Jump to content
MrOtai

Ics Disable, Masalah Modem Ke Apa?

Recommended Posts

Aku ade bukak cyber café. Pakai Os win98se. Sebelum ni aku pakai dial up takder masalah aku nak buat ICS. Dan dalam minggu ni streamyx dah masuk so masalah nya bila pakai berukband ICS tak dapat detect pc cline… selama sehari suntuk aku ngadap pc set setting ICS . set sana set sini tapi tak lepas. Hanya kat pc server jaa leh connect internet. So aku try pakai Wingate/syngate tapi tak leh gak… dan rasa nya banyak sangat setting dan pening kepala ja .aku lupa kan untuk guna software. Aku try surf dan jumpa satu panduan ICS pakai streamyx win98. lepas aku set ICS kat Control panel.. aku set kan macam kat bawah:

Pc server

subnet mask: 255.255.255.0

gate way: 192.168.1.1

DNS: 202.188.0.133

-: 202.188.1.5

Pc Cline 1

gate way: 192.168.0.1

DNS: 192.168.0.1

Pc Cline 2

gate way: 192.168.0.1

DNS: 192.168.0.1

@Begitu la seterusnya mengikut Nombor pc cline dengan hanya tukar ip: 192.168.0.XXX , yang lain semua sama. ( DNS pc cline aku tak taruk DNS Streamyx pasai aku dah try set tu tapi tak leh Connect, so semua set 192.168.0.1 ) dan sekarang semua pc leh dapat merasa internet.. lege la aku kejap masalah dah selesai.

Tapi…. Timbui lak satu masalah…. So aku nak cerita ngan teperinci sikit dan jangan korang boring lak.

Masalah nya Connect internet kat semua pc ok… berjalan lancar Cuma setiap kali aku on pc server dan bila on kan modem dia akan kuar error camni:

“Internet Connection sharing has been disable. Please make sure that only one computer on the home network has Internet Connection Sharing Installed”

Dia hanya kuar sekali ja setiap kali on pc server dan modem. Internet Sharing semua ok leh connect.

Pasai aku masih baru ngan moden adsl/berukband ni. Dan bila aku baca forum korang ade la kisah dan dapat tau fungsi router.. so aku syak maybe modem aku ade build in router. Aku tak penah pakai rounter so memang tak tau lansung camna set router. Maklum la baru kenai streamyx.Dan package streamyx aku ni RM99 dengan modem In Box.. so daftar kat telekom terus dia kasi modem dengan panduan dia sekali. Aku pasang ikut panduan dan semua berjalan lancar.. leh active dalam 3 hari je lepas daftar… memang macam bas exprees aku dapat streamyx.

Jenis modem yang diaorang kasi:

Model : ZTE , ZXDSL 831

So bila ade error ICS tu aku pun chek kat manual Modem:

Features: -support G.9921, G.992.2 and T1.412 standard, Support Bridge or Router mode, Support RFC 1483 and PPPoE bridging functions, support IP filtering and NAT up to 253 network, IP address can be translate with firewall protection funcion(Optional), support DHCP for network configure( Optional),Web base interface for configuration, Web base interface for configuration, Copatible and interopeable with central office (CO) DSLAM equipment, OAM&P operation and maintainance via telnet.

Aku Pakai Switch Hub Alied Telesyen .

Pc server aku pakai satu Networkcard terus ke switch hub dan dari modem pun terus masuk ke switch hub dan dari port switch hub tu baru la terus ke pc cline.

Aku ader gak try Buang setting ICS hanya setkan Kat DNS IP macam kat atas. Tapi tak leh connect internet lak kat pc cline. Dan aku tengok kat manual modem ip modem 192.168.1.1 so aku set gate way kat pc cline ikut ip modem tu. Pun tak leh gak . So terpaksa lah set balik ICS… dan error macam atas tu ade ja setiap kali aku bukak pc dan bila on modem. Dia kuar sekali jaa setiap kali bukak pc. Walau pun leh dapat semua pc masuk internet tapi aku rasa mesti ade yang tak betui tu.

So aku mintak pendapat korang apsal kuar error camtu adakah di sebab kan modem ade router dan kalau nak connect melalui modem tu camna lak kalau jadi router.. aku ader install software yang siap ngan modem tu dan dia setup macam biasa dan kuar shortcut kat destop icon dialer yang ade tulis telekom. Kat Cd software modem tu ade perkataan telekom so aku ingat telekom dah setting kat sorfware modem tu. but try connect melalui tu tak leh lak connect. Dan aku uninstall balik…. So aku pakai Cd software yang lagi satu yang streamyx punya warna oren tu terus dia create dialer yang rupa macam dialer dialup tu… pakai yang tu leh connect . So leh terang kan apa masalah yang benar dan yang sebenar² nya. Harap Korang tolong la MrOtai yang baru berjinak² nak jadi Otai cyber. So kepada yang pakar² networking tu… bagitau laa. TQ

Edited by MrOtai

ko set modem tu jadi router, then dr router terus ke switch, dr switch spread ke semua pc yg connect kat switch tu.. so, x perlu dial pakai server lagi. on jer modem, terus dapat online

ko set modem tu jadi router, then dr router terus ke switch, dr switch spread ke semua pc yg connect kat switch tu.. so, x perlu dial pakai server lagi. on jer modem, terus dapat online

Camna nak set modem tu jadi router.. kena install software modem tu ka?aku seumur hidup baru la ni pertama kali nak kenai apa itu router. biasa dengar nama je. dah la kat manual modem tu takder pun cara² nak set router... dan kalau dah set router kat pc lain kena setting ip/dns camna lak, macam ni ke ?

Gateway: 192.168.1.1 atau 192.168.0.1 ?

DNs : Streamyx punya DNS atau 192.168.1.1( Ip Modem dari keterangan manual modem tuh)

Ko tolong la sikit dzul... aku ni beginner dalam networking nih.

Pc server aku pakai satu Networkcard terus ke switch hub dan dari odem pun terus masuk ke switch hub dan dari port switch hub tu baru la terus ke pc cline.

hu?,brader cuba guna camni: PC Server pakai 2 Network Kad.1 NIC cucuk Modem DSL dan satu lagi cucuk ke Switch/hub-->client pc.

Dialer cuba pakai RASPPPOE.dialer ni ok untuk ICS.try dapatkan di www.raspppoe.com dan baca manual utk installation.

atau

Modem DSL tu funct jadi Router.

SOME INFO ZTE 831: ip modem: 192.168.1.1(add to gateway),ip server contoh :192.168.1.2 ,login: ADSL pass:expert03 . & browse/telnet that ip.

dan satu lagi,cuba gunakan OS yang baik untuk server,sebagai contoh win2k,winxp,win2k3.

ok chow laugh.gif

Modem DSL tu funct jadi Router.

SOME INFO ZTE 831: ip modem: 192.168.1.1(add to gateway),ip server contoh :192.168.1.2 ,login: ADSL pass:expert03 . & browse/telnet that ip.

dan satu lagi,cuba gunakan OS yang baik untuk server,sebagai contoh win2k,winxp,win2k3.

ok chow laugh.gif

ko nak set modem jadi router macam nie :

1. masok IE

2. type modem IP ( dalam kes ko 192.268.1.1 kan?)

3. dia akan mintak username & password ( gunakan username yg diberikan, kao xder, search default password kat google)

3. web management akan terbuka, ko carik kat configuration ( depands dengan interface modem, setiap brand lain interface)

4. ko masukkan username & password streamyx ko kat situ.

kalo x silap dah ada dah topik nak set ADSL modem a router kat sini... ko search la yeah.. biggrin.gif

good luck aku ucapkan dalam usaha ko nak jadikan modem tu sebagai router

add pada pc server.

IP Addr: 192.168.1.2

NetMask: 255.255.255.0

Gateway:192.168.1.1

Open Browser: taip http://192.168.1.1

Masukkan Login & Pass.

Configure dalam tu byk step la.Cuba usha kat

google

Aku dah masuk IE guna url tu:

last² dia bagi ni.... ish ish ish hampes dot com

The page cannot be displayed

The page you are looking for is currently unavailable. The Web site might be experiencing technical difficulties, or you may need to adjust your browser settings.

CAMNO LAK NI? waaa!!!!

Apsal kuar camtu lak? page cannot found.. aku kena buang dulu ke ICS dari win yang aku setup? atau kena offline dulu internet atau kena install dulu setup CD modem yang datang ngan modem tu?.. banyak kali cuber ni page not found gak.... kat manual modem tu memang betui la ip 192.168.1.1 adoi... camna neh. atau memang setting modem tu telekom dah lock ?

aku nak menyibuk sikit...setau aku..ics mmg tak boleh guna dalam win98 bila guna brodband..

so..elok guna winme ke atas...nak elok lagi guna win 2003 server /linux/bsd dan seangkatan dengannya..

kalau nak guna win98 jugak.. install winproxy utk gantikan ics tu..

kalau modem tu boleh fuctioning macam router lagi cantek la..tak payah nak buat server lagi..

aku nak menyibuk sikit...setau aku..ics mmg tak boleh guna dalam win98 bila guna brodband..

so..elok guna winme ke atas...nak elok lagi guna win 2003 server /linux/bsd dan seangkatan dengannya..

kalau nak guna win98 jugak.. install winproxy utk gantikan ics tu..

kalau modem tu boleh fuctioning macam router lagi cantek la..tak payah nak buat server lagi..

Wahai encik dol..... aku sekarang leh buat sharing pakai win98 kan aku ade cakap kat atas tu... semua pc leh dapat internet bila aku buat ICS ... masalah nya... cuma dia kuar error more than one pc have ICS, pasai dia detect modem tu ade sharing setiap kali on modem/pc... semua pc cline still dapat layari internet walau kuar error tu... cuma masalah sekarang nak hilang error tu jaa... tu pasai aku nak tau camna nak set modem tu jadi router... paham ke encik dol ?

yang aku peliknya, semua kat sini kata leh login modem ZTE 831 guna IE http://192.168.1.1 tapi aku cuba seratus juta kali dan seribu juta kali try tukar ip/dns/gateway pun tetap page not found... dah nak naik Bosan tahap cipan dah ni sad.gifsad.gifsad.gifsad.gifph34r.gif

ala...soli la..aku tak baca habis tadi...

tu dah ada member yang bagitau dah cara nak setkan modem tu jadi router..aku rasa takde masalah dah kot..

pasal masalah yang ics tu aku cadangkan ko guna winme ke atas utk server ko tu..sure takde masalah punya.

ph34r.gif Adoi... masalah paling besar lak berlaku.... Modem Aku Out terus kena pukulan Kilat paling hebat secara tetiba ...Lansung lampu Lan tak nyala tinggal lampu dsl dan power jaa.. cilakak betui laa..... lansung tak detect LAN dah.malang sungguh aku baru enam hari nak merasa streamyx modem dah kondem... maslaah tak selesai timbul lak masalah modem kondem...kena mandi bunga la ni... nasib baik aku call tmnet dia kata leh tukar pasai diaorang kata kalau ade masalah modem tak leh pakai dalam masa 21 hari leh tukar baru. takkan nak kata kena kilat... kelentong la sikt... korang dendiam dah laa. so isnin ni aku gi kedai telekom tukar baru. so aku kembali isnin ni k... try setting balik.... dan pasai ko cakap leh reset setting tu...tak bahaya ke... leh ke ambik risiko reset...bagi la tau k.... kang lansung tak leh connect bertambah lak masalah. nanti dapat modem baru isnin ni aku try godek lagi.

p/s cuti sehari tunggu modem baru.

dah banyak kes modem user kkena kilat, claim baru kat telekom. risiko reset? herm... yg aku dengar.. kalo ko selalu sangat reset akan menjejaskan modem.. maksud selalu kat sini cam ko reset modem tiap2 ari.. huhe.. apa kejadahnya nak reset modem tetip ari. kalo ko nak senang, ko mintak modem cap lain... suc as aztech or dlink. yg dua jenis ni senang sikit nak set router, aku dah try dah... modem 1st aku dulu aztech.. kondem kena kilat jugak.. baru beberapa minggu lepas abis warranty dia but hal plak dah.. sekarang aku pakai dlink

Kembali...aku dah dapat tukar modem baru sama gak jenis Zte ZXDSL 831 ... so aku buang semua balik TCP/ip dan add baru... so baru leh login...rupa nya pasai aku buat sharing dan set gatway dulu 192.168.1.1 tu pasai page not found.. lepas tu aku jumpa cara nak set router kat sini--> http://toxicle.mydefcon.org/archives/000086.html dan aku try ikut apa setting yang tu... macam kat bawah::

Change to router mode.

1. Login to http://192.168.1.1 with the username and password. If you don't know the default username and password, please view ZTE ZXDSL 831 Default password.

2. When logged in, click on the WAN tab.

3. Click on "ATM VC" and make sure interface aal5-2 VPI = 0 & VCI = 35, MUX = LLC, Max proto = 2.

4. Click on "PPP" and then a new interface.

5. Set the new interface as PPP interface = 0 ATM VC = aal5-2, protocol = PPoE, use DNS = enable, security = PAP. Don't forget to set your Streamyx username@streamyx and also your password. Submit after that.

6. After that, click on "Admin" and then "Commit" and then "Reboot"

pakai login ADSL dan expert03

semua aku leh set seperti apa yang dia suruh.. cuma satu ja tak leh tukar dari asal aal5-0 ke aal5-2...camna nak tukar ni?.. so aku abaikan yang set tu dulu... tapi lepas finish dan reboot modem ... modem aku still gak tak leh jadi router... apsai lak ni? apa la teruk sangat ZTE Ni macam hampes!!... aku set pc ip macam kat bawah:

ip pc: 192.168.0.xxx ikut turutan pc

gateway: 192.168.1.1

dns: 202.188.0.133 streamyx punya... so pendapat korang apa yang silap?

dan lagi satu... yang ni paling aku marah... setelah aku dapat login web modem

aku tengok dw speed 384k padahal memang package aku 512k... so tu memang makna aku dapat package 512k ke.... adoihai aku ingat kat forom lepas mengenai package hanya segelintir ja kena tipu rupa aku pun termasuk kena gak... so aku tepon 1300889515 ... diaorang bagi no report dan masa 3 hari bekerja ... so leh pakai ke janji diaorang ni?.... Mau je aku report kat EDISI SIASAT NTV7 biar masuk tv .. ni kira dah tipu pengguna ni... HAK pengguna telah di abaikan.. takder tanggunjawap... tapi aku ingat diaorang ni mesti kroni... streamyx banyak support mesti diaorang ignore je kalau report... so apa harus aku buat ni...ikut pengalaman korang

pasal setting router ko... aku dah x tau nak bantu lagi dah... sebab aku x pakai modem jenis tu... jadi x tau setting dia... pasal ko punya komplen tu.... x yah ko tanya lagi... dah banyak jugak user sini bincang.... banyak jugak kes ahli putera.com x puas ati dgn servis streamyx nih... ko refer kat bahagian internet

pasal setting router ko... aku dah x tau nak bantu lagi dah... sebab aku x pakai modem jenis tu... jadi x tau setting dia... pasal ko punya komplen tu.... x yah ko tanya lagi... dah banyak jugak user sini bincang.... banyak jugak kes ahli putera.com x puas ati dgn servis streamyx nih... ko refer kat bahagian internet

Ok dzulkarnein.. any way tq kau banyak membantu... persoalan besar nya memang services streamyx macam hampes modem dah la cekai.... dah la company besar tapi services main lebih kurang jaa.. tak seperti yang di war² kan kat TV... dia pikir dia paling laku sekarang tu pasai dok buat tak kisah... 1/2 bintang untuk STreamyx

semua aku leh set seperti apa yang dia suruh.. cuma satu ja tak leh tukar dari asal aal5-0 ke aal5-2...camna nak tukar ni?.. so aku abaikan yang set tu dulu... tapi lepas finish dan reboot modem ... modem aku still gak tak leh jadi router... apsai lak ni?

So takder sesiapa ke yang mengalamai masalah macam kat atas ni? kalau ade tu tolong la ajar k.. yang telah terbukti menjadi router...sila detailkan apa erlu set kat ip pc dan apa yang sebetui nya kena set kat modem tu... cara kat atas dah try tapi tak jalan... maybe sebab tak leh tukar aal5-0 ke aal5-2 tu yang buat tak jalan...so camna nak set tu? TQ

YAHOO!! aku dah berjaya

setelah seminggu aku cuber untuk menjadikan Modem aku router, semua pc client dapat guna internet dah dengan menggunakan OS win98 campur win me...

terima kasih bagi yang telah banyak membantu, so aku tunjukkan setting yang aku buat bagi rujukan yang masih still tak leh set router tuh...kuikuikui!!!

SETTING MODEM ZTE ZXDSL 831 untuk jadi router...gerenti jalan!!:::

1) Bukak browser type in http://192.168.1.1

2) Enter ZXDSL for username and password to enter the built in management console. ( username: ADSL passwd: expert03 )

3) Klik kat Console WAN

4) then click ATM VC link. Pastikan interface aal5-2 ( seandainya interface tak dapat tukar dari aal5-0 ke aal5-2, abaikan setting tu...memana jer leh ) VPI = 0 & VCI = 35, MUX = LLC, Max proto = 2 .

5) Lepas tu klik PPP link. Biasa nya tiada apa² setting kat sini... (default setting). So klik kat add button di bawah, satu window akan kuar

6) Setkan seperti ni kat ppp interface = 0 ATM VC = aal5-2( seandainya interface tak dapat tukar dari aal5-0 ke aal5-2, abaikan setting tu...memana jer leh ), protocol = PPoE, use DNS = enable, security = PAP dan masukkan username@streamyx as login name dan password streamyx anda.

7) Click submit. dan ikut arahan screen instructions

8)Pastu klik kat Admin, click on commit & reboot link

9) Click on commit button and then reboot buttoon .

Lepas tu ko klik Balik kat WAN Console klik kat PPP balik... kau leh tengok kalau Oper status tu tunjuk Link Up makna modem kau dah jadi router laa...dan kalau kau ikut setting kat atas mesti akan jadi punya..

So yang last sekali iaitu setting kat Pc lak...

1)Kau klik kat property TCP/IP klik kat IP address tick kat Obtain an IP address automatically( aku dah try buat set ip address manual contoh 192.168.0.xx kat semua pc tapi tak leh gak access internet, so korang pakai automatically je gerenti leh)

2)Set kan kat semua pc gateway: 192.168.1.1

3)Set kan DnS configuration..

host: streamyx

domain: tm.net.my

DNS : 202.188.0.133

Secondary DNS : 202.188.1.5

Pastu klik Ok dan restart Pc...

pastu gerenti korang leh pakai modem tu sebagai router...

Cuba laa... aku dah seminggu pening kepala set setting so setting tu gerenti jalan..

Moga korang dapat jadikan modem korang router.... HUUUHUHUHUHU!!!

Adios!!

tahniah kepada MrOtai... cam tu la ... bila dah setel.. bagi tau la camna benda tu disetelkan...senang member lain nak rujuk kalo dapat prob yang sama biggrin.gif jangan pulak... cakap... 'wokeh... prob dah setel.. tutup kes'. tongue.gif

ya congrat from me too...

leh jadi manual rujukan gak nie...

ok , thanks.... amigos tongue.gif

Aku nak tambah sikit mengenai ade user² yang komplen tak dapat Login Web management Modem

Refer pada page 2

Adios!!

Edited by MrOtai