Jump to content
wangtenet

Kajian Tentang Pelaburan Internet Haram Di Sisi Islam

Recommended Posts

aku setuju ko bro.... jangan la kecoh2 bende ni haram ke idak.... tu ha...genting, kilang arak kat shah alam, PJ, judi no ekor lagi terang2 haram... cukai bayar kat kerajaan, so gaji2 pegawai kerajaan semuanya hasil haram... kerajaan tak telus pun asingkan pendapatan2 ni... unless dorang istihar income tu.... ntah2 gaji ustaz pun dari kerajaan...hehe

Benda haram@ halal ke itu kenyataan yang diperbincangkan.Membuat kenyataan biarla betul2.Untuk kakitangan kerajaan jng risau dan perdaya dng kata2 begini,semua ini menyuruh kita menambah lg maksiat ,boleh merosakan lg Agama seseorang dan organisasi sesebuah Negara.walaupun sumber2 pendapatan negara kita semua termasuk benda2 haram tapi Malaysia masih lagi boleh mempertahankan maruah Islam..Berfikir dulu sebelum mengeluarkan kenyataan yang ????!!

Edited by znnet05

Aku penah terbaca kat majalah dulu2... ada sorang ulamak kata tengok tv tu haram. Penyanyi yang dapat income dari hasil nyanyiannya (especially perempuan) adalah jugak haram. Apa lagi yang haram ekk... aku tak berapa ingat sangat. Tapi memang banyak ler senarai benda2 yang haram mengikut pandangan beliau. Pada pendapat aku memang betul sesetengah benda yang dinyatakan tu terang2an haram...

Undi SMS tuh plak amacam... haram ker halal. Guna duit kita untuk tujuan bagi orang menang. Cam unsur2 pertaruhan pun ada...

Edited by LanoG

Undi SMS tuh plak amacam... haram ker halal. Guna duit kita untuk tujuan bagi orang menang. Cam unsur2 pertaruhan pun ada...

undi SMS dulu dah kuar fatwa bgtau HARAM. pastu diorang (stesen TV) smua stop la kejap.. tak lama pun. kejap je.. sbg tanda menghormati la konon2 fatwa tu.

pastu last2 timbul balik.. hrmm.. x paham2 jgk aku.

sbb nya bygkan kalo 1 sms dah kena caj RM2-RM5 ringgit.

Kat msia ni skali main kuiz SMS bukan 100, kdg beribu.. mmg untung byk la..

hadiah yg ditawarkan pun mmg la menarik tp hasil duit SMS tu jugak la..

aritu aku ada terbaca mag ke paper bgtau kata sorang minah ni yer yer dok main kuiz sms.

hehe.. abis duit dekat RM10K.. dpt hadiah dlm RM8k je kot.. so rugi jgk la dia dlm RM2k..

yer en znnet.. saya menunggu posting anda. dah lama je diam..

hehe..

teruskan berjuang demi Islam.. :)

Edited by penjual_sayur

Kebanyakan semuo dah tahu halal dan haram,so seboleh2 nya cuba elak dari melakukan perkara2 yang haram,islam tak paksa umatnya lari dari masalah kehidupan dunia contohnya dlm pembelian kereta,terpaksa berhutang dan kena riba,bayar cash tak ada duit pula,anak2 pula ramai so apa lagi terpaksala untuk kemudahan dalam pengurusan kehidupan harian.benda terang2 yang haram kalau boleh dielakan,cuba la..Macam masalah merokok, ramai yang nak berhenti merokok tapi tak boleh,sebab syaitan kat kerongkong tu kuat sangat bergayut so yang penting niat dan usaha hendak berhenti tu sudah ada..tengok TVpun memang boleh membawa kepada haram,Bab undi sms memang haram tapi dah engkar juga teruskan le mungkin suatu hari nanti sempat bertaubat,kawan2 terdekat pula tugasnya menasihatkan,begitu juga kawan kepada kawan kepada kawan,tak kan tiada yang berilmu dan beramal soleh kot..yang penting Pegangan islam masih ada ,semua benda haram ni yang masih ada masa bertaubat,Tapi jangan berniat begini!!! takut tak sempat bertaubat je..yang penting benda2 yang Haram hindarkan lah.Apapun Kita ni semua bersifat Baharu,tak boleh lari dari melakukan kesalahan..Wsalam

Edited by znnet05

sokong znnet05..

ada gak yg nak bersuara selain aku kat sini..

bkn ape.. sedey je rasa.. tgk aa ape dah jd..

actually bkn kat sini je yg bising2 hukum ni..

ramai lg kat tpt lain..

erm..

tp still ramai yg ckp "itu pilihan msing2.. dr nak kena idup susah. dr nak jd mundur.. dr nak idup ala kadar.."

aku quote ni bknlah dr forum sini je. maksud aku dr web2 lain pun, almost sama.. :(

wallahu'alam..

buat znnet05, kau highlight ayat blkg je, ayat dpn tuh kau tak nampak?

nape tak highlight skali "Maka.. utk2 umat Islam yg mmg dah nampak bahawa adanya jenis pelaburan yg mmg HARAM tp buat2 tak cerdik semata2 kerana nak kejar duit (nafsu kpd duit) maka mmg diorang nih jenis yg suka menternak dan membiak daging dan darah HARAM dlm badan. "

Maksud ayat aku merujuk kepada orang2 yg mmg buat2 tak tahu walaupun dah nampak hukum.

Macam orang yg mencuri, dah tahu hukum HARAM tp masih buat2 tak tahu lg mencuri. Maka hasil mencuri itu bukanke HARAM dan jadi darah daging HARAM?

Bezanya kes ni bukan mencuri, cuma benda yg mmg terang2 nampak HARAM (money games, produknyer ape?) berdasarkan fakta2 yg diberikan oleh org yg mmg mahir dlm bidang tersebut. Kau duk hightlight yg blkg ajer tp yg dpn tuh tak nampak betul2? Lantak kau lah. Aku tak kisah. Aku dah bg perumpaan plg senang nak paham. Yerlah aku ni KASOR orangnyer. Menegur cam takde manners je gamaknya. Hahahahaha..

Nak buat mcm mana, orang guna CAPSLOCK tuh lagi berhemah dari aku dan cuba menegur aku dgn BERHEMAH skali dgn caplocks itu. Siapa yg tak tukar caplocks dan menunjukkan kemarahan (siap dgn icon :angry: skali) semasa menaip? Hehehe.. Siap tanya lg aku bljr agama kat mana. Iyalah aku akui mmg pengetahuan agama aku cetek tp aku tak lokek nak berkongsi apa yg aku ada. At least aku cuba menegur. Tapi mungkin kasar bagi kamu. Jadi aku pun mintak maaf kalau kamu tersinggung. terima kasih sbb tegur aku anyway, aku mmg menghargai teguran yg berhemah dan bermaksud baik itu.

Soklan selingan: Awak join benda ni ke?

To mozan22:

<-- ye ke? Awak pasti? Maksud awak camne? Saya tak paham. Maksudnya kita NIAT SAHAJA nak MANDI HADAS tapi LUPA NAK MANDI HADAS? So dah kira mandi? Boleh awak trgkan? BTW.. ni thread Kajian Pelaburan Internet. Kena buka thread lain ni nak bincang hal2 hukum NIAT. Tp perkara ni menarik perhatian saya. Tak pernah lg saya dgr. Takkanlah KITA NIAT je nak amik air sembahyang tp terlupa amik, pastu kita sembahyang. Dah kira sah ke?

Matlamat tak menghalalkan cara. Kalau niat baik sekalipun tp caranya haram, tetap jd haram jugak. Agak2 konsert nyanyi melalak melaung bukak aurat sana sini tunjuk lurah buah dada (jual betik) konon utk derma kpd org malang, ttp jugak HARAM. Jd walaupun niat sbg konsert amal bersedekah kpd org2 ditimpa musibah tp caranya haram.. ttp jugak haram. Correct me if i'm wrong.

Pasal akad tu tak silap aku mcm akad jual beli. Pernah bljr dlm Pendidikan Islam/ AlQuran-Sunnah/ Syariah Islamiah ttg adab/tatacara jual beli dlm Islam? MMG wajib ada akad. (Betulkan aku kalau silap, tp sepaham aku ttg artikel ustaz tu bermaksudkan akad jual beli yg ni..). Just sharing ape yg aku phm.. Kalau zaman dulu tu si penjual ckp "saya jual" dan si pembeli jwb "saya beli". Pd zaman skrg ni maybe resit tu dah dikira akad jual beli. Anyway sronok baca posting awak.

Kita sbg org Islam mmg tak diharamkan pun berurus niaga dgn bukan Islam. Malah, underware yg dipakai pun bukannya buatan Islam. Maksud yg dibincangkan ialah perniagaan yg "mmg nampak" atau "ragu2" arah pelaburannya. Bagi saya, kalau was2 baiklah dielakkan. Umpama kita menjual ikan di pasar, kalau tidak tahu si pembeli membeli dgn duit hasil curi, tidak mengapa. Itu hukum dia dgn ALLAH. Tp kalau kita mmg tahu dia nak beli IKAN kita dgn duit hasil curi, bagaimana? Saya memilih utk elakkan, tp jika mmg dia memerlukan ikan utk beri mkn kpd keluarga, saya rela sedekahkan sahaja ikan itu dari menerima duit curi itu. Wallahu'alam...

Soklan selingan: Awak join benda ni ke?

a'kum, jgn marah sb gna rinks2 nanti kata sy x islam pula, org ni mcm2 ragam, di sini sy akui sy join.........nk kata haramlah 2...........ikut awak le, mungkin awak lebih islam dr sy,.....tp klau x tau baik brtanya........hal2 yg saudara ckapkan byk mnunjukkan saudara x arifffff......sb 2 sy kata blajar dgn guru2 yg org kata sesat baru kita tau sesetkah dia.....klau saudara x masuk dlm rumah mana saudara tau ttg isi rumah 2, biliknya,dapurnya, perabutnya n mcm2 lg....sb 2 sy suruh kj......disini sy selitkan pandangan orang ariffff ttg khilaf, hanya org2 yg faham ttg khilaf2,jgn tengok otg rendam ki\aki dlm kolah air sembahyang kita kata kurang ajar......ttg akad register 2 dh d kira akad dh 2, mcm yg cakap tulis resip td, ttg yg x paham ttg ERTI niat sebenar tanyalah guru2 agama PONDOK, benda2 mcm ni kdang2 bukan blh dpt kt U......apapun lihatlah poket anda hujung bulan cukup ka x cukup, fikir2lah sendiri...pada yg x cukup2 fikirlah sendiri, berkat tak gaji anda.......op !!!!lupa ttg khilaf td...ok...tgk, ini bukan dr sy.....

pakdi

Founder & Chairman

Administrator

Ahli Setia

Re: ASB: Halal & Haram

« Reply #24 on: December 13, 2006, 12:17:33 pm »

--------------------------------------------------------------------------------

Maaf, topik berkaitan ASB Halal-Haram ini terpaksa ditutup atas beberapa sebab. Ramai yang masih belum faham konsep ijtihadiyy. Sikap. Itu yang menyebabkan thread ini akan ditutup. Ramai yang tak cuba nak faham kenapa ASB menjadi halal pada pandangan sesetengah ulama' di Malaysia.

Saya ingin bawa 2 contoh bai' (urusniaga) yang byk dilakukan di Malaysia, tetapi sebenarnya bersalahan dengan jumhur ulama'.

1. Bai' Al-'Inah

Konsepnya begini. Ahmad nak beli komputer. Tapi dia takde duit. Jadi, Ahmad nak pinjam RM 2000 dengan Abu. Tapi Abu nak pinjaman tu dibayar balik RM2250. Tapi aqad dalam Bai' al-'inah ditukar kepada, Abu yang beli komputer dari Kedai Komputer Siti, dan Abu jual balik kpd Ahmad dengan harga RM 2250.

Pendapat ulama terbahagi kepada 2:

1. Jumhur mengatakan ia haram. Kerana ada unsur riba'.

2. As-Syafiiyyah dan Az-Zhohiriyyah mengatakan ia dibolehkan.

Dan perbankan Islam di Malaysia ada menawarkan skim Bai' al-'Inah.

2. Bai' al-Urbun

Ia adalah konsep bayaran secara deposit. Konsep bayaran tertangguh. Fazli nak tempah seluar bernilai RM200. Sham Tukang Jahit nak deposit RM 100 dulu. Fazli bayar RM 100 dulu. Bila seluar dah siap, baru Fazli bayar lagi RM100.

Pendapat ulama terbahagi kepada 2:

1. Jumhur ulama tidak membenarkan.

2. Hanya Imam Ahmad membenarkan.

Dan ramai daripada kita pernah terlibat dalam urusniaga secara deposit. kan?

Ini hanya 2 contoh, pandangan minoriti diamalkan dan dipilih untuk dilaksanakan secara meluas, dan bukannya pandangan majoriti.

Saya ulangi pendirian BicaraJutawan.com, terpulang kepada anda untuk memilih sama ada untuk melabur di ASB atau pun tidak.

Anda nak kata ASB tu haram sebab ada kaunter Maybank dan beberapa kaunter lain semata-mata? Dan tidak pernah fikir, sekiranya saham Maybank itu dipegang oleh bangsa lain, khususnya foreign investor yang lebih fikirkan keuntungan diri mereka sendiri dari tanggungjawab sosial?

Bila kerajaan, melalui PNB, tidak menguasai kepentingan strategik (company GLC) seperti ini, dan akhirnya menyebabkan orang Melayu yang majoritinya Islam ini tergadai kekuatan ekonomi mereka, kedaulatan negara juga tergadai, anda juga yang akan tampil marah kpd kerajaan, bukan?

Ada orang yang faham menyedari perkara ini, sebab itulah, Gabenor Bank Negara sekarang byk memberikan penumpuan yang lebih terhadap pembangunan perbankan Islam dan kewangan Islam. Kita ada byk kerja untuk dilakukan untuk membangunkan ummah.

Saya lihat sekarang ini PNB pun sedang menjalankan tanggungjawab sosial mereka dengan menaja program Ilmuwan Islam dan ekspo-ekspo pelaburan mereka. Barangkali, itu adalah "kaedah pembersihan" modal mereka seperti mana yang dilakukan oleh perbankan Islam yang syarikat induknya adalah perbankan konvensional.

Kalau anda sudah tidak yakin, keluarkanlah segala simpanan ASB anda.

Kalau anda masih yakin, melaburlah spt biasa.

Yang utama, kita semua kena faham keperluan dan konsep ijtihad di kalangan ulama' dan menghormati perselisihan pendapat fiqh yang berlaku. Ijtihad yang salah pun dapat pahala, ijtihad yang betul dapat 2 pahala. Apa yang betul? Allah swt yang lebih mengetahui. Ulama' hanya membuat pandangan fiqh mereka berdasarkan kaedah-kaedah fiqh tertentu.

Semoga mereka semua diredhai Allah swt.

Wallahu'alam.

« Last Edit: December 13, 2006, 01:11:34 pm by pakdi »

jgn sangka org yg mati tersenyum masuk syurga, org mati muka masam msk neraka.........sy rsa malas nk berbalah ttg khilaf2 anda........maaf jika ada trkasar bahasa, trsentuh hati nurani......hanya satu nasihat trakhir sy kt ruang ini.....rajin2lah belajar cara brdakwah......sb dlm ruangan ini sy rasa byk trbawa2 HASUTAN syaitan bukannya brmuzakarah.......fikirlah kenapa kita islam bermazhab2, adakah mazhab2 ni x betul antara satu sama lainnya......cubalah saudara2 fikirkan dr kita mencaci, mencela atas sesuatu yg kita x ariffff, sama2lah menbangumkan EKONOMI UMMAH.....ilmu kita hanya x sampai setitk dr ilmu2 ALLAH. Kepada ANDA yg x berapa paham, sy bg lg satu UTK D KAJI.....jika ANDA melihat/nampak DIRI anda, ANDA belum lagi mengenal TUHAN, ALLAH hanya NAMA bagi ZAT. KENALLAH DIRI ANDA SEBELUM ANDA MENGENAL TUHAN. nak kenal TUHAN kena kenal DIRI, dah kenal DIRI baru nampak TUHAN sb DIRI telah BINASA........sy rasa ada yg tahu BAIT2 yg saya tulis.......ASSALAMUAKAIKUM (Salam Terakhir)

mozan22, sila sertakan sumber.

MAAFLAH, sy bukannya org yg pandai lg ariffff......sy blajar dgn guru sy kt sg dua pulau pinang masa sy kerja kt sana dulu......sy kerja TUDM....hari ni hari trakhir sy masuk trade ni.....org marah pula lama2 kat sini.....jumpa sy kt mozan22.....kt slot sy nk bincang apapun bincanglah, x ada halangan/rintangan.....ASSALAMUALAIKUM

Edited by mozan22

Benda haram@ halal ke itu kenyataan yang diperbincangkan.Membuat kenyataan biarla betul2.Untuk kakitangan kerajaan jng risau dan perdaya dng kata2 begini,semua ini menyuruh kita menambah lg maksiat ,boleh merosakan lg Agama seseorang dan organisasi sesebuah Negara.walaupun sumber2 pendapatan negara kita semua termasuk benda2 haram tapi Malaysia masih lagi boleh mempertahankan maruah Islam..Berfikir dulu sebelum mengeluarkan kenyataan yang ????!!

itulah saudara....keanapa sy suruh kaji.........kt kwn2 kita dulu, suka yg ni kita ambil, x suka kita buang, at least simpan buat renungan......kenapa terasa kwn kita cakap yg betul.......sb dia dh mula nmpak bila dh kaji.....jgn kaji yg kita suka je, hempedu memang pahit tp ada ka orang nkn hempedu, sy rasa hanya cina je mkn itupun utk buat ubat...maaf, hari trakhir kt trade ni......kaji lg,,.....berfikir sejenak lebih baik dr sembayang sunat tp dua2 tetap baik dikerjakan.....jd buat dua2.....faham kan.......inilah zaman global ygTUN cakapkan, kerajaan x mampu nk pertahankan bank2 tempatan sb 2 TUN suruh bergabung....hanya yg faham apa yg TUN fikirkan masa dia buat cadangan.....org yg brpandangan jauh.........kita dh terkena baru nk trfikir, itupun ada lg yg x faham istilah global....apapun jgn ambil yg buruk..... harap maaf, ASSALAMUALAIKUM

MAAFLAH, sy bukannya org yg pandai lg ariffff......sy blajar dgn guru sy kt sg dua pulau pinang masa sy kerja kt sana dulu......sy kerja TUDM....hari ni hari trakhir sy masuk trade ni.....org marah pula lama2 kat sini.....jumpa sy kt mozan22.....kt slot sy nk bincang apapun bincanglah, x ada halangan/rintangan.....ASSALAMUALAIKUM

Ye, saya tahu. Tapi jangan copy & paste bulat-bulat macam tu kalau kita tak tahu dari mana sumbernya. Kalau ada sumbernya sila sertakan.

Harap semua berhati-hati sebelum keluarkan kenyataan sebab ini isu sensitif.

Ye, saya tahu. Tapi jangan copy & paste bulat-bulat macam tu kalau kita tak tahu dari mana sumbernya. Kalau ada sumbernya sila sertakan.

Harap semua berhati-hati sebelum keluarkan kenyataan sebab ini isu sensitif.

Setuju ngan puteranetwork..

bab akad tu aku jawab sbb kau tanya aritu, mozan. kalau bab akad dah clear, kaji arah pelaburan pula.

jgn tgk bab akad je. Kena teliti jugak semua segi.

tah la.. siapalah aku nak kata ape2. maklumlah aku tak ariff (bab mandi hadas, niat). spt yg kau dah ckp tu. jd baik aku diam je.

Jangan belajar dgn AYAH PIN atau Ustaz Zul pula kalau nak berguru dgn guru yg sesat. Hehe. Selingan yg tiada maknanya kat sini.

Edited by penjual_sayur

Sahabat sekelian...sila rujuk metro ahad hari ni....pelaburan internet haram...FULL STOP --> mufti Perlis pun cakap macam tu. Aku pun dah masuk & dah balik modal...Maka aku pun berhentilah.

Aku suggest bukak PremierOne account kat Maybank then terus main saham BSKL syariah counter.

Insya-allah berkat

Sahabat sekelian...sila rujuk metro ahad hari ni....pelaburan internet haram...FULL STOP --> mufti Perlis pun cakap macam tu. Aku pun dah masuk & dah balik modal...Maka aku pun berhentilah.

Aku suggest bukak PremierOne account kat Maybank then terus main saham BSKL syariah counter.

Insya-allah berkat

Assalamualaikum... khas untuk ustaz Zaharuddin dan Mufti Perlis

aku nak ustaz zaharuddin dan mufti perlis pikir... cakap memang boleh... pkir kena jauh...

1) kita nak tengok lagi ker pelajar permpuan di IPTA/IPTS melacurkan diri kepada 100 org lelaki..

2) sembahyang tak kusu' (tak tenang dlm hati) pasal pikir masalah hutang... cukup ker duit nak makan sampai hujung bulan...sebab taraf kehidupan dikota yang tinggi...ustaz nak tanggung dosa kami semua ker???

3) last month... sebanyak 868 pelajar perempuan melayu (melayu tu bukan bangsa lain) dari kajian IPTA... pernah terlibat dlam seks bebas....ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???

4) orng melayu masuk/keluar pusat judi contoh magnum, sportstoto, kuda dll ??ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???

5) Bersama mu.... berapa ramai org melayu kita masih berada dlm tahap kemiskinan... sedang kan kita bayar zakat... tapi kemana duit zakat tu pegi.... mungkin byk kertas keje nak kena buat untuk org islam nak minta bantuan dari badan zakat..kalau dapat pun berapa banyak...ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???

6) masalah sosial.....ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???kenapa remaja tak suka duduk kat rumah??????

MUFTI jgn cakp jer.... pikir secara luas..... jangan nak CARI PUBLISITI jer... maaf kerana kalau cara saya nie kasar..... KITA kena pikir secara luas dan bukan fikir secara kolot..... ADA HALAL dan HARAM... bukan kita dok kata semua pelaburan itu haram... ye laaa RIBA... tapi BANK kat Malaysia sendiri amalkan RIBA.... buat pinjaman pun kena bayar faedah.... tu bukan RIBA ker???? pikir2 laa..... semua persoalan saya....saya bukan nak hentam sapa2.... tapi nak buat kita berfikir panjang.......

Assalamualaikum...

sy mmg cukup setuju dgn pandangan ustaz berkenaan skim cepat kaya secara internet nie. ape2 permasalahan hanya dapat disembuhkan dgn puncanya terjadi sesuatu masalah. disin ustaz boleh utarakan pandangan dan nasihat, macam mana di luar sana, kerajaan sendiri pun bergelumang dengan riba dan punca haram yang mengalir kedalam dana negara, siapa pula yg berani nasihat, dan utarakan pendapat. sy disini tidak mewakili sesiapa cuma harapkan ulama2 negara ini dapat memperbetul kan sumber pendapatan negara kepada sumber yg halal lagi bersih.

Assalamualaikum... khas untuk ustaz Zaharuddin dan Mufti Perlis

aku nak ustaz zaharuddin dan mufti perlis pikir... cakap memang boleh... pkir kena jauh...

1) kita nak tengok lagi ker pelajar permpuan di IPTA/IPTS melacurkan diri kepada 100 org lelaki..

2) sembahyang tak kusu' (tak tenang dlm hati) pasal pikir masalah hutang... cukup ker duit nak makan sampai hujung bulan...sebab taraf kehidupan dikota yang tinggi...ustaz nak tanggung dosa kami semua ker???

3) last month... sebanyak 868 pelajar perempuan melayu (melayu tu bukan bangsa lain) dari kajian IPTA... pernah terlibat dlam seks bebas....ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???

4) orng melayu masuk/keluar pusat judi contoh magnum, sportstoto, kuda dll ??ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???

5) Bersama mu.... berapa ramai org melayu kita masih berada dlm tahap kemiskinan... sedang kan kita bayar zakat... tapi kemana duit zakat tu pegi.... mungkin byk kertas keje nak kena buat untuk org islam nak minta bantuan dari badan zakat..kalau dapat pun berapa banyak...ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???

6) masalah sosial.....ustaz tahu ker pasal nie atau buat tak tahu???kenapa remaja tak suka duduk kat rumah??????

MUFTI jgn cakp jer.... pikir secara luas..... jangan nak CARI PUBLISITI jer... maaf kerana kalau cara saya nie kasar..... KITA kena pikir secara luas dan bukan fikir secara kolot..... ADA HALAL dan HARAM... bukan kita dok kata semua pelaburan itu haram... ye laaa RIBA... tapi BANK kat Malaysia sendiri amalkan RIBA.... buat pinjaman pun kena bayar faedah.... tu bukan RIBA ker???? pikir2 laa..... semua persoalan saya....saya bukan nak hentam sapa2.... tapi nak buat kita berfikir panjang.......

Assalamualaikum...

Waalaikum salam...aku nak tanya balik ( nak jawab ilmu tak cukup)

Kalau pelaburan internet ni halal takde ke pelacuran macam awak sebut tu??

Tak khusu' tu kerana syaitan.....ada buat part-time lepas masa bekerja seperti jual nasi lemak? ... tak mampu hidup besederhana cukuplah, ini tiap kali ada model handphone baru nak beli.....apa ke jadah sendiri buat dosa suruh orang lain tanggung ni??

Ini antaranya sebab makan sumber rezeki tak halal, kurang didikan agama, pengaruh barat + yahudi....kalau saham internet ni dihalalkan takdeke perlakuan seks bebas ni??

Ini semua akibat sifat semulajadi manusia, nak senang tapi nak cara mudah. Kalau pelaburan internet ni halal kau ingat takde ke oraang melayu pergi sports toto/magnum??

Adakah awak dah mengkaji perangai kebanyakan orang yg miskin ni?? bagi wang zakat dia buat beli rokok, bg wang utk meniaga dia buat joli...Pusat2 zakat nak mengajar org cara tangkap ikan bukannya hari2 nak diberi ikan. Pusat zakat Kelantan contohnya siap paksa anak2 miskin ni ke kelas tuisyen tapi diorang ponteng, bagi peluang pekerjaan diorang ponteng, kadang2 siap mencuri lagi. Tapi kalau pelaburan internet ni dihalalkan awak nak buat yayasan untuk membantu orang miskin ke?

Ini salah mak & bapak la. Lebih 90% budak2 bermasalah ni datang dari broken family, bercerai berai. Takde perancangan utk anak, tahu buat tapi tak tahu jaga. Kalau pelaburan internet ni halal remaja ni akan duduk rumah ke?

BeseRaH, tuhan takkan mengubah nasib sesuatu kaum sehingga kaum itu berusaha utk mengubah nasib mereka.

Matlamat tidak menghalalkan cara. Ulamak adalah pewaris nabi, pada zaman ni nabi takde so the best reference is them. Kalau ilmu tak cukup jangan berbicara.

Wasallam

Edited by ritchie

Waalaikum salam...aku nak tanya balik ( nak jawab ilmu tak cukup)

Kalau pelaburan internet ni halal takde ke pelacuran macam awak sebut tu??

Tak khusu' tu kerana syaitan.....ada buat part-time lepas masa bekerja seperti jual nasi lemak? ... tak mampu hidup besederhana cukuplah, ini tiap kali ada model handphone baru nak beli.....apa ke jadah sendiri buat dosa suruh orang lain tanggung ni??

Ini antaranya sebab makan sumber rezeki tak halal, kurang didikan agama, pengaruh barat + yahudi....kalau saham internet ni dihalalkan takdeke perlakuan seks bebas ni??

Ini semua akibat sifat semulajadi manusia, nak senang tapi nak cara mudah. Kalau pelaburan internet ni halal kau ingat takde ke oraang melayu pergi sports toto/magnum??

Adakah awak dah mengkaji perangai kebanyakan orang yg miskin ni?? bagi wang zakat dia buat beli rokok, bg wang utk meniaga dia buat joli...Pusat2 zakat nak mengajar org cara tangkap ikan bukannya hari2 nak diberi ikan. Pusat zakat Kelantan contohnya siap paksa anak2 miskin ni ke kelas tuisyen tapi diorang ponteng, bagi peluang pekerjaan diorang ponteng, kadang2 siap mencuri lagi. Tapi kalau pelaburan internet ni dihalalkan awak nak buat yayasan untuk membantu orang miskin ke?

Ini salah mak & bapak la. Lebih 90% budak2 bermasalah ni datang dari broken family, bercerai berai. Takde perancangan utk anak, tahu buat tapi tak tahu jaga. Kalau pelaburan internet ni halal remaja ni akan duduk rumah ke?

BeseRaH, tuhan takkan mengubah nasib sesuatu kaum sehingga kaum itu berusaha utk mengubah nasib mereka.

Matlamat tidak menghalalkan cara. Ulamak adalah pewaris nabi, pada zaman ni nabi takde so the best reference is them. Kalau ilmu tak cukup jangan berbicara.

Wasallam

kalau manusia tak pandai pikir hanya pikir satu jalan pun tak guna jugak.....kalau neraka tempat nya.... terpulanglah... aku tak nak anak aku jadi sosial.... mak bapak cari duit siang malam sampai tak sempat tengok anak..... aku rasa kau tade family lagi... tak rasa susah hidup susah,...

kalau manusia tak pandai pikir hanya pikir satu jalan pun tak guna jugak.....kalau neraka tempat nya.... terpulanglah... aku tak nak anak aku jadi sosial.... mak bapak cari duit siang malam sampai tak sempat tengok anak..... aku rasa kau tade family lagi... tak rasa susah hidup susah,...

Neraka is not an option.

Kalau kau berusaha cari rezeki yg halal insya-allah tuhan akan melindungi anak kau. Berapa ramai anak pemandu teksi yg bekerja siang & malam telah berjaya menjadi doktor, guru, pensyarah. Berpunca dari rezeki yang halal.

Aku doakan kau tenang....by the way aku ada 2 anak.

kalau ustaz dan mufti betul telus dalam alkulliyah ..bicarakan kongsiraya dan konsert jomheboh ...keluarkan hukumnya ...jangan pilih bulu ....kalau berani buat macam dato harussani dan dato ishak baharom bekas mufti selangor.saya rasa trust fund tergugat ,mlm tergugat tu sebab metro ngan kosmo(akhbar murahan yang asyik keluarkan isu ini) saya pun pernah labur ngan trust fund duit makin hilang adalah

Betul jgak eerk..pasal trustfund, mlm, ASN/ASB/ BANK RAKYAT tak pulak di disumbatkan sekali dalam tabloid

yg murahan ni. Patut bongkar semua ni sekali lah. Kan ini pun bentuk pelaburan saperti mana kata di ustaz.

Kepada yang menjatuhkan "hukum haram mandatory" investment on atau offline saya sarankan keluarkan semua

duit anda yg disimpan di ASB/ASN/BANK RAkYAT sbb ia dah jadi HARAM.

Ambik balek modal dan simpan bawah bantal atau simpan jer dalam tin biskut . Jangan simpan kat bank pulak, nanti bersubahat ngan riba pulak.

Keuntungan dari pelaburan asb/asn/bank rakyat berikan sajer pada yg memerlukan..

Kalau nak di cungkil hingga ke akar umbi, memang tak dapat di sangkal ,segala2 nyer akan menjadi haram..

Insya-allah berkat

okek ko dah dapat modal so yg lebih tu ko bg kat aku bleh.. aku skrg ni kekurangan money.. heheh.. pm aku bg password and id.. mesti dah xnak kan yg lebih tu.. :D

okek ko dah dapat modal so yg lebih tu ko bg kat aku bleh.. aku skrg ni kekurangan money.. heheh.. pm aku bg password and id.. mesti dah xnak kan yg lebih tu.. :D

Takkan nak bagi sedara sendiri benda haram kut serupa bagi kau makan babi je.

Aku akan cashkan epoint aku guna maybank supaya e point tu tak circulate...then bagi je kat masjid/surau dekat rumah aku. Kalau kau nak juga bawaklah mangkuk & mengemis kat kelantan ni...insya-allah merasa duit aku tu

kalau ustaz dan mufti betul telus dalam alkulliyah ..bicarakan kongsiraya dan konsert jomheboh ...keluarkan hukumnya ...jangan pilih bulu ....kalau berani buat macam dato harussani dan dato ishak baharom bekas mufti selangor.saya rasa trust fund tergugat ,mlm tergugat tu sebab metro ngan kosmo(akhbar murahan yang asyik keluarkan isu ini) saya pun pernah labur ngan trust fund duit makin hilang adalah

erm.. takkisah, biasanya kalo labur trust fund ni, ape yg menyebabkan duit pelaburan kita ilang ekk?

leh kongsi tak? PM pun takpe.. TQ.

Kepada yang menjatuhkan "hukum haram mandatory" investment on atau offline saya sarankan keluarkan semua

duit anda yg disimpan di ASB/ASN/BANK RAkYAT sbb ia dah jadi HARAM.

Nasib baik aku tak terlibat mana2 disebutkan..

Hehehehe..

Ni tgh menjenguk Islamic Trust Fund.. tp xtau la.. xde pengalaman sgt so kena kaji bebetul dulu semua aspek..

Sesape ada pengalaman dlm Islamic Trust Fund boleh share?

Tlg PM saya kalau ada masa yg lebih. Kot2 kalau jwb kat sini nanti lari topik plak..

TQ..

Edited by penjual_sayur

Assalammualaikum.... aku nak tanya kenapa ASB.ASN.ASW.KWSP dan lain-lain syarikat pelaburan yg ada dalam MALAYSIA ini tak boleh bayar macam saham dalam internet bayar. Kalau tak sama kurang sikit pun tak pa. Setahu aku syarikat ini semua untung banyak sampai berbillion setahun. Kenapa tak boleh buat macam tu. Jawabnya mereka ini semua pentingkan diri dan kroni mereka sahaja. Gaji mereka ni semuanya dekat seratus ribu sebulan boleh bayar pun bayar kat pelabur hanya berapa peratus sahaja setahun habis banyak pun setahun 11%. Adilkah begini????. Bila ada saham internet yg pulangannya berbaloi dari nilai pelaburan yg kita labur walaupun nilai pelaburan kita kecil, mengapa kerajaan nak kacau. Sedangkan pelaburan kita dibayar dan tak ada masalah atau rungutan dari pelabur mereka di tipu. Adakah kerajaan tak dapat apa2 dari saham internet ini. Mengapa kerajaan tak kacau ASB.ASN.ASW.KWSP dan lain-lain syarikat pelaburan yg ada dalam MALAYSIA ini suruh mereka naikkan peratus dalam pulangan keuntungan pelaburan yg kita buat itu. Mereka cukup kaya dan sudah banyak mengaut keuntungan selama ini. Adilkah begini.... Kalau syarikat ini semua tak kedukut dan tak tamak dan boleh bayar lebih sikit sudah tentu orang tak layan saham internet.

Takkan nak bagi sedara sendiri benda haram kut serupa bagi kau makan babi je.

Aku akan cashkan epoint aku guna maybank supaya e point tu tak circulate...then bagi je kat masjid/surau dekat rumah aku. Kalau kau nak juga bawaklah mangkuk & mengemis kat kelantan ni...insya-allah merasa duit aku tu

erk.. saya rasa bab sedekah/asingkan duit hasil riba ni ada dibincangkan dlm web UZAR jugak aritu tp tak jumpa plak bila cari balik.

Kalau tak silap saya duit hasil riba tak boleh kita sedekah utk kegunaan ORG ISLAM sahaja. Kena beri (bukan atas niat sedekah) utk kegunaan umum spt buat jalan tar utk semua org (termasuk bukan Islam) boleh gunakan jugak.. Kira general la kita cyclekan balik duit tu utk kegunaan umum.. sbb kita tak tahu punca riba tu dr mana..

Saya tak jumpa sumber dari UZAR tu tp saya terjumpa satu web ni yg lebih kurang sama penjelasan. CLICK HERE

Saya quotekan beberapa point penting, selebihnya kita rujuk dlm link yg diberikan

Keputusannya: Ahli Jawatankuasa yang hadir bersetuju memberi pandangan bahawa oleh kerana pelaburan ASB pada masa ini, terdapat pelaburan di tempat-tempat yang bercanggah dengan hukum syarak, maka ia tidak diharuskan sehingga pihak ASB membersihkan dan tempat-tempat tersebut.

Maka dapatlah disimpulkan di sini seperti berikut:

Sekiranya sebelum ini kita melabur tanpa mengetahui hukumnya, maka kita dianggap tidak tahu. Namun setelah mengetahui keterlibatan pelaburannya yang tidak syarie, adalah salah dan berdosa untuk terus terlibat dengannya. Seakan-akan kita reda dan bersetuju malah memberi sokongan kepada sesuatu yang tidak dibenarkan syarak.

Zakat simpanan memang perlu dikeluarkan daripada wang simpanan tersebut kerana ia adalah wang kita yang telah mencapai haul dan nisab zakat.

Namun pertambahan yang terhasil daripada simpanan tersebut (dividen, bonus dan lain-lain) tidak perlu dizakat kerana ia terhasil daripada urusniaga yang tidak syarie. Motif zakat adalah menyucikan harta yang halal kerana perkaitannya dengan hak golongan asnaf dan bukan menyucikan harta yang status asalnya memang tidak halal untuk dihalalkan.

Dividen dan bonus yang terhasil masih perlu dikeluarkan supaya ia tidak lagi berkembang (dilupuskan). Melupuskannya melalui pembayaran hutang atau pinjaman pelajaran, bermakna kita masih mengambil manfaat daripada harta yang tidak syarie.

Jadi cara terbaik adalah dengan menyalurkannya kepada pertubuhan awam atau pertubuhan berkaitan khidmat sosial yang memerlukan dana seperti pertubuhan sukarela yang bertindak dalam waktu-waktu kecemasan, bencana alam atau sebagainya (kemaslahatan awam).

Bukan dengan niat sedekah atau amal jariah, sekadar satu bentuk pemberian dan sokongan terhadap khidmat sosial mereka yang menyeluruh kepada segenap lapisan masyarakat tanpa mengira status agama, bangsa dan sebagainya.

Wallahu'alam..

Sedutan Harian Metro..

Bagaimanapun, hanya satu pesanan daripada Mufti Perlis, Dr Mohd Asri Zainal Abidin kepada umat Islam yang ghairah melabur di internet:

"Jika makan khinzir itu haram dan berdosa besar, dosa makan riba adalah lebih besar daripada dosa makan khinzir. Kerana itu, al-Quran mengisytiharkan riba sebagai perang."

Beliau berkata demikian ketika menjelaskan mengenai pelaburan menerusi internet yang disifatkannya riba.

erm.. takkisah, biasanya kalo labur trust fund ni, ape yg menyebabkan duit pelaburan kita ilang ekk?

leh kongsi tak? PM pun takpe.. TQ.

Nasib baik aku tak terlibat mana2 disebutkan..

Hehehehe..

Ni tgh menjenguk Islamic Trust Fund.. tp xtau la.. xde pengalaman sgt so kena kaji bebetul dulu semua aspek..

Sesape ada pengalaman dlm Islamic Trust Fund boleh share?

TQ..

contoh kalau kau nak BHB ,AMANAH SAHAM SELANGOR DAN AMANAH SAHAM JOHOR ...KALAU TAK CAYA DUA DARI TU DIJAMIN KERAJAAN ..SEKARANG KAU NAK TAHU ASAS DAN ASJ BERAPA ....KAU GI KAT BANK TENGOK SENDIRI ....YANG BUAT LOAN SEKARANG BUAT INVESTMENT KAT SITU SEMUA MERANA ...LOAN KENA BAYAR NILAI PELABURAN DAH HILANG LEBIH SEPARUH ......