Jump to content
killercode

Tmnet Akan Memperkenalkan Pakej Baru.

Recommended Posts

Aku sebenarnye berat nak umumkan dengan rasmi bende ni tapi aku nak jugak share dengan ko org semua. Disebabkan maklumat ni masih sulit maka aku tak open bende ni dekat lowyat net.Tapi bile aku pikir, tahun depan dia buat jugak.Maka aku nak share jugak la dengan ko org semua kat putera.com.

Segala TOPIC yang aku bukak berkaitan dengan streamyx aku dah close.

Sumber yg aku perolehi sangat dipercayai kerana mamat ni duduk dalam TMNET.

Informasi yg aku perolehi peratusan mengenai TMNET akan memperkenalkan pakej baru berdasarkan USAGE kini telah meningkat menjadi 150% dan bakal menjadi kenyataan pada tahun hadapan.

Isu sensitif P2P aplikasi.Aku sendiri tanya berapa lama disekat kelajuan P2P.Dia cakap TMNET tak sekat.

Jadi memang benar TMNET lowkan piority data P2P dengan menggunakan alat yg dibeli dari CISCO.Camne

nak cakap ye sebab aku bukan org networking.Konsepnye gini bila hardware yg digunakan oleh TMNET khas untuk mengawal laluan dengan memastikan jenis data yg melalui hardware ini. Pihak TMNET setkan P2P punya aplikasi low piority bile dah low pastila diabaikan. Itulah yg berlaku kepada semua pengguna streamyx di Malaysia. Hardware ini mula di pasang di Kuala Lumpur dan akan dipasang sepenuhnya di seluruh Exchange Telekom Di Malaysia. Jadi ko org pakai lah setting camne pun sekat tetap sekat..Tak silap aku hardware ni ada 7 layer untuk menapis data.Dan mengkatogerikan jenis data yg melalui hadware ni.

Nak tau camne hardware ini berfungsi lihat sini.

Jenis Hardware

Cara hareware ni jalankan kerjanya.

Pasal Usage tulis dalam bil memang betul TMNET tengah buat sekarang ni. Mulai tahun hadapan jumlah usage akan disertakan dalam bil masing2.

Macam saudara pcbase beritahu pihak TM sekarang pening kepala sebab setiap bahagian dari cabling...networking..harware..tiang dan segala tok nenek berkaitan dengan TM semua vendor yg berbeza. Sebab itu sekarang pihak TM terpaksa menyetting kembali segala2 bahagian dari a to z untuk menyelesaikan masalah streamyx yg tak selesai2 lagi.Contohnya mengenai performace blok IP yg berbeza2.Sebabnya kene setting balik.Panggil vendor2 berkenaan.

Satu lagi terlalu ramai pengguna yg menggunakan satu2 blok ip dan menjalankan pelbagai aplikasi. Kemungkinan besar yg memberatkan sesuatu blok IP tu ialah P2P. Mana2 dapat 60.48.xxx.xxx n 60.52.xxx.xxx mungkin tahu sengsaranya dapat ip ni.......

Camne pakej baru yg akan diperkenalkan aku sendiri tidak pasti. Kemungkinan package baru khas untuk P2P diperkenalkan atau ikut usage atau still unlimited usage plus extra charge. Itu yg sumber bagi tau bagi tau. Tapi pada pendapat aku package ikut usage paling releven.Atau cap speed untuk torrent ikut login ID atau set di port.

Satu lagik pasal TMNET ni masalah cable bawah tanah yg dah berumur lebih dari 20 tahun kadang2 cecah 30 tahun.Yang ni masalah Telekom.TMNET tak leh nak campur. Tula susah TM ni semua dia nak balun.Nak connection bagus tapi cable tak larat nak recieve signal. Sekarang Telekom nak tukar cable copper kepada fiber optic. Ntah bile lah diorg nak tukar.Kalau tidak kelajuan Streamyx hanya boleh cecah 1Mbps maximum atau 512kbps. Yang ni secara fizikalnya tengok condition cable.

Jadi ikutnya takde kos internet semakin murah macam 8%-15% dan minimum speed untuk pengguna 4Mbps seperi yang diumumkan dalam RTM TV1.

Yang ni Pasal Info MyIX (Malaysian Internet Exchange)

Malaysia sudah ada Internet Exchange baru. Bila dah ada Internet Exchange mestilah ada Data Center.Dan ini adalah lokasi Data Center dan jangka masa:

Fasa Pertama (Selesai Pembinaan)

Lembah Klang at AIMS Data Center Aik Hua Tower.

Jaring di Technology Park.

TM Net at Fiberail Network Command Centre.

Fasa Kedua (Dalam pembinaan dah dijangka siap Mac 2007)

Pulau Pinang.

Johor Bahru.

Kuantan.

Fasa ketiga(Dalam pembinaan dah dijangka siap Mac 2007)

Sabah.

Sarawak.

Semua Exchange ni dijangka akan beroperasi sepenuhnya pada Jun 2007.

Sumber Disini

LINK 1

LINK2

MyIX ini berfungsi untuk peering antara ISP dalam Malaysia yg jumlahnya 17.Kerana selama ni ki dok menumpang kat Singapore dengan Thailand.Tak percaya leh check pakai Tracerouter.Sekarang semua last point kat TMNET atau MyIX terus ke international link.

Tak tahu nak cakap industri broadband kat Malaysia ni. Sebab yg kuasai atau mendominasi ialah Telekom a.k.a TM a.ka. TMNET plus GLC.

Sekian Terima Kasih.

Edited by killercode

Aku sokong killercode. Memang tak dapat dinafikan broadband kat malaysia masih menumpang lagi. Sumber yang kije data center pun penah bagitau aku masalah dalam TM tu sendiri.

Kabel bawah tanah pun satu hal. Penah ari tu aku masuk dalam manhole pasal ade kabel putus. Tengok kat dalam tu macam gua je tempatnya. Kabel bila dah berendam air 10-20 tahun memang la tak tahan. Bila tanya bila nak ganti sana tuding sini, sini tuding sana lak.

Sampai bila pun masalah ni tak selesai. Bila tanya kenapa lembap, macam2 la bagi alasan. Aku kadang tu sakit ati gak dengan TMNET ni. Nak untung tapi ati pelanggan tak nak jaga. Kalo nak senang jumpe terus dengan menteri yang berkenaan. Luahkan ape yang terpendam. Soh menteri guna Streamyx gak. Baru tau camner servis yang diberi.

betul tu! aku mmg sokong! dah tau lembab lagi mau buat iklan sana sini dahla iklan tu x mcm apa yg kita dpt nanti customer mesti tertipu! diorg ni langsung tak fikir.. kadang2 bukan masalah org bawahan, org atasan ni tau nk goyang kaki je yg kena org bawahan. duit nak aje tp service mcm *KA(*U@*(#U$#!

aku dah x tau lah nk ckp apa sbb aku pon salah seorg dr customer yg teraniaya jugak...pakej 1mb tp downstream aku x prnh jejak 1mb..paling tinggi 700kbps lah...aku ada dpt 200kbps pon ada..

sedih aku dgn broadband Malaysia...terus terang aku katakan....

masalah besar bukan soal menumpang...masalah besar ialah org malaysia tak kreatif...takleh create content sendiri yang menarik...semua nak kena ambik dari luar...yang menorrent lak rata2 tak sanggup buat seeding...dari setiap org kat mesia yg download benda sama semua sumber dari luar...ni yang jadi masalah congestion international link...cuba lihat korea ngan taiwan...content byk dari dalam...maka speed 10Mbps tak jadi masalah untuk isp diorang...lagi satu org m'sia suka buat hosting kat server luar...

ces ..mati2 aku ingat memang tmnet dah siap buat pakej2 tu & tayang kat orang ...

ces ..mati2 aku ingat memang tmnet dah siap buat pakej2 tu & tayang kat orang ...

Ko jgn ini underground punye info...Mula2 aku lontarkan komen...pendapat sekali...sekali ntah camne aku leh terkontek dengan mamat ni... kijer dia duduk kat exchange...jaga port..lebih kurang camtu la...

kalau speed upgrade speed..masuk hardware baru semua kijer dia... yg bubuh menatang ni The Cisco SCE 1000 Series Service Control Engine ni pun kijer dia...

Aku tanya P2P bile nak relase...Dia cakap setakat ni bahagian management tak benarkan...kene settel seluruh Malaysia dulu..Baru boleh release balik...Sekarang tengah dipasang di setiap exchange TELEKOM...

Sebut pasal release dia maintion jugak pasal TMNET nak lunch package baru ikut USAGE... Aku tanya camne package dia... Dia cakap... tak de gambaran lagi...tapi memang confrom tahun depan...

Maka kaki2 torrent termasuk aku bersiap sedia lah dengan package baru yg akan di lancarkan oleh TMNET tahun depan.....

Pasal kaitan dengan bil...ni best sikit...aku email ke [email protected] ini jawapannya..ko jgn gelak sudah laa..

Tuan/Puan,

Terima kasih kerana menghantar e-mel kepada CEO kami dan di atas

maklumbalas yang dibuat.

Merujuk kepada e-mel tuan, pihak kami telah mendapat pertanyaan dan

permintaan dari para pelanggan kami tentang jumlah penggunaan data

internet yang digunakan. Untuk itu kami berbesar hati untuk memberikan

maklumat tambahan ini seperti yang dinyatakan di dalam bil tersebut.

Harap maklum.

Yang Benar,

XXXXXXXXXXxxxxxx

Rapid Response Team, CRM

TM Net Sdn Bhd

(ICOMS#3432955-271922)

Edited by killercode

Sebut pasal release dia maintion jugak pasal TMNET nak lunch package baru ikut USAGE... Aku tanya camne package dia... Dia cakap... tak de gambaran lagi...tapi memang confrom tahun depan...

ni baru bole stat nangis ... mentang2 la dah ade exchange sendiri pastu ikut usage pakej limit lagi , kira memang lagi untung la dorang tahun depan . no more unlimited ? :( kalo unlimited pun aku rasa mau

cecah rm200+ pasal dorang komfem mesti ramai nak menoren 24/7

Edited by hampeh

ni baru bole stat nangis ... mentang2 la dah ade exchange sendiri pastu ikut usage pakej limit lagi , kira memang lagi untung la dorang tahun depan . no more unlimited ? :( kalo unlimited pun aku rasa mau

cecah rm200+ pasal dorang komfem mesti ramai nak menoren 24/7

aku bercita-cita nak guna ip static ,

tapi nampaknya keganasan tmnet dalam membuat pelbagai packages yg baru

membuatkan aku berfikir lagi dan lagi nak upgrade ke tak...

diorg ni suma nk main duit je... nak ambil kesempatan atas pelanggan diorg.. patutnya cari penyelesaian utk baiki kesilapan n upgrade brg2 atau kabel2 yg lama... bukannya ambil kesempatan utk makan duit costumer :S

masalah besar bukan soal menumpang...masalah besar ialah org malaysia tak kreatif...takleh create content sendiri yang menarik...semua nak kena ambik dari luar...yang menorrent lak rata2 tak sanggup buat seeding...dari setiap org kat mesia yg download benda sama semua sumber dari luar...ni yang jadi masalah congestion international link...cuba lihat korea ngan taiwan...content byk dari dalam...maka speed 10Mbps tak jadi masalah untuk isp diorang...lagi satu org m'sia suka buat hosting kat server luar...

Betul ckp ko ..aku sokong...skrang ni rakyat m'sia yang nak host sebarang file atau web pon host kat server luar....cubalah m'sia buat baynak skit server webhosting atau ape2 ajelah..

Killer....Kat Kelantan ada tak projek...MyIX tu....aku tgok kat fasa pertama dan kedua tu tak der pon Kelantan

aku sokong..aku amek 1mb..dulu mase install dpt dkt 800kbps..skang ampeh..400kbps pun susah nk jejak...nk kate pc byk spyware...aku baru je format.....isk3...ampeh la tmnet....

aku sokong..aku amek 1mb..dulu mase install dpt dkt 800kbps..skang ampeh..400kbps pun susah nk jejak...nk kate pc byk spyware...aku baru je format.....isk3...ampeh la tmnet....

Tak ada kaiten dgn spyware...aku pon gtuu gak....Aku pakej RM44 512k....klau download tu sekat sekat...tak lancar.....duit bayar..hampehh tul.KLau buat test kat speedometer tu dpt around 2xxkbps jerr..

Tak ada kaiten dgn spyware...aku pon gtuu gak....Aku pakej RM44 512k....klau download tu sekat sekat...tak lancar.....duit bayar..hampehh tul.KLau buat test kat speedometer tu dpt around 2xxkbps jerr..

senasiblah kita pakej sama,baru2 ni test kat speedometer leh cecah 500kbps tapi bile surfing cam hampeh agaknya dah ubah suai spedometer tu <_<

Betul ckp ko ..aku sokong...skrang ni rakyat m'sia yang nak host sebarang file atau web pon host kat server luar....cubalah m'sia buat baynak skit server webhosting atau ape2 ajelah..

Killer....Kat Kelantan ada tak projek...MyIX tu....aku tgok kat fasa pertama dan kedua tu tak der pon Kelantan

Ko ni pun hafeez aku fire kang..

MyIX ade kat KL jer Fasa Pertama data center+exchange...

Yg fasa kedua dan ke tiga tu ialah data center...

Macam di Pantai Timur di Kuantan sahaja..Tapi cover sekali Terengganu Kelantan...

Ko ni pun hafeez aku fire kang..

MyIX ade kat KL jer Fasa Pertama data center+exchange...

Yg fasa kedua dan ke tiga tu ialah data center...

Macam di Pantai Timur di Kuantan sahaja..Tapi cover sekali Terengganu Kelantan...

Owh...jgn mareh Killer...jadi klau Kalantan kedah tu bergantung kat fasa kedualah

Owh...jgn mareh Killer...jadi klau Kalantan kedah tu bergantung kat fasa kedualah

Ko ni jgn la buat lawak aku tembak kang....

Mestilah cross ikut Jambatan Pulau Pinang...

Kan aku dah taip....

Fasa kedua di Kuantan, Pulau Pinang dan Johor Bahru....

Negeri2 di Utara.. seperti Penang...Perak....Kedah..Perlis..(Guna Penang)

Negeri Pantai Timur seperti Pahang..Gannu..Kelantan...(Guna Kuantan)

Ko fail Geografi ke...aduhhhh....

Muahahahahhaahah

aku dah cakap.. biar jer dia tu... kah3...

aku sebenarnya kurang faham lagi dengan apa yang ko cakap nie.. leh ko listkan kemudratan pada pengguna streamyx nie selain dia low priority pada torrent??

Ko ni jgn la buat lawak aku tembak kang....

Mestilah cross ikut Jambatan Pulau Pinang...

Kan aku dah taip....

Fasa kedua di Kuantan, Pulau Pinang dan Johor Bahru....

Negeri2 di Utara.. seperti Penang...Perak....Kedah..Perlis..(Guna Penang)

Negeri Pantai Timur seperti Pahang..Gannu..Kelantan...(Guna Kuantan)

Ko fail Geografi ke...aduhhhh....

Muahahahahhaahah

Aku Tak ambik Geog....Masa PMR dulu dpt A wehh :P

aku sebenarnya kurang faham lagi dengan apa yang ko cakap nie.. leh ko listkan kemudratan pada pengguna streamyx nie selain dia low priority pada torrent??

Muahahah.....Baca betul betul baru faham....takkan Killer nak terangkan satu persatu kat ko sorang yg tak faham2 ni...baca betul2 dulu,cuba fahamkan :P

Ini aku cerita kisah aku dengan mamat yg jaga exchange ni...

Pertama aku tanya pasal apikasi P2P....

Kedua aku tanya betul ke TMNET bubuh menatang (ade aku citer ko scroll baik)...

Ketiga bila nak release sekatan ni....

lain2 koleh baca...

Ini aku cerita kisah aku dengan mamat yg jaga exchange ni...

Pertama aku tanya pasal apikasi P2P....

Kedua aku tanya betul ke TMNET bubuh menatang (ade aku citer ko scroll baik)...

Ketiga bila nak release sekatan ni....

lain2 koleh baca...

Dia bubuh mnatang apa tuh ? aku tak faham

Aku Tak ambik Geog....Masa PMR dulu dpt A wehh :P

Muahahah.....Baca betul betul baru faham....takkan Killer nak terangkan satu persatu kat ko sorang yg tak faham2 ni...baca betul2 dulu,cuba fahamkan :P

Dia bubuh mnatang apa tuh ? aku tak faham

lol mengata orang lebih ...kekeke ,berbalik kat hal nih .. kira selagi tak complete buat data center kat sume tempat tu kira tak best lagi la kot connection ngan speed :(

Edited by hampeh

lol mengata orang lebih ...kekeke ,berbalik kat hal nih .. kira selagi tak complete buat data center kat sume tempat tu kira tak best lagi la kot connection ngan speed :(

Jika ikut pandangan aku sendiri data center jugak mempergaruhi connection speed..Tapi masuk dalam bahagian network fungsi data center aku tak pasti ada effect ke tidak....

Tapi satu masalah STREAMYX ni dia lalu atas COPPER CABLE yg dah uzur....

Tau takkk UZUR!!!!!!

Bile dah uzur ko shoot signal ADSL dari Exchange ke rumah ko konfrom streamyx ko ada masalah.....

TELEKOM tak tukar lagi cable kepada fiber optic........

Cuma perumahan baru sahaja....Guna cable fibre optic...

Bila nak tukar yg pelanggan lama punya ni.....

Arghhhhh.....

hampeh ko paham tak ...

ade data center...ada MyIX sendiri....ada speed bagus....

kalau cable bawah tanah TELEKOM tak tukar.....

TAKDE MAKNANYA!!!!!!!!!!!

Aku emo ni..aku emoooooo..ko tau tak....

Muahahahahahahahahhaahahah :lol:

Jika ikut pandangan aku sendiri data center jugak mempergaruhi connection speed..Tapi masuk dalam bahagian network fungsi data center aku tak pasti ada effect ke tidak....

Tapi satu masalah STREAMYX ni dia lalu atas COPPER CABLE yg dah uzur....

Tau takkk UZUR!!!!!!

Bile dah uzur ko shoot signal ADSL dari Exchange ke rumah ko konfrom streamyx ko ada masalah.....

TELEKOM tak tukar lagi cable kepada fiber optic........

Cuma perumahan baru sahaja....Guna cable fibre optic...

Bila nak tukar yg pelanggan lama punya ni.....

Arghhhhh.....

hampeh ko paham tak ...

ade data center...ada MyIX sendiri....ada speed bagus....

kalau cable bawah tanah TELEKOM tak tukar.....

TAKDE MAKNANYA!!!!!!!!!!!

Aku emo ni..aku emoooooo..ko tau tak....

Muahahahahahahahahhaahahah :lol:

Aku yakin 100% apa yg ko ckp speed mempengaruhi......aku ni pon wonload tu sekat sekat jerr knapa heh ?