Jump to content
Mr Ijan

Java Certificate

Recommended Posts

Assalamualaikum,

Saya dah berbulan2 ngadap aturcara Java nih, belajar melalui buku .. x tawu le nape minat sangat, tapi bila tidur pun leh mimpi wat Java nih .. kalu x wat Java sehari .. rase x sedap badan .. isk isk .. so ingat nak amek certification java nih supaya sekurang-kurangnya ia dapat membantu mase nak mintak kerja nanti, so pada yang pernah amek, leh citer sket atau kongsi pengalaman?

1) Laman web - Dier terangkan perlu amek Exam je, tapi kenapa ada assignment? Ada homework gak ke?

2) Terdapat banyak pensijilan dan saya difahamkan yang terendah sekali ialah Sun Certified Associate (SCJA) .. so, elok x amek certificate tu? atau terus amek Sun Certified Programmer (SCJP)?

3) Satu lagi, dier memang dah x der expired certificate(skang gune version java) .. tapi saya rancang nak sambung belaja dulu .. so lepas 3-4 tahun .. agak2 boleh gune lagi ke certificate tuh?

Terima kasih kerana membantu ....

Bro, takyah amek la SCJA, terus gerak ke SCJP.

Both SCJA and SCJP tak perlukan prerequisites. But as for SCJA, dia betul2 untuk entry level. Kalau ko dah ada basic and foundation dalam Java, better go for SCJP terus...since SCJP adalah prerequisites untuk gerak ke level J2EE cert (SCDJWS, SMAD and so on...)

https://www.suntrainingcatalogue.com/eduser...ex.html&d=t

Untuk SCJP, hanya ada exam sahaja (RM570) beli voucher dari Sun terus, nanti schedule test di prometrics. Lepas ko dapat SCJP...kalau ko nak pursue ke developer exam (SCJD), yg ni ada dua peringkat - pertama hantar assignment (developed software dan tulis essay skit pasal projek tu) dan yang kedua kena buat sedikit lagi exam essay di prometrics. Utk developer exam (SCJD) ko kena siapkan dalam RM2500.

Kembali ke SCJA or SCJP...aku rekemen pada ko satu buku ni sudah:

http://www.amazon.com/Certified-Programmer...TF8&s=books

..almost eveyone (is it? =) ) yg nak amek SCJP pakai buku ni.. since it's sole purpose adalah utk exam SCJP semata2, dan ia ditulis oleh lead exam developer of SCJP sendiri. so takdelah nanti ko terlajak study sampai semua API yang ada nanti...

Kalau ko ada apa2 soalan, ko tanya directly terus pada guys javaranchers di sini terus. Bukan nak promo forum lain, tp insya-Allah ko tanya di sini nanti ko dapat reply directly dari sun exam developers tu sendiri:

http://saloon.javaranch.com/cgi-bin/ubb/ul...=forum&f=24

Edit: SCJP takde expiry date, cuma nanti maybe ada exam upgrade, sbb yg latest exam pakai Java 5...and now Java 6 Beta mustang dah pun kluar..itu je...tp once ko dah certified..tak kisah la version berapa pun...hehe... :P

Edited by electroboy

Bro, takyah amek la SCJA, terus gerak ke SCJP.

Both SCJA and SCJP tak perlukan prerequisites. But as for SCJA, dia betul2 untuk entry level. Kalau ko dah ada basic and foundation dalam Java, better go for SCJP terus...since SCJP adalah prerequisites untuk gerak ke level J2EE cert (SCDJWS, SMAD and so on...)

https://www.suntrainingcatalogue.com/eduser...ex.html&d=t

Untuk SCJP, hanya ada exam sahaja (RM570) beli voucher dari Sun terus, nanti schedule test di prometrics. Lepas ko dapat SCJP...kalau ko nak pursue ke developer exam (SCJD), yg ni ada dua peringkat - pertama hantar assignment (developed software dan tulis essay skit pasal projek tu) dan yang kedua kena buat sedikit lagi exam essay di prometrics. Utk developer exam (SCJD) ko kena siapkan dalam RM2500.

Kembali ke SCJA or SCJP...aku rekemen pada ko satu buku ni sudah:

..almost eveyone (is it? =) ) yg nak amek SCJP pakai buku ni.. since it's sole purpose adalah utk exam SCJP semata2, dan ia ditulis oleh lead exam developer of SCJP sendiri. so takdelah nanti ko terlajak study sampai semua API yang ada nanti...

Kalau ko ada apa2 soalan, ko tanya directly terus pada guys javaranchers di sini terus. Bukan nak promo forum lain, tp insya-Allah ko tanya di sini nanti ko dapat reply directly dari sun exam developers tu sendiri:

http://saloon.javaranch.com/cgi-bin/ubb/ul...=forum&f=24

Edit: SCJP takde expiry date, cuma nanti maybe ada exam upgrade, sbb yg latest exam pakai Java 5...and now Java 6 Beta mustang dah pun kluar..itu je...tp once ko dah certified..tak kisah la version berapa pun...hehe... :P

cam menarik.. bese org amek ktner eh electroboy

cam menarik.. bese org amek ktner eh electroboy

Untuk SCJP, hanya ada exam sahaja (RM570) beli voucher dari Sun terus, nanti schedule test di prometrics

Ko schedule di prometrik bila masa ko rasa ko dah ready utk amek exam... exam pakai computer and dapat result on the spot. 3 jam masa, boleh back and review jawapan. Soalan consists of multiple choices Qs and drag and drop.

Kalau ko nak follow course di mana2 learning center pun boleh..tp kalau nak jimat duit, study sendiri je dah cukup. Cuma (ramai) org cakap kalau pegi course training... ko seolah2 "gerenti lulus". Hehe..tp ada pun org yg tak amek course and study sendiri pun lulus (trust me on this one lol =) )

Kalau dah keje, amek la course pun takpe, melabur untuk menda camni tak rugi. Kalau students miskin macam aku terpaksa la study sendiri. Tapi frankly speaking la... pro cert ni jangan harapla study sama cam dalam kuliah/kelas. Boleh pecah kepala study... haha... good luck kepada sesapa (crazy enough) yg nak ambil. Sapa nak borang beli voucher for any Sun exam.. boleh PM aku..aku ada PDF version. Tak pun pegi je pejabat sun di Menara Citybank KL.... dapat on the spot. Tp kena buat appointment dulu la... PM aku dan aku boleh bagi email representative sun yg sungguh polite tu :P

Edited by electroboy

Ko schedule di prometrik bila masa ko rasa ko dah ready utk amek exam... exam pakai computer and dapat result on the spot. 3 jam masa, boleh back and review jawapan. Soalan consists of multiple choices Qs and drag and drop.

Kalau ko nak follow course di mana2 learning center pun boleh..tp kalau nak jimat duit, study sendiri je dah cukup. Cuma (ramai) org cakap kalau pegi course training... ko seolah2 "gerenti lulus". Hehe..tp ada pun org yg tak amek course and study sendiri pun lulus (trust me on this one lol =) )

Kalau dah keje, amek la course pun takpe, melabur untuk menda camni tak rugi. Kalau students miskin macam aku terpaksa la study sendiri. Tapi frankly speaking la... pro cert ni jangan harapla study sama cam dalam kuliah/kelas. Boleh pecah kepala study... haha... good luck kepada sesapa (crazy enough) yg nak ambil. Sapa nak borang beli voucher for any Sun exam.. boleh PM aku..aku ada PDF version. Tak pun pegi je pejabat sun di Menara Citybank KL.... dapat on the spot. Tp kena buat appointment dulu la... PM aku dan aku boleh bagi email representative sun yg sungguh polite tu :P

thx 4 da info

Time kasih banyak2 incik electroboy kerna menerangkan bende ni dengan jelas , ni ader soalan tambahan nih .. dikatakan kalu dah ader certificate x kira la sama ada SCJA atau SCJP ataupun mungkin sijil professional :-

1) Cam modul di Apiit (tah ape nama tah ipts nih) .. dier ader modul untuk belajar Java ... pahtu dapat lak certificate SCJA dan SCJP kalu x silap le lepas tu ... Adakah ini bermakna certificate tu diberi lepas habes exam .. Dorang amek exam official dari sun jugak kan? IPTA ada yang amek cam gitu?

tuk soalan di atas : contoh cam CCNA .. kat UITM dah merupakan modul wajib kan? So, bagi yang dah amek sebelum masuk U, kena amek lagi ke?

2) Adakah tu dikira buleh wat perpindahan kredit? atau dikecualikan dari modul tu?

P/s: Maaf banyak tanya .. tengah menilai nak amek dulu ke atau lepas masuk U ...

Edited by Izani

Pasal di UITM tu biarla students uitm sendiri yang jawab... tp yg Apiit tu yg aku tau (di technology park) tu one of prometric center, tempat amek exam, ...taktau la dia offer course or whatsovever... tp kalau masuk course by hook or by crook kena amek gak exam 310 tu... cuma ko akan diprovide materials yg Insya-Allah bagi ko gerenti lulus ( ye la test center pun di situ..course pun di situ kan :P ) SCJP tu.

Member aku pernah pegi course yg sebegitu rupa (dalam RM4000 harga) dia cakap sama je cam study sendiri...so based on experience...study sendiri pun boleh score gak :D

Huhuh .. payah gak ni ari2 membaca/wat latihan sekurang-kurangnya 5 jam setiap hari (pengganggur yang tader keje) , banyak lagi yang x habeh baca ... buku exam tu mahal le .. dalam ratus-ratus tu nak beli .. so terpaksa le bergantung pada buku sedia ada(deitel dan buku mase duk study) dan e-book(java tutorial dari sun) yang leh download skang nih ...

Soalan kepada encik electroboy ataupun mane2 yang pernah amek :

1) Brape lamakah anda mengambil masa persediaan tuk amek exam SCJP tu?

2) Mase study dulu gune buku/e-book?

2) Ada buku lain selain dari buku yang dicadangkan(lengkap) dan boleh didapati kat Malaysia nih?

P.s: SCJP termuda(jumpa kat forum) .. 12++ tahun .. aduh .. hebatnya dak2 omputih nih ....

Ko boleh tengok di sini semua posting org2 yg berjaya dan cara diorang guna:

http://saloon.javaranch.com/cgi-bin/ubb/ul...p;start_point=0

Preparation tu bergantung pada ko la...since ko nganggur tak buat apa boleh la kot cram sebulan. And seriously, ko sepatutnya baca buku yg aku paste link di atas, since aku doubt ko leh lulus kalau tak baca buku tu. Aku past balik link:

Harga buku tu less than Rm150. tp memang berbaloi... lead developer exam sendiri yg tulis..dia cakap apa yg masuk, apa yg tidak... and then frankly speaking...buku semut deitel tu just ajar ko programming guna java je...bukannya ajar Java.

Make sure ko tak lepas baca objective di website sun.

Buku lain? Aku cadangkan K&B tu je.. that should be more than enough :)

p/s: Budak 12 tahun SCJP termuda ke? Bukan 11 tahun ke? :rolleyes: Tp budak tu skang dah 13 tahun, dia baru pass EE cert, business component:

http://saloon.javaranch.com/cgi-bin/ubb/ul...44&t=007140

....kaget aku masa mula2 baca post dia minggu lepas. SCBDC tu... aku 23 tahun pun study SCJP pun cam nak rak lol.

Urm .. tq tuk info tuh incik electroboy .. skang ni aku kena mula balik pada tahap beginner , banyak lak mender2 basic dan rule yang kena improve dan faham dalam buku nih .. bulan 6 le nampaknye baru leh amek exam nih .. isk isk, bleh pecah kepale baca...

so, aku dah beli dah buku exam tuh tapi nape len eh? Harga mahal gile Rm 160.00 , aku cari kat store MPH midvalley ngan 1 Utama , satu je buku aku jumpa,so angkat je la, tanya kat MPH, stok yang Rm 128 tu dah habeh ... lagipun aku tgk kat website, buku tu kuar September 2007 nanti, tah nape leh habes lak ... felik felik ..

Ni buku yang aku beli : http://www.mhprofessional.com/product.php?...isbn=0072253606

So, banyak beza ke agaknya buku jenis paperback(yang dalam link ko kasi tu) ngan buku study guide aku beli tu? Harap2 la x tersalah beli .. isk isk ..

P/s:

1) Ko beli dari Amazon ke sebab x jumpa aku buku tu kat kedai ... atau ade kedai buku laen yang ko leh syorkan?

2) Skang ko dah amek exam yang advance2 lagi ke dari Sun ? SCJD mungkin? :)

Terima kasih ... :)

Assalamualaikum,

Saya dah berbulan2 ngadap aturcara Java nih, belajar melalui buku .. x tawu le nape minat sangat, tapi bila tidur pun leh mimpi wat Java nih .. kalu x wat Java sehari .. rase x sedap badan .. isk isk .. so ingat nak amek certification java nih supaya sekurang-kurangnya ia dapat membantu mase nak mintak kerja nanti, so pada yang pernah amek, leh citer sket atau kongsi pengalaman?

1) Laman web - Dier terangkan perlu amek Exam je, tapi kenapa ada assignment? Ada homework gak ke?

2) Terdapat banyak pensijilan dan saya difahamkan yang terendah sekali ialah Sun Certified Associate (SCJA) .. so, elok x amek certificate tu? atau terus amek Sun Certified Programmer (SCJP)?

3) Satu lagi, dier memang dah x der expired certificate(skang gune version java) .. tapi saya rancang nak sambung belaja dulu .. so lepas 3-4 tahun .. agak2 boleh gune lagi ke certificate tuh?

Untuk Multimedia, grafik etc, anda mesti ada daya kreativiti yang tinggi. Pendapat saya, anda cuba fahami bahagian lain mengenai komputer, contohnya, pengaturcaraan(programming) atau rangkaian(networking). Contoh sijil professional adalah CISCO Certified Network Associate (CCNA), SUN Certified Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web Component Developer (SCWD). Kursus ini dibawa secara pakej di Kolej Bostonweb, Kuala Lumpur.

* Diploma Teknologi Maklumat + CISCO Certified Network Associate (CCNA)

- Untuk Networking

* Diploma Teknologi Maklumat + SUN Certified Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web Component Developer (SCWD)

- Untuk Programming

Yuran:

Daftar : RM 500.00

Pengajian : RM 14,872.00**

____________________________________________________________________________________Bantuan Pinjaman Pengajian.

** Syarat Pinjaman MARA, pelajar mesti memenuhi kriteria berikut:

i. Warganegara Malaysia

ii. Bumiputra DAN

iii. a. (Bagi SPM)

KREDIT dalam subjek-subjek berikut:

1. Bahasa Melayu

2. Matematik Moden

3. Sains/Biologi/Kimia/Fizik/Lukisan Kejuruteraan/Pengajian Kejuruteraan Awam

4. Mana-mana 2 subjek lain

DAN

LULUS Bahasa Inggeris

b. (Bagi STPM)

2 Prinsipal termasuk Pengajian Am

DAN

KREDIT Bahasa Melayu di peringkat SPM

** Syarat Pinjaman PTPTN, pelajar mesti memenuhi kriteria berikut:

i. Warganegara Malaysia

ii. KREDIT dalam mana-mana 3 subjek di peringkat SPM.

Assalamualaikum,

Untuk Multimedia, grafik etc, anda mesti ada daya kreativiti yang tinggi. Pendapat saya, anda cuba

fahami bahagian lain mengenai komputer, contohnya, pengaturcaraan(programming) atau rangkaian

(networking). Contoh sijil professional adalah CISCO Certified Network Associate (CCNA), SUN Certified

Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web Component Developer (SCWD). Kursus ini dibawa

secara pakej di Kolej Bostonweb, Kuala Lumpur.

* Diploma Teknologi Maklumat + CISCO Certified Network Associate (CCNA)

- Untuk Networking

* Diploma Teknologi Maklumat + SUN Certified Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web

Component Developer (SCWD)

- Untuk Programming

Yuran:

Daftar : RM 500.00

Pengajian : RM 14,872.00**

_________________________________________________________________________________

___Bantuan Pinjaman Pengajian.

** Syarat Pinjaman MARA, pelajar mesti memenuhi kriteria berikut:

i. Warganegara Malaysia

ii. Bumiputra DAN

iii. a. (Bagi SPM)

KREDIT dalam subjek-subjek berikut:

1. Bahasa Melayu

2. Matematik Moden

3. Sains/Biologi/Kimia/Fizik/Lukisan Kejuruteraan/Pengajian Kejuruteraan Awam

4. Mana-mana 2 subjek lain

DAN

LULUS Bahasa Inggeris

b. (Bagi STPM)

2 Prinsipal termasuk Pengajian Am

DAN

KREDIT Bahasa Melayu di peringkat SPM

** Syarat Pinjaman PTPTN, pelajar mesti memenuhi kriteria berikut:

i. Warganegara Malaysia

ii. KREDIT dalam mana-mana 3 subjek di peringkat SPM.

Sila hubungi En Firdaus di talian 017-5620528

Urm .. tq tuk info tuh incik electroboy .. skang ni aku kena mula balik pada tahap beginner , banyak lak mender2 basic dan rule yang kena improve dan faham dalam buku nih .. bulan 6 le nampaknye baru leh amek exam nih .. isk isk, bleh pecah kepale baca...

so, aku dah beli dah buku exam tuh tapi nape len eh? Harga mahal gile Rm 160.00 , aku cari kat store MPH midvalley ngan 1 Utama , satu je buku aku jumpa,so angkat je la, tanya kat MPH, stok yang Rm 128 tu dah habeh ... lagipun aku tgk kat website, buku tu kuar September 2007 nanti, tah nape leh habes lak ... felik felik ..

Ni buku yang aku beli : http://www.mhprofessional.com/product.php?...isbn=0072253606

So, banyak beza ke agaknya buku jenis paperback(yang dalam link ko kasi tu) ngan buku study guide aku beli tu? Harap2 la x tersalah beli .. isk isk ..

P/s:

1) Ko beli dari Amazon ke sebab x jumpa aku buku tu kat kedai ... atau ade kedai buku laen yang ko leh syorkan?

2) Skang ko dah amek exam yang advance2 lagi ke dari Sun ? SCJD mungkin? :)

Terima kasih ... :)

Ko dah missed MPH Book fair sepanjang dua minggu tu baru-baru ni je... hmm...buku tu mmg harga dia pun RM160.00, ada cetak di belakang buku aku...tp aku beli pakai privillege card, and time tu in conjunction with promotion, so aku dapat around RM120++ time tu. Haha...kalau nak bagi buku aku pada ko pun segan.... dah hancur buku tu aku kerjakan... haha... :P

Buku tu mmg dalam paperback. Haritu (tahun lepas) aku tgk banyak giler atas shelves...dah abis la kot. Ko call MPH tanya, and place order dari diorang. Kalau di kedai dekat tempat ko takde...maybe ada di branch lain...so diorang akan postkan ke branch berdekatan. Ko just collect and pay je.

p/s: Hehe.. pegi takat SCDJWS je... tgh meneliti cert linux or networking, programming dah banyak sgt dah input... cukup dah kot. :P

ntuk Multimedia, grafik etc, anda mesti ada daya kreativiti yang tinggi. Pendapat saya, anda cuba

fahami bahagian lain mengenai komputer, contohnya, pengaturcaraan(programming) atau rangkaian

(networking). Contoh sijil professional adalah CISCO Certified Network Associate (CCNA), SUN Certified

Java Programmer [sCJP]& SUN Certified Web Component Developer (SCWD).

Semua bidang kena ada kreativiti, termasuk networking and programming.

Edited by electroboy

Isk isk .. buku yang aku beli tu lain la yek? Aku tgk kat java ranch pun pakai buku yang version ko nye .. ko penah jumpa x buku yang aku gune nih, dier lebih pada study guide, melampau2 banyaknya ilmu dalam nih nak study ... Isk isk .. kalu x, terpaksa la aku gi order lagi satu nye yang version ko tunjukkan tu... mane tawu x banyak kena study cam buku study guide aku nih ...

Aku ader jumpa head first series, bleh komen sket ok ke x buku tuh? Ada butget lebihan sket nih .. he3.

Terima kasih pada yang sudi berkongsi pengalaman dan ilmu, tq tq tq .. :)

P/s: Hehehe .. tahniah la dah lepas ke tahap SCDJWS, ehem ehem .. SCJD? bila lagi? :))

y? ikut ISBN tu...mmg buku yg ko cakap tu sama pun dgn buku yg aku (dan ramai lagi) pakai. sama je...aku tak baca lagi buku Head Start in java tu...but ikut review (and pengalaman aku pernah baca buku yg ditulis kath sierra), she is one hell of a woman yg reti explain java in a very fascinating and charming way, sampai ko tak sedar menda yg ko study tu sebenarnya susah. She's a wizard, aku pun rekemen ko baca penulisan minah tu :D

Edited by electroboy

Time kasih sekali lagi tuk info tuh .. ingat lain ... cuma buku tu bukan untuk beginner java, bukan jenis baca,hafal dan boleh terus lulus, even yang amek satu semester(modul) tuk pelajar diploma cam aku nih pun x brape paham .. tapi time kasih tuk buku nih, ilmu2 dalam buku nih khas tuk examination SCJP nih, banyak tips dan panduan , so x de la melalut ke topik2 lain nanti .. :)

Kepada user2 Putera yang pernah ader buku Head First Series nih, saya dah baca review dari user2 luar negara, memang sesuai,mudah dan menarik tuk tahap2 beginner, tapi bagi user2 tempatan dari Malaysia nih .... bahasa yang digunakan mudah x untuk pemahaman? Atau ada cadangan buku lain yang lebih membantu dan mudah difahami?(kecuali deitel yang cam buku teks tuh)

P/s: Camne la yek dak2 yang leh lulus SCJP pada usia 11-13 tahun.. usia 7-10 dah mula study JAVA ? Isk isk .... majunya di sana...

Time kasih atas perkongsian maklumat dan cadangan dari anda semua... :))

Edited by Izani

Personally, bagi aku Kath Sierra and Bert Bates ada cara untuk ajar Java in a very wonderful yet charming ways...sekali baca ko dah tau yg penulis camni is one in a million. Yes, buku SCJP yg McGrawHill tu bukan buku beginning...tapi dia explain every chapters/cert objectives in very details as if ko tak pernah jumpa/baru kenal apa yg diajar...but then of course..ko kena ada ilmu untuk faham apa yg diajar tu..walaupun apa yg diajar tu basic (apalah ayat aku ni...korang faham kot :P )

And the beauty of certification books ni (and of course once you are certified, and I believed this goes to any other certification discipline, not only limited to java or programming) aku nampak ko akan ada knowledge pasal sesuatu menda yg even experienced java guru pun taktau (kenyataan adalah berdasarkan cakap org ramai dan experience aku sendiri bila jumpa and discuss dgn beberapa experienced java guru yg takde cert =) )

P/s: Camne la yek dak2 yang leh lulus SCJP pada usia 11-13 tahun.. usia 7-10 dah mula study JAVA ? Isk isk .... majunya di sana...

Time kasih atas perkongsian maklumat dan cadangan dari anda semua... :) )

Tak aci... zaman kanak-kanak kita dulu tak macam sekarang.. semua resources dah ada. dulu nak belajar BASIC and pascal pun sikit punya susah...sekarang nak belajar java search je di google..ada berjuta tutorial

Edited by electroboy

Urm.. sejak aku beli buku2 belajar Java nih (versi bukan keluaran tempatan), barulah aku tawu betapa ceteknya ilmu yang aku ada selama nih, ingat satu sem study java yang cukup banyak dah cukup menyeksakan, leh amek sijil professional camtuh jek .. tapi lepas je baca/study Java sendiri .. baru la aku tawu rupa-rupanya ilmu yang aku study selama nih hanyalah 20-30 muka surat je dari beribu-ribu muka surat mengenai java nih ... So, walaupun sesiapa dapat A untuk modul java nih, aku x rasa yang dier betul2 dah pandai .. masih banyak lagi ilmu yang x diketahui selama nih ...

Bila dibandingkan dengan buku lab aku study mase belajar dulu, banyak yang x ikut rule/standard java rupenya(tq javaranch,SCJP study Guide dan Head First) .. isk isk .. rupanya hanyalah basic semata-mata .. bagaimana le aku nak masuk bidang pekerjaan berkaitan java nih berbekalkan ilmu yang ada even aku dah dapat degree/master satu ari nanti .. papepun, sebaik dah ader thread pasal pensijilan nih .. baru la aku tawu banyak mengenai keluasan ilmu java nih .. dan adernya sijil professional di sebalik tuh ...

Tapi, ape yang aku felik tuh .. bukan ke bidang java nih agak sukar even bagi dak2 IT/CS ... biarpun ader resource di internet, gane dak2 luar negara yang x sampai 12 tahun leh capai tahap professional dalam mende nih .. isk isk .. susah wooo, dorang basic IT dan programming cam C++ pun belum sentuh .. ... kalu mase darjah 5 (11 tahun) ... kite baru je blaja format/install windows sendiri .. tapi dorang dah lebih dari tuh .. :wacko:

P/s: Time kasih tuk buku dan website javaranch yang cadangkan tuh .. terlalu banyak info dan semangat yang aku dapat .... Wah electroboy .. ader ke java guru yang tader certificate? Isk isk .. cam pensyarah yang ajar java tu tade ke?

Edited by Izani

Ko tak keje lagi ke Ijan? Just a suggestion for para graduan yg masih belum dapat keje....kalau korang ada SCJP, korang dah jadi macam goreng pisang panas. Pengalaman aku yg baru start sending resumes walaupun belum graduate lagi... banyak betul company yg contact tak sampai dua puluh empat jam submit online minta utk schedule interview. Tapi semua company berstatus SME la... kalau ada MNC pun bukan yg popular la.

Kalau company MNC cam IBM, Satyam, Accenture, Oracle semua pointer degree is everything, cert ni cam kureng skit efek dia. Damn aku rasa kena First class honor/score pointer 3.7 ke atas kot baru diorang nak layan. And sadly ada yg even takkan pandang pun local graduates. Oversea graduates dgn or local private U with highly recognized by their reputations memang sangat-sangat cerah peluang. Yeah it's true... ni bukan pandangan sebaliknya kenyataan mulut dari (antara, tapi kebanyakannya )employer company2 hebat ni sendiri....huhu...

But it's not easy being certified for Java. Aku separuh nafas time study dulu... hehe..

Edited by electroboy

X kije lagi, result aku 3.6 pun diorang x pandang woo, asyik unsuccessful je dalam jobstreet tu .. tu yang aku gila2 study JAVA nih ... nak cari certificate laen, mahal gile, CCNA 2 tahun dah expired, tinggal JAVA je la yang leh gune lama ... isk isk ..

P/s: Betul ke laluan aku nih, aku baca Head First series skang nih (kira sebulan setengah dah - sampai ke JAVA API), tapi lepas 2 minggu aku break sebab abang aku kawen, terus kena mula balek dari awal, wat revision sebab banyak lupa .. :wacko: .. Any suggestion atau aku patut mula dari buku yang ko cadangkan tu? Tinggal 3 bulan je lagi nih nak amek exam nih .. huhuhu ... :ph34r:

Kalau ko dah strong fundamental, supposedly tiga bulan is more than enough kalau nak cram for the exam. Yeah kalau tak konsisten then you tend to forget apa yg ko dah baca sebelum ni... yg paling penting sekali buat banyak banyak banyak mock exam.. seriously yg tu lah banyak membantu. Lagi susah mock exam lagi best... tp jangan discouraged kalau dapat markah 1/20, especially untuk MasterExam. Haha... trust me..soalan real SCJP jauh lebih senang dari semua mock exam yg ada di internet. Ko akan jawab cam air je masa test nanti. (but please careful of silly mistakes).

Owh, x konsisten pun, cume 3-4 jam je guna masa untuk study, pahtu berkeliaran dalam rumah .. tapi rase aku susah lagi blaja JAVA nih dari aku blaja setiap sem .. hehehe .. entah payah pulak nak ingat fakta2 nih, daya imagine pun kena tinggi .. :lol: . harap2 sempat le 3 bulan nih .. mane tawu leh dapat exemption bila masuk degree nanti .. :rolleyes: ..

P/s: Aku dah check2 Mock Exam, tapi problem nye, x banyak yang aku jumpa free, kalu free pun, cam x brape lengkap.. huhuhu .. Whizlab tu ko pernah beli? Senang ke x nak beli tu? atau ko ader cadangan lain?

Edited by Mr Ijan

Nanti aku post sini semua preparation kits yg ko perlukan including yg berbayar punya. Aku zip semua sekali tadi ada dalam 117MB. Masalahnya kalau aku upload... selalu timed out (aku pakai wireless line ni) . Nanti aku cuba reducekan mana2 file yg tak penting. Kalau ko nak jugak download yg 117MB zipped ni PM aku... aku leh port forward router and ko direct download dari PC aku.

Hmm... mock exams yg ada di internet kan banyak...kebanyakan feedbacks yg diorang beri diorang cakap diorang buat banyak soalan mock exam yg free dah cukup. Frankly aku takde buat banyak sgt soalan exam...since aku banyak sgt komitmen lain yg kena tumpu. But of course practise make perfect.

Kat bawah ni list soalan2 SCJP mock exam...good luck la..aku dulu boleh cakap try dua ke tiga je mock exams. Takde masa nak cuba semua, maybe sebab tu tak dapat markah atas 90 kot. Haha... :P

http://faq.javaranch.com/view?ScjpMockTests

http://www.javaranch.com/maha/_Mock_Exams/_mock_exams.html

Edited by electroboy

Wah, tq bro sudi kongsi preparation kids tu, besar sangat tuh .. saya sudah pm ..

P/s: Title pm tu silap bro .. sowy sowy .. hehehe ... bukan d .. t sebenarnya .. jangan terkezut lak .. :P

Wah, tq bro sudi kongsi preparation kids tu, besar sangat tuh .. saya sudah pm ..

P/s: Title pm tu silap bro .. sowy sowy .. hehehe ... bukan d .. t sebenarnya .. jangan terkezut lak .. :P

Done... check your PM. Good luck for your exam.