Jump to content
eZaL

Buku Game Maker In Bm Dipasaran...

Recommended Posts

Title : Game Maker

ISBN : 983-3526-17-9

Publisher : Venton Publishing

Aku dah beli n amt mdukacitakn... :P kih kih kih...

Edited by eZaL

bukan harga mahal...

tp byk ksilapan teks n ada yg x betul...

cam cincai jer...

aku baca pn hilang mood trus...

smpi xde selera nk mkn...

bahaya tue...

:P

Aku saja nk tgk mcm mana penerangn mbina game pd buku tue...

Adakah apa yg d terangkn tue jelas n mudah d fahami...?

Tp yg hati x sedap bila baca ada ksilapan teks...

Bukan skit tp byk lak tue...

Last2 tutup buku trus...

So...

Aku pn cari ebook "The Game Makers Apprentice"...

Wah, sunguh jauh beza brbanding kluarn buku local...

Paling menarik perhatian, 334 muka surat n full color...

Penerangan pn cukup jelas dgn langkah demi langkah yg bernombor...

Walaupn bukan hardcopy tp FREE heheheee... Cari sendiri la yek... :P kih kih kih...

Sepatutnya perkara paling asas dalam penghasilan sesuatu penulisan adalah dengan memastikan ejaan betul, tapi mustahil kalo pemeriksaan yang teliti dilakukan, perkara ini boleh terlepas dengan sewenang wenangnya. nampak sangat buat kerja sekadar melepaskan batuk di tangga. Ada peluang untuk menghasilkan sesuatu penulisan ilmiah seperti ini tidak dimanfaatkan sepenuhnya. sayang betul..

p/s: ehehhe.. :lol:

Hehehe... apasal le ko tak tanya kat aku dulu eZal, sebelum beli buku tu.

Aku siap buat preview pasal buku Game Maker Apparentice lagi kat blog... dan jugak aku dah belek2 dulu buku pasal Game Maker dalam Bahasa Melayu. Aku dah buat kajian walaupun aku tak beli kedua2 buku tu. Memang betul cakap ko tuh... terlalu banyak kesilapan ejaan dan aku rasa takde proff-reading. Dari segi perenggan dan susunan alignment agak kelam kabut dan tak menarik... nie kritikan membina dari aku.

Penulis buku nie dah tulis 2 buku programming... dua2 mempunyai banyak kesilapan (may be sebab beliau agak baru dalam dunia penulisan nie..).

Edited by LanoG

aku nampak cam best jer... trus aku beli... sbb hati x sng kalo x beli... :P kih kih kih... lgpn aku trfkr2 cam nk buat buku tutorial psl mbina game sbb... aku ada ajar awek aku camner buat game... mlalui sms n call kejap2... ada smgt skit nk buat buku tutorial sbb awek... heheheee...

aku dah trm fail game awek aku yg msh blum complete 100%... walaupn game tue nampak biasa jer... bg aku, apa yg aku ajar dpt d fahami n hasilnya... sebuah game yg biasa... hasil drpd individu yg tiada latarbelakang game programming dlm mbina game...

menu utama

gameplay

Edited by eZaL

Apa kata buat tutorial kat putera.com ni jer... semua orang bleh komen dan belajar. Hehehe.. memang semangat kalo awek pun minat buat game. Jarang aku jumpe pompuan minat buat game nie... bertuah ler ko eZal... hehehe. Ajak ler sekali joint the club.

ps: post pertama aku tadi terdelete plak. aduiii..

huissshhh.....ni yg aku takut ni nak beli barangan local. Aku rasa diorang ni sama ada memang tak tau apa yang diorang tulis iaitu dengan membuat kajian sendiri dan tuli ikut apa yg diorang paham atau memang tak reti menulis atau....?????

aku pun ada beli gak buku dari venton pasal flash. Masa tu aku dah memang pandai gunakan flash. Aku ingat kot dia ada ajar perkara-perkara yg tidak aku ketahui ataupun sekadar rujukan. Pasal buku gila tebal...hampir 400m/s.

Last2 aku bukak....hampeh. Cam ajar budak tadika. Perkara baru yg aku dapat dan tak pernah dengar) ialah buat shape tweningdan adalah skit jer yg lain.. Dia ajar secara detail satu persatu.....terlampau detail.

Mungkin buku ni memang tak sesuai untuk aku kot......

Aku bukan nak mengutuk mana2 pihak. Sekadar luahan hati.

Keke... ada gak girl yang suka buat game ye.. amazing..

Pada pendapat aku buku sebegitu takkan dapat memberi 100% development stuff... just very basic knowledge untuk design. Lagipun aku bet buku tu tak setebal mana... dan takde matlamat sikit pun untuk ajar fully game dev, just in part of marketing view, syarikat venton nie just try to make simple book untuk dptkan keuntungan. Kalau kita tengok siri venton dalam kedai pun kita tengok isi kandungan memang sedey woo.. so aku suggest pada kelompok yang nakkan ilmu tu better find serious author yang buat buku tebal2 tu. Ataupun try to find article dari internet dimana orang yang nak bagi ilmu tu ikhlas dan bukan berunsur keuntungan tanpa memikirkan para pembaca.

Hehehe... aku penah beli beberapa buah buku komputer dari penerbit yang sama. Salah satu ialah pasal programming. Korang nak tau tak yang separuh daripada tebal buku tu ialah pengenalan akan asas2 komputer (termasuk sejarah komputer, konsep hardware/software dan entah ape2 yang terlalu basic sangat), sedangkan sebenarnya matlamat kita nak belajar programming sesebuah language.

Cuba korang bayangkan cuma setengah ketebalan buku sahaja untuk belajar programming (itu pun bab asas jer)..... memang sedih! Semenjak hari itu, aku beralih ke buku english yang jauh lebih berkualiti (BEWARE: ada gak buku2 dalam english yang kurang kualiti!)

hehe aku baru lepas lepak mph tadi pastu terjumpa buku game editor tue.. tup2 tengok kat sini ezal dah bagi preview.. Aku tengok author dia pon macam kurang menyakinkan..

Heheh KBG biler nak terbit buku atau majalah sendiri? Kasi ubah persepsi terhadap buku tempatan..

Venton publishing ni aku pernah jumpa presiden dia kat gombak.. Masa tue dia tengah sarat mengandung.. Syarikat milik bumiputera.. Rasa macam nak karang buku jer pastu publish kat venton.. Tolong sesama melayu.. Tengoklah kalo ada masa free..

p/s : heheh kalo nanti ada buku ditulis oleh b1naryc0de belilah yer.. ;p

Edited by b1naryc0de

Ahaha.. ko kenal ker kat presiden dia b1naryc0de... huhuhu, aku penah hantar proposal kat penerbit dia awal tahun 2006 tapi sampai sekarang takde feedback. Buku yang aku tulis tuh pasal programming. Penat aku buat 240 mukasurat dengan banyak ilustrasi, screenshot, codes selain aku dah proff-reading sebanyak lebih 5 kali buku tu... mungkin takde rezeki lagi kot, ker kualiti tak ada... entah ler.

Selepas tu... semangat aku nak tulis buku pun turun.....

buku2 sebeginilah yg akan menjatuhkan pasaran buku melayu....

daripada korang kutuk baik tolong hasilkan yg berkualiti. Macam LanoG buat. Tapi...apsal lah dia tak terima ko....

Agaknya diorang ni sesama mereka jer.entahlah. Aggapan aku jer..tak baik tuduh2.

Cari jer syarikat lain. Belambak lagi.

Tapi..memang aku menyesal habislah beli buku dia. Hilang keyakinan aku terhadap buku melayu. Takut terkena lagi. Buku dahlah tebal...tapi ajar cam......??????

Mungkin lah aku rasa buku2 mereka tu untuk yang baru kenal komputer kot.

Tapi...apsal lah dia tak terima ko....

Entah ler powerabu, tapi aku rasa sebab programming language lain takde pasaran kat Malaysia nie. Maklum ler buku2 yang famous cuma VB, VB.net, VC, C/C++, Java & Flash tu jer lah yang orang beli sebab ada diajarkan kat institusi pengajian tinggi. Lain-lain progamming language memang tak famous dan tak diajar.

Diorang pun kena terbitkan buku yang ada orang nak beli, kalo tak rugi plak nanti. :blush:

assalamualaikum...

hmm.. btul tuh.. :)

oleh itu, aku brpndapat adlh lbih baik wat tutorial kt forum jer... kalu x phm bleh gak tanya2.. kos pon xbyk klua..haha

Edited by MalaYneuMaya

Entah ler powerabu, tapi aku rasa sebab programming language lain takde pasaran kat Malaysia nie. Maklum ler buku2 yang famous cuma VB, VB.net, VC, C/C++, Java & Flash tu jer lah yang orang beli sebab ada diajarkan kat institusi pengajian tinggi. Lain-lain progamming language memang tak famous dan tak diajar.

Diorang pun kena terbitkan buku yang ada orang nak beli, kalo tak rugi plak nanti. :blush:

dah sah syarikat camtu lebih pentingkan keuntungan.

Tapi..apakan daya..kat sekolah2 pun diajar programming2 seperti itu.

Apa salahnya buat buku programming lain...klau promosi betul jalan jugak buku tu.

Barulah industri programming kat Malaysia lebih berkembang dengan pelbagai kemahiran programming.

Senang2 bukak jer syarikat sendiri. Beli printer pastu potostat banyak-banyak....ataupun print jelah banyak-banyak. :lol:

Aku teringin nak belajar lebih dari sepuluh programing language. tengok cam best plak.

assalamualaikum...

hmm.. btul tuh.. smile.gif

oleh itu, aku brpndapat adlh lbih baik wat tutorial kt forum jer... kalu x phm bleh gak tanya2.. kos pon xbyk klua..haha

waalaikuussalam

Klau kat forum biasanya org yg terlambat ikut memang malas nak baca topik tu....karang mesti banyak post sampai tak larat nak baca. Aku pun camtu gak....klau banyak masa takpe jugak. B)

Alternatif lain...???

Nak kat kenal tu takde lah kenal.. Cuma pernah jumpa dia berbincang.. Masa aku jumpa dia dulu pon aku ada bagi salinan mambang handbook (berkaitan linux) setelah dapat izin dari komuniti mambang.. Tapi tak juga diterima untuk diterbitkan..

dah sah syarikat camtu lebih pentingkan keuntungan.

Tapi..apakan daya..kat sekolah2 pun diajar programming2 seperti itu.

Apa salahnya buat buku programming lain...klau promosi betul jalan jugak buku tu.

Barulah industri programming kat Malaysia lebih berkembang dengan pelbagai kemahiran programming.

Senang2 bukak jer syarikat sendiri. Beli printer pastu potostat banyak-banyak....ataupun print jelah banyak-banyak. :lol:

Aku teringin nak belajar lebih dari sepuluh programing language. tengok cam best plak.

waalaikuussalam

Klau kat forum biasanya org yg terlambat ikut memang malas nak baca topik tu....karang mesti banyak post sampai tak larat nak baca. Aku pun camtu gak....klau banyak masa takpe jugak. B)

Alternatif lain...???

Mungkin betul jugak cakap ko.. Mostly mana2 syarikat memang pentingkan keuntungan dan kurang pentingkan sumbangan yang boleh diberikan kepada masyarakat untuk membangunkan masyarakat..

Takpe.. Kalo ada peluang nanti kita bukak syarikat buku sendiri yang pentingkan pembangunan masyarakat.. :D

KBG ni pon boleh jadi pemangkin dalam membantu masyarakat..

p/s : hehe aku selalu tersalah taip KBG jadi KGB.. :P

Sebab tuh antara alternatif yang boleh dilakukan ialah jadikan ianya e-book supaya semua boleh di download selain boleh print-out jugak. Kos buat e-book pun hampir2 takde.... cuma amik masa dan tenaga jer nak buat dan publishkan kat internet nie.