Jump to content
LanoV

Artikel Dan Tutorial Pasal Game Development

Recommended Posts

Asalamualaikum semua, bersempena dengan pelancaran logo Kelab Bina Game pada bulan Januari 2007 nanti, kemungkinan besar satu e-majalah akan turut dihasilkan untuk menyiarkan maklumat2 berkaitan pembangunan games. Oleh itu, aku nak mintak pendapat kawan2 sekalian topik2 yang akan dimasukkan dalam e-majalah tu nanti. Oleh itu, sumbangan artikel/tutorial dan grafik adalah diperlukan daripada kawan2 sekalian. Aku ada beberapa cadangan nak masukkan topik2 dalam keluaran pertama e-majalah nie nanti dan sila calonkan diri untuk ambil salah satu topik atau nak tambah topik lain:

(1) Muka Depan - rekaan grafik tema (macam dalam majalah hardcopy tu).

(2) Ruangan Credit/Kata Pengarang Etc yang berkaitan.

(3) Focus - special focus pasal pembangunan game (satu tajuk khas)

(4) Pengaturcaraan Game - tutorial ringkas pengaturcaraan game.

(5) Preview - preview game ahli putera yang telah dihasilkan misalnya ZON KEMATIAN zsuperxtreme.

(6) Grafik Game - tutorial/artikel ringkas pasal rekabentuk sprite/object/background.

(7) Wawancara Bersama Game Programmer - nie kena interview sapa2 yang terrer buat game.

(8) Lain2..... (kalau ada le..)

Bro nie expert la. HEhe.. aku nak buat pasal apa ek?

Takde le expert.... :P cuma ada idea je... :rolleyes:

Apa kata zsuperxtreme buat 2-3 mukasurat review game ZON KEMATIAN tu, bagi le tips rekabentuk dalam review tu nanti. Selain tu, bleh gak letak beberapa screenshot yang ganas2... hehehe. Selain tu, maybe bleh buat sikit tutorial bagaimana design game yang asas kot.. mana2 le... nie hanya cadangan je.

Berapa banyak ID daaa... ko nie... hehe.

Ohooo... betul gak yek... kalo gitu, maybe boleh bagi member lain yang pakar FPS je yang review game tu. Aku taktau nak review sebab genre game tu aku tak biasa main. Baru je masuk kubu Jepun, dah kena tembak mati.. hehehe.

Aku ingat nak tulis sikit artikel ringkas berkenaan arked games. So, yang lain2 tu, sapa2 nak tulis boleh lah start sekarang. Aku punya tajuk nanti aku bagi lepas habis selesai artikel tu.

wooo...smakin bnyak ehhhh...

skrg nak buat e-majalah plak..best2...

aku nak join tp...klu aku tak bz ler..k..

:ph34r:

Aku dalam fasa penyiapan sebuah artikel ringkas beberapa mukasurat pasal pembinaan game bertajuk: "Sukarkah Membina Game?". Awal January 2007 nanti siap le...

Sapa nak hantar karya,dipersilakan... tak kisah le artikel, tutorial, screenshot ke, preview ke atau graphic art ke... sila hantar segera untuk proses compiling jadi sebuah e-magazine.

Artikel dan tutorial seeloknya dalam format MS Word Doc manakala karya grafik dalam format JPG. Terima kasih.

Ye tuan editor, hehehe.. actually kau dah siapkan part yang mana? Yang "kata pengarang tu" semua yang terlibat buat artikel kena bagi kata-kata ke?

Ok muka depan artikel nie mcm mana? Siapa nak design?

Dan artikel nie dalam bentuk HTML ke MS Product ke atau PDF, aku sarankan artikel main copy dalam PDF.

Hopefully artikel design ada dateline. Oops terlupa... this artikel dalam bahasa apa ek?

Untuk wawancara bersama programmer, aku boleh bagi contact kat programmer game kat malaysia nie, nak ke? Takpun bleh jumpa CEO gamebrain, nama dia brad. every 2 months ada meeting game, so bleh jumpa dia time meeting.

Hehehe.. jadi editor plak dah aku nie...

Yup, semua tu akan diconvert ke format PDF selepas semua dicompile dalam satu fail. Okey rasanya aku nak bagi deadline sebelum 28/01/07 untuk penghantran sebab nie Edisi pertama. Akan diterbitkan pada 31/01/07 kat website KBG tu. ZX, bleh tak buat satu ruangan Majalah KBG nanti kat website tu.

Artikel seelok-eloknya dalam BM sebab dah terlalu banyak dalam English kat lain2 website.

Oleh kerana topik adalah bebas, so bergantung le pada kreativiti korang nak buat camne artikel tu. Ha.. ZX sebagai founder KBG, aku cadangkan ZX buat kata2 aluan kat satu page (bagitau le tujuan, sasaran, wawasan KBG pada masa depan).

Nie update terbaru berita dan artikel yang aku dah siapkan:

- Aktiviti KBG: Peraduan Cipta Logo KBG (2 mukasurat)

- Artikel: Sukarkah Membina Game? (4 mukasurat)

:P:P

Edited by LanoG

Orait, kau gak terlibat buat artikel so kena panggil tuan editor.. hehe. orait deadline cun. Ok first launch kat KBG website. pastu aku nak distribute gak ke gamerz community yang lain seperti kat IGDA, MGDC dan lain lain.

Ok aku akan buat bahagian

1. Muka Depan

2. Game preview

3. Game short tutorial (4) + (6)

Ho aku kena buat kata aluan ek... erm.. ok.. editor-editor punye kata aluan pun ok gak..

Actually aku dah ada bahan... just nak compile jek.

In case kalau tiada aral melintang, sampai buat magazine... hehehe... jauh tu pandang.

Aku nak umumkan blog aku pasal game nie... nama dia Senibina Game.. blog nie cuma aku punya pendapat je.. hehe.

Apa2 pun projek e-majalah untuk KBG akan diteruskan.