Jump to content
frostmourne

Hardware Dan Casing Ada Karen Bila Dipegang

Recommended Posts

Masalah ni berpunca dari masalah wiring kat rumah ko..aku pun alami masalah yg sama,dan bila aku check mmg socket kat rumah aku tu tak di earth dgn sempurna..panggil electrician pastu rewiring balik earth masalah pun setel..

takkan satu rumah wiring baru kot??

tak larat aa ayah aku nak tampung kos..

tapi klu earth saja kos berapa ha???

lagi pon aku try soket yg lain pon sama gak nii!!!

takkan satu rumah wiring baru kot??

tak larat aa ayah aku nak tampung kos..

tapi klu earth saja kos berapa ha???

lagi pon aku try soket yg lain pon sama gak nii!!!

x payah la rewiring 1 rumah..cuma earth ja kene check balik..aku dulu 1 point ja..kene gak la dalam RM80..pasal susah nak buat. cabling dalam dinding plak tu..heheheh :lol:

hak ah pedih gile bile pegang casing aku..

lagi2 bila member aku datang umah bawak hdd die kunun nak copy smallville ngan jdorama aku. bila die nakcabut tu die taktau ada cas, waaaaaaaahahaha.. ketar2 die.. bahaya jugak la nih.

susah la ada karan. aku ingat extension plug yg probs, rupa2nya ada kaitan banyak dalam casing tu ka..

cam kes kawan aku kat kolej , casing dia ade letrik .. pas dia tukar extension

tuk plug pc dia terus ok .. mungkin pasal extension ko kot .. kalo pakai la .aku punya casing pun penah jadi , lepas tukar je extension terus ok .. :D

mungkin tuk kes casing aku je la kot

citer aku macam nie..

aku sambung wire power ke..moniter..

kemudian aku nak sambung wire power ke cpu...tetiba kena karen..

aku tgk baik2...xder pun aper2 karen sambung kat cpu..kemudian aku test tangan kena lagi karen ..heran punya heran..aku panggil adik aku lak..dia pun kena....aku pegang monitor kat bawah ..tapak dier ada besi.kena karan lagi ...pastu aku tukar cable wire ke moniter tadi ker pc ..ader karen lagi..aku trai lak amik cable baru ..ok la moniter aku...cpu aku aku x berani pengang lagi ...kekadang ader kekadang xder.. CipMore..

salam,

utk kes aku pulak, ada sangkut-paut dgn monitor lcd dell 19" aku baru beli bulan 5 hari tu. kalau off monitor kat plug hilang la karen so tak pasti samada ada leak kat wiring atau berpunca dari komponen pc aku. extension kabel dah 2 kali tukar tp masalah masih sama.

Try cari cabel power lain untuk LCD ko tu, try la pinjam yg member punya jap- test tgk mcmane.

Grounding atau Earthing atau Pembumian adalah satu perkara asas yang penting dalam pendawaian elektrik tapi banyak di abaikan oleh pengguna.

Kejutan elektrik biasanya tidak dapat dirasa pada kulit (kering) melainkan voltan elektrik tersebut melebihi 25 volt. Voltan yang disebabkan oleh kegagalan pembumian boleh mencecah 100 volt.

Kejutan elektrik kecil yang dirasakan pada casing komputer atau lain-lain peralatan elektrik kebiasaannya disebabkan oleh pembumian yang tidak sempurna atau faktor usia (perubahan kandungan tanah, korosif pada konduktor pembumian dan lain-lain).

Walaupun kejutan kecil ini tidak membunuh kita, ia boleh membunuh komputer kita.

Untuk mengatasi masalah ini, hubungi pendawai eletrik bertauliah (PW2 atau PW4 -minta sijil mereka kerana banyak pendawai elektrik yang tak bertauliah sekarang ni) menjalankan ujian pada sistem pembumian rumah anda. Pembumian yang elok seharusnya memberikan bacaan bawah daripada 1 ohm.

Kos membaik pulih agak mahal bergantung kepada jumlah rod dan panjang kabel atau bahan kimia yang akan digunakan tetapi ianya berbaloi untuk jangka masa panjang. Ambil juga kesempatan ini untuk memeriksa keseluruhan sistem pendawaian rumah anda. (Pendawaian perlu ditukar selepas 15 tahun)

saya suka ingat balik kata cikgu saya masa saya mula-mula belajar dulu " Electric, you cannot see it but you can feel it. But if you feel it wrongly, you will die."

salam,

utk kes aku pulak, ada sangkut-paut dgn monitor lcd dell 19" aku baru beli bulan 5 hari tu. kalau off monitor kat plug hilang la karen so tak pasti samada ada leak kat wiring atau berpunca dari komponen pc aku. extension kabel dah 2 kali tukar tp masalah masih sama.

salam,

Saya andaikan lcd Dell saudara menggunakan plug dua kaki, untuk keselamatan saudara perlu menggunakan RCCB. Kenbanyakan rumah sekarang menggunakan ELCB untuk seluruh sistem pendawaian, saudara perlu asingkan mengikut penggunaan.

masalah aku dah selesai.

tadi aku panggil org elektrik buat extension baru khas utk pc aku. lepas siap, aku test dan dah takde dah masalah2 karen2 pada hardware dan casing pc aku ni.

selain tu, power supply pun dah takde bunyi bising yg jadi kejap2.. power supply aku jadi senyap jek sepanjang berfungsi.

fuh.. aku lagi la tadi terkena dekat pc member aku! nak cucuk kabel usb kat belakang casing. memula aku pegang kabel usb printer nak cucuk, then tersentuh kat casing. tetiba mcm ada api percik kat usb tu. fuh.. terkejut sangat. nasib baik xkena badan. aku saspek karen yg lebih tu tinggi. kalau tak, takkan sampai kabel usb tu jadi spark. :o

fuh.. aku lagi la tadi terkena dekat pc member aku! nak cucuk kabel usb kat belakang casing. memula aku pegang kabel usb printer nak cucuk, then tersentuh kat casing. tetiba mcm ada api percik kat usb tu. fuh.. terkejut sangat. nasib baik xkena badan. aku saspek karen yg lebih tu tinggi. kalau tak, takkan sampai kabel usb tu jadi spark. :o

panjang lagi umur koo..klu tak sorang kagi member putera.com meninggal dunia.

kokhokhokohkohkhokh

sori sesajer gurau...

Aku rase masaalah aku lebih kurang cmnie jerk...so,mls nak bukak topic baru...1 pc aku berkaren...monitor,mouse,casing,n sume skalik....speaker jerk xder....ape yg prlu aku buat...naik giler aku kene karen...hahhaha :wacko:

dah lama topik nie..takpe...skang nie topik nie cite pasal karen kat casing pc.....
ape yg terjadi kat pc aku skang...

pc aku skang nie mmg berkaren...karen tak kuat tp kalo pegang mmg terkejut...aku perasan sejak aku nk bukak casing pc nie...
karen die kuat kat bahagian blakang casing...aku takde test pen plak nk try....

skang nie ape effect die kalo biar jer die berlarutan?

[quote name='meerforall' timestamp='1330024005' post='1079516']
dah lama topik nie..takpe...skang nie topik nie cite pasal karen kat casing pc.....
ape yg terjadi kat pc aku skang...

pc aku skang nie mmg berkaren...karen tak kuat tp kalo pegang mmg terkejut...aku perasan sejak aku nk bukak casing pc nie...
karen die kuat kat bahagian blakang casing...aku takde test pen plak nk try....

skang nie ape effect die kalo biar jer die berlarutan?
[/quote]

Effect dalam jangka masa panjang memang hardware boleh cepat rosak.

biasanya karen bocor ni sebab wayar bumi rumah tak berapa baik.

ko ada cek tak barang2 elektrik lain ada tak rasa karen macam kat pc tu?

Kalau pakai laptop cuma pasang plug charger dan rasa bahagian2 besi kat laptop tu ada tak rasa karen.

kalau ada memang wayar bumi problem.

[quote name='muhian' timestamp='1330052876' post='1079522']
Effect dalam jangka masa panjang memang hardware boleh cepat rosak.

biasanya karen bocor ni sebab wayar bumi rumah tak berapa baik.

ko ada cek tak barang2 elektrik lain ada tak rasa karen macam kat pc tu?

Kalau pakai laptop cuma pasang plug charger dan rasa bahagian2 besi kat laptop tu ada tak rasa karen.

kalau ada memang wayar bumi problem.
[/quote]

mmg kompem la muhian...aku dh try kat laptop aku..mmg ade karen..paling kuat kat bahagian USB...
lagi satu charger phone aku..aku cucuk tros kne karen kat tangan...
satu rumah aku pusing test satu-satu plug...mmg ade karen...tp kat bilik bwh karen tu kurang skit...

lagi satu kat decoder HyypTV pon sme..bila pegang atas ade karen...
skang nie kat umah nie sume brg letrik nk pegang kne pkai ketas...x de pon tutop dulu...

mcm mne nk buat sendiri yek ground nie...?utk sementara kat pc nie...tkot pahal2 nnt..
ade org kte sambung waya kat pc tu pastu ikat kat grill tingkap...btol ker?

[quote name='meerforall' timestamp='1330072581' post='1079532']
mmg kompem la muhian...aku dh try kat laptop aku..mmg ade karen..paling kuat kat bahagian USB...
lagi satu charger phone aku..aku cucuk tros kne karen kat tangan...
satu rumah aku pusing test satu-satu plug...mmg ade karen...tp kat bilik bwh karen tu kurang skit...

lagi satu kat decoder HyypTV pon sme..bila pegang atas ade karen...
skang nie kat umah nie sume brg letrik nk pegang kne pkai ketas...x de pon tutop dulu...

mcm mne nk buat sendiri yek ground nie...?utk sementara kat pc nie...tkot pahal2 nnt..
ade org kte sambung waya kat pc tu pastu ikat kat grill tingkap...btol ker?
[/quote]

kalau camtu sah la wayar bumi grouding ada masalah..kene cek tu.

Ikat kat tingkap camtu gril tingkap tu pulak ada karen..grouding wayar bumi mesti kene terus ke tanah.

lepas ayah aku betulkan wire earth rumah (ne kes contractor yang renovate rumah aku, wayar bumi dia biar camtu jer)

takde kes2 macam korang ne...

aku selalu kene time toast roti huhuh.. pegang roti mesti ade karen..
huhuh
rase macam main mesin aljabar lak :P

[quote name='K.A.' timestamp='1330108643' post='1079554']
lepas ayah aku betulkan wire earth rumah (ne kes contractor yang renovate rumah aku, wayar bumi dia biar camtu jer)

takde kes2 macam korang ne...

aku selalu kene time toast roti huhuh.. pegang roti mesti ade karen..
huhuh
rase macam main mesin aljabar lak :P
[/quote]

Roti ko pegang ada karen?? Serious?? :P

yap... mase aku masuk kan roti kat toaster tu.. pas da siap bakar, aku pegang nak amek kan.. memang ade lektrik kat roti tu..

kalo tak nak kene karen, aku off sambil cabutkan plug dia, baru amek roti tu..

fuhhh.. memang bahaye ehhehe.

[quote name='K.A.' timestamp='1330110831' post='1079564']
yap... mase aku masuk kan roti kat toaster tu.. pas da siap bakar, aku pegang nak amek kan.. memang ade lektrik kat roti tu..

kalo tak nak kene karen, aku off sambil cabutkan plug dia, baru amek roti tu..

fuhhh.. memang bahaye ehhehe.
[/quote]

aku pun pernah kene gak macam ko..hahaha.