Jump to content
muh_is

Ram Ddr2

Recommended Posts

Saya nak tau apakah yang dimaksudkan dengan perkara di bawah.

DDR2 533MHz PC4200 ;

DDR2 667MHz PC5300 ; dan

DDR2 800MHz PC6400.

Apa yang saya tak tau di sini adalah, apakah yang dimaksudkan dengan PC4200, PC5300 dan PC6400.

Apakah perlu untuk menggunakan Motherboard yang sesuai dengan maksud tersebut. Maksud saya, jika beli motherboard yang support RAM DDR2, adakah ketiga-tiga RAM DDR2 [PC4200, PC5300 dan PC6400] boleh di guna pakai di motherboard tersebut atau sebaliknya.

Harap semua dapat bantu o.k.

Terima kasih.

maksud pc4200 dan lain tu adalah bandwith bagi speed ram tu.kalo ram ddr2 533mhz bandwithnye 4200.kalo didual channelkan jadi 4200x2=8400mbps.maka speed akan meningkat.

maksud pc4200 dan lain tu adalah bandwith bagi speed ram tu.kalo ram ddr2 533mhz bandwithnye 4200.kalo didual channelkan jadi 4200x2=8400mbps.maka speed akan meningkat.

O. Macam tu. Semua DDR2 ni dia akan auto jadi dual channel atau kite kene set die jadi dual channel. Macam maner tu, Auto by MOBO atau kene Setup sendiri... Plzzz. Aku betul-betul tak tau pasal nie.

Awak boleh tak bagitau aku ape semua fungsi bende ni.

533MHz ape tu. Ape fungsi nye. Jika itu adalah kelajuan sesebuah RAM tu, apa pulak fungsi 512 or 1GB. Maksud saye cam ni.

DDR2 800MHz PC6400 1GB.

DDR2 = ?

800MHz = ? [Ape fungsinye, untuk laju jugak ke ?]

PC6100 = Awak kate Bandwith, so aku faham lah sedikit, tp kalau awak nak terangkan sekali lagi, o.k. jugak. Fungsinye untuk laju jugak ke ?

1GB = ?

Dan apa kaitan semua bende tu antara satu sama lain?

Camner tu, boleh tolong tak ?

disni aku nak tanya soalan mungkin agak x reti...mcmna kita nak baca BANDWIDTH....aku x reti sbut la..tolong ye

mcm ni BAND-WIDTH..cuba la sebut.

banyak tol persoalan ko nie...

apakah yang dimaksudkan dengan PC4200, PC5300 dan PC6400

ni ialah maksimum bandwidth puncak bagi setiap modul ram DDR tu... sbg contohnye ram yg laju nye 266Mhz atau DDR553 nye bandwidth dikira spt berikut:

*266Mhz X 2 dulu sbb ia adalah ram DDR (double data rate)...

532Mhz X 8Bytes = 4256MB/s

maka secara teorinye... ram DDR553 nye bandwitdh leh cecah 4256MB/s... lebih kurang nye 4200MB/s so dpt la jolokan PC4200... so utk PC5300 & PC6400... kira la ikut format cam tadi...

ni hanyalah bandwidth puncak... secara realistiknye lg rendah...

satu lg... secara teorinye jugak... kalo buh 2 atau 4 keping ram dijalankan secara dual chanel... maka bandwith tu jadi 2 kali ganda... tapi slalunya xkan dpt la kenaikan sampai 100% krn bandwith bagi dual chanel ni banyak dipengaruhi oleh teknologi modebod dan jenis memory controler yg ada pada modebod tu...

Semua DDR2 ni dia akan auto jadi dual channel atau kite kene set die jadi dual channel.

secara asal nye mmg la auto tapi ko kene ikut syarat2 nk wat dual chanel ni...iaitu mobo ko sapot dual chanel & ko ade 2 atau 4 keping ram yg sama speed & saiz... kalo x same speed pn bleh cuma nanti yg laju tu akan jd slow sbb nak kene ikut ram yg slow tu... & kene pastikan ram ni dibubuh pada chanel slot yg betul... biasa nya mobo kan ade 4 ram slot kan... aku amek contoh slot2 tu sbg AB & CD..

biasanya ko kene buh ram tu pada slot A & C atau B & D utk enablekan dual chanel mode... kalo ko buh kat A & B... maka system ko akan run single chanel... kalo ko buh semua 4 slot ram tu... konpem jadi dual chanel...papepn... ko baca la manual mobo ko tu sendiri... kenkadang ade gk yg bleh buh kat B & C utk run dual chanel mode...

533MHz ape tu. Ape fungsi nye.

553Mhz tu ialah kelajuan data transfer secara ulang alik antara proc & ram...

Jika itu adalah kelajuan sesebuah RAM tu, apa pulak fungsi 512 or 1GB.

512 or 1GB ialah kuantiti ram... funsinya... lagi banyak ram ko... maka lagi banyak aplikasi ko bleh bukak senrentak... contohnyer... masa ko surfin2 pakai internet browser... ko denga lagu... pada masa tu ko bukak YM... pastu ade wat keje autocad & photoshop... so utk memboleh kan ko run semua aplikasi ni serentak tanpa system ko berat... banyak kuantiti ram yg diperlukan.... kalo ram ko x cukup... ko akan rasa setiap kali bukak aplikasi baru sistem ko akan jadi teramat slow atau x responsif... silap2 leh hang sekejap atau terus hang...

DDR2 800MHz PC6400 1GB.

DDR2 - ialah jenis ram yg baru & mempunya kaki pin yg x sama dgn DDR... DDR2 nye speed pn lagi tinggi banding DDR... tapi semakin laju ram nie... timing nye juga makin longgar utk balancekan dgn speed yg makin laju...

timing yg ketat bermakna lebih tinggi bandwitdh nyer & sebaliknyer...biasanya ram2 ni dijual sbg ram hi performance & lebih mahal dari ram2 biasa...

ko x perlu la risau psal timin ni kalo ko bukan overclockers... pakai ram biasa atau value jek plg berbaloi...

800Mhz - speed antara proc & ram... cam yg aku jawab kat atas tadi...

PC6400 - bandwitdh maksimum iaitu 6400MB/s

1GB - kuantiti ram...

kalo x paham leh tanyer... tapi sblm bertanya... elok la ko google dlu kat tenet carik jawapan supaya at least nampak gambaran ape yg ko nak tanye tu.... website wikipedia pn bagus kalo ko nk wat rujukan... B)

533MHz ape tu. Ape fungsi nye. Jika itu adalah kelajuan sesebuah RAM tu, apa pulak fungsi 512 or 1GB. Maksud saye cam ni.

DDR2 800MHz PC6400 1GB.

DDR2 = ?

800MHz = ? [Ape fungsinye, untuk laju jugak ke ?]

PC6100 = Awak kate Bandwith, so aku faham lah sedikit, tp kalau awak nak terangkan sekali lagi, o.k. jugak. Fungsinye untuk laju jugak ke ?

1GB = ?

Dan apa kaitan semua bende tu antara satu sama lain?

DDR2 =DDR2 adalah type chip sebuah ram

800MHz = bermaksud speed sebuah ram.lagi tggi lagi bagus...ddr2 ada 3 type speed buat masa skang 533mhz,667mhz,800mhz.

PC6100 =bab bandwidth ni aku x tau sgt sikit bole la..nak tau lebih GOOGLE LA.

1GB =mb,gb adalah kapasiti sebuah ram.lggi tggi lagi bagus..fungsi utk menyimpan data sementara sehingga pc dimatikan.

nak tau lebih lanjut tentang ram sila la GOOGLE.aku bole tolong sikit2 je.

DDR2 =DDR2 adalah type chip sebuah ram

800MHz = bermaksud speed sebuah ram.lagi tggi lagi bagus...ddr2 ada 3 type speed buat masa skang 533mhz,667mhz,800mhz.

PC6100 =bab bandwidth ni aku x tau sgt sikit bole la..nak tau lebih GOOGLE LA.

1GB =mb,gb adalah kapasiti sebuah ram.lggi tggi lagi bagus..fungsi utk menyimpan data sementara sehingga pc dimatikan.

nak tau lebih lanjut tentang ram sila la GOOGLE.aku bole tolong sikit2 je.

DDR2 = type ram plg common skang nih. first generation yg aku kenal : EDO, SDR, DDR, DDR2, DDR3, DDR4.

800mhz = speed ntuk data transfer dari hdd ke ram ke mobo dsb. ader 4 dah skang, 533,667, 800, 1040(klo x silap aku le, baru je release)

PC6100= org kat atas dah terangkan

1GB = braper byk data leh RAM tu load. sume data dr hard disk yg nak diproses oleh proc, gc aper sume mesti lalu RAM dulu.

cube ko usha wikipedia. mesti lg byk info.

kengkawan, apa kita panggil mende yg bold tuh: DDR2 800MHz PC6400

Istilah dia... latency ke hapa ke.. senang aku nak tanya pada kedai kelak... :)

speed?

T_T

aku pun nak tumpang thread..

ade ram yg jenis mcm ni

DDR2 667MHz SDRAM Memory

yg SDRAM tu ape ?

Edited by sopi

kengkawan, apa kita panggil mende yg bold tuh: DDR2 800MHz PC6400

Istilah dia... latency ke hapa ke.. senang aku nak tanya pada kedai kelak... :)

tu speed dlm bentuk DDR atau dgn kata lainnyer speed asal X 2... so kalo ko cakap nk speed 800Mhz... patutnye tokey kedai tu da tau la...

latency tu ialah timing bg sesuatu ram... contohnyer... 2-2-2-11 ke 4-4-4-11 ke camtu la.... kalo angka2 no ni besar... dikira loose timing... kalo kecik... tight timing... kalo tigh timin... bandwith nye lebih sket... tapi x penting jika ko hanya menggunakan pc secara biasa...

sopi@

ko abaikan je perkataan SDRAM tu... sbbnyer DDR pn dirujuk sbg DDR SDRAM... so kalo DDR2 667MHz SDRAM Memor tu maknanya ram jenis DDR2 & speed nye ialah 667Mhz...

nak tumpang skit la, sape leh detail kn skit beza single side n double side?

yg aku paham;

- single side murah skit

- kalo yg double side cpu kne command 2 kali utk ram tu

- single lagi better banding ngan double sided

betol ke ni? :)

nak tumpang skit la, sape leh detail kn skit beza single side n double side?

yg aku paham;

- single side murah skit

- kalo yg double side cpu kne command 2 kali utk ram tu

- single lagi better banding ngan double sided

betol ke ni? :)

beza die...

amek contoh...

ram 512mb ddr400... ade 16 chips... 8 chip sebelah... so ni ialah double side chip...

ram 256mb ddr400...ade 8 chips... ade yg 8 chip sebaris(sebelah die xde chip)... & ada gak yg 4 chip sebelah... bg 4 chip sebelah nie... walaupn pada fizikal nye double side tp still dikira sbg single side...

psa command 1T atau 2T... pada zaman mobo nforce2 (amd)... pada speed standed... smua ram bleh pakai 1T... tapi bila di oc kan... let say sampai 250mhz... ram 256mb... ok jer sampai 260-270mhz (bg ram yg pawer la)... manakala ram 512 akan sangkut dlm 250mhz... tapi bila seting ram 512mb ni pakai seting 2T... ram ni pn terus melepasi 250mhz & sampai 270mhz(bg ram power)...

sememangnyer 1T yg bagus performance die banding ngan 2T...

psal single atau double side yg bagus... pada zaman skang... bende nie da xde makna... sbbnyer... start AMD64... ram2 yg dual side ataupn senang citer ram 512mb ke atas... da bleh di oc tingi2...

& kalo ko pengguna pc biasa... x perlu pn kisah...

pinix...wajarlah anda ambil 800mhz tu....laju lg dr 667mhz..tp ak rasa 677mhz pun dh ok lajunya bg aku....

sapor ngaj0r nieh ahhh?? by default, processor skang cuma run 266mhz jerr(533Mhz)

kegunaan 667mhz/ 800mhz tu klau ko nak set RAM ko run pkai divider yg mana klau divider nieh di activate, bandwitdh RAM ko akan semakin tinggi compared setup default atau dgn erti kata lain overclock

huhuu..

pohon maaf sekiranye berlaku kesalahan..

aku tak sure ar..nak tumpang or wat topik baru..memandang kan dah crite pasal ram..

aku tgk..cam dah terjawab soklan topik stater..

leh tak aku nak tanye..

camne plak klu ram nye voltage..

contohnye..(betulkan klu aku salah)

cam value ram 1.8v..cam high performance 2.2v..

adakah boleh masuk je ke dalam mobo..

or kene check mobo support or tak voltage tuh?

camne nak tau mobo support ke tak?

sbb usha manual guide mobo takde tulis..risau plak nak maen cocok je..

pohon maaf sekiranye berlaku kesalahan..

cam value ram 1.8v..cam high performance 2.2v..

-dimaafkan ...hehehe...

-ko cucuk je tanpa was-was/ragu-ragu... semua mobo ade mode auto-volt-setting... kalo nak puas hati, masuk bios, cari ram setting, ade option 'auto'....

-tq.

-dimaafkan ...hehehe...

-ko cucuk je tanpa was-was/ragu-ragu... semua mobo ade mode auto-volt-setting... kalo nak puas hati, masuk bios, cari ram setting, ade option 'auto'....

-tq.

ok bro..tq

aku pun nak tumpang tanya....akunye mobo jenis intel...pesal bila aku cucuk ram 2.6V aku bau hangit.pastu plak terus tak idup mobo tuh.kalau sepatutnya 2.5V je yang boleh...bila masuk 2.6V je terus tak idup mobo tuh....Ram jenis DDR....sesiapa boleh tolong????

aku pun nak tumpang tanya....akunye mobo jenis intel...pesal bila aku cucuk ram 2.6V aku bau hangit.pastu plak terus tak idup mobo tuh.kalau sepatutnya 2.5V je yang boleh...bila masuk 2.6V je terus tak idup mobo tuh....Ram jenis DDR....sesiapa boleh tolong????

hah..masalah nih..aku pon pernah gak hadapi..tapi wat tatau je..sbb membe aku nye pc..

ke memang takleh buh yg 2.6v..or, macam wbr_4044 kata..check kat bios, mana tau set dah ter set specific voltage,letak auto..

tapi klu dah hangit tu..len macam je.

ni aku nak tanye plak..

aku skg pakai value ram kingstopn 512x2 667mhz..

pastu..aku nak pakai skali ngan highperformance ram 1gbx2 667mhz..bleh ke?

persoalan nye, voltage laen-laen..boleh erk?sori r soklan ntah hape2..

mobo aku m2n-e je..

tapi tak oc ar bile pakai skali ngan value ram tuh..

hah..masalah nih..aku pon pernah gak hadapi..tapi wat tatau je..sbb membe aku nye pc..

ke memang takleh buh yg 2.6v..or, macam wbr_4044 kata..check kat bios, mana tau set dah ter set specific voltage,letak auto..

tapi klu dah hangit tu..len macam je.

ni aku nak tanye plak..

aku skg pakai value ram kingstopn 512x2 667mhz..

pastu..aku nak pakai skali ngan highperformance ram 1gbx2 667mhz..bleh ke?

persoalan nye, voltage laen-laen..boleh erk?sori r soklan ntah hape2..

mobo aku m2n-e je..

tapi tak oc ar bile pakai skali ngan value ram tuh..

buleh..ok jer.cume tak best la sbb mungkin value ram tu buleh limitkan keupayaan HP ram cam oc speed dan timing.So jual jer la yg KVR tu dan pasang 2 x 1gb HP

eg: KVR tu boleh oc sampai 800MHz dgn timing 5-5-5-18 @ 2T.tapi HP tu mungkin boleh oc sampai 1GHz dgn timing yg sama.So disebabkan limit oleh KVR tu.Ko cume buleh run ram @ 800MHz shj

buleh..ok jer.cume tak best la sbb mungkin value ram tu buleh limitkan keupayaan HP ram cam oc speed dan timing.So jual jer la yg KVR tu dan pasang 2 x 1gb HP

eg: KVR tu boleh oc sampai 800MHz dgn timing 5-5-5-18 @ 2T.tapi HP tu mungkin boleh oc sampai 1GHz dgn timing yg sama.So disebabkan limit oleh KVR tu.Ko cume buleh run ram @ 800MHz shj

k bro..tq..sesape ade link nak blaja oc ark?aku pernah jumpa kat dalam putera nih..masa tuh tak teringin lagik nak oc..

bile carik2..tak plak jumpa..ni baru nak blaja nih..ke ko bleh ajar kan..kene ade luck gak erk utk oc(sori lari tajuk)

ram..ram..ram

k bro..tq..sesape ade link nak blaja oc ark?aku pernah jumpa kat dalam putera nih..masa tuh tak teringin lagik nak oc..

bile carik2..tak plak jumpa..ni baru nak blaja nih..ke ko bleh ajar kan..kene ade luck gak erk utk oc(sori lari tajuk)

ram..ram..ram

ko post kat sini yerk http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...0&start=650

jgn lupe post Full spec yg ko pakai skang

Naktau chipset apa yang diguna pada ram DDR2 anda?

Lihat di sini:

http://ramlist.infinityx.nl/ddr2/

Naktau chipset apa yang diguna pada ram DDR1 anda?

Lihat di sini:

http://ramlist.infinityx.nl/ddr/

Information Tentang Micron DDR2 Punya Chipsets.

Lihat di sini:

http://ramlist.infinityx.nl/micron/

Kepelbagaian DDR2 Punya Chipset.

Lihat di sini:

http://ramlist.infinityx.nl/ic/

Keterangan Lanjut Tentang Corsair DDR2.

Lihat di sini:

http://ramlist.infinityx.nl/corsair/