Saya difahamkan windows xp ada jual second hand. Yakni labelnya. Adakah ianya dikira original sedangkan ianya diinstall dengan menggunakan piret cd dan hanya melekatkan label original tersebut? Harap membantu. Terima kasih.

Ada sesiapa yang leh jawabkan tak? Kat Low Yat ada jual. Tapi was-was plak nak beli. Adakah dikira original jika membeli label tersebut sedangkan install guna piret CD?

'diorag' tu merujuk kepada sape??

Aku merujuk kepada coltfirearms....Posting dia ckp ada 1 cc pakai wireless selamber aje men wc...

ni nak bagi pengalaman saya. pasal cyber ni sa tau lah juga skit2. tapi psal setting2 kureng skit la. :) tp lau dah ada tunjuk ajar tu oke la.

ok first memang kena beli windows original. Klau nak mudah ada pakej yang ditawarkan seperti (contoh)

1 license untuk 10pc.

perhatian kepada yang bertanya, kalau guna ciplak. alamatnya pc kena ankut dan denda kalau tak silap 10K++ untuk sebiji pc. (denda tu kurang pasti, tp memang angka besar ler).

Pasal gamming plak, ada badan yang mengeluarkan lesen untuk kengguan game tersebut. contoh

S. Mutiara dan ada lagi.

Memang mana-mana Dewan bandaraya ker, Majlis ker tak mengeluarkan lesen untuk gamming. Mereka hanya syorkan gamming berbentuk On-line (game budak2 kot hehehee) bukan daripada cd.

Untuk networking plak, kalau setakat gune internet jer ok lah tu. tapi kalau melibatkan gamming. Lebih baik guna kabel. kerana connection lebih stabil. (tak caya? leh tanyan otai2 yang dah buka cyber bertahun2). kalau guna wireless? (Wi-fi) hahahahaha alamatnya org main kat luar kedai jer la.

Satu tips penting, sentiasa merujuk kepada dewan bandaraya atau majlis untuk mendapat kepastian. Perkara yang "BOLEH, HARUS , TIDAK BOLEH DAN SEBAGAINYA"

HARAP MEMBANTU.

Bro..**Off topic skit**

die gune tp link 11b/g wireless adapter..

ni nak bagi pengalaman saya. pasal cyber ni sa tau lah juga skit2. tapi psal setting2 kureng skit la. :) tp lau dah ada tunjuk ajar tu oke la.

ok first memang kena beli windows original. Klau nak mudah ada pakej yang ditawarkan seperti (contoh)

1 license untuk 10pc.

perhatian kepada yang bertanya, kalau guna ciplak. alamatnya pc kena ankut dan denda kalau tak silap 10K++ untuk sebiji pc. (denda tu kurang pasti, tp memang angka besar ler).

Pasal gamming plak, ada badan yang mengeluarkan lesen untuk kengguan game tersebut. contoh

S. Mutiara dan ada lagi.

Memang mana-mana Dewan bandaraya ker, Majlis ker tak mengeluarkan lesen untuk gamming. Mereka hanya syorkan gamming berbentuk On-line (game budak2 kot hehehee) bukan daripada cd.

Untuk networking plak, kalau setakat gune internet jer ok lah tu. tapi kalau melibatkan gamming. Lebih baik guna kabel. kerana connection lebih stabil. (tak caya? leh tanyan otai2 yang dah buka cyber bertahun2). kalau guna wireless? (Wi-fi) hahahahaha alamatnya org main kat luar kedai jer la.

Satu tips penting, sentiasa merujuk kepada dewan bandaraya atau majlis untuk mendapat kepastian. Perkara yang "BOLEH, HARUS , TIDAK BOLEH DAN SEBAGAINYA"

HARAP MEMBANTU.

satu lisense untuk 10pc xde, aku dah tanye aritu.. die akan bg kalau kite ade kaitan dgn badan kerajaan, syarikat koperat, lgpon microsoft die xjual "open windows" dalam 10 pc dia kene amaun yg byk, cc aku pakai original XP home 10 lisence = 3000, tp dalam sthn kene renew lisence, kuar lg 3000.. huhu, ni la nasib org niaga cc mcm aku skrg...

Edited by talibz_86

satu lisense untuk 10pc xde, aku dah tanye aritu.. die akan bg kalau kite ade kaitan dgn badan kerajaan, syarikat koperat, lgpon microsoft die xjual "open windows" dalam 10 pc dia kene amaun yg byk, cc aku pakai original XP home 10 lisence = 3000, tp dalam sthn kene renew lisence, kuar lg 3000.. huhu, ni la nasib org niaga cc mcm aku skrg...

camner nak appl??

nak apply kat sapa??

kat dialer ker?

camner nak appl??

nak apply kat sapa??

kat dialer ker?

ko tanye pe nie? pasal "open windows" ke?

tp rasenye jawapannye ade kat bawah nie...

kat microsoft bole, kat tokey2 kat lowyat pon bole(tp de komesen la)..

rasenye kat lowyat ade dealer microsoft, tingkat bape xingat.. cube la bertanye org2 kat sane.. huhu..

ko tanye pe nie? pasal "open windows" ke?

tp rasenye jawapannye ade kat bawah nie...

kat microsoft bole, kat tokey2 kat lowyat pon bole(tp de komesen la)..

rasenye kat lowyat ade dealer microsoft, tingkat bape xingat.. cube la bertanye org2 kat sane.. huhu..

untuk Windows saja ke kena renew tiap2 tahun??

Windows office plak tak kena renew ke??? atau beli sekali je..

untuk Windows saja ke kena renew tiap2 tahun??

Windows office plak tak kena renew ke??? atau beli sekali je..

yup, tiap2 tahun kene renew lisence windows..

untuk office ko pakai la yg percuma, "open ofice"

http://www.openoffice.org/

lain cket dari office, tp nak wat mcmcana, office mahai sgt.. hehe..

budak2 kat cc aku oke je pakai, kalu xpaham tunjukkan la, ko kene la study..

p/s untuk open office, kene set semua application default pada microsoft file type (DOC,XLS,PPT), kalu x bebudak xleh bukak file dalam ms office kat umah diorg... ^_^

Edited by talibz_86

yup, tiap2 tahun kene renew lisence windows..

untuk office ko pakai la yg percuma, "open ofice"

http://www.openoffice.org/

lain cket dari office, tp nak wat mcmcana, office mahai sgt.. hehe..

budak2 kat cc aku oke je pakai, kalu xpaham tunjukkan la, ko kene la study..

p/s untuk open office, kene set semua application default pada microsoft file type (DOC,XLS,PPT), kalu x bebudak xleh bukak file dalam ms office kat umah diorg... ^_^

heheee.. MS office tu kalu just kena bayar sekali je takpe la gak..

but kalau kena renew tetiap tahun... kena pikir banyak kali...

kua-kua...