Jump to content
Mr Ijan

Java Certificate

Recommended Posts

Sudah siap download. Time kaseh bebanyak incik electroboy .. :lol: . Siap dengan e-book Dr Sanghera ...

P/s: Jantung asyik degup2 je tengok soalan nih .. isk isk .. confius confius ..

ahaha... aku sec student form 5 currently... ari tu aku g java training kt UTP... 2 minggu.. last2 dpt gak certificate dr sun... senang plak rasenyer... cume skarang nie nk praktikan jer.. xde team java ker sini??

ahaha... aku sec student form 5 currently... ari tu aku g java training kt UTP... 2 minggu.. last2 dpt gak certificate dr sun... senang plak rasenyer... cume skarang nie nk praktikan jer.. xde team java ker sini??

Bro... ko dapat certificate apa? Certificate for atending course ke atau pro cert SCJA or SCJP? Kalau ko pegi training 2 minggu and then sit for exam terus dapat SCJP, aku hanya ada dua perspesi utk ko - either you are a real genius and too good to be true... or ko dah kenal Java and programming more than that two weeks :D

Ijan, aku first time dulu try soalan dia, markah aku 1/20. Nasib baik aku bukan jenis cepat down. Buat lagi, dapat 0/10 plak. Haha... anyway after practise and practise akhirnya berjaya gak aku mencapat tahap markah competence and certified, and kalau ko selalu baca ramai lagi yg kekadang experience keje dah lebih 10++ tahun pun failed dua kali. So don't be discouraged. Do your best. Kalau cert ni mudah...takde value lah padanya. Good luck =)

Real genius kot, cam dak umur 11 tahun tuh .. dak2 dip ngan degree pun struggle nak amek exam nih .. :lol: .

Urm, still x wat lagi exam, autoboxing, throw dengan java API x lepas2 lagi .. huhuhu

P/s: Buku Dr Sanghera tu worth x baca? atau leh lupakan wat seketika?

Baca la, tambah lagi ilmu. Tapi kalau org takde masa cam aku, buku McGraw Hill tu dah lebih dari cukup :P ...and practice and more practice on the mock exams.

Edited by electroboy

Assalamualaikum wbk..

Yo Bro electroboy dan MrIjan dan sume sahabat2x.. Boleh join?

Tak sangka ada juga tempat rujuk kat sini. Insya-ALLAH aku rancang nak amik java certificate. Tapi aku start dari scratch. Tengah pening2 lalat nak pahamkan oop.

Harap electroboy leh jawab soalan aku nih;

1) Berapa lama ko amik masa stadi sampai pass exam scjp?

2) Insya-ALLAH aku tengah himpun duit untuk beli ko prefer tuh. Ada refernce lain tak cam eBook..?

3) Memandangkan aku yg lembap nak paham ni, aku rancang nak amik exam awal tahun depan, kalau berjaya kejar nak amik bulan 9 (lepas konvo) tahun ni Insya-ALLAH.

Camne pendapat ko?

Waalaikumsalam bro muzammil, kalu nak start dari scratch .. saye cadangkan buku Head First Series Java ... memang dier ajar dari basic cume x ikut skop exam, dier ajar API dan GUI sekali, tapi memang le dak2 yang x penah blaja programming pun leh faham ... tapi kalu bro dah ader foundation dan niat nak amek exam je, bro leh cuba buku yang electroboy cadangkan tuh, penulis yang sama gak .. memang ringkas tapi padat .. but remember this, that book is not for a beginner especially yang amek java satu sem cam saya nih ... kof kof kof .. kena start dari mula balek ... .. :lol:

P/s: Encik Izuardi final exam ka? hehehe ... :P

Waalaikumussalam Muzammil,

A ah cam Ijan cakap tu, buku yg aku rekemen di atas tu buku utk yg dah ada fundamental dalam programming. Aku nak tambah satu lagi recommendation iaitu buku by Danial Liang ( Introduction to Java), buku ni one of the best gak utk very-very beginner programmer yg nak start dgn Java. Details and yg lain2 ko leh baca dari post aku di atas.

Pasal certification... aku pun start dari fresh knowledge of java language, but with strong fundamental in programming. Yup ko boleh start dari mana2 buku beginner dulu, but frankly speaking... kalau ko dah ada fundamental programming (or kalau takde pun dgn sedikit kerajinan and akal =) ) ko just download official java tutorial dah baca secara langkah demi langkah... IMHO lebih dari cukup utk great start.

1) Berapa lama aku amek? Hmm.. unofficial study adalah selama 4 bulan, official study (meaning secara serius dan mengabaikan beberapa komitmen lain LOL ) adalah sebulan dan cram session dalam sebulan. Dalam cram session adalah waktu paling menyeksakan. Tido pun tak senang, bangun pagi je terus pegang buku java. Kalau dapat ilham terus pegang keyboard tak gosok gigi dan solat subuh dulu. Haha... :P

Oh ya... aku study sendiri... takde attend mana-mana course dan kelas tambahan.

2) Nanti aku send ko link yg ko boleh download direct dari webserver aku.

EDIT: Aku dah send link ke PM ko utk download contoh e-books. Untuk buku2 ebook java lain boleh tgk di link bawah. Cari yg utk beginner punya:

http://www.flazx.com/category4.php

3) Cadangan aku adalah amek sebelum ko graduate. No offense but kalau ko dapat certification selepas ko graduate tak salah... cuma from experience (org lain aku kutip) yg certified lepas graduate selama setahun and apply keje fresh position dah jadi cam tak best. Haha... :P But seriously, jgn follow org lain termasuk aku. Aku cuma suggest je.. buat ikut kemampuan. Dan ko boleh buat kalau ko mampu. "Kelembapan" tu actually boleh balance dgn effort. Good luck =)

p/s: Ijan, yup aku mmg nak dekat final exam dah nie...tapi cam kureng skit dah spirit study.... spirit job hunting lagi tinggi.. haha =)

Edited by electroboy

saye cadangkan buku Head First Series Java ... memang dier ajar dari basic cume x ikut skop exam, dier ajar API dan GUI sekali, tapi memang le dak2 yang x penah blaja programming pun leh faham ... tapi kalu bro dah ader foundation dan niat nak amek exam je, bro leh cuba buku yang electroboy cadangkan tuh, penulis yang sama gak .. memang ringkas tapi padat .. but remember this, that book is not for a beginner especially yang amek java satu sem cam saya nih ... kof kof kof .. kena start dari mula balek ... .. laugh.gif

Terima kasih. Aku ada sikit-sikit asas C++ dan fortran masa belajar dulu 1 sem kat kuittho.

Sekarang aku amik accp kat cosmo, tapi rasanya tak cukup belajar j2ee 3 minggu.. Huh, aku pun tatau la nak kata ape.

Ok la MrIjan, insya-ALLAh sama2 kita pulun..! :P

Edited by MuzzamMiL

1) Berapa lama aku amek? Hmm.. unofficial study adalah selama 4 bulan, official study (meaning secara serius dan mengabaikan beberapa komitmen lain LOL ) adalah sebulan dan cram session dalam sebulan. Dalam cram session adalah waktu paling menyeksakan. Tido pun tak senang, bangun pagi je terus pegang buku java. Kalau dapat ilham terus pegang keyboard tak gosok gigi dan solat subuh dulu. Haha... tongue.gif

Oh ya... aku study sendiri... takde attend mana-mana course dan kelas tambahan.

Thanks.. mantap ko. Aku macam tak percaya sebab ko boleh ambil time study :lol:

Insya-ALLAH aku rasa nak follow nasihat ko. Cuba pulun sebelum konvo maknanya bulan 8 ni. Budget untuk exam RM600 (tak termasuk buku yg ko rekemen tuh..) aiyak, aku kena cari duit nih..! Kena beli buku scjp dulu.

Dalam cram session adalah waktu paling menyeksakan. Tido pun tak senang, bangun pagi je terus pegang buku java. Kalau dapat ilham terus pegang keyboard tak gosok gigi dan solat subuh dulu. Haha... tongue.gif

Aduhai, aku tatau le kalo boleh sampai ke tahap nih.. hahaha..

P/s: Terima kasih Azuardi n Mr Ijan pasai berkongsi ilmu..

berkat maa.

Aku doakan korang berjaya dengan Unix certificate dan scjp, ameen.

Terima kasih electroboy, aku dah selamat download ^_^

Sesapa yg ada persoalan pasai scjp, aku rasa bole rujuk kat sini..

Pasai sini ada yg dh ada experience ..

dan ada jugak yg masih terkapai-kapai lagi nak belajaq macam aku la tuh..

Doakan aku selalu ameen.

Moga berjaya.

Fuh caya lah abang electro^boy...

tak kedekut ilmu...

repect !!!!

tp nak tanya sikit(jgn marah ye..soklan bangang),

java tuh software ke atau hardware? :)

Takde masalah tanya soklan bangang...saya kan baik orgnya, tak kedekut ilmu... org baik suka tolong org bangang ... :wub:

Apa yang pasti Java bukannya processor.... hahahaha.... :lol:

Doakan aku selalu ameen.

Moga berjaya.

To muzammil, good luck for your certification. Java certified fresh graduate senang dapat keje...hehe.. (kalau best ke tak keje tu jadi 2nd matter). Ada apa2 keraguan don't hesitate to ask, i've subscribed to this thread and Java programming section ;)

Takde masalah tanya soklan bangang...saya kan baik orgnya, tak kedekut ilmu... org baik suka tolong org bangang ... :wub:

Apa yang pasti Java bukannya processor.... hahahaha.... :lol:

kasar dan ego lah electro^boy nih..

I dah tahu apa java tuh.. I tgk kt wikipedia.

terima kasih kerana menghina,., :angry:

X kasar, x menghina dan x menunjukkan dier ego pun .. :lol: . Soalan nih banyak jawapannye kat search engine .. kalu tulis kat Google .. java .. mesti berjuta2 result yang kuar sampai berbuih2 mulut nak terimanya, lagipun sedara dengan mudahnya mendapat jawapan dari wikipedia kan? ... So, gunakan fungsi search len kali sebelum bertanyakan soalan2 cepumas nih .. :lol: .

Sekian, terima kasih

X kasar, x menghina dan x menunjukkan dier ego pun .. :lol: . Soalan nih banyak jawapannye kat search engine .. kalu tulis kat Google .. java .. mesti berjuta2 result yang kuar sampai berbuih2 mulut nak terimanya, lagipun sedara dengan mudahnya mendapat jawapan dari wikipedia kan? ... So, gunakan fungsi search len kali sebelum bertanyakan soalan2 cepumas nih .. :lol: .

Sekian, terima kasih

Ntahnyer... susah la org paranoid takde life nih....ngahaha... ilek Ijan...aku rasa dia tgh kecewa tu sebab baru kena marah dgn boss di tempat keje. Takpela..at least dia tahu salur kekecewaan dia dgn cara yang sihat di internet...bukannya dgn cara bunuh diri terjun KLCC tingkat 23... keh keh keh...

... just kidding. Old friend joke kasar sket je tu dgn aku... kan dah kena sound dgn forumer lain. Padan muka ko...keh keh keh lagi.

Huhuhu .. setelah 4 bulan ngadap buku .. nampaknya perkembangan knowledge aku tentang Java ni agak perlahan .. Makin lama makin susah lak rasa .. :wacko: . Macam x sempat je nak amek exam sebelum Julai ... :unsure: .

Problem :

1) Buku McGrawHill tu terlalu padat dengan info . Faham tentang penggunaan kod .. tapi nak ingat fakta tu yang susah .. kengkadang 8 kali baca chapter yang sama baru faham ... isk isk .. itupun baca satu2 perkataan .. especially bila masuk bab construktor

2) English .. it's hard to remember all the facts rathen than in local language... :blush: . It's different between reading story or reading facts.

3) Mixed fakta. Bab2 ader yang bercantum topik .. so, kalau ader yang x penah belaja lagi mase tengah study tengah2 chapter .. mesti banyak x faham kemudiannya ..

4) Praktikal teramat kurang. Buku x menggalakkan wat praktikal .. just teori .

So, ape tips seterusnya yang patut dibuat nih incik electroboy, baca buku paul sanghera lak? .. keciwa nampaknya x dapat amek exam sebelum intakes Julai ... isk isk

Hmm, diharap bertenang. SCJP exam memang susah. Kalau tak susah, semua org boleh dapat certification betul tak? (Eh rasa cam pernah plak taip ayat ni sebelum ni... Haha..)

SCJP ni adalah tool yang digunakan untuk measure skills seseorang dalam Java programming. Speaking of which, SCJP adalah untuk orang advanced (or at least beginner yang ada strong fundamental) dalam programming (tak semestinya Java) - dan bukannya untuk mereka yang baru nak kenal "apa tu programming?". Tapi, in my opinion, beginner yang baru nak start pun supposedly takde masalah untuk cuba menjadi java certified, only requires extra times to go throught the basic and fundamental dululah.... and takde masalah nak jadi master Java dgn buku ni, seriously buku ni banyak expose menda yang aku tak pernah jumpa sebelum ni.

1) Buku McGraw Hills tu tujuannya diwujudkan adalah bagi menjadi solid guide utk candidate SCJP yang nak duduki exam - meaning dia instruct candidate mana yang patut dibaca/cover, dan mana yang tak perlu (tak perlu meaning bukan tak penting, but out of scope of exam SCJP.... dgn kata lain dia taknak ko terbaca apa yang ko patut cover di exam lain seperti SCBCD, SCMAD, SCJWS etc etc...)

So ada certain facts from the API yang ko kena hafal sket, cram dalam kepala... of course dalam real time ko hanya boleh bukak documentation dan plough through the manual, tapi apa yang dia nak ko hafal ni IMHO is very crucial and paling banyak guna dalam dev., and what more important is ia ada dalam exam. So go slow, kalau perlu baca 16 kali pun takpe, as long as finally ko faham.

Pasal constructor, bahagian mana yang ko tak faham? Boleh post di thread Java programming... Insya-Allah aku cuba bagi a few relevant informations kalau masa mengizinkan.

2) Dont worry, kalau ko dah terbiasa dgn buku programming dalam native tounge, you'll find it much more convenience kalau study java dalam english since semua keywords dalam java pun dalam bahasa inggeris... yo'll get used to it.

3) Seperti cam aku cakap tadi, McGraw Hill adalah buku untuk org yg dah ada strong knowledge in java, dan ia bagi guide untuk lulus exam dan baca apa yang patut. IMHo cara susunan dia tu dah baik (walaupun di mata kasar nampak cam serabut haha...) untuk relate sesuatu topik dgn sesuatu topik yang lain secara releven (boleh faham kot apa yang aku cuba cakap di sini)

4)Kalau ko cakap buku ni praktikal kurang dari segi development projek - it's true, since SCJP adalah untuk programmer level, not developer level.

Tapi kalau untuk fundamental programming sendiri in Java, I say buku ni terlalu banyak praktikal that comes along with the comprehensive theories. Trust me on this.

Buku ni dah bagi contoh yang amat baik utk kukuhkan fundamental programming dalam beberapa program kecil, so it's up your effort to try the skills in writing some other small programs. remember, code code code code!

Tips yang aku boleh bagi - baca berulang kali, kukuhkan skills and knowledge ko... biar sampai satu tahap ko leh habiskan revision untuk seluruh buku dalam satu sesi je... tu menunjukkan yang ko dah strong and ready for exam.

Follow your instinct, kalau ko dah buat banyak mock exam and still takde confident utk pass, then don't schedule your date just yet! Jgn terburu-buru dgn SCJP ni, susah exam dia.

But on the other hand, SCJP ni market value dia tinggi sesangat, again I want to to trust me on this one... haha good luck =)

Edited by electroboy

Wah .. semangat sudah naik semula .. tq tq ..

Huhuhu .. kesimpulannya, it's common to read the same chapter frequently :rolleyes: . Dan exam die memang susah lepas test satu2 mock exam nih especially bahagian tricky question .... :wacko: .. . So, kena tambah 2 jam lagi mase study .. isk isk ... :ph34r: .

TQ again untuk tips2 tuh .. ia sangat2 membantu .. :)

P/s: Sambung baca ... kali ke-10 .. huhuhu ..Progressed, 4 chapter ..

Edited by Mr Ijan

hahah Mr. Ijan how's your progress???......dah certified ke???

aku dah lame usha2 thread nih...just baca2 jerr....dan skang aku dah hampir habiskan pengajian aku...ntuk pengetahuan korang aku ambik dip. Comp Science dan JAVA adalah core programming language yg aku blajar....selama 4 sem berturut-turut kenangan indah dgn java...

sementara tgu masa nak further 2 da next level i mean deg.....aku nak mencuba nasib ngan scjp....korang rasa agak2 boleh ke dgn kelayakan aku nih....

antara silibus yg aku blajar OOP(nih tmasuk la inheritance, Gui, bikin applet....bla bla bla), Polymorhispm, advance data structures(stack, linked list, aarraylist, que...bla2).....dan jugak last skali ambik paradigm ntuk advance OOP....

Hi .. progress lambat sket tapi masih jalan. Bulan ni kena stop sket .. masa untuk persiapkan diri dengan interview dan camp untuk scholarship .. :wacko:

Wah, tahniah la sebab dah habiskan dip anda tuh dan selama 4 sem ni belaja JAVA. So, want to step further? Bersedia untuk amek SCJP, sila sila .. sangat2 digalakkan. But firstly, jangan lupa beli buku McGrawHill tu sebagai panduan, x sama dengan apa yang kita dah belajar. Dier lebih apa yang akan kuar dan spesifik, so, x der masalah nak fokus pada yang sepatutnya, contih GUI x perlu .. tapi, untuk anda, peluang lagi cerah sebab basic dah kuat dan mantap, so flip2 sket buku tu mungkin dah cukup .. :lol:

So, kalau dah bersedia tu, kalau x faham, leh tanya incik electroboy tu kat sini atau kat bahagian pengaturcaraan, dier x lokek ilmu, banyak tips leh dapat dari dia .... :lol:

Papepun, good luck for the exam .. :lol:

P/s: Ini incik Izuardi sudah pergi kerja ka? Sudah lama tada nampak dalam forum .. :P

thanks mr. ijan.......ada YM x pls add me....hasanimohd

hah lg 1 nak tanya ada collection bible2 yg berkaitan ngan scjp...pls send 2 me...boleh???

Edited by Truckster

Hmm..aku tiba2 terfikir nak ambil Java Certification.

aku pun :rolleyes: ingat nak amik SCJP la...tp xtau lagi bile...nak beli buku & study byk2 dulu sampai bersedia :lol: