Jump to content
kertasputih

Nak Cadang...

Recommended Posts

rilex... rilex...

apabila kita ingin mencipta sesuatu yang gemilang...

ia menuntut byak pengorbanan dan mase...

go... goo... chayo...

ganbate...

u can do it...

rilex... rilex...

apabila kita ingin mencipta sesuatu yang gemilang...

ia menuntut byak pengorbanan dan mase...

go... goo... chayo...

ganbate...

u can do it...

betul tapi bukan "u can do it"...tak sesuai tu...yang betul "we can do it"...hehehehe..power tak BI aku??

kenape budak2 newbie kat sini begitu benak untuk PEGI GOOGLE SEARCH DULU SEBELUM NAK BAGI SUGGESTION MENGARUT CAMNI.

http://www.google.com.my/search?num=100&am...earch&meta=

ade SERATUS LAPAN BELAS JUTA RESULT WEBSITE YANG MENGAJAR KITA BERCAKAP ENGLISH.

UNTUK NEWBIE!

(ako buat camni pasal senang untuk korang newbie cetek akal fikir, ingat, ako tengah tolong korang ni!)

and ako tak expect lipas untuk boleh berfikir jauh bahawa kalo seseorang BUDAK KECIK BARU BELAJAR (newbie), sama2 masuk ke sesuatu kawasan (forum) untuk belajar english, maka tahap SEMUA ORANG BUDAK KECIK KAT SITU HANYA AKAN MENCAPAI TAHAP NEWBIE YANG TERBAIK.

bukan tahap PANDAI.

ko bukak satu forum KHAS untuk newbie, maka hanya newbie2 yang akan bergelumang cakap pom pang bahasa mengarut kat situ. jadi ape ko dapat? ko nak belajar camtu?

ko ingat orang pandai cakap omputeh cam ako nak buat kerja sia2 ade mase nak melayan korang sembang kosong kat satu thread? siapa korang nak mintak tu mintak ni? baru masuk sini dah demand tu, demand ni.

pasni nak demand kita jangan jawab PEGI SEARCH GOOGLE lak ke? dah bagi forum, dah bagi kebebasan speaking omputeh, dah bagi dada, nak peha lak.

kalo ko rase ko melayu, maka JANGAN LAYU bila kene kutuk. melayu patutnye KUAT, TABAH, TAK PUTUS ASA. kalo begitu kecik kemaluan takut digelak pasal tak reti sebut, then korang penakut ni senyap2 pegi blah dari sini dan bukak chatroom snirik dan cakap la BI cabuk. sampai ko nangis pon takde sesape akan gelak kat ko.

memalukan bangsa melayu sungguh. jangan panggil korang melayu kalo cepat LAYU. melayu patut jadi cam HANG TUAH, HANG JEBAT, TOK JANGGUT, MAT SALLEH, DOL SAID, MAT KILAU. kena gelak, kena caci, kena hina pon diorang masih tabah dan mencuba kerana sayangkan bangsa daripada tenggelam.

bukan cam korang si pondan newbie ni....... TAKUT NAK CAKAP, PASAL TAKUT KENA GELAK?

ni pasal SPEAKING tau tak. bukan pasal suruh boikot ke, bukan pasal suruh berperang.

memalukan bangsa je. pastu ade hati cakap orang lain kutuk bangsa melayu konon.

Edited by C-Fu

Perrghh... bisa ayat2 tu...

memalukan bangsa melayu sungguh. jangan panggil korang melayu kalo cepat LAYU. melayu patut jadi cam HANG TUAH, HANG JEBAT, TOK JANGGUT, MAT SALLEH, DOL SAID, MAT KILAU. kena gelak, kena caci, kena hina pon diorang masih tabah dan mencuba kerana sayangkan bangsa daripada tenggelam.

Siapa Dol Said yek...? :blink:

La.. memang la nak pandai kena pegi class.. carik tutorial.. blaja kat internet.. beli itu beli ini nak improve.. sumer org tau bab tu.. tapi at the same time.. si mamat hijaulaut(die punye idea forum english) nak menggunakan english yg die tgh belajar/dah belajar/baru plan nak belajar bersama rakan2 kat forum ape salahnye? bukan la kate bile nak blaja ckp omputeh kat sini bermakne org semua tolak bulat2 kelas2 english/ website yg mengajar english/cd2 yg mengajar english/cikgu english/ mat saleh ckp english/ c-fu yg power english.. just nak speaking bersama rakan2 kat sini. di samping membuang mase bergaduh/mengutuk/spam/mencari info/etc.

P/S: org tak sebut yg diorang tak pegi class english/ blaja english kat net/ blaja gune CD/ tuisyen/ etc tak bermakne diorang tak buat? jgn la cetek sgt pemikiran tu.. tak semua nak buat announcement die blaja dari mat saleh kat brisbane.. huhuhu

TAPI.. kat org yg tak terpikir.. tolong la carik alternatif lain gak.. jgn la harapkan kat sini.. tu C-FU dah tolong searchkan.. kalo tak bukak tak tau la..

SELAMAT MAJU JAYA..

Edited by lipas

nampaknya C-Fu betul-betul murka :angry: ...

sabar..baru cadangan.belum diterimapun.

jadi bincanglah baik-baik.. :lol:

kenape budak2 newbie kat sini begitu benak untuk PEGI GOOGLE SEARCH DULU SEBELUM NAK BAGI SUGGESTION MENGARUT CAMNI.

http://www.google.com.my/search?num=100&am...earch&meta=

ade SERATUS LAPAN BELAS JUTA RESULT WEBSITE YANG MENGAJAR KITA BERCAKAP ENGLISH.

wahai saudara seagama dan sebangsaku C-FU yang dikasihi,

apakah mengarut cadangan saya? saya bukan mencadangkan supaya wujudkan subforum untuk perbincangan

tentang perkara tidak senonoh mahupun subforum untuk mencaci atau menghina satu sama lain.

encik C-FU,

saya bukannya tidak pernah berkomunikasi mahupun chat dengan bangsa asing di internet...

untuk pengetahuan C-FU, putera.com bukanlah satu-satunya laman web yang saya ketahui dan layari.

usahlah menjadi jumud dengan membayangkan seolah-olah hanya putera.com sahajalah laman web yang saya tahu.

jadi, janganlah memandang enteng pada newbie seperti saya seakan-akan saya begitu naif tentang

dunia globalisasi sekarang..

tujuan cadangan ini hanya untuk berinteraksi sesama ahli putera dalam bahasa inggeris.

yang sememangnya berpendidikan tinggi dan majoritinya berbangsa melayu..

link yg saudara C-FU berikan tu, terima kasih saya ucapkan sebab bersusahpayah memberikan petunjuk

kepada saya dan newbies yang lain

UNTUK NEWBIE!

(ako buat camni pasal senang untuk korang newbie cetek akal fikir, ingat, ako tengah tolong korang ni!)

and ako tak expect lipas untuk boleh berfikir jauh bahawa kalo seseorang BUDAK KECIK BARU BELAJAR (newbie), sama2 masuk ke sesuatu kawasan (forum) untuk belajar english, maka tahap SEMUA ORANG BUDAK KECIK KAT SITU HANYA AKAN MENCAPAI TAHAP NEWBIE YANG TERBAIK.

bukan tahap PANDAI.

ko bukak satu forum KHAS untuk newbie, maka hanya newbie2 yang akan bergelumang cakap pom pang bahasa mengarut kat situ. jadi ape ko dapat? ko nak belajar camtu?

ko ingat orang pandai cakap omputeh cam ako nak buat kerja sia2 ade mase nak melayan korang sembang kosong kat satu thread? siapa korang nak mintak tu mintak ni? baru masuk sini dah demand tu, demand ni.

hm... da nama pun newbie.

jadi kalau salah tolong tunjukkan.

kalau tak kena tolong khabarkan.

kalau mengarut tolong betulkan..

kalau nak tegur seseorang lebih-lebih lagi yang newbie ni, tegurlah secara hikmah dan bijaksana.

mengaku MELAYU...bukankah Melayu itu kaya budi bahasanya..??

tapi..saudara C-Fu yang mengaku sebagai OLDBIE, seharusnya lebih matang dalam hal ini.

teguran yang keras susah untuk diterima.

namun, keprihatinan C_FU untuk membantu tetap saya hargai.

sekurang-kurangnya teguran berkenaan kelemahan saya, saya akui dan cuba memperbetulkannya.

tujuan saya cadang forum sebegitu,bukan untuk belajar mencari kesalahan orang dengan berinteraksi orang yang

fasih berbahasa inggeris seperti C-FU.

kerana seperti yang C-FU cakapkan..orang macam C-FU tidak ada masa untuk menolong.

jadi, C-FU pun tak payahlah susah-susah join sekali kalau tak suka.

tapi, saya percaya..jika seseorang jauhari ikhlas mahu membantu memperbetul kesilapan

golongan newbie yang tidak begitu mahir berbahasa inggeris..ia pasti akan menyertai forum tersebut

untuk membantu walau setinggi mana tahap mereka.

pasni nak demand kita jangan jawab PEGI SEARCH GOOGLE lak ke? dah bagi forum, dah bagi kebebasan speaking omputeh, dah bagi dada, nak peha lak.

eh C-FU,

siapa yang nak dada lepastu nak peha? hahahaha.kalau nak bagipun simpanlah untuk C-FU sendiri.. :lol:

kalo ko rase ko melayu, maka JANGAN LAYU bila kene kutuk. melayu patutnye KUAT, TABAH, TAK PUTUS ASA. kalo begitu kecik kemaluan takut digelak pasal tak reti sebut, then korang penakut ni senyap2 pegi blah dari sini dan bukak chatroom snirik dan cakap la BI cabuk. sampai ko nangis pon takde sesape akan gelak kat ko.

bukan cam korang si pondan newbie ni....... TAKUT NAK CAKAP, PASAL TAKUT KENA GELAK?

ni pasal SPEAKING tau tak. bukan pasal suruh boikot ke, bukan pasal suruh berperang.

memalukan bangsa je. pastu ade hati cakap orang lain kutuk bangsa melayu konon.

hm...nampaknya akhirnya C-Fu mengakui juga kehebatan pahlawan melayu yang merupakan tipikal Melayu lama. :rolleyes:

kena hina. gelak, caci tapi masih tabah...

kalau saya tidak melawan adakah bermakna saya mudah berputus asa?

kekentalan C-Fu menjawab tohmahan dan kritikan orang lain pula melambangkan C-Fu tabah menghadapi

cabaran?atau hanya disebabkan ketegaran C-Fu untuk menerima pendapat orang lain?

siapa pondan? kalau orang salah je suka tuduh pondan.

naik muak dengar perkataan tu. Gunalah perkataan lain.

kedi, papak, banci dan ponen..tu semua maksudnya pondan. ^_^

hm..saya PEREMPUAN la C-FU..hahahaha.. :P

siapa takut nak cakap sebab takut kena gelak?

ada C-FU selongkar da terokai fikiran saya?(memang tak ada kudrat untuk membuat sebeginipun)

tujuan saya menyertai forum bukan untuk bertelegah meleret-leret sebab dikritik pihak lain

sehingga tersasar daripada tujuan sebenar saya berforum iaitu untuk melontarkan pendapat berkenaan sesuatu topik.

saya sedar sekiranya saya terus-menerus melayan hujah-hujah C-Fu sampai bila pun tidak akan habis.

sebab C-Fu tidak mungkin puas hati dengan jawapan saya dan C-Fu pasti ada sahaja hujahnya.

tindakan sebegitu hanyalah menunjukkan ketidakmatangan saya dalam menerima pendapat orang lain secara positif.

jadi, buat apa saya buang masa, keringat dan wang dengan melayari putera semata-mata untuk menang dengan berkata-kata.

diam tidak bermakna jahil..dan berlembut dengan bertolak ansur tidak melambangkan kekalahan

seperti sunnah Rasulullah...berbicara bila perlu sahaja dan keluarkanlah kata-kata yang enak dan sopan didengar.

.

akhir sekali..

seperti lipas cakap, bagi yang terfikir sepatutnya tidak mengharapkan semata-mata di putera ni jer jika

nak mempraktikkan bahasa inggeris :)

ok..bila nak mulakan cadangan tu.

aku boleh tompang balajar jugak.

cptla bukak thread bi leh aku join gak blaja bi

Edited by thalz142

cptla bukak thread bi leh aku join gak blaja bi

Buka thread BI khusus untuk mereka yang nak belajar BI dan bukan sepenuhnya BI, Putera.com ramai ahlinya nak maklumat dalam BM, kalau dalam BI, banyak lagi maklumat kat forum lain boleh digunakan. Kalau nak bukak juga thread BI, biarlah untuk memahami dan sedikit-sedikit belajar BI.

Pasal perkauman pula, tak payahlah timbulkan, kitakan orang malaysia, kan malaysia masyarakat majmuk. bertekak pasal kaum-kaum dan nak hina org lain ini tak baik. Bertekak-tekak, kita kat malaysia juga.....

I've been thinking about this for quite some time already, long before someone proposed it.

Truly said, I am a "pejuang bangsa & bahasa Melayu", but still we can't ignore the importance of English.

It's a good suggestion, however we need to outline what will be the content of the sub-forum that will be created?

Will it be an easy discussion on any topic, or something serious like computer troubleshooting as if we're going to have Putera.com in english version?

We need to figure this out as not to conflict it (or at least reduce the conflict) with any of the readily available forums.

Please suggest:

1. name of the sub-forum

2. description

3. brief rules of the sub-forum

I heard that you have agree to allowed what opinion that our said. I'd love too..Thank you very much Mr. Shanai.

For showing my appreciate, I make suggesting for name of the subforum first.

My suggestion is " Public English " that mean,only none serrious topic can put inside the subforum. It will be easy to making all newbies or people as not very well in english like me using this subforum..that was my suggestion. Only you can decide...I have no idea for other suggestion about the rules & description on this..sorry.. :ph34r:

i'm pleased with your postive respond to my proposal. :)

Actually, I realise that it is not easy as thought to manifest this proposal as much deliberation should be done and many aspects

have to think about to arrive compromise among putera.com members.

1. hm..i take a long time to think of a suitable name of this sub-forum...and still have no idea about it.

2.ok..improving the language skills by communicating in english among members is our goal.

so, I suggest the sub-forum is more to beginner and intermediate english level.

it will be light discussions as i think heavy and serious discussions are inappropriate as a start.

but if we want to have them both, i think we can build it resembles to community forum which

consists chit-chats,hobbies and living and serious discussions.

the reason i suggest this method is because when someone giving their opinion which may have grammatical errors or

using some malay words, others will help to correct the mistakes.

as it is more to communities discussions, the words using by the members are often used in daily life.

Hence, members can practise using new words in their conversations or even in their essays.

although at first ones may feel awkward but as the time goes by he or she may become a bilingual person.

somehow overlapping between the topics (no matter whether it already exist or not) in Malay version and English version may occur.

for example, i had started a topic on contact lense in Malay version and if I want to discuss about it in English

I have to restart the topic under Hobbies and Living in English version. Contents are same but differ in language.

So, I think we have to fully consider about this.

however, if we want it to more learning atmosphere, the sub-forum may consists these section-->

grammar,

-here, members can ask any grammar problems by adding new topic such as how to use preposition properly,

mistakes because of the use of unnecessary words, how too use modals effectively and etc..

vocabulary,

-members can discuss about the usage of new words that they discovered.

explanation about new words which they find difficult to understand can be asked here.

chit-chat,

members may discuss anything they want using english language.

*Discussions on computer troubleshooting in english can be done but i suggest you take a look at members response

on this upcoming new subforum first...

in my opinion, the idea to generate Putera.com in english version is hard to be done as most of the members

are malays so they prefer to use malay language rather than english in giving ideas and views on a particular topic.

however, it is not impossible to do so in future when putera.com is completely ready to use English as its second medium.

3.Rules and regulations

-everyone MUST use proper English.Rojak is unacceptable unless user really have no idea with the words in english.

-any denunciation, insulting, churlish and offensive words are not allowed

anyway, where should we put this sub-forum?

under the community or education forum?

Akum... Sori, just beri pandangan. forum ni nampak bagus, tapi nampak mcm topic tu always on.. Apa kata kalau admin set kan forum yg tak lama aktif mcm lebih 30 hari jadi hide, bukan delete, maybe nampak lebih kemas la... :rolleyes:

bagus gak .

bende nih leh bagi peluang kat org bangsa lain "tak reti cakap MELAYU" join putera

kebaikkan yg diprolehleh ,

menarik lebih ahli bukan melayu ,

org melayu dapat didedahkah dgn bahasa inggeris

so... OK je la aku cakap

Sebenarnya aku tak beberapa sokong penggunaan english di dalam forum ini. Sebab? :-

1. Forum FREE camni perlunya dalam bahasa Melayu, sebab nak bagi semua newbies dalam Malaysia ini paham konsep serta tech dari luar dengan berkesan
  2. Sebagai Imej PUTERA.COM dalam usaha memertabatkan BM sebagai bahasa rasmi forum
  3. Sebab sukar nak mencari forum dalam BM sebaik putera.com

Ikutlah admin nak cakap / buat camner. Tapi untuk aku reply dalam BI di ruangan / sub-forum BI...... rasanya terus terang aku cakapkan yang aku mungkin tak akan reply.

Susah2, buat je dulu satu topik khas dalam English sebagai percubaan. Dari situ kita boleh nampak sambutan yang diberi oleh puteranian nie. Kalo ada sambutan teruskan, kalo takde sapa2 reply... so takyah buat. Cadangan2 tu memang bernas, cuma bab implementation tu nanti kita boleh lihat sendiri hasilnya. :)

1. Forum FREE camni perlunya dalam bahasa Melayu, sebab nak bagi semua newbies dalam Malaysia ini paham konsep serta tech dari luar dengan berkesan
  2. Sebagai Imej PUTERA.COM dalam usaha memertabatkan BM sebagai bahasa rasmi forum

yang nie memg betul..susah nak cari forum melayu sebaik putera.com... :)

hm...bagus ke tak ek cadangan nie sebenarnya?..

kalau tak sesuai untuk warga putera pastu tak boleh dilaksana saya tetap sokong

keputusan admin...

MAJULAH PUTERA DEMI KEPENTINGAN BERSAMA. .. B)

Sebenarnya aku tak beberapa sokong penggunaan english di dalam forum ini. Sebab? :-
Ikutlah admin nak cakap / buat camner. Tapi untuk aku reply dalam BI di ruangan / sub-forum BI...... rasanya terus terang aku cakapkan yang aku mungkin tak akan reply.

wooopp..

guna dalam Forum nih ker,, dekat forum lain?

sebab thread starter cakap nak buat room lain untuk penggunaan bahasa inggeris ,

kalau guna BI dalam forum nih .. aku tak berapa nak sokong ler

eiy... ko just ikut kata hati....

kalo hati ko kate wat...

u just do it...

x kire r pe org nak kate pun....

but u r doing wat u like most...

of coz r ade org tentang but

tats ur passion... u will continued doing it no matter wat happened...

huhu... (ijm doing sthing i like most... rmai yg tentang but

im doing wat i want... nothing can stop me... ehe...)

MAJULAH PUTERA DEMI KEPENTINGAN BERSAMA. .. cool.gif

Kalau betul pentingkan kemajuan, kenapa benda-benda merapu lain kita biarkan berleluasa. Tak nampak atau sengaja buat-buat tak nampak? Bersihkan dulu benda-benda yang boleh merosakkan bangsa, baru kita fikir soal kemajuan.

Rasa lawak pun ada sampai nak sediakan satu forum khas. Tak ke kita akan kena gelak nanti dengan bangsa lain? Sudah la tak pandai, ada hati nak tunjuk pandai. Daripada kita susah-susah pikir penggunaan bahasa inggeris dalam forum, baik kita teruskan perjuangan mempertahankan bahasa malaysia setanding dengan bahasa-bahasa lain dalam dunia. Kita patut malu dengan Bangsa Indonesia. Kita patut malu dengan bangsa India dan Jawa dan malu dengan 'China Town' yang ada kat Amerika. Bahasa Malaysia??? That's why it sucks mann...

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...