Jump to content
wangtenet

Kajian Tentang Pelaburan Internet Haram Di Sisi Islam

Recommended Posts

saya pekerja freelance dgn masa saya sendiri terima kasih :)

laptop saya dan eletrik saya...

Ternyata halal untuk selamanya.... :) rajin betul kau menjawap persoalan demi persoalan kat sini yerk.. tahniah lah ayueayang

Makin hangat perbicaraan kat sini... hujah , petunjuk, panduan dan dalil dah pun diberikan ... takyah lah dok pertikai kan lagi... tanya iman sendiri .... (iman aku memang rendah) tapi kita berkongsi ilmu disini... bukan mencari sapa yang betul atau yang salah...

akhir sekali serangkap syair dari Imam syafie : -

(maksudnya)

" Apabila seseorang itu ditegur tentang sesuatu ilmu, dan dia tidak mengindahkanya #

Maka tinggalkanlah dia dan janganlah banyak bersedih ke atasnya "

Syair nie ada 6 bait... selebihnya nantilah,tu pun kalau ada yang nak denga lagi :) .... (nie tumpang taip kat rumah jiran, dah mintak izin..halal InsyaAllah)

ni yang aku nak tegur sikit .....inlook ...inlook diri sendiri .....ni yang aku maksudkan orang yang sentiasa meminjam dan menumpang walaupun kau mintak izin .....jadi insan yang tidak bergantung dan meminta2 orang lain ....usaha seperti kami merubah hidup kami dan boleh membantu orang lain merubah hidup ..

erk.. inlook.. kalau ada sumber syair tersebut bolehkah kongsi dgn saya? Atau jika ada masa, waktu dan sumber terluang, sudi2kanlah share bersama saya.

takkisah, saya rasa inlook tidaklah berniat nak pinjam SENTIASA dr kwn dia. cuma mungkin kebetulan berada di tempat/rmh kwn dan sambil2 cek emel, inlook maybe tgh belek forum putera dan dlm keluangan masa tersebut beliau cuba memberikan sedikit sebanyak pendapat beliau yg mungkin berguna kpd sesetengah orang, Insya Allah sekurang2nya aku dpt input dr inlook yg sudi meluangkan sedikit masa di sini.

Berpangkat besar, berpengaruh, dan kaya tapi keras hatinya macam batu, tak berguna jugak.

Biasalah ayueayang, orang-orang macam ni memang lumrah - last modal serang peribadi orang lain. Sampai seluar dalam org tu pun nak dipertikai halal haram. Walhal yg kita tengah bincang sekarang ni hukum yang memang dah jelas.

Bagus jugak ada yg ambik contoh hukum merokok haram tapi masih ramai yg merokok. <-- AKU SETUJU. Haram tetap haram la. Jadi kat sini hukumnya tetap hukum, yang nak langgar tu yg menanggongnya esok orang tu sendiri. Hukum tetap hukum. Kalau haram katakanlah HARAM. Jangan diHALALkan yang HARAM sudahlah. Nak ikut, ikut.. taknak ikut sendiri tanggung la kawannn..

by the way, kepada Million Makers, tawaran untuk menaja sepenuhnya laman web anda masih lagi terbuka, sila PM aku jika anda sudah bersedia.

Berpangkat besar, berpengaruh, dan kaya tapi keras hatinya macam batu, tak berguna jugak.

Biasalah ayueayang, orang-orang macam ni memang lumrah - last modal serang peribadi orang lain. Sampai seluar dalam org tu pun nak dipertikai halal haram. Walhal yg kita tengah bincang sekarang ni hukum yang memang dah jelas.

Bagus jugak ada yg ambik contoh hukum merokok haram tapi masih ramai yg merokok. <-- AKU SETUJU. Haram tetap haram la. Jadi kat sini hukumnya tetap hukum, yang nak langgar tu yg menanggongnya esok orang tu sendiri. Hukum tetap hukum. Kalau haram katakanlah HARAM. Jangan diHALALkan yang HARAM sudahlah. Nak ikut, ikut.. taknak ikut sendiri tanggung la kawannn..

by the way, kepada Million Makers, tawaran untuk menaja sepenuhnya laman web anda masih lagi terbuka, sila PM aku jika anda sudah bersedia.

haaaaa nak nasihat, nasihat aje, tak payah sindir menyindir sesama sendiri...bagi yang memberi nasihat, gunakan akal fikiran dan bentuk perkataan yang tidak terlampau pedas sehingga menyinggung perasaan orang lain..bagi yang menerima teguran pula fikirkan dengan hati yang tenang dan terbuka,jangan melatah tak tentu pasal...

bagi yang memberi teguran, anggaplah tanggungjawab anda sudah selesai, ingat mengingati sesama muslim..bagi yang diberi nasihat, terimalah teguran dengan hati yang terbuka...

Terima kasih bengang2003, kalau semua orang (termasuk saya) bersikap macam saudara, perbincangan ini akan berjalan dengan baik.

terima kasih bro..walaupun aku ni jugak pelabur bisnes internet macam yang lain2, tapi aku terima segala teguran dengan hati terbuka..InsyaAllah adalah hikmahnya tu...yang penting kita sesama Muslim tak perlu bertekak untuk menegakkan pendapat masing2...ingat mengingati itu penting, agar takde umat yang jauh terpesong...

cuma jangan ada antara forumers yang mengeluarkan ayat2 yang kasar dan terlampau pedas..

"Enak neng dewe enak neng wong, dak enak neng dewe, ojho digawe neng wong'...

Wahai million makers, kalau rasa-rasa buang masa, aku cadangkan pada kau supaya cari hosting dan domain, setup forum sendiri pastu promote lah gila-gila apa jua yang nak dipromosikan.

Ini aku kasi ko anggaran kos hosting utk setahun:

Space = RM100 setahun

Domain = RM35 setahun

Jumlah = RM135 setahun #

Aku rasa orang macam kau (millionaire) mampu kot utk dapatkan pakej semurah ni. Kalau tak mampu, nak mintak suruh aku tolong sponsorkan pun boleh. :D

p/s; oh, terima kasih kpd moderator kerana nolong pin-upkan topik ni. Nampak cantek dah ruangan e-duit ni.

Terima Kasih jer arr Bro ...aku bukan "manusia" cam ko nak mengharapkan benda2 free @ "spoon feeding" jer...anyway aku ader 4domain dan 3 hosting yg da pun setahun berjalan ..jd takpayah la nak ajar aku benda2 camtuh ..aku carik makan kat internet dah bertahun bukan baru hari ni ...hehehe,,,lgpun "org miskin" cam ko mana mampu nak sponsor kan?..ckp pakai air liur jer boleh la ...hahaha makan kat kedai mamak pun org lain byr kan ..ade hati nak sponsor org...hahaha....

Edited by Million_Makers

nampaknya topik ini sangat hangat..

jadi sebelum jauh apa konklusinya..

adakah e-gold/swishcash/MLM

itu haram??

siapa yang boleh menjawab soalan saya ini..??

nampaknya topik ini sangat hangat..

jadi sebelum jauh apa konklusinya..

adakah e-gold/swishcash/MLM

itu haram??

siapa yang boleh menjawab soalan saya ini..??

wah panas ......panas......panas........

api tu panas

orang melayu tak nak kaya

biar orang bukan islam jadi kaya

hidup bahagia di akhirat

senang cerita...

egold... ok

swiscash ...pun ( tepuk dada tanya DUIT HEHEHE)

MLM..... pun ( tepuk poket ada duit tak kuikuikui....)

askum..saya hanya insan yg jahil dan bodo serta bangang~!!!ingin memberi soalan yg agak menarik tentang ape yg saudara2 semua bincangkan....ape akan jadi setelah semua pertikaikan sistem piramid?sedangkan kiter bekerja pun sistem piramid?kalau da x boleh sistem piramid...kiter jadi negara yg sama rata?boleh~?usaha lebeh dapat lebeh la kan?salah ke mencari rezeki untuk anak bini?~kalau da semua bisnes haram?~bisnes ape yg halal?~jual ikan kat pasar malam pun sistem piramid?~boss kluar modal..pas2 pekerja2 semua bagi upah?~jual ikan pun haram gak ke?muyskil betol la...boleh sape2 tolong huraikan?lagi satu...ade sape2 bleh citer..ape rahsia atau sistem Rasullullah bleh jadi jutawan?~ade x kiter kaji mcm mana care Rasullulah jadi jutawan?~yahudi yg kaji sistem Rasullullah...kiter kaji ape?~sedangkan Bill Gates sendiri x mengaku dier paleng kaya....Bill Gates kater Rasullullah paleng kaya dalam dunia~!!!!meh JAKIM atau sape2 ulama yg bijak bistari tolong jawab untuk sy yg jahil lagi bodoh dan bangang ini.

askum..saya hanya insan yg jahil dan bodo serta bangang~!!!ingin memberi soalan yg agak menarik tentang ape yg saudara2 semua bincangkan....ape akan jadi setelah semua pertikaikan sistem piramid?sedangkan kiter bekerja pun sistem piramid?kalau da x boleh sistem piramid...kiter jadi negara yg sama rata?boleh~?usaha lebeh dapat lebeh la kan?salah ke mencari rezeki untuk anak bini?~kalau da semua bisnes haram?~bisnes ape yg halal?~jual ikan kat pasar malam pun sistem piramid?~boss kluar modal..pas2 pekerja2 semua bagi upah?~jual ikan pun haram gak ke?muyskil betol la...boleh sape2 tolong huraikan?lagi satu...ade sape2 bleh citer..ape rahsia atau sistem Rasullullah bleh jadi jutawan?~ade x kiter kaji mcm mana care Rasullulah jadi jutawan?~yahudi yg kaji sistem Rasullullah...kiter kaji ape?~sedangkan Bill Gates sendiri x mengaku dier paleng kaya....Bill Gates kater Rasullullah paleng kaya dalam dunia~!!!!meh JAKIM atau sape2 ulama yg bijak bistari tolong jawab untuk sy yg jahil lagi bodoh dan bangang ini.

Tak payah tnya Bro ..kat sini semua ANTI duit ...ANTI perniagaan..ANTI org senang ..ANTI pelaburan ...Diorang jer yg betul kat sinih ..kita yg try nak carik nafkah nih dikatanya HARAM ..ustaz dier jer ytg betul ...ustaz org lain salah ...diorang nih dah BERTUHAN kan ustaz tuh ..ko ckp @tanya aper pun ko jer yg kena sembur balik ..diorang jer yg berhemah tinggi dan bepekerti mulia..diorang jer yg boleh masuk syurga ...kita nih semua diorang hukumkan AHLI NERAKA ..dan pd siapa2 yg berfikiran positif ttg Investment dan ape jua peluang perniagaan tolong jgn panjangkan THREAD ni lagi ...lgpun diorang dah pakat2 nak tutup eduit punya THREAD ..so diamkan jer...makin dilayan makin lemak diorang nih berlagak jadi TUHAN...

Edited by Million_Makers

Ade member aku tu...punye lah kaki mabuk....hari2 mabuk...tunggang...tapi bila member dia ajak makan nasi babi...dia kate 'HARAM' Org Islam haram makan babi.

Aku teringin jugak nak join program2 ni...tp fulus takde...Jadi aku joinlah tread ni....anti skim org nak cepat kaya...hati teringin jugak

Setengah org aku tgk register semata2 nak post dlm room kajian pelaburan ni je. Baguslah, teruskan niat anda yg positif itu. Bersikap positif jugaklah. Terima teguran dgn baik dan menegur dgn baik bak kata en bengang2003 tu. Aku salute sungguh sikap beliau yg kool dan tak melalak dan menjerit tak tentu pasal.

Ada plak yang jenis menyerang secara peribadi.. Huhu.. mcm2..

Ade member aku tu...punye lah kaki mabuk....hari2 mabuk...tunggang...tapi bila member dia ajak makan nasi babi...dia kate 'HARAM' Org Islam haram makan babi.

abis minum arak tu tak HARAM ke hehehe..

penuh maksud mendalam nieh kau punya posting...

heheheheh...

tambahan: manusia ni, khasnya yg beragama Islam la..

tak semua hukum dia nak amik dari Al-quran & Sunnah serta pandangan alim ulamak..

ada yang buat rules sdiri.. Janganlah kita tergolong dlm ummat yg sebegini.

kaut mana yg nak dari syariah, yg mana tak nak tu kira tak kaut. buat undang2 sendiri...

cth senang:

- tak mkn babi tp minum arak

- pakai tudung tapi tak solat (perempuan)

- makan smua daging (kecuali babi) tak kira la sembelih ke tidak - ada gak stgh org duk oversea mcm ni.

- niat berwudhu' tapi tak berwudhu'. erk sah ke solat??? pelik ni. Kalau takde air pun kena bertayammum utk amik wudhu'. Bukan main NIAT je kira dah jadi.

- nak sara keluarga (pun niat baik) tp kalau sumber dari duit mencuri, halal ke kalau mmg org tu berkeupayaan utk bekerja dan berusaha dptkan alternatif lain?

p/s: fitnah orang nak jadi TUHAN pun tak boleh jugak. Si pemfitnah tu TUHAN jugak ke nak label orang lain nak jadi TUHAN? Bisa bebenor tuh boleh baca hati orang lain nak jadi TUHAN. Jgn smpi memfitnah udah ler.. tak pasal2 dpt dosa lebih besar dari membunuh..

Jangan jadi orang yang sesat lagi menyesatkan.. udah ler..

wallahu'alam..

Edited by penjual_sayur

lgpun "org miskin" cam ko mana mampu nak sponsor kan?..ckp pakai air liur jer boleh la ...hahaha makan kat kedai mamak pun org lain byr kan ..ade hati nak sponsor org...hahaha....

erk.. darkstar, saya nak tanya awak, awak ni miskin benar ke? Sampai ada orang bayarkan kat kedai mamak?

Atau ni sekadar FITNAH yg dilemparkan kepada awak? Kalau sekadar fitnah, bersabarlah ye. Awak yg akan dpt pahala nanti. Tak rugi se sen pun. Pelaburan di akhirat...

Mana tau kot2 ada orang nak jadi TUHAN kat sini. smua benda dia "nampak". Sluar dlm jenama apa pun dia boleh nampak jugak kot.. hehehHEHa...

pendapat aku tak salah kalo nak melabur....kalo was² jgn makan duit tu....buat la bayar ape² yang patut... kalo ustaz tuh keje kat bank.... even bank islam sekalipun tetap bersubahat.... mane ade bank yang kenekan pinjaman tak mintak faedah... nabi cakap kalo pinjam sebuku roti bayar balik sebuku roti atau yang senilai... baru la x menindas....kalo ustaz tuh keje kat bank tuh x ke name dia subahat... kalo yang tak nak men plak jgn korang buat pinjaman bank kerana korang pon akan membayar riba kat bank tuh..... memberi dan menerima di kira subahat...... dan jgn jugak korang menyimpan kat bank coz korang tetap menerima riba.... kalau nak ikutkan banyak bende dah lari dari hukum agama... kalo nak ikut dekat tempat tinggal aku (k.l) org² pejabat agama pon main.... dorang tak cakap ape pon..... dekat tempat keje aku plak (kat pahang), imam dan bekas mufti pon men gak.... dorang pon tak cakap ape ape gak.....kalo ustaz zaharuddin tuh plak.... aku diberitahu xde ijazah mahupun diploma... x tau la betul ke tak.... tapi tak salah kalo nak terima pakai..... akhir sekali aku nak mintak maap kalo aku menyinggung sesape

kalo ustaz zaharuddin tuh plak.... aku diberitahu xde ijazah mahupun diploma... x tau la betul ke tak.... tapi tak salah kalo nak terima pakai..... akhir sekali aku nak mintak maap kalo aku menyinggung sesape

hanya berkongsi.. rujuk PROFAIL ustaz zaharuddin kat SINI

Beliau ada ijazah dan master.

erm. bab ustaz ke org pej agama ke, kat skolah lama aku (SMKA) pun ustaz ustazah dok main benda ni ramai gak. Mungkin masa tu pun diorang tak prasan/kaji ttg arah tuju pelaburan ni. Tp aku tgk lps artikel ustaz ni kuar, ramai ustaz ustazah yg dok main (kat SMKA aku dulu) diorang dah brenti dah la.. dah tak main yg mmg ragu2 arah tuju pelaburan tu dari segi syariah..

Tu je skadar berkongsi.

pendapat aku tak salah kalo nak melabur....kalo was² jgn makan duit tu....buat la bayar ape² yang patut...

nak bayar ape tu yg patut? hehe.. TOL?

gurau aje nih.. selingan..

erk.. darkstar, saya nak tanya awak, awak ni miskin benar ke? Sampai ada orang bayarkan kat kedai mamak?

Atau ni sekadar FITNAH yg dilemparkan kepada awak? Kalau sekadar fitnah, bersabarlah ye. Awak yg akan dpt pahala nanti. Tak rugi se sen pun. Pelaburan di akhirat...

Mana tau kot2 ada orang nak jadi TUHAN kat sini. smua benda dia "nampak". Sluar dlm jenama apa pun dia boleh nampak jugak kot.. hehehHEHa...

..kalau aku bercakap ader jer yg nak sahut ...abis kalau korang tuh bercakap cam nampak semuanya pehal plak...kalau yer pun nak tunjuk ko tuh alim ..bukan klat sinih tempatnya ...gi buat betul2 sana ape yg ko ckp ...kete/umah pun byr ansuran ade hati nak ckp tuh haram nih haram?....abis korang jer arr yg betul ...pigi daa...

..kalau aku bercakap ader jer yg nak sahut ...abis kalau korang tuh bercakap cam nampak semuanya pehal plak...kalau yer pun nak tunjuk ko tuh alim ..bukan klat sinih tempatnya ...gi buat betul2 sana ape yg ko ckp ...kete/umah pun byr ansuran ade hati nak ckp tuh haram nih haram?....abis korang jer arr yg betul ...pigi daa...

bila masa plak brader keta rmh aku bayar ansuran?

aku tidaklah miskin benor nak beli cash pun..

biarlah keta 2nd hand 10tahun pun.. asal aku mampu bukan mintak duit kau pun..

rumah plak aku toksah crita la.. malas nak pepanjang dgn kau..

rumah aku ni mmg duit aku share dgn mak aku dari dulu lg, takde pinjam bank se sen pun okkkayyy!!!!! Ini rumah utk aku and mak aku duduk sampai tua esok2..

baru je siap and tengah dok sambung sikit2 kalo ada duit lebey..

tak perlu lah aku nak cerita bab peribadi dgn orang cam kau nih.. ingat aku miskin benor lah tu..

mmg lah aku tak kaya duit pun, at least takdelah aku nak TUDUH orang itu ini tanpa usul periksa.

main tuduh orang nak jadi TUHAN la.. mcm2..

pigi daaa..

nampak sgt kau nih mmg suka dok buat assumption buruk kat org.

tak usul periksa dulu main terjah je..

skali silappp daaa..

pigi daaaa...

sukati nak tuduh org itu ini.. sama cam kau duk ckp darkstar "org miskin"..

kau pergi cek financial information dia ke brader?

kau ke yang bayar makan minum dia kat kedai mamak tuh..

udah ler.. malas aku nak layan kau.

kau tuh yg naik lemak sebenarnya..!!!

pigi daaaa...

Edited by ayueayang

kawan2...rileklaa jangan gaduh2...

orang melayu Islam kita kat malaysia ni dah cukup dah bergaduh sesama sendiri...ca ya nun aliff dok tepok tangan sorak2 lagi tengok kita bertekak...

dahla bab2 politik orang melayu kita berpecah belah...ini bab2 perniagaan internet pun nak bergaduh jugak ke?

sebenarnya aku ikuti perbincangan ni dari awal lagi..mula2 memang tak mendapat respons daripada para investor cam aku untuk berbincang (or bertelagah) dalam thread ni...tapi sorry to say ada sesetengah forumer di sini yang mula2 mengeluarkan ayat2 berbentuk provokasi dan mencabar investor2 internet untuk tampil memberikan pandangan...dan seterusnya jadilah keadaan macam sekarang ni...

"gelanggang silat sudah dibuka, pendekar melayu cabar-mencabar...bila ada antara pendekar yang panas hatinya maka bermulalah sayembara"...sampai bila nak berakhir ni?

sebenarnya aku ikuti perbincangan ni dari awal lagi..mula2 memang tak mendapat respons daripada para investor cam aku untuk berbincang (or bertelagah) dalam thread ni...tapi sorry to say ada sesetengah forumer di sini yang mula2 mengeluarkan ayat2 berbentuk provokasi dan mencabar investor2 internet untuk tampil memberikan pandangan...dan seterusnya jadilah keadaan macam sekarang ni...

Saya hormati anda sebagai investor, tapi saya harap anda dapat melihat isu ini secara menyeluruh, bukan dalam thread ini sahaja. Terima kasih

yang benar,

ahli setia....

tapi sorry to say ada sesetengah forumer di sini yang mula2 mengeluarkan ayat2 berbentuk provokasi dan mencabar investor2 internet untuk tampil memberikan pandangan...dan seterusnya jadilah keadaan macam sekarang ni...

kemungkinan ada (bukan smua, tp ada la segelintir) forumer dari internet investor yg asyik nak serang peribadi orang jugak. and ada jugak yg kadang2 terlebih provokasi dan terlebih menuduh peribadi orang jugak.

aku hanya cuba memberikan jwpn sebaik mungkin spt soklan ttg:

1) sumber artikel berkenaan dgn pelaburan yg terlibat

2) biodata ustaz zaharuddin

3) tentang pinjaman dari islamic banking yg dikatakan kejam

Penerimaan adalah hak peribadi setiap seorang. Aku dah bgtau siap2 benda tu.. even ustaz zaharuddin pun cakap dia tak paksa orang terima pendapat dia. Dah kalau rasa benda yg korang buat tu HALAL, teruskan ajelah. Takde sape nak halang. Cuma risiko di dunia dan akhirat, tanggunglah sendiri. Yang HALAL dibalas yg baik, Insya Allah dan begitulah sebaliknya.

tapi aku mmg dah agak akan ada soklan peribadi yang akan menyerang balik.. selagi terdaya aku akan jawab. Tapi janganlah sampai menuduh dan memfitnah orang.. Ini aku nampak sampai ada yg sanggup nak tuduh2 plak. Unsur2 fitnah peribadi orang pun ada. Ini yg buat aku nak reply balik kenyataan berunsur tuduhan supaya tidaklah lagi jatuh FITNAH.

anyway aku paling salute kau lah bengang2003. paling kool skali. nasihat darkstar ada juga betulnya.. :)

Edited by ayueayang

x baik gaduh2... mane2 yg dh invest n rase waswas trnsfr jer dlm wallet aku abih citer...leh jugak nk buat byr hutang,

hutang aku byk tngok bunga jr dh kecut kalu pokok mau tumbang aku ni...hehehe abfund,arabic,eaindex,fical,empay,

iluv.biz,Iquestcapital,e-gold maupun mymode leh trnfr dlm wallet aku...hahaha jinli,winli n lain2 xder... ciang aku byk utang ni...

x baik gaduh2... mane2 yg dh invest n rase waswas trnsfr jer dlm wallet aku abih citer...leh jugak nk buat byr hutang,

hutang aku byk tngok bunga jr dh kecut kalu pokok mau tumbang aku ni...hehehe abfund,arabic,eaindex,fical,empay,

iluv.biz,Iquestcapital,e-gold maupun mymode leh trnfr dlm wallet aku...hahaha jinli,winli n lain2 xder... ciang aku byk utang ni...

sama lah kita.. aku hanya mampu mendengar tapi tak mampu nak transfer kat ko.. sebab aku nya E-point byk sgt.. wakakaka.. nak tinggai tu jgn harap laa.. sebab aku hutang byk sgt ni.. klu nak ikut kan kedai nombot cth magnum4d ke toto lagi la nampak kata haram siap tulis ORG ISLAM DILARANG... tapi sebalik haram tu siap pakai lebai lagik p tikam... aku no komen.. nak tanggung sendri bukan nak share.. oleh itu perdebatan ini berakhir.. kita hanya mampu menasihat (tapi aku still invest).. hahahah.. duit sapa tak mau.. org gila pn taw kira duit beb.. cuma dia tataw nak invest ja..

adei...jan la korang gaduh kat thread ni... klu nak gaduh pg buat thread sendiri...sni thread tuk bicang hukum haram halal... mna yang keruh buang yang jernih amik buat minum....