Jump to content
mohdcrow

Cd Calar

Recommended Posts

korang....aritu aku ade terbeli dvd anime kat sg wang...setelah dgn excitednye aku trus balik umah dan mcubanye...tetapi hasilnye hampa,coz dvd anime yg aku beli tu kosong...xtaula leh or tak leh baca..aku open cd tu,xde aper2 dlm dvd tuh...bengang ya amat la ku time tu....

soalan aku, adekah aku bole m'apply'kan cara yg sama iaitu gosok dgn ubat gigi n cuci dgn pcuci pingan kdp dvd aku tersebut???klu bole or ade org dah buat n berjaya,so aku pun akan cube cr blk dvd tu n nak try kat umah la.... :wacko:

korang....aritu aku ade terbeli dvd anime kat sg wang...setelah dgn excitednye aku trus balik umah dan mcubanye...tetapi hasilnye hampa,coz dvd anime yg aku beli tu kosong...xtaula leh or tak leh baca..aku open cd tu,xde aper2 dlm dvd tuh...bengang ya amat la ku time tu....

soalan aku, adekah aku bole m'apply'kan cara yg sama iaitu gosok dgn ubat gigi n cuci dgn pcuci pingan kdp dvd aku tersebut???klu bole or ade org dah buat n berjaya,so aku pun akan cube cr blk dvd tu n nak try kat umah la.... :wacko:

Aku pun penah terkena macam ko jugak dulu, masa tu beli cd manga. Tensen jugak aku bila try dlm cd drive kat pc tak kuar apa2, rasa macam nak pijak je cd dgn muka apek yg jual cd tu. Last2 dari aku pijak cd baik aku simpan. Kebetulan satu hari aku tukar dvd drive dlm pc aku, pas tu tergerak ati nak try cd bengong tu... alih2 boleh pulak. Maknanya... kadang2 cd ok, dia punya player je kot yg memilih sesetengah cd. Bagi aku kalau tak calar balar dvd ko tu buat apa ko susah2 nak tenyeh dgn ubat gigi, baik ko tenyeh kat gigi ko... tak rugi.. gigi pun berkilat bak muka cd.

Guna ubat gigi eh..Tak nak test pakai thinner ke~ Yang ni la aku rasa paling berkesan sekali..Lepas sapu sikit, memang bersih lah surface cd/dvd tu sampaikan label2 dia pun boleh hilang..Kalau cuba baca cd/dvd tu dalam drive, gerenti komputer kata samada takde data atau pun media tu rosak..huhu..Nasihat aku, jgn bagi cd/dvd kena thinner..mahupun alcohol yg org guna buat cuci lense cd/dvd..boleh terkakis surface dia..terkakis ke cair..ntah..cam cair je..Pasal dulu, cd aku terkena pen marker kat bahagian tempat cd tu dibaca..so aku pun dengan bijaknya, ambik thinner dan sapu sikit kat situ dengan harapan hilang la tanda pen tu..mmg hilang tapi kawasan tu dah jadi rosak..tak mungkin drive boleh baca..last2 cd tu jadi cd terbang..aku baling kat belakang rumah aku cam melempar cakera kat sukan olimpik..huhu

haha.. :D guna thinner memang best..

tapi sepanjang aku guna alkohol cleaner tu xdak pa masalah dan memang sebelum aku tahu guna obat gigi aku guna alkohol cleaner tu. sebab mahal aku jadi tensen nak beli alkohol cleaner tu. thinner memang menggelembung terus surface cd/dvd.. semacam asid menghakis..

stakat ni yang terbest, murah dan mudah ialah obat gigi.. hehe..

korang tak penah guna perfume ke, cologne ke..?

spray ridsect.. hahahaha (don't try this at home) mampoih abeh kulat-kulat cd/dvd

Dulu masa zezaman remaja akhil balil dulu rumah aku ada video tape player. Masa tu kalau dah ada video tape player kira2 mewah la. Siap sewa video lumba motor lagi (skrg dah tayang live kat tv). Video tape player ni yg amat menensenkan apabila head dia kotor. Biasanya cuci dgn alcohol. Masa tu nak layan video tape ahemm..member bawak tapi head dia kotor plak. Dah tu alcohol plak abis, apalagi masa tu air tgh naik kepala aku bukak cover player tu terus capai ridsert sembur head player tu, pas tu gosok. Hahaha... akhirnya menjadi gak.. apalagi biru mata kitorang... itu dulu lah... skrg dah baik. So kalau cd u all kotor ke calar ke try lar ridset hahaha.... ;)

Lupa nak tanya..Lepas aku sapu ubat gigi tu..kena bilas dengan air tak? CDRW aku, burn boleh tapi bila nak verify data tu, selalu fail masa dekat2 nak habis..kes macam ni boleh pakai ubat gigi gak ke?

Dulu masa zezaman remaja akhil balil dulu rumah aku ada video tape player. Masa tu kalau dah ada video tape player kira2 mewah la. Siap sewa video lumba motor lagi (skrg dah tayang live kat tv). Video tape player ni yg amat menensenkan apabila head dia kotor. Biasanya cuci dgn alcohol. Masa tu nak layan video tape ahemm..member bawak tapi head dia kotor plak. Dah tu alcohol plak abis, apalagi masa tu air tgh naik kepala aku bukak cover player tu terus capai ridsert sembur head player tu, pas tu gosok. Hahaha... akhirnya menjadi gak.. apalagi biru mata kitorang... itu dulu lah... skrg dah baik. So kalau cd u all kotor ke calar ke try lar ridset hahaha.... ;)

erkk! mejadi ker.. haha :lol:

zaman 80/90-an dulu memng best vcr ni, kegemilangan telah pudar setelah wujudnya cd/vcd/dvd

apatah lagi ngan blu-ray.. macam langit ngan bumi lah jawab nya

Akan datang nanti tak tau la apa lagi yang keluar. Silap2 semuanya lenyap, semua pakai online memori ajer. Ko nak tengok movie apa...? Tut.. tekan butang keluar menu terus pilih mubee apa ko nak tengok sumer ada. Pas tu plak berubah lagi, yang tu pun lenyap jugak...keluar pulak makhluk2 yg dah mati untuk dihitung di Padang Mahsyar...abiss...tamat. -_-

aku ada donlod kat toren satu pack Data Recovery Tools for Bad - CD - DVD - Floppy [8 in 1], dlm tu ada smua ni:

1. Bad CD Repair Pro v4.06

2. BadCopy Pro v3.80.1108

3. CD/DVD Data Recovery v1.0

4. CD/DVD Diagnostic 2.0.2

5. CDCheck v3.1.9.0

6. CDRoller 6.03

7. Disk Text Savior v1.5

8. IsoBuster Pro v1.9.0.3

Tp aku x sempat lagi la nak try, betul ke tak dia kata buleh recover data dlm cd rosak...

Lupa nak tanya..Lepas aku sapu ubat gigi tu..kena bilas dengan air tak? CDRW aku, burn boleh tapi bila nak verify data tu, selalu fail masa dekat2 nak habis..kes macam ni boleh pakai ubat gigi gak ke?

Lepas ubat gigi, basuh dengan sunlight (jenama lain aku tak cuba)

kalau verify fail, cuba reduce speed masa nak burn. biasa aku reduce half.