Jump to content
zsuperxtreme

Kelab Bina Game: Tutorial Membuat Game 3d

Recommended Posts

Bole tak aku tanya soalan umum kat sini? Aku tengok thread forum ni banyak ajar base on Irlicht engine dan banyak source dari zsuper sendiri. Adakah forum ni nak jadikan Irlicht engine sebagai engine rasmi untuk buat game pada masa yang akan datang dan bukan lagi dgn 3D gamestudio yang aku tgk kurang bebas untuk buat game yg bertaraf AAA? Aku rasa patut gak forum ni fokus kat satu engine sebab lagi senang nak meMasterkan diri dan tau selok-belok game engine tu. Aku tengok pon Irlicht engine ni ada banyak potensi dan Open Source. Aku memang tertarik dengan game engine ni. So kalau Zsuper dan ahli2 yang lain bersetuju nak pakai Irlicht then aku amat berbesar hati dan akan sedia membantu dari segi 3D grafik. :D aku tengok .X pon engine ni bole pakai itu yg best tu!!

Edited by Dark Crow

assalamualaikum...

cdgn asal mmg nk guna irrlicht tuk wat game kat thread nih... tpi dsbbkn zx agak bz maka tutorial nih tertangguh ler....

so kalu dark crow nk sambung tutorial nih tersangatlah dialukan.... :D kami2 (aku khususnya) baru sampai takat install jer.... pastu xtau nk wat aper lagi dah.... masih menunggu tutorial....hehe

Ok tutorial game 3d continue.....

TUTORIAL: APA BEZA IRRLITCH DAN IRRWIZARD (MUDAH)

Sebelum kita start guna irrwizard korang kena la faham beza dulu

1. Irrlicth = 3D Engine (Menyediakan fungsi 3d)

2. Irrwizard = Game Engine ( Menyediakan fungsi fizik game dan struktur UML perlaksanaan game tu)

UML yang dijana dalam irrwizard (http://irrwizard.sourceforge.net/uml/content/)

Sila lawat (http://irrwizard.sourceforge.net) untuk maklumat lanjut

Selepas ini kita akan buat tutorial camne nak guna irrwizard dalam irrlicht... sesapa yang tak faham camne nak install irrlicht bleh tanya lagi.

Edited by zsuperxtreme

assalamualaikum...

uikk... dh nk sambung balik...haha..recall2..dh byk lupa :D

oo ko nk wat game FPS yer? wa bagus2 watla cam Serious Sam ker... gila ngamuk game tuh..

Edited by MalaYneuMaya

assalamualaikum...

Lepas nie aku nak guide korang dapat satu fully functional code game, tanpa coding dulu... so aku tengah tunggu nie... sapa yang really get ready to rock... angkat tangan...

:) hmm insya-allah aku dh bersedia..haha

*selingan:

korang ader baca tk brita minggu arini - "Permainan video punca perlakuan ganas, buli" tgk kt wsite bharian.com.my pon bleh gak...bagi aku hal ni ikut pd pemain tu seniri la.. syarikat game tuh plak mustila taruk unsur2 camtu psl nk lariskn..

Edited by MalaYneuMaya

assalamualaikum...

:) hmm insya-allah aku dh bersedia..haha

*selingan:

korang ader baca tk brita minggu arini - "Permainan video punca perlakuan ganas, buli" tgk kt wsite bharian.com.my pon bleh gak...bagi aku hal ni ikut pd pemain tu seniri la.. syarikat game tuh plak mustila taruk unsur2 camtu psl nk lariskn..

Macam2 alasan diberikan oleh orang kalau benda2 negatif nie. Zaman dulu takde video game pun, manusia lagi ganas... tu cuma alasan diorang jer. Kalo dah perangai ganas dan tak dengar nasihat tu... sifat tu memang tetap ada, cuma tunggu peluang jer. Video game cuma sebagai hiburan semata2, kalo yang terpengaruh tuh, aku taktau ler camner dia punya pikiran.

TUTORIAL : BUAT FPS WIZARD GUNA IRRWIZARD ( MUDAH )

Ok cara nak buat FPS game tanpa sebarang coding... terus siap tapi lepas tu pandai2 la adjust code untuk ikut kehendak masing2.

STEP 1

STEP 2

STEP 3

STEP 4

STEP 5

Langkah asas nie memang mudah nak ikut sebab semuanya berpandukan screenshot yang zsuperxtreme bagi. Mungkin en. zx boleh teruskan tutorial ini memandangkan ianya mudah difahami sekarang. Tapi sebelum pakai irrwizard, kena pastikan irrlitch telah sedia diinstall dalam komputer, betul ker en. zx... :D

Betul tu lan... sekarang nie aku nak tahu berapa orang yang dah berjaya buat FPS template nie.. so takde la aku layan sorang-sorang. :D

Jangan bimbang ler zx, ramai tengah ikuti tutorial nie. Cuma segan jer nak reply tuh... hehehehe. Cuba tengok berapa dah view page kat sini, beribu dah... maknanya ramai yang ikuti... :lol:

bump! :P

encik z ble nk smbung tutorial ni?

oh, aku sangkut tang nk install irrlicht tu? cane ek?aku donlod tapi bukak zip file tu ade folder je..tade lak file setup nye? hep hep :)

bump! :P

encik z ble nk smbung tutorial ni?

oh, aku sangkut tang nk install irrlicht tu? cane ek?aku donlod tapi bukak zip file tu ade folder je..tade lak file setup nye? hep hep :)

ni kna tggu dulu nie pasal suma org sibuk...

kau install irrlicht tu dri mner?

cba try nie:

irrlicht

Edited by KuruKurue

err...gua org baru..so gua 0 dalam babnie.bab programming tau ckt..so aku try donlod G.I.M.P tu.version brape korang pakai. yg aku jumpa version 2.3.9..

blh ker? :blush:

KELAB BINA GAME

KELAB BINA GAME : GAME DESIGN TUTORIAL

BAHAN BAHAN UNTUK MENGIKUTI TUTORIAL

Oleh kerana kabel di Taiwan masih belum dibaiki, maka hanya senarai peralatan perisian akan disenaraikan.

1. Irrlicht 1.2 (Free)

Digunakan untuk enjin game

http://irrlicht.sourceforge.net/

2. Dev-C++ 4.9.9.2 (Free)

Digunakan untuk kompil game

http://sourceforge.net/projects/dev-cpp/

3. Anima8or (Free)

Digunakan untuk buat model

http://www.anim8or.com/main/index.html

4. G.I.M.P (Free)

Digunakan untuk lukis texture dan fx

http://www.gimp.org/

software ni boleh ngam ke tak ngan vista?sbb saya memang berminat sesangat.

Hari ni diorang submit proposal utk. gamepitch kot. esok lusa mebbe diorang tak bz lagi

er..gamepitch?utk aper tu?hehe..aku org br aa..sori..

er..gamepitch?utk aper tu?hehe..aku org br aa..sori..

Tak pe. haha. MDEC dah2 tahun lancarkan pitching competition utk membantu newcomer utk masuk dlm industri. bukan game saje, comic, mobile dgn animation pun ade. for reference tgk kat website MDEC Creative Cluster

http://cmc.msc.com.my